Cyberatak na szpital w Krakowie

Źródło:
PAP
Wicepremier Gawkowski o cyberataku na szpital
Wicepremier Gawkowski o cyberataku na szpitalTVN24
wideo 2/6
Wicepremier Gawkowski o cyberataku na szpitalTVN24

Szpital MSWiA w Krakowie stał się celem cyberataku - poinformował w niedzielę wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wdrożone zostały procedury awaryjne i placówka już częściowo działa. Dyrektor placówki doktor nauk medycznych Michał Zabojszcz zapewnił, że "zdrowiu i życiu pacjentów, którzy przebywają w szpitalu, nic nie zagraża".

Gawkowski we wpisie na platformie X poinformował, że służby odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo, w tym CERT Polska, Centrum eZdrowie i Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości pracują nad zabezpieczeniem śladów i wspierają placówkę w szybkim powrocie do normalnego funkcjonowania.

"Służby państwa prowadzą skoordynowane działania operacyjne, mające zidentyfikować atakujących" - wskazał minister.

Czytaj także: Działają "jak zorganizowana przestępczość", "zarabiają miliardy". Ekspert ostrzega

Szef MSWiA, minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak napisał zaś, że "hakerski atak na szpital MSWiA w Krakowie wskazuje, że dla wrogów Polski nie ma żadnych granic w próbie zaszkodzenia, w tym wypadku pacjentom i personelowi".

"Natychmiastowe działanie służb, przede wszystkim Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Zdrowia zapewniło bezpieczeństwo placówce" - napisał na X. Dodał, że trwają niezbędne czynności techniczne i poszukiwanie sprawców. Podziękował też policjantom, pracownikom dyżurnym CERT Polska, Centrum eZdrowia i dyrekcji szpitala za tempo działania i profesjonalizm.

"Zdrowiu i życiu pacjentów nic nie zagraża"

Dyrektor szpitala MSWiA w Krakowie dr n. med. Michał Zabojszcz poinformował, że w wyniku cyberataku przestał działać główny szpitalny system komputerowy, obsługujący system dokumentacji medycznej. Na razie nie wiadomo, czy doszło też do wycieku danych osobowych, ale dyrekcja placówki zakłada, że jest to prawdopodobne.

Przekazał, że szpital ograniczył przyjęcia w trybie ostrym, a pacjenci przywożeniu przez karetki byli przekierowywani do trzech najbliższych szpitali. Pacjenci, którzy zgłaszali się samodzielnie byli zaopatrywani na miejscu. Obecnie w krakowskim szpitalu przebywa około 100 pacjentów.

Zabojszcz zapewnił, że po ataku zostały uruchomione wszystkie procedury utrzymania ciągłości działalności placówki, a jego zespół przeszedł na pracę analogową. - Zdrowiu i życiu pacjentów, którzy przebywają w szpitalu, nic nie zagraża - zapewnił.

Według niego poza systemem elektronicznej dokumentacji medycznej przez krótki czas były ograniczenia w działaniu także diagnostyki laboratoryjnej i diagnostyki obrazowej, ale te systemy zostały przywrócone.

- Główny szpitalny system komputerowy jeszcze nie działa i kiedy zacznie działać nie jestem w stanie powiedzieć, wszystkie właściwe służby pracują nad ustaleniem dokładnego zakresu tego ataku i w jaki sposób będziemy to wszystko odbudowywać - zapowiedział dyrektor szpitala MSWiA. Przekazał, że szpital pracuje nad organizacją pracy placówki w najbliższych dniach, tak aby zaplanowane przyjęcia odbywały się zgodnie z planem lub niewielkimi ograniczeniami.

Dodał, że po ataku w systemach informatycznych placówki pojawiła się informacja od osób, które dokonały ataku z żądaniem skontaktowania się celem uzyskania dalszych informacji. - Tym już zajmuje się policja - podkreślił.

Gawkowski: próbowali przejąć infrastrukturę krytyczną

O sprawie mówił też na konferencji wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. - Nie ma zagrożenia dla życia i zdrowia pacjentów, to jest najważniejsze- zaznaczył.

