Nestorzy, gwiazdy i nadzieje. Muzyka wraca na Starówkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Jazz na Starówce 2021
Jazz na Starówce 2021
mat. organizatora
Jazz na Starówce 2021mat. organizatora

Występem Zbigniewa Namysłowskiego rozpocznie się w sobotę festiwal Jazz Na Starówce. W kolejnych tygodniach fani oklaskiwać będą nestorów polskiego jazzu: Włodzimierza Nahornego, Andrzeja Jagodzińskiego czy Piotra "Bociana" Cieślikowskiego. Ale zagrają też reprezentanci młodszego pokolenia i gwiazdy z zagranicy: włoski pianista Stefano Bollani i amerykański trębacz Jeremy Pelt.

Patrząc na program tegorocznego Jazzu Na Starówce, rzuca się w oczy dominacja polskich artystów. To w pewien sposób powrót do źródeł imprezy, która startowała niemal 30 lat temu. W tłustych latach polscy muzycy byli tylko dodatkiem, wisienką na torcie ulepionym ze światowych gwiazd. Ale wróciły czasy zaciskania pasa, a wraz z nimi rodzimi twórcy. Różnice w obostrzeniach w różnych krajach i ograniczone możliwości podróżowania sprawiają, że zaproszenie artysty z innego kraju niesie spore ryzyko.

- Pandemia zmieniła rzeczywistość, także festiwalową. Chcemy solidaryzować się z polskimi artystami i wspierać znakomitą polską scenę jazzową. Ale proszę też zwrócić uwagę, że trasy gwiazd międzynarodowych są ogłaszane, a potem odwoływane. Dla nas, jako organizatorów, byłoby to potwornie stresujące. Żaden koncert przez 26 lat trwania festiwalu nie został odwołany, na to nie możemy sobie pozwolić - tłumaczy nam Iwona Strzelczyk-Wojciechowska, która wraz z mężem Krzysztofem Wojciechowskim organizuje festiwal na Rynku Starego Miasta.

Na problemy globalne nałożyły się te lokalne - brak dotacji resortu kultury, która od lat była jednym z dwóch głównych źródeł finansowania wydarzenia (druga to pieniądze ze stołecznego ratusza). - W pierwszym ministerialnym rozdaniu nie otrzymaliśmy dotacji. Sytuacja była nieciekawa - przyznaje Strzelczyk-Wojciechowska. Wtedy został skrojony program na miarę skromniejszych możliwości. Jednocześnie organizatorzy odwołali się od decyzji ministerstwa i kilka tygodni później dowiedzieli się, że środki jednak zostaną przyznane. - To uspokoiło program, mogliśmy go rozbudować. Dlatego po raz pierwszy w historii festiwalu koncertów będzie aż 11 - zauważa nasza rozmówczyni.

Włodzimierz Nahorny Triomat. organizatora

Jagodziński gra Bacha, Cieślikowski - Chopina

Poczet nestorów polskiego jazzu, którzy zagrają w tym roku na Starówce, otwiera Zbigniew Namysłowski, saksofonista, którego uznać można za jednego z prekursorów gatunku w naszym kraju. Dość powiedzieć, że brał udział w nagraniu legendarnej płyty "Astigmatic" Krzysztofa Komedy. Od tamtego czasu nie zwalnia tempa: komponuje, nagrywa, koncertuje, ostatnio głównie w kwintecie, który zobaczymy także na rynku.

Swoje 80. urodziny będzie tu świętował pianista Włodzimierz Nahorny. Andrzej Jagodziński przyjedzie z najnowszym projektem inspirowanych twórczością mistrza polifonii Jana Sebastiana Bacha. To propozycje dla miłośników akustycznego grania w klasycznym triu: fortepian, kontrabas, perkusja. Ci, którzy wolą mocniejsze elektryczne uderzenie, powinni pofatygować się na występ Kciuk Fusion Band, czyli zespołu basisty Tomasza "Kciuka" Jaworskiego. Ciekawie zapowiada się koncert Piotra "Bociana" Cieślikowskiego, osiadłego w Toronto saksofonisty, który na Starówkę przywiezie swoje interpretacje muzyki Fryderyka Chopina, ale zagrane - o dziwo - bez fortepianu.

"Jest to nowatorski i unikalny projekt muzyczny, pierwszy tego typu w skali międzynarodowej. Chopin i jego arcydzieła były zawsze dla Piotra jednym z najważniejszych źródeł inspiracji. Zamierza pokazać, że melodyka tych utworów nie potrzebuje wsparcia harmonii i jest znakomitym materiałem do stworzenia muzyki mieszczącej się w kategorii współczesnej awangardy jazzowej" - zachęcają organizatorzy.

- Staramy się dostrzegać ważne momenty w twórczości artystów i zespołów. Dlatego będziemy świętować wspólnie 80. urodziny Włodzimierza Nahornego oraz 20-lecie pracy artystycznej RGG Trio - wyjaśnia Iwona Strzelczyk-Wojciechowska.

Dwa kolejne polskie projekty kręcą się wokół osoby Kacpra Smolińskiego, reprezentanta rzadkiej wśród jazzmanów specjalizacji - harmonijki ustnej. - To odkrycie w branży jazzowej, bo w Polsce nie ma dużych tradycji grania na harmonijce. Smoliński jest wirtuozem, pojawia się w różnych bardzo ciekawych formacjach - zachwala muzyka nasza rozmówczyni. Na warszawskim festiwalu zagra dwa razy: w formacji Weezdob Collective z projektem "Komeda. Ostatnia Retrospekcja" z okazji 90. rocznicy urodzin kompozytora oraz z zespołem Smoliński-Chyła-Sarnecki.

Purple is the Color mat. organizatora

Austriaccy "Beatlesi jazzu", włoski szołmen

Tradycją festiwalu, której nie złamała nawet pandemia, jest oddanie jednego wieczoru artyście z Austrii, dzięki współpracy z Austriackim Forum Kultury. W tym roku będzie to młody austriacko-czeski kwartet Purple is the Color, który swoją twórczość definiuje jako jazz z elementami popu i folku. "Zostać Beatlesami jazzu" - tak z przymrużeniem oka określają swój cel na przyszłość.

Nawet w trudnych czasach na szanującym się festiwalu jazzowym nie może zabraknąć wykonawcy z ojczyzny gatunku. W tym roku amerykańskim akcentem będzie koncert Jeremy Pelt Quintet. - To będzie jedyny koncert w Europie, premiera albumu "Jeremy Pelt - Grot" jednego z najciekawszych amerykańskich trębaczy, wyróżnianego regularnie przez magazyn "Down Beat". To też dowód na to, jak historia festiwalu zatacza koło. Jeremy był u nas kiedyś jako członek zespołu Roya Hargrove’a, teraz wraca jako lider. To dla nas zawsze bardzo miły moment - zdradza Strzelczyk-Wojciechowska.

Finał 27. edycji Jazzu Na Starówce będzie zaś należeć do włoskiego wirtuoza fortepianu Stefano Bollaniego. - Kilka lat temu zagrał na festiwalu, ale nie na Starówce, a na dodatkowym koncercie w Studiu Witolda Lutosławskiego. Zatęskniliśmy za tym artystą, dlatego zagra w swoim włoskim triu. Jest gwiazdą europejskiego formatu, a przy tym ma niesamowity kontakt z publicznością, jest niesamowitym showmanem - podsumowuje organizatorka.

Koncerty odbywają się w każdą sobotę lipca i sierpnia, od godziny 19.00, na Rynku Starego Miasta. Program:

3 lipca - Zbigniew Namysłowski Quintet 10 lipca - RGG Trio 17 lipca - Purple is the Color 24 lipca - Andrzej Jagodziński Trio + Jeremy Pelt Quintet 31 lipca - Włodzimierz Nahorny Trio Polish Sound 7 sierpnia - Kciuk Fusion Band 14 sierpnia - Piotr Cieślikowski Quartet + Weezdob Collective 21 sierpnia - Smoliński-Chyła-Sarnecki 28 sierpnia - Stefano Bollani Trio

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: mat. organizatora / Filip Błażejowski

Pozostałe wiadomości

Nie na początku września, jak wielokrotnie deklarował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, a dopiero dwa miesiące później pierwsze tramwaje mają dojechać do Wilanowa. W czwartek wykonawca prac oficjalnie przyznał, że inwestycja ma kolejne opóźnienie.

Tramwaj do Wilanowa opóźniony. Poważny problem na budowie

Tramwaj do Wilanowa opóźniony. Poważny problem na budowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali mężczyznę podejrzanego o usiłowanie zabójstwa sąsiada. Z ich ustaleń wynika, że sprawca zadał pokrzywdzonemu dwa ciosy nożem w okolicę brzucha i klatki piersiowej.

Sąsiedzka sprzeczka na korytarzu skończyła się dwoma ciosami nożem

Sąsiedzka sprzeczka na korytarzu skończyła się dwoma ciosami nożem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po godzinie 8.30 aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia zablokowali ulicę Marszałkowską w centrum Warszawy. Ruch był wstrzymany przez około pół godziny. Organizacja konsekwentnie domaga się większych inwestycji w transport publiczny.

Ostatnie Pokolenie blokowało Marszałkowską

Ostatnie Pokolenie blokowało Marszałkowską

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Służby zlikwidowały działające pod Siedlcami laboratorium, gdzie produkowano narkotyki syntetyczne. Zatrzymano dwie osoby. Na miejscu znaleziono środki odurzające o wartości blisko ośmiu milionów złotych.

Znaleźli narkotyki warte prawie osiem milionów złotych, zatrzymali "chemików"

Znaleźli narkotyki warte prawie osiem milionów złotych, zatrzymali "chemików"

Źródło:
PAP

W czwartek rano na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich z Łopuszańską zderzyły się samochody osobowy i dostawczy. Jednej osobie udzielana jest pomoc medyczna.

Zderzenie dwóch aut na ruchliwym skrzyżowaniu

Zderzenie dwóch aut na ruchliwym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego wstępnie podsumował konsultacje społeczne w sprawie zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej po otwarciu linii tramwajowej do Wilanowa. Wzięło w nich udział około dwóch tysięcy osób, z czego połowa online. Według urzędników, najwięcej uwag dotyczyło czterech linii autobusowych.

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

92-latka wybrała się do córki, ale zapomniała, gdzie ona mieszka. Zbłąkaną seniorką zainteresowała się przechodząca kobieta. Z kolei 79-letnia mieszkanka Śródmieścia postanowiła wybrać się poza Warszawę i zgubiła się już na Muranowie. W upalne dni starsze osoby są szczególnie narażone, powinny unikać samotnych podróży i dłuższego przebywania na zewnątrz.

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl