PRL

PRL

Esbecy wcale mi nie twierdzą w książce, że służby nie zabiły Pyjasa. Przyznają, że z punktu widzenia SB jego zabójstwo nie miało sensu, co logicznie argumentują, tak jak logiczne argumenty podają ci, którzy są przekonani, że to nie była przypadkowa śmierć. Decyzję pozostawiam czytelnikowi - z Cezarym Łazarewiczem rozmawiamy o warsztacie reportera, PRL, transformacji ustrojowej i sprawie śmierci Stanisława Pyjasa.

Prosiliśmy kasjerkę o bilet do Katowic. Ona z pewnością siebie odpowiedziała, że takie miasto już nie istnieje. Byłyśmy z siostrą przerażone, co mogło stać się z Katowicami - wspominała Halina Machalska, wówczas licealistka. 7 marca 1953 roku, dwa dni po śmierci Józefa Stalina, zmieniono nazwę miasta na Stalinogród. Nazwa przetrwała ponad trzy i pół roku.

Kazimierz Kujda skłamał w oświadczeniu lustracyjnym. Były szef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, były prezes spółki Srebrna oraz bliski współpracownik prezesa PiS-u twierdził w nim, że nie współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa PRL. Niezgodność oświadczenia z prawdą orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. - Mam inne zdanie - komentował sprawę Jarosław Kaczyński. Dawid Rydzek.