- Adwersarze próbowali przejąć infrastrukturę krytyczną, ale szybka reakcja szpitala i służb doprowadziła do tego, że już część systemów działa. (...) Była sytuacja, w której pacjenci nie byli przyjmowani do szpitala, ale to wszystko już jest naprawiane, są nowe serwery, administracja już podnosi się - wyjaśnił.

Jak zaznaczył potrzeba jeszcze kilku godzin, a nawet "może trochę więcej czasu na to, żeby wszystko w pełni działało, ale szpital dostał pełne wsparcie i ze strony MSWiA, Ministerstwa Zdrowia, i Ministerstwa Cyfryzacji".

Dodał, że "część szpitala, szczególnie ta administracyjna, działa w trybie awaryjnym, można powiedzieć papierowym, czyli trzeba dostarczać dokumenty w trybie papierowym". - To jest nic nadzwyczajnego, bo szpital był dobrze zinformatyzowany, ale procedury się trochę wydłużyły. Nie ma zagrożenia dla życia pacjentów, ale będziemy też starali się odtwarzać te systemy, które jeszcze nie działają - powiedział Gawkowski.

Minister cyfryzacji zaznaczył, że do ataku doszło wczoraj i od tego czasu cały czas działały służby.

- Na miejscu już wczoraj były wszystkie służby, które podejmowały działania. Po to, żeby nie wzbudzać paniki, żeby dać działać służbom dopiero dzisiaj przedstawiliśmy komunikat, ale z takim przekonaniem, że już wiemy i wszystko zostało opanowane na miejscu, że nie ma żadnych zagrożeń. No a teraz trwają czynności operacyjne po to, żeby wykryć sprawców, zobaczyć skąd przyszedł ten atak, no i jaki jest wektor wejścia - przekazał.

Polska najbardziej atakowanym krajem

Szef resortu cyfryzacji zaznaczył, że "nie możemy zapominać: Polska jest dzisiaj najbardziej atakowanym państwem w Unii Europejskiej". Dziennie zgłaszanych "jest czasami dwa tysiące, czasami więcej” ataków, a takich wymagających reakcji służb "dwieście, trzysta".

- To oznacza, że w miesiącu mamy sześćdziesiąt tysięcy zgłoszeń i piętnaście tysięcy spraw, które się toczą. I jeżeli nałożymy na to kilka ataków, które się udaje, to też tego nie ma zbyt wiele, ale jednocześnie ważne, żeby wszystkich uprzedzać. Cyberprzestrzeń stała się miejscem wojny i często jest to wojna ze strony Rosjan, którzy specjalnie ją wywołują – podkreślił.

Na koniec wicepremier dodał, że atak nie miał związku z infrastrukturą medyczną.

- Jeżeli mieliśmy jakieś kłopoty, to one były związane z przyjmowaniem pacjentów i to było zawieszone, i z działaniem administracyjnym - powiedział Gawkowski i jak zaznaczył kłopoty te nie miały wpływu na opiekę nad pacjentami.

Szczególnie podatny sektor

Sektor ochrony zdrowia jest szczególnie podatny na cyberzagrożenia ze względu na szybki rozwój technologii, cyfryzację danych medycznych oraz rosnącą liczbę urządzeń IoMT (ang. Internet of Medical Things, jest to połączona infrastruktura urządzeń medycznych, aplikacji oraz systemów i usług zdrowotnych).

- Cyfryzacja przynosi rewolucję w ochronie zdrowia, umożliwiając lepszą obsługę pacjentów dzięki innowacjom takim jak elektroniczne bazy danych i teczki zdrowotne pacjentów, telemedycyna i diagnostyka oparta na sztucznej inteligencji. Jednak cyberataki mogą opóźniać procedury medyczne, powodować zatory w izbach przyjęć oraz zakłócać usługi niezbędne do życia, co w skrajnych przypadkach może mieć bezpośredni wpływ na życie pacjentów – podkreśla w komentarzu przesłanym redakcji Wojciech Głażewski, Dyrektor Zarządzający Check Point Software Polska.

Kolejny atak na placówkę medyczną w tym roku

To już kolejny atak na placówkę medyczną w Polsce w tym roku. Tymczasem w 2024 roku Polska zanotowała najwyższy wzrost cyberataków na sektor medyczny - 1028 incydentów. To 2,5 razy więcej niż w 2023 roku – wynika z danych Centrum E-Zdrowia (CEZ). Światowy sektor ochrony zdrowia też zmaga się z narastającym zagrożeniem cyberprzestępczości. Według raportu firmy Check Point Research, w 2024 roku na całym świecie zanotowano 47 proc. wzrost liczby ataków na placówki medyczne.

W 2024 roku ochrona zdrowia stała się drugą najbardziej atakowaną branżą na świecie. Jak wskazuje analiza Centrum E-Zdrowia (CEZ), liczba ataków w 2024 roku przewyższyła łączną liczbę incydentów z trzech poprzednich lat. Eksperci wskazują na istotny aspekt – jak wynika z analiz Centrum e-Zdrowia 2024 "Badanie stopnia informatyzacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą", w Polsce ponad 72 proc. placówek nie dysponuje zespołami ds. cyberbezpieczeństwa.

Incydenty bezpieczeństwa w sektorze ochrony zdrowia od 2021 do 2024 rokuIncydenty bezpieczeństwa w sektorze ochrony zdrowia od 2021 do 2024 roku

Eksperci wskazują, że sektor medyczny jest szczególnie narażony na ataki typu ransomware (wymuszających okup), kradzież danych czy ataki na urządzenia medyczne zintegrowane z Internetem Medycznych Rzeczy (IoMT). Tylko w 2024 roku liczba ataków na sprzęt i urządzenia IoMT wzrosła o 170 proc., co stawia pod znakiem zapytania bezpieczeństwo pacjentów oraz integralność systemów medycznych.

Sytuacja jest tym bardziej alarmująca, że w Polsce zaledwie 25 proc. firm z sektora ochrony zdrowia zapewniło w ostatnich 12 miesiącach szkolenia w zakresie cyberbezpieczeństwa. To ma się zmienić. Jak wynika z ostatnich wypowiedzi Ministerstwa Cyfryzacji planowane są zintegrowane działania służb odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo, w tym CERT Polska, Centrum eZdrowie i Centralnego Biura Zwalczania Przestępczości.

Czemu cyberprzestępcy atakują szpitale?

Brak odpowiednich działań w tej kwestii prowadzi do znacznych strat finansowych i opóźnień w świadczeniu usług medycznych. Dane medyczne są cenne dla cyberprzestępców, ponieważ informacje o zdrowiu, diagnozach i leczeniu mogą zostać wykorzystane do oszustw ubezpieczeniowych, kradzieży tożsamości lub szantażu. Średni koszt naruszenia bezpieczeństwa instytucji medycznej w 2024 roku wyniósł 9,8 miliona dolarów - wynika z raportu IBM i Ponemon.

Komisja Europejska podjęła już działania na poziomie UE, tworząc Centrum Wsparcia Cyberbezpieczeństwa w ramach agencji ENISA, które ma pomóc placówkom ochrony zdrowia w zabezpieczaniu danych i systemów przed cyberzagrożeniami. Zgodnie z Dyrektywą NIS2, sektor medyczny uznawany jest za obszar o wysokim ryzyku, co wiąże się z wprowadzeniem obowiązkowych wymagań dotyczących cyberbezpieczeństwa. Dodatkowo, Komisja Europejska planuje rozwój okołounijnych usług ostrzegania o zagrożeniach do 2026 roku.

Autorka/Autor:jw, akr/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

To, że on podejmuje takie decyzje, wskazuje na to, iż nie wszystko jest poukładane - mówiła we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 ekonomistka doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, odnosząc się do decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu nowych ceł wzajemnych na urządzenia elektroniczne. Dodała, że prezydent USA prawdopodobnie nie przewidział skutków swoich wcześniejszych decyzji.

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Źródło:
TVN24

Czy sklepy są dziś otwarte? Tak. W Niedzielę Palmową zrobimy zakupy także w większych sklepach i galeriach handlowych. To jeden z wyjątków zawartych w przepisach ograniczających działalność placówek handlowych. 

To jedna z niewielu takich niedziel

To jedna z niewielu takich niedziel

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania z 12 kwietnia 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto Plus

Padła szóstka w Lotto Plus

Źródło:
Lotto.pl

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP