Czy uda się uniknąć eskalacji kolejnego sporu z historią w tle?

Źródło:
TVN24

Skąd wziął się najnowszy polsko-żydowski spór i czy można go rozwiązać? Komentarz Jacka Stawiskiego, gospodarza programu "Horyzont" w TVN24.

Czy uda się uniknąć eskalacji kolejnego sporu polsko-żydowskiego i polsko-izraelskiego z historią w tle, ale tym razem sporu o zasady zwrotu mienia, które należało do II wojny światowej do polskich Żydów? Nie będzie to łatwe, ponieważ problem reprywatyzacji, zwrotu mienia, nie został w Polsce rozwiązany systemowo i całościowo. Nie ma jednolitej reprywatyzacji, różni obywatele niezależnie od narodowości, a także różne instytucje, próbowały dochodzić swoich praw. Z bardzo różnym skutkiem.

Jedni odzyskali mienie albo część mienia, inni nie. Brak tego systemowego rozwiązania naraża Polskę i nas wszystkich na opinię kraju, który choć dużo mówi o tragedii przeszłości, II wojny światowej, komunizmu itd., to tam, gdzie sam mógłby się uporać ze spuścizną XX wieku, nie potrafi tego zrobić.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Państwo "znacjonalizowało" nieruchomości, które Niemcy zabrali Żydom

Zwrot mienia utraconego przez polskich obywateli, Polaków, Żydów, innych, w latach okupacji niemieckiej 1939-1944/45, sowieckiej 1939-41 i wreszcie okresu Polski Ludowej 1944/45-1989/1990 nie jest łatwy. Od wojny i początków PRL minęło około 80 lat. Niemcy nazistowskie dokonały ogromnych zniszczeń polskich miast, miasteczek, wsi. Niemcy pozbawili wszystkich Żydów polskich w okupowanej Polsce wszelkiego majątku, który został "znacjonalizowany" przez Trzecią Rzeszę.

Około 90 procent polskich Żydów zostało wymordowanych. Zniknęły całe wspólnoty żydowskie, w wielkich, jak i małych miastach i miejscowościach. Choć niemieckie państwo hitlerowskie "znacjonalizowało" majątek zamordowanych i prześladowanych Żydów, to jednak nieruchomości, w których mieszkali Żydzi, zostały. W całej Polsce do mieszkań, domów, kiedyś należących do Żydów, wprowadzili się Polacy. Tak dzisiaj wygląda polski krajobraz.

Dla mieszkańców współczesnej Polski to oczywistość, rzadko, jeśli w ogóle, pobudzająca do refleksji o Holokauście i jego konsekwencjach, także społecznych. Dla Żydów, dla Izraelczyków, to często gorzka obserwacja i powód do wyrzutów wobec Polski i Polaków, że mieszkają w domach swoich wymordowanych sąsiadów i współobywateli.

Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że państwo komunistyczne ponownie "znacjonalizowało" nieruchomości, które Niemcy zabrali Żydom. Uznano, że to mienie opuszczone albo wręcz, to ponura ironia, "poniemieckie". Jak pogodzić prawo do odzyskania zabranego mienia z prawem polskich społeczności do bezpiecznej egzystencji i dachu nad głową? Brak pomysłu na rozwiązanie tej kwadratury koła jest jednym z powodów dzisiejszego klinczu.

Zaiskrzyło w relacjach polsko-izraelskich
Zaiskrzyło w relacjach polsko-izraelskichTVN24

Skutki upaństwowienia odczuwane są do dzisiaj

Po wojnie Polsce narzucono nowy kształt terytorialny i nowy ustrój gospodarczy i własnościowy. Polska utraciła na rzecz stalinowskiego Związku Sowieckiego ponad 50 procent przedwojennego terytorium - Ziemie Wschodnie z Wilnem, Grodnem, Brześciem, Pińskiem, Lwowem, Tarnopolem czy Stanisławowem. Majątki utracili Polacy i Żydzi. Polacy o tym pamiętają, strony żydowska i izraelska rzadziej.

Dyskusje o mieniu zabużańskim w Polsce po 1989 r. także były ważnym elementem rozmów o zatarciu niesprawiedliwości wojennych. Restytucja majątków zabużańskich przez państwa powstałe po upadku ZSSR, np. Litwę, nie zawsze odpowiadała polskim oczekiwaniom, ponieważ Litwa wracała do przedwojennej struktury własnościowej, ale nie zawsze uwzględniała Polaków, którzy byli obywatelami II RP, a nie Republiki Litewskiej z lat 1918-1940.

Powojenny system narzucony Polsce oznaczał rewolucję własnościową. Dekrety władz komunistycznych wprowadziły parcelację majątków ziemskich oraz rozległą nacjonalizację gospodarki. Ofiarami tych dekretów padli Polacy i Żydzi oraz ich spadkobiercy. Ogłoszono upaństwowienie centrum miast, np. Warszawy.

Po 1989 r. nie zakwestionowano dekretu o reformie rolnej. Nie zakwestionowano do końca decyzji o nacjonalizacji gałęzi gospodarki, choć wprowadzono ponownie wolny rynek i kapitalizm. Skutki upaństwowienia gospodarki w PRL oraz dekretów o upaństwowieniu przestrzeni miejskich odczuwane są do dzisiaj i blokują albo komplikują zwrot mienia. Dekret PKWN o reformie rolnej, jeden z filarów ustrojowych PRL, pozostaje jednym z filarów ustroju społecznego w Polsce także po 1989 r.

Istotna rewolucja własnościowa dokonała się po 1945 r. na tzw. Ziemiach Odzyskanych. Decyzje aliantów o wysiedleniu ludności niemieckiej i włączeniu tych rozległych obszarów do Polski pojałtańskiej wprowadziły właściwie zasadę "zerową", jeśli chodzi o własność. Przedwojenni niemieccy właściciele nie mają w Polsce żadnych właściwie szans na odzyskanie majątków, co potwierdzają polskie i międzynarodowe sądy.

Włączenie do Polski tzw. Ziem Odzyskanych oznacza koniec własności niemieckiej na tych ziemiach, choć społeczne obawy przed powrotem "Niemców" wracały i w PRL, i w III RP, podsycane przez polityków, którzy na niechęci do Niemiec opierają swoje polityczne programy.

Moskwa narzuciła obowiązek przejęcia na siebie roszczeń

Jest jeszcze jeden istotny element polskiego krajobrazu własnościowego w odniesieniu do zagranicy. PRL, licząc na współpracę z partnerami zachodnimi, wypłaciła niektórym rządom, w tym amerykańskiemu, odszkodowania za majątek ich obywateli, znacjonalizowany w Polsce. W latach 60-tych to były dziesiątki milionów dolarów, sumy na tamten czas ogromne.

Kto właściwie odzyskał majątek i na jakich zasadach po upadku komunizmu? Na pewno liczne nieruchomości odzyskał Kościół katolicki. W 1997 r. uchwalono ustawę o zwrocie nieruchomości gmin żydowskich na terenie współczesnej Polski, także na Ziemiach Zachodnich i Północnych (w PRL nazywano je Odzyskanymi).

Właściciele mienia zabużańskiego dochodzili swoich roszczeń i uzyskali rekompensaty od współczesnego państwa, które uszanowało fakt, że Moskwa narzuciła Polsce pojałtańskiej obowiązek przejęcia na siebie roszczeń obywateli polskich z Kresów.

Nie kwestionując prawa PRL, zakwestionowano naruszenia prawa PRL

Najwięcej kontrowersji budzi zwrot mienia poprzez procesy sądowe. Każdy z przypadków jest inny. Każdy trzeba by omówić oddzielnie. Ale są dwie kwestie zasadnicze, o których warto wspomnieć. Po pierwsze, bardzo często sądy przyznawały zwrot mienia, w miastach czy na wsiach, po sprawdzeniu, że państwo komunistyczne przejęło majątek niezgodnie nawet z prawem PRL. Nie kwestionując prawa PRL, zakwestionowano naruszenia prawa PRL. To istna łamigłówka prawno-ustrojowa.

Ale to przecież nic nowego. Komuniści w PRL łamali własne prawa, np. wprowadzając w grudniu 1981 r. przewidziany w konstytucji Polski Ludowej stan wojenny z naruszeniem dosłownych przepisów tejże konstytucji. I druga kwestia: brak kompleksowej, systemowej ustawy reprywatyzacyjnej pozwolił na uruchomienie wynaturzeń prywatyzacji, nadużyć i oszustw. To nie reprywatyzacja jako taka uruchomiła dziką reprywatyzację, ale brak przejrzystych przepisów o reprywatyzacji.

Krytyka dzikiej reprywatyzacji, społecznie uzasadniona, doprowadziła jednak do zakwestionowania zasady zwrotu mienia jako takiej. Krytykom reprywatyzacji z prawicy i lewicy warto przypomnieć, że w tradycji zachodniej, europejskiej prawo własności jest święte. Państwo ma obowiązek szanować własność także jako jeden z filarów wolności. Ograniczenia prawa własności muszą mieć charakter wyjątkowy.

Jabłoński: chcemy, żeby stosunki polsko-izraelskie były dobre i oparte na wzajemnym szacunku
Jabłoński: chcemy, żeby stosunki polsko-izraelskie były dobre i oparte na wzajemnym szacunkuTVN24

Czy uda się uniknąć eskalacji kolejnego sporu z historią w tle?

Czy można rozwiązać problem reprywatyzacji i doprowadzić go do końca tak, aby Polska nie była jedynym krajem Europy Środkowo-Wschodniej z UE i NATO, który nie znalazł pomysłu na uregulowanie spraw majątkowych, wynikających z okupacji niemieckiej i ustrojowych rewolucji okresu PRL? Oczywiście, że można.

Chciałbym, aby powstała solidna, naprawdę ponadpolityczna, komisja ekspertów, polskich, żydowskich, izraelskich, może międzynarodowych, która będzie pracować nad raportem o tym, co i komu musi i może być zwrócone, a co nie. W komisji powinni zasiadać także przedstawiciele właścicieli, spadkobierców oraz dzisiejszych użytkowników wspominanych nieruchomości.

Należy oszacować, co już zostało zwrócone w trybie indywidualnym i zbiorowym. Należałoby wzorem innych krajów powołać fundusz, z którego będą wypłacane rekompensaty, jeśli odwrócenie spraw własności jest społecznie niewykonalne po ośmiu dekadach. Polska musi to zainicjować sama, a nie zasłaniać się okupacją niemiecką, ponieważ zabagnione problemy własności są oczywiście skutkiem okupacji, ale są także skutkiem ogromnych zmian ustrojowych, terytorialnych i społecznych na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Warto takie działania podjąć teraz i rozmawiać o polskim prawie, dlatego że odzew na polskie przepisy własnościowe jest duży na świecie, zwłaszcza w Izraelu i Ameryce, gdzie mieszkają duże społeczności żydowskie, związane kiedyś z Polską.

Dbając o wizerunek Polski, o którym mówi się codziennie, dbajmy o to, aby Polska potrafiła pokazać, że umie radzić sobie z wyzwaniami społecznymi. Czy nie warto podjąć wysiłku? Odmowa zmierzenia się z problemem będzie miała opłakane skutki. Nie tylko za granicą, ale także w Polsce. Podział na tych, którzy jakoś odzyskali mienie lub jego część, i na tych, którym państwo zablokowało szanse na odzyskanie majątku, będzie niszczący w sensie społecznym i politycznym. Wykopie kolejny rów w podzielonej Polsce i obciąży relacje ze Stanami Zjednoczonymi, Izraelem, diasporą żydowską i być może różnymi państwami Europy i świata. Jeśli nie wytłumaczymy swoich racji, przylgnie do nas łatka narodu i państwa, który nie poradził sobie do końca z powikłaną spuścizną XX wieku.

Autorka/Autor:Jacek Stawiski

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Jak na wiadomość o ucieczce Marcina Romanowskiego na Węgry zareagowali przedstawiciele jego obozu politycznego? Według Mai Wójcikowskiej niektórzy "trochę przecierali oczy i nie ukrywali zdziwienia". - Mam wrażenie, że Romanowski jednak trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka - przyznał Konrad Piasecki. Według relacji Agaty Adamek politycy wcześniej związani z Funduszem Sprawiedliwości obawiali się, że gdyby Romanowski był teraz w Polsce, mógłby powiedzieć "za dużo".

Marcin Romanowski uciekł na Węgry. "Trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka"

Marcin Romanowski uciekł na Węgry. "Trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka"

Źródło:
TVN24

Premier Słowacji Robert Fico spotkał się na Kremlu z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Wieczorem szef słowackiego rządu przekazał w mediach społecznościowych, że odbyli "długą rozmowę", a Putin "potwierdził gotowość Moskwy do kontynuowania dostaw gazu na Zachód i Słowację". Ukraina zapowiedziała, że nie przedłuży wygasającego wraz z końcem roku kontraktu, który zezwala na tranzyt gazu przez jej terytorium.

Robert Fico "po długiej rozmowie" z Putinem na Kremlu

Robert Fico "po długiej rozmowie" z Putinem na Kremlu

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Jedna z pięciu ofiar piątkowego ataku w Magdeburgu to dziewięcioletni Andre. "Niech mój mały miś znowu lata dookoła świata" - napisała w pożegnalnym wpisie w mediach społecznościowych jego matka. Hołd zmarłemu dziewięciolatkowi oddała też lokalna straż pożarna. Chłopiec należał do jej dziecięcego oddziału.

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

Źródło:
BBC, Bild, Sky News

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Samolot z dziesięcioma osobami na pokładzie rozbił się i uderzył w sklep w centrum turystycznej miejscowości Gramado na południu Brazylii. Jak podały władze, nikt z pasażerów nie przeżył.

Samolot spadł na sklep

Samolot spadł na sklep

Źródło:
Reuters

Pogoda na Boże Narodzenie. Przed świętami lokalnie dosypie jeszcze trochę śniegu, czy jednak wystarczy go, by utrzymał się do Wigilii? Sprawdź najnowszą aktualizację świątecznej prognozy pogody.

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Członek Państwowej Komisji Wyborczej Ryszard Kalisz ujawnił w TVN24, że otrzymał e-mail z informacją, że przewodniczący PKW Sylwester Marciniak "zarządził tryb obiegowy podjęcia uchwał", wśród których ma się znajdować uchwała w sprawie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS. Kalisz zgodził się, że jest to próba podjęcia uchwały "tylnymi drzwiami" przez przewodniczącego PKW. Sprawę komentowali politycy PSL, KO, a także szefowa kancelarii prezydenta.

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

Źródło:
TVN24

Amerykańska aktorka Blake Lively oskarżyła Justina Baldoniego, swojego partnera z planu "It Ends with Us" i jednocześnie reżysera tego filmu, o szereg niestosownych zachowań. Aktorka twierdzi również, że mężczyzna, wspólnie ze studiem, które wyprodukowało film, zorganizował przeciwko niej kampanię oszczerstw. Prawnik studia stanowczo temu zaprzeczył, nazywając twierdzenia aktorki "całkowicie fałszywymi i oburzającymi".

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Źródło:
BBC, New York Times, Variety

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W południowej Polsce noc przyniesie opady śniegu i silne podmuchy wiatru. Sprawdź, gdzie będzie szczególnie niebezpiecznie.

IMGW ostrzega. Nocą miejscami będzie niebezpiecznie

IMGW ostrzega. Nocą miejscami będzie niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wielu zagranicznych internautów zachwyciła znajdująca się w Polsce świecąca w ciemności ścieżka rowerowa, na której w nocy jakoby widać odwzorowane gwiazdy i gwiazdozbiory. Jak się okazuje, w kraju mamy takiego rodzaju drogę dla rowerów, ale nie wygląda tak spektakularnie.

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Źródło:
Konkret24

Zaparkował na torach tramwajowych i - jak ustalili strażnicy miejscy - poszedł prawdopodobnie na pobliski bazar. Tramwaje nie mogły przejechać swoją trasą, co doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego. Kiedy po ponad pół godzinie kierowca wrócił do auta, czekały tam już służby. Mężczyzna dostał trzy tysiące złotych mandatu, którego nie przyjął.

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Źródło:
TVN24

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Po trzech miesiącach prac konserwacyjnych turyści odwiedzający Rzym znów mogą oglądać słynną fontannę di Trevi w pełnym blasku. Wprowadzono jednak limit osób, które mogą jednocześnie przed nią przebywać. Na razie to eksperyment.

Fontanna di Trevi po nowemu

Fontanna di Trevi po nowemu

Źródło:
PAP

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski dotarł do Ukrainy medycznym kamperem, który będzie działał jak mobilny szpital. Możliwe będzie w nim między innymi przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych - poinformował w niedzielę portal Vatican News.

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Źródło:
PAP

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24