Musk obraża Sikorskiego, Chiny grożą Tajwanowi, kluczowa decyzja w Rumunii

Calin Georgescu
Ma skrajne poglądy i jest sympatykiem Putina. Calin Georgescu wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich w Rumunii
Źródło: Katarzyna Sławińska/Fakty TVN

"Bądź cicho, mały człowieczku", "powiedz: dziękuję" - w taki sposób Elon Musk i sekretarz stanu USA Marco Rubio pisali do szefa polskiej dyplomacji, który w mediach społecznościowych odniósł się do wykorzystania Starlinków przez ukraińskie wojsko. Rumuńska komisja wyborcza wykluczyła z prezydenckiego wyścigu prorosyjskiego kandydata Calina Georgescu, który w grudniu wygrał unieważnioną potem pierwszą turę wyborów. W Arabii Saudyjskiej spotkają się szefowie MSZ Stanów Zjednoczonych i Ukrainy. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 10 marca.

1. Elon Musk do Radosława Sikorskiego: bądź cicho, mały człowieczku

"Bądź cicho mały człowieku", "powiedz: dziękuję". Takie komentarze pod swoim adresem przeczytał w niedzielę Radosław Sikorski. Ich autorami są Elon Musk i sekretarz stanu USA Marco Rubio. Ostra wymiana zdań zaczęła się od wpisu miliardera, który zasugerował, że Ukraińcy bez Starlinków nie daliby rady walczyć z Rosją. Na wpis miliardera zareagował szef polskiej dyplomacji. Na wpis Radosława Sikorskiego o Starlinkach zareagował też amerykański sekretarz stanu Marco Rubio.

Czytaj więcej: Musk, Rubio, Sikorski. Ostra wymiana zdań wokół Polski, Ukrainy i Starlinków

naczytka
Ostra wymiana zdań między Muskiem, Sikorskim i Rubio
Źródło: TVN24

2. Komisja wyborcza unieważnia kandydaturę Calina Georgescu

Rumuńska komisja wyborcza unieważniła kandydaturę prorosyjskiego, skrajnie prawicowego Calina Georgescu w wyborach prezydenckich, zaplanowanych na początek maja - poinformował w niedzielę jej rzecznik. Głosowanie przeprowadzono już w ubiegłym roku, ale zostało ono unieważnione przez Sąd Konstytucyjny. Podstawą były oskarżenia wobec kampanii Georgescu, która miała być wynikiem manipulacji, prawdopodobnie wspieranych przez Rosję. Pierwsza tura wyborów prezydenckich w Rumunii odbyła się już w zeszłym roku. Wygrał ją wówczas właśnie Calin Georgescu, określany mianem antystemowego i prorosyjskiego. W grudniu, na dwa dni przed drugą turą, Sąd Konstytucyjny unieważnił wyniki pierwszego głosowania. Nakazał ponowne przeprowadzenie całego procesu wyborczego.

Calin Georgescu
Calin Georgescu
Źródło: ROBERT GHEMENT/EPA/PAP

Czytaj więcej: Przez niego unieważniono wybory. Teraz wyeliminowano jego kandydaturę

3. Spotkanie szefów dyplomacji Ukrainy i USA bez Rosji

Szef dyplomacji Stanów Zjednoczonych Marco Rubio przyleci w poniedziałek do Arabii Saudyjskiej, gdzie spotka się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Andrijem Sybihą - przekazał Departament Stanu USA. W zaplanowanych rozmowach nie przewidziano udziału Rosji. W sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przedstawił skład ukraińskiej delegacji. W poniedziałek wizytę w Arabii Saudyjskiej złoży także Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy zapowiedział, że spotka się z saudyjskim następcą tronu Muhammadem ibn Salmanem i poinformował, że ukraińska delegacja, która spotka się z amerykańskim zespołem, będzie się składać m.in. z szefa kancelarii prezydenta Andrija Jermaka i ministra obrony Rustema Umierowa.

Sekretarz stanu USA Marco Rubio
Sekretarz stanu USA Marco Rubio
Źródło: PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL

Czytaj więcej: Rozmowy pokojowe bez udziału Rosji

4. Chińskie groźby w kierunku Tajwanu

Pekin ostrzegł w niedzielę, że zaciśnie "pętlę na szyjach" tajwańskich separatystów, jeśli separatyzm na wyspie się nasili. - Dojechaliście na swoim rumaku na krawędź przepaści - oświadczył rzecznik chińskiej armii. - Im bardziej separatyści walczący o niepodległość Tajwanu będą się panoszyć, tym ciaśniejsza będzie pętla na ich szyjach, a miecz wiszący nad ich głowami będzie coraz ostrzejszy - oświadczył Wu Qian, rzecznik chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

- ALW jest siłą w zwalczaniu separatyzmu i promowaniu zjednoczenia - powiedział, zwracając uwagę, że w ostatnich latach "patrole" wokół Tajwanu i działania odstraszające chińskiej armii stały się "normą".

Czytaj więcej: "Miecz wiszący nad ich głowami będzie coraz ostrzejszy". Pekin grozi

5. Atak hakerów na krakowski szpital

Szpital MSWiA w Krakowie stał się celem cyberataku - poinformował w niedzielę wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wdrożone zostały procedury awaryjne i placówka już częściowo działa. Dyrektor placówki doktor nauk medycznych Michał Zabojszcz zapewnił, że "zdrowiu i życiu pacjentów, którzy przebywają w szpitalu, nic nie zagraża". Gawkowski poinformował, że służby odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo, w tym CERT Polska, Centrum eZdrowie i Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości pracują nad zabezpieczeniem śladów i wspierają placówkę w szybkim powrocie do normalnego funkcjonowania. "Służby państwa prowadzą skoordynowane działania operacyjne, mające zidentyfikować atakujących" - wskazał w niedzielę minister.

Czytaj więcej: Cyberatak na krakowski szpital

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: