43 lata temu na ulice wyjechały czołgi. "Wiele osób zapłaciło najwyższą cenę za niezłomność"

Źródło:
PAP, TVN24
Stan wojenny w Polsce. Nagrania archiwalne
Stan wojenny w Polsce. Nagrania archiwalne
wideo 2/4
Stan wojenny w Polsce. Nagrania archiwalne

Minęły 43 lata od dnia, kiedy w Polsce wprowadzono stan wojenny. Okres ten stał się symbolem opresji komunistycznej władzy. "Oddajmy hołd wszystkim, którzy w tamtych trudnych czasach wykazali się odwagą i determinacją. Wiele z tych osób zapłaciło za swoją niezłomność najwyższą cenę, tracąc zdrowie, wolność, a nawet życie" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronach Sejmu.

Stan wojenny w Polsce wprowadzono 13 grudnia 1981 roku na mocy dekretu Rady Państwa, który - jak podkreślają prawnicy i historycy - był niezgodny z Konstytucją PRL. Faktyczną władzę przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego (WRON), kierowana przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Władze komunistyczne tłumaczyły swoją decyzję koniecznością powstrzymania chaosu i rzekomego zagrożenia ze strony "ekstremy Solidarności". W rzeczywistości była to reakcja na narastający opór społeczny i dynamiczny rozwój niezależnego ruchu związkowego. 

Przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego trwały ponad rok i były wspierane przez Związek Radziecki. Jeszcze przed północą 12 grudnia funkcjonariusze MSW rozpoczęli operację "Jodła", której celem było internowanie około 10 tysięcy osób, głównie działaczy opozycyjnych i Solidarności. 

Wręczenie krzyży wolności i solidarności 13 grudnia 2024 r., WarszawaPAP/Rafał Guz

Pierwsze ofiary i brutalne represje

Już w pierwszych dniach stanu wojennego represje dotknęły tysiące Polaków. Zawieszono prawa obywatelskie, wprowadzono godzinę milicyjną, zmilitaryzowano instytucje, a strajki tłumiono siłą. W kopalni "Wujek" w Katowicach 16 grudnia 1981 roku Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej (ZOMO) otworzyły ogień do strajkujących górników, zabijając dziewięciu z nich i raniąc 23 osoby. Był to najbardziej dramatyczny akt przemocy tamtego okresu. 

Nieznana jest dokładna liczba ofiar stanu wojennego. Różne źródła podają, że życie straciło od kilkudziesięciu do ponad stu osób. Setki zostały ranne podczas demonstracji, a tysiące przeszły przez ośrodki internowania, gdzie były narażone na przemoc i represje. 

Cenzura i opór

Władze komunistyczne ograniczyły dostęp do informacji, kontrolując prasę i zakazując wydawania niezależnych publikacji. Telefony zostały odłączone, a korespondencja poddawana cenzurze. Na ulicach miast pojawiły się czołgi i wojsko, które miały zastraszyć ludność.

CZYTAJ TEŻ: 42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. "Symbol tego, do jakich zbrodni jest zdolna dyktatura" >>>

Pomimo represji wielu działaczy opozycji kontynuowało działalność w podziemiu. Organizowano nielegalne strajki, drukowano ulotki i gazetki, a społeczeństwo, mimo strachu, solidaryzowało się z represjonowanymi.

Wprowadzenie stanu wojennego spotkało się z krytyką na arenie międzynarodowej. Prezydent USA Ronald Reagan nałożył sankcje gospodarcze na PRL i Związek Radziecki, podkreślając, że wolny świat solidaryzuje się z narodem polskim.

Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a oficjalnie zniesiony 22 lipca 1983. Choć formalnie okres ten dobiegł końca, to wiele represyjnych przepisów pozostawało w mocy, a ludzie wciąż odczuwali jego skutki. Wraz z upadkiem ZSRR 26 grudnia 1991 Polska odzyskała wolność. W 2002 roku Sejm RP ustanowił 13 grudnia Dniem Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.

Sejm "oddaje hołd wszystkim, którzy wykazali się odwagą i determinacją"

W piątek, w 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, na stronie Sejmu opublikowano krótki komunikat, przypominający, co wydarzyło się w 1981 roku. "Powstała samozwańcza Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim, organ administrujący krajem poprzez wojsko, milicję i inne służby. Rozpoczęły się aresztowania i szykany przeciwników komunistycznej władzy. Na ulice polskich miast wyjechały czołgi, a wolność obywateli została brutalnie ograniczona" - czytamy.

Jak zaznaczono, "zakończył się trwający od Sierpnia 1980 r. czas odzyskiwania przez społeczeństwo swobód obywatelskich i łagodzenia opresyjności komunistycznego reżimu, potocznie zwany karnawałem Solidarności". "Wprowadzenie stanu wojennego przez Wojciecha Jaruzelskiego było reakcją władzy komunistycznej na rosnący opór społeczny i dynamicznie rozwijający się ruch 'Solidarności'. Był to czas pełen strachu, niepewności i dramatycznych decyzji" - napisano w komunikacie.

"Oddajmy hołd wszystkim, którzy w tamtych trudnych czasach wykazali się odwagą i determinacją. Wiele z tych osób zapłaciło za swoją niezłomność najwyższą cenę, tracąc zdrowie, wolność, a nawet życie" - czytamy.

Trzaskowski razem z Wałęsą

Prezydent Warszawy, kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski wspólnie z byłym prezydentem Lechem Wałęsą złożyli kwiaty w miejscu zatrzymania w 1983 roku poety Grzegorza Przemyka. Przemyk został zatrzymany przy Placu Zamkowym w Warszawie, a później śmiertelnie pobity na komendzie milicji przy Jezuickiej.

Później obaj złożyli również kwiaty przy grobie księdza Jerzego Popiełuszki przy stołecznym kościele pod wezwaniem świętego Stanisława Kostki.

Rafał Trzaskowski, Lech WałęsaAlbert Zawada/PAP

Trzaskowski zwrócił uwagę między innymi na zasługi Zbigniewa Janasa. "Bohater demokratycznej opozycji. W stanie wojennym ścigany listem gończym. Z opisu przygotowanego przez komunistyczne służby do dziś się śmieje" - napisał. "List z 1981 roku i inne pamiątki z życia 'Solidarności' w PRL niedługo będziecie mogli zobaczyć na własne oczy w Muzeum Warszawy" - ogłosił.

Nawrocki wręczył odznaczenia

W ramach obchodów rocznicy prezes Instytutu Pamięci Narodowej i kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki wręczył odznaczenia Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji niepodległościowej z lat 1956-1989.

Wydarzenie odbyło się w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.

Autorka/Autor:mw/ads

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Undro/CAF/PAP

Pozostałe wiadomości

Ostatnie Pokolenie zorganizowało blokadę na Wisłostradzie pod mostem Gdańskim. Akcję zapowiadali jako "największą blokadę w historii", jednak policja szybko zareagowała usuwając ich z jezdni. Do serii protestów odniósł się wcześniej premier Donald Tusk.

Ostatnie Pokolenie na Wisłostradzie. Protest trwał chwilę

Ostatnie Pokolenie na Wisłostradzie. Protest trwał chwilę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 2023 roku w Unii Europejskiej doszło do 1567 poważnych wypadków kolejowych, w których zginęło 841 osób. Najwięcej w Polsce, 159 - wynika z danych Eurostatu. Na drugim miejscu znalazły się Niemcy i Rumunia.

Alarmujące dane. Polska w czołówce

Alarmujące dane. Polska w czołówce

Źródło:
PAP

Ludzie zachowują się czasem bezprecedensowo - stwierdził senator PiS Michał Seweryński, który wypowiedział się o Marcinie Romanowskim. Były wiceminister sprawiedliwości jest ścigany listem gończym. - Od dawna przygotowywał się do tego, żeby zniknąć przed śledczymi i policją - ocenił z kolei wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański.

Senator PiS o sprawie Romanowskiego: chyba jest bez precedensu, ale co możemy na to poradzić?

Senator PiS o sprawie Romanowskiego: chyba jest bez precedensu, ale co możemy na to poradzić?

Źródło:
TVN24

23-letnia mieszkanka Michigan zamówiła test DNA, by dowiedzieć się czegoś o swoich przodkach. Ten naprowadził śledczych na trop w sprawie odnalezionego latem 1997 roku martwego noworodka. Babci kobiety postawiono zaś zarzuty w związku ze śmiercią dziecka.

Zrobiła dla zabawy test DNA, pomogła rozwiązać sprawę sprzed 27 lat. Jej babcia usłyszała zarzuty   

Zrobiła dla zabawy test DNA, pomogła rozwiązać sprawę sprzed 27 lat. Jej babcia usłyszała zarzuty  

Źródło:
CNN

"Idiotyczne ataki z użyciem gaśnicy czy równie idiotyczne oblewanie zabytków farbą są i będą traktowane z całą surowością prawa" - napisał premier Donald Tusk. Dodał, że "blokowanie dróg według Europejskiego Trybunału Praw Człowieka narusza prawa innych obywateli i może być traktowane jako przestępstwo". W ostatnim czasie aktywiści klimatyczni z Ostatniego Pokolenia blokują warszawską Wisłostradę. W czwartek przedstawiciele tej organizacji zostali zaatakowani gaśnicą przez Mariannę Schreiber.

Tusk o blokowaniu dróg i "idiotycznych atakach". "Będą traktowane z całą surowością prawa"

Tusk o blokowaniu dróg i "idiotycznych atakach". "Będą traktowane z całą surowością prawa"

Źródło:
TVN24

Policjanci przy udziale antyterrorystów prowadzili działania w jednym z domów w Bąkowie (Pomorskie). Ze zgłoszenia wynikało, że miało tam dojść do kradzieży z włamaniem. Włamanie ostatecznie się nie potwierdziło, ale policja zatrzymała 33-letniego mężczyznę. Jak ustaliło RMF FM, do interwencji doszło w domu żołnierza 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Mężczyzna miał powiedzieć funkcjonariuszom, że zabił dwie osoby, co się także nie potwierdziło.

Miało być włamanie i strzały. Wkroczyli antyterroryści

Miało być włamanie i strzały. Wkroczyli antyterroryści

Źródło:
TVN24

Kierowcy jadący autostradą A4 w okolicy Tarnowa zauważyli dziwne zachowanie mężczyzny kierującego ciężarówką. Okazało się, że 48-latek jest pijany. Gdy uderzył w bariery energochłonne, świadkowie zabrali mu kluczyki.

Zygzakiem po autostradzie. Kierowca ciężarówki był pijany

Zygzakiem po autostradzie. Kierowca ciężarówki był pijany

Źródło:
tvn24.pl

Podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej Łukasz Ż., był w chwili zdarzenia pod wpływem alkoholu. Tak wynika z opinii biegłych - poinformował w piątek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba.

Łukasz Ż. był pod wpływem. Jest opinia biegłych

Łukasz Ż. był pod wpływem. Jest opinia biegłych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmarł Mikołaj Wrona, syn kapitana Tadeusza Wrony. Pilot chorował na białaczkę szpikową. Miał 40 lat.

Nie żyje Mikołaj Wrona. Syn słynnego pilota miał 40 lat

Nie żyje Mikołaj Wrona. Syn słynnego pilota miał 40 lat

Źródło:
tvn24.pl, dziendobrytvn.pl

Adam Niedzielski, były minister zdrowia stanął przed sądem za przekroczenie uprawnień. Chodziło o sprawę ujawnienia danych pacjenta. Został uznany winnym. Do wyroku odniósł się również pokrzywdzony.

Były minister zdrowia uznany winnym. Jest "pewne poczucie sprawiedliwości"

Były minister zdrowia uznany winnym. Jest "pewne poczucie sprawiedliwości"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl / PAP

Dawid M., podejrzany o zabicie 29-latka na Nowym Świecie w Warszawie, usłyszał zarzut zabójstwa. Na wniosek prokuratury przedłużony został tymczasowy areszt dla mężczyzny.

Dawid M. usłyszał zarzut zabójstwa. Zostaje w areszcie

Dawid M. usłyszał zarzut zabójstwa. Zostaje w areszcie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl / PAP

- Gdyby Ukraina upadła, horyzont trzyletni jest absolutnie realny, jeśli chodzi o konfrontację Rosji z Sojuszem Północnoatlantyckim - ocenił w radiowej Trójce szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Zwrócił uwagę, że również sekretarz generalny NATO Mark Rutte twierdzi, iż perspektywa kilku lat "jest bardzo realnym horyzontem kolejnej agresji Federacji Rosyjskiej".

"Bardzo mglista perspektywa pokoju". Szef BBN o "horyzoncie konfrontacji Rosji z NATO"

"Bardzo mglista perspektywa pokoju". Szef BBN o "horyzoncie konfrontacji Rosji z NATO"

Źródło:
Polskie Radio

Co najmniej od grudnia 2023 roku prowadzona jest "Operacja podcięcie" - kolejna akcja rosyjskiej propagandy. Wykorzystuje się w niej nagrania stworzone przy użyciu sztucznej inteligencji. Są po rosyjsku, angielsku, niemiecku, francusku, turecku, a także po polsku. Specjaliści z Recorded Future zidentyfikowali ponad 500 kont wykorzystywanych w tej akcji.

"Operacja podcięcie". 500 kont, 17 nagrań po polsku

"Operacja podcięcie". 500 kont, 17 nagrań po polsku

Źródło:
Konkret24

Jedna z szopek bożonarodzeniowych, która pojawiła się w Watykanie, wywołała w ostatnich dniach kontrowersje. Wszystko przez obecność w niej kefii, chusty będącej palestyńskim symbolem, na której położono figurę Dzieciątka. Kilka dni później z szopki stojącej w auli, w której papież przyjmuje wiernych, bez wyjaśnienia zniknęła zarówno figura Jezusa, jak i żłóbek z chustą.

Zaskakujący element szopki w Watykanie. Po kilku dniach zniknął

Zaskakujący element szopki w Watykanie. Po kilku dniach zniknął

Źródło:
The Independent, Crux, PAP

W jedenastopiętrowym budynku mieszkalnym w centrum wybuchł pożar. Ogień objął mieszkanie na siódmym piętrze. Na miejscu działa straż pożarna.

Pożar mieszkania przy Złotej

Pożar mieszkania przy Złotej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Media społecznościowe w Korei Południowej obiegło nagranie, na którym pierwsza dama Kim Keon Hee wydaje się wróżyć dziennikarzowi z ręki i chwalić jego rzekomą sprawność seksualną. To kolejne kontrowersje wokół żony południowokoreańskiego prezydenta Jun Suk Jeola, któremu tymczasem grozi odsunięcie od władzy w drodze impeachmentu.

Pierwsza dama chwali sprawność seksualną dziennikarza. Ukryta kamera i skandal

Pierwsza dama chwali sprawność seksualną dziennikarza. Ukryta kamera i skandal

Źródło:
Nate, South China Morning Post, PAP, tvn24.pl

W pięcioosobowym aucie jechało troje dorosłych i sześcioro dzieci. Samochód z nieznanych przyczyn uderzył w drzewo w pobliżu Świebodzina (woj. lubuskie). Na szczęście nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń, ale na miejsce zadysponowano dwa śmigłowce LPR i kilka karetek. Policjanci mają już wstępne ustalenia. - To nie była podróż na krótkim dystansie - mówi rzecznik policji w Świebodzinie.

Auto uderzyło w drzewo. W pojeździe dziewięć osób, w tym sześcioro dzieci

Auto uderzyło w drzewo. W pojeździe dziewięć osób, w tym sześcioro dzieci

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

- W naszej ocenie w tej sprawie nie mamy do czynienia z sygnalistami, tym bardziej, jeżeli mówimy o przewodniczącej związków zawodowych - powiedział w piątek szef Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusz Wieczorek. Podkreślił również, że związki zawodowe objęte są ustawową ochroną. Odniósł się do sprawy ujawnienia danych sygnalistki, o czym poinformowała w czwartek Wirtualna Polska. Przewodnicząca związku zawodowego na Uniwersytecie Szczecińskim zgłosiła nieprawidłowości, do których w jej ocenie dochodzi na uczelni. Minister, mimo próśb kobiety o anonimowość, ujawnił jej pisma rektorowi. Wieczorek, odpowiadając na pytania dziennikarzy, przeprosił Gabrielę Fostiak. Kilka godzin po konferencji ministerstwo przyznało się też do błędu: "nie doczytaliśmy".

Zgłosiła nieprawidłowości, minister ujawnił jej dane. Uważa, że miał do tego prawo. Ale przeprasza

Zgłosiła nieprawidłowości, minister ujawnił jej dane. Uważa, że miał do tego prawo. Ale przeprasza

Źródło:
TVN24/ Wirtualna Polska/ PAP

Policjanci z Tarnowa dostali zgłoszenie o awanturze w jednym z barów szybkiej obsługi. Na miejscu zastali poturbowanego sprzedawcę i zniszczony lokal. Zatrzymano dwóch klientów baru w wieku 17 i 24 lat.

Pobity sprzedawca, zdemolowany lokal. Zaczęło się od kebaba

Pobity sprzedawca, zdemolowany lokal. Zaczęło się od kebaba

Źródło:
tvn24.pl

Sprawa przekazania miastu w ramach darowizny kompleksu budynków tak zwanego Szpiegowa jest już na ostatnim etapie. Budynki trafią do zasobu komunalnego. Jak informuje stołeczny ratusz, po remoncie mają zamieszkać tam przedstawiciele "grup zawodowych, ważnych z perspektywy interesu publicznego".

Sprawa "Szpiegowa" na "ostatnim etapie". Wiadomo, kto tam ma zamieszkać

Sprawa "Szpiegowa" na "ostatnim etapie". Wiadomo, kto tam ma zamieszkać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nowa lista leków refundowanych zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Wśród nowych cząsteczko-wskazań znalazło się m.in. 13 substancji we wskazaniach onkologicznych (m.in. w leczeniu raka szyjki macicy, nerki, jelita grubego), 12 w chorobach rzadkich i ultrarzadkich, 3 wskazania w chemioterapii i jedna terapia wysokoinnowacyjna.

Dziesięć złotych zamiast kilkuset. Nowa lista leków refundowanych od stycznia

Dziesięć złotych zamiast kilkuset. Nowa lista leków refundowanych od stycznia

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Trójka dzieci i ojciec zginęli w pożarze domu jednorodzinnego, do którego doszło w nocy w miejscowości Idalin (woj. lubelskie). Do akcji w środku nocy wysłano 70 strażaków. Uratowała się matka i 14-letni chłopiec.

Tragiczny pożar w środku nocy. Nie żyją ojciec i trójka dzieci

Tragiczny pożar w środku nocy. Nie żyją ojciec i trójka dzieci

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

"Łącznie zestrzelono 81 pocisków, z czego 11 to pociski manewrujące przechwycone przez nasze F-16. Ponadto Rosjanie użyli w tym ataku prawie 200 dronów" - napisał w piątkowym komunikacie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że jest "to jeden z największych ataków" na infrastrukturę energetyczną kraju. Rosjanie zaatakowali na zachodzie Ukrainy w obwodzie lwowskim. Nad ranem polskie wojsko poderwało myśliwce.

"Jeden z największych ataków". To na niego zareagowało polskie wojsko

"Jeden z największych ataków". To na niego zareagowało polskie wojsko

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Dokładnie dwa lata temu pożegnaliśmy Mariusza Waltera - jedną z najważniejszych postaci polskich mediów ostatnich kilkudziesięciu lat, byłego prezesa TVN i współzałożyciela ITI.

"Telewizja w Polsce zawdzięcza mu wszystko". Dwa lata temu zmarł Mariusz Walter

"Telewizja w Polsce zawdzięcza mu wszystko". Dwa lata temu zmarł Mariusz Walter

Źródło:
tvn24.pl
12 słów kluczy na 12 miesięcy. Podsumowujemy pierwszy rok rządu

12 słów kluczy na 12 miesięcy. Podsumowujemy pierwszy rok rządu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do Polski zbliżają się wichury. Wiatr lokalnie zacznie wzmagać się już nadchodzącej nocy, ale z prognozy zagrożeń IMGW wynika, że większego pogorszenia pogody możemy spodziewać się od niedzieli. W poniedziałek alarmy, miejscami nawet drugiego stopnia, mogą objąć cały kraj. Obowiązują także ostrzeżenia pierwszego stopnia przed gęstymi mgłami.

Nadciągają wichury. Będą takie dni, kiedy alarmy mogą objąć cały kraj

Nadciągają wichury. Będą takie dni, kiedy alarmy mogą objąć cały kraj

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Domy i samochody na północnym wschodzie USA kolejny raz w tym miesiącu znalazły się pod grubą warstwą śniegu. W kilku hrabstwach w stanie Nowy Jork został wprowadzony stan wyjątkowy.

"Śnieg pada tak mocno, że nie widać, gdzie jest droga"

"Śnieg pada tak mocno, że nie widać, gdzie jest droga"

Źródło:
Reuters, foxweather.com, tvnmeteo.pl

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski wraz z byłym prezydentem RP Lechem Wałęsą upamiętnili 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, składając kwiaty przed tablicą poświęconą pamięci Grzegorza Przemyka oraz przed grobem księdza Jerzego Popiełuszki. Przy okazji spotkania Wałęsa oficjalnie poparł Trzaskowskiego jako kandydata w wyborach prezydenckich w 2025 roku.

Trzaskowski i Wałęsa upamiętnili rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Trzaskowski i Wałęsa upamiętnili rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Czy Syria zamieni się w religijną autokrację? Co czeka Kurdów? Kto wraca, a kto będzie uciekał?

Czy Syria zamieni się w religijną autokrację? Co czeka Kurdów? Kto wraca, a kto będzie uciekał?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jak jest z liczebnością rządu Donalda Tuska po roku od powołania? Według polityków opozycji to "najliczniejszy rząd w historii", "największy rząd po 1989 roku". Także niektórzy komentatorzy zwracają uwagę na jego rozdęcie. Czy obecny gabinet Tuska jest najliczniejszy? Zależy, jaki skład liczyć.

Rząd Tuska po roku. "Najliczniejszy w historii"? I tak, i nie

Rząd Tuska po roku. "Najliczniejszy w historii"? I tak, i nie

Źródło:
Konkret24

Dua Lipa była gościnią popularnego amerykańskiego show Stephena Colberta w stacji CBS. Gdy rozmowa zeszła na temat polecanych przez wokalistkę książek, okazało się, że jest ona fanką twórczości Olgi Tokarczuk.  

Dua Lipa w popularnym show zachwyca się książką polskiej noblistki

Dua Lipa w popularnym show zachwyca się książką polskiej noblistki

Źródło:
CBS, tvn24.pl

Program "You Can Dance - Po prostu tańcz!" wraca na antenę TVN. W nowym sezonie w roli prowadzącego zobaczymy Macieja Dowbora, a w piątek poznaliśmy też wszystkich jurorów.

Nowa edycja "You Can Dance - Po prostu tańcz!". Znamy jurorów

Nowa edycja "You Can Dance - Po prostu tańcz!". Znamy jurorów

Źródło:
tvn24.pl