"Czasy nie są normalne, dzisiaj sędzia milczeć nie może"

W środę o godzinie 18 przed sądami w całej Polsce i przed Sejmem w Warszawie rozpoczęły się demonstracje sprzeciwu wobec projektu autorstwa posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości, który dotyczy dyscyplinowania sędziów. - Są takie chwile, kiedy nic nie trzeba mówić, słowa są zbędne. Wystarczy, że stoicie przy nas - mówił na proteście przed Sejmem sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Igor Tuleya. Inny sędzia tego sądu, Piotr Gąciarek dodał, że "dzisiaj sędzia milczeć nie może".

Dwa miesiące aresztu dla Marcina Dubienieckiego

Sąd Rejonowy w Szczecinie podjął decyzję o dwumiesięcznym areszcie dla adwokata Marcina Dubienieckiego - dowiedział się tvn24.pl. Ma to związek z poniedziałkowym zatrzymaniem Dubienieckiego i byłego wiceministra skarbu Przemysława Morysiaka, którzy usłyszeli zarzut płatnej protekcji w nowym wątku śledztwa w sprawie SKOK Wołomin. Wobec Przemysława Morysiaka sąd nie zdecydował się na zastosowanie aresztu.

Europarlament potępił "strefy wolne od LGBTI". Dotacje dla tych gmin mogą znaleźć się pod lupą

Parlament Europejski przyjął w środę rezolucję w sprawie dyskryminacji osób LGBTI w Unii Europejskiej. W tytule dokumentu nie ma nazwy naszego kraju, jednak odniesienia do Polski pojawiają się w treści. Jednym z głównych punktów jest sprawa tak zwanych stref wolnych od LGBTI, wprowadzanych przez niektóre polskie samorządy. - Nie ma zgody na dyskryminację - zadeklarował europoseł Andrzej Halicki z PO. Eurodeputowany PiS Patryk Jaki uznał natomiast, że "Polska jest pomawiana".

Jeleń wbiegł na drogę, auto dachowało. "Mogło odbywać się polowanie"

Jeleń pojawia się nagle, wbiega wprost pod nadjeżdżający samochód. Kierująca nie ma szans na reakcję. Dachuje i wpada do rowu. Policjanci przyznają teraz, że w sprawie niedzielnego zdarzenia w Rakowie (Łódzkie) pojawił się nowy wątek. - W pobliżu mogło odbywać się polowanie - mówi Dagmara Mościńska, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Piotrkowie Trybunalskim.

PSL proponuje okrągły stół. "Uzdrowić sytuację"

Zorganizujemy okrągły stół w sprawie wypracowania ustawy, która uzdrowi sytuację w wymiarze sprawiedliwości - zapowiedział prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Ocenił, że "taka ustawa jest koniecznością". - Jedyną poprawką, która jest dla nas do zaakceptowania, jest odrzucenie tej złej ustawy w pierwszym czytaniu - mówił Borys Budka, przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej - Koalicji Obywatelskiej.

Promotor Dudy apeluje, powołując