"Od kilku lat strona izraelska nie akceptowała tej ustawy. MSZ ostrzegało"

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzegało, że Izrael nie akceptował ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - stwierdził w RMF FM były szef tego resortu Witold Waszczykowski. Pytany o to, jak wyobraża sobie rozwiązanie konfliktu polsko-izraelskiego, odparł, że "relacje są takim poziomie, że dzisiaj potrzebny jest dialog polityczny na szczeblu co najmniej premierów".

Szef MSZ o słowach Kaczyńskiego: lubię eksperymenty

- Słowa o eksperymencie mnie nie zabolały. Eksperymenty lubię, także w tym wypadku - powiedział w internetowej części "Jeden na jeden" minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi prezesa PiS dotyczącej obsadzenia stanowiska szefa MSZ.

Ministerstwo chce większej kontroli nad myśliwymi

We wtorkowe przedpołudnie zostaną wznowią prace sejmowe komisje, pracujące nad nowelą Prawa łowieckiego. Dzień wcześniej przyjęły kilkanaście poprawek między innymi umożliwiających wyłączanie prywatnych terenów z polowań czy zwiększających nadzór nad PZŁ.

Kukiz: szczerze przepraszam za wprowadzenie "narodowców" do Sejmu

Lider ruchu Kukiz'15 w mediach społecznościowych zamieścił wpis, w którym przeprasza za "wprowadzenie 'narodowców' do Sejmu". Odniósł się w ten sposób do haseł, jakimi posługiwały się w poniedziałek protestujące przed Pałacem Prezydenckim środowiska narodowe. Demonstrację ocenił również szef MSZ Jacek Czaputowicz. - To nie jest dobre świadectwo - skomentował minister w porannej rozmowie "Jeden na jeden" w TVN24.

Remontował szkołę z Beatą Szydło. Jest nowym prezesem Orlenu

Nowego prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka opinia publiczna poznała bliżej latem 2015 roku, kiedy pojawił się w kampanii wyborczej PiS. W sierpniu 2015 roku Beata Szydło, wówczas jeszcze kandydatka na premiera, przyjechała do Pcimia i wraz z wójtem Obajtkiem pomagała w remoncie szkoły podstawowej, która ucierpiała w wyniku wichur. Materiał "Szkła kontaktowego" TVN24.

Szkodliwa substancja w organizmach nastolatków. Naukowcy zaskoczeni wynikami badań

Badania brytyjskich naukowców pokazują, że związek chemiczny Bisfenol A używany do produkcji opakowań przenika do naszych organizmów i może powodować wiele groźnych chorób. Aby tego uniknąć, eksperci radzą, żeby rezygnować z fast foodów oraz żywności pakowanej w sztuczne tworzywa. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

"To smutne, że muszę słuchać głupot z obu stron"

Mamy obowiązek mówić prawdę. Mamy obowiązek walczyć przeciwko kłamstwu - mówił w "Kropce nad i" naczelny rabin Polski Michael Schudrich, odnosząc się do wzbudzającej kontrowersje między innymi w Izraelu ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Zdaniem Schudricha ustawa nie jest napisana w sposób klarowny.

MSZ po spotkaniu: ustawa nie ogranicza swobody wypowiedzi świadków tragedii

W Ministerstwie Spraw Zagranicznych zakończyło się spotkanie szefa polskiej dyplomacji Jacka Czaputowicza z ambasador Izraela Anną Azari. MSZ wydało komunikat, w którym można przeczytać: "Nowelizacja ustawy o IPN wyraźnie zachowuje wolność badań naukowych i działalności artystycznej. Nie ogranicza tym samym swobody wypowiedzi świadków tragedii II wojny światowej".

"Prezydent tak naprawdę jest między młotem a kowadłem"

Jestem zwolennikiem tego, żeby prezydent podpisał nowelizację ustawę o IPN i ewentualnie przedstawił projekt, który złagodzi wątpliwości, które budzi zapis ustawy - powiedział w "Tak jest" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15). - Prezydent jest między młotem a kowadłem. PiS mówi "podpisz" a on chciałby nie podpisać - dodał z kolei gość "Faktów po Faktach", Grzegorz Napieralski.

Netanjahu: oczekujemy współpracy w ochronie prawdy o Holokauście

- Izrael blisko współpracuje z partnerami na całym świecie, aby chronić i ujawniać prawdę o Holokauście. Oczekujemy, że będziemy czynić to ze wszystkimi krajami, także Polską - powiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu podczas poniedziałkowego spotkania z zagranicznymi dyplomatami w Jerozolimie.

Konflikt w krakowskim sądzie. "Przypuszczam, że osoby zostały poddane presji kolegów"

Narasta konflikt między prezesem, a częścią sędziów Sądu Okręgowego w Krakowie. Nowa prezes zarzuciła dziś sześciorgu sędziom sprzeniewierzenie się ślubowaniu sędziowskiemu. Wyraziła też przypuszczenie, że sędziowie ci ulegają naciskom. Chodzi o osoby, które tydzień temu zrezygnowały z zasiadania w kolegium sądu nie widząc możliwości współpracy z nową prezes.