Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 107 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też informację o śmierci 18 osób chorujących na COVID-19. Od początku epidemii w Polsce infekcję SARS-CoV-2 potwierdzono u 2 880 215 osób, z których 75 083 zmarły.
Najwięcej ze 107 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem jest w województwie mazowieckim, gdzie odnotowano 20 infekcji.
Pozostałe zakażenia pochodzą z województw: wielkopolskiego (12), małopolskiego (osiem), śląskiego (osiem), zachodniopomorskiego (osiem), dolnośląskiego (siedem), lubelskiego (sześć), łódzkiego (sześć), pomorskiego (sześć), podkarpackiego (pięć), kujawsko-pomorskiego (cztery), warmińsko-mazurskiego (cztery), podlaskiego (trzy), świętokrzyskiego (trzy), lubuskiego (jedno) i opolskiego (jedno).
Pięć zakażeń to dane bez wskazania adresu, które mają zostać uzupełnione przez sanepid.
Resort podał też informację o śmierci 18 zakażonych osób - pięć z nich zmarło z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 13 osób.
Od początku epidemii w Polsce infekcję SARS-CoV-2 potwierdzono u 2 880 215 osób, z których 75 083 zmarły.
Ile osób jest w szpitalach? Ile respiratorów jest zajętych?
Z sobotniego raportu z danymi epidemicznymi wynika, że:
- 7194 łóżka są przeznaczone dla pacjentów z COVID-19 (-358 w porównaniu do dnia poprzedniego), - z tego 616 łóżek jest zajętych przez pacjentów z COVID-19 (-74), - 719 respiratorów jest przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 (-3), - z tego 91 respiratorów jest obecnie wykorzystywanych (-12), - 91 819 osób jest objętych kwarantanną (+7719), - 2 652 072 osoby wyzdrowiały (+68).
Niedzielski o możliwej czwartej fali
Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił we wtorek o "prawdopodobieństwie, że czwarta fala pandemii pojawi się w drugiej połowie sierpnia".
Zaznaczył jednak, że tym razem duża skala zakażeń nie przełożyłaby się, tak jak w poprzednich falach epidemii, na liczbę hospitalizacji i zgonów. - Mimo zaszczepienia możemy mieć do czynienia z przyrostem zakażeń. Ale najważniejsza nauka dotycząca szczepień – że jest zdecydowanie mniej hospitalizacji i, co najważniejsze, jest zdecydowanie mniej zgonów - podkreślał.
Szczepienie drugą dawką w dowolnym punkcie w kraju
Od 1 lipca 2021 roku każda osoba, która zaszczepiła się przeciw COVID-19 pierwszą dawką będzie mogła przyjąć dawkę drugą w dowolnym punkcie i terminie. To nowe rozwiązanie ma ułatwić szczepienie tym, którzy planują np. wakacyjne wyjazdy albo służbowo przebywają w zupełnie innym mieście niż to, w którym zainicjowali procedurę zaszczepienia się.
Jeżeli dana placówka będzie dysponować wolnymi dawkami, to szczepienie można wykonać bez wcześniejszego umawiania się. W innym przypadku, każda osoba, która będzie chciała zmienić miejsce podania drugiej dawki, może to zrobić poprzez infolinię lub Internetowe Konto Pacjenta.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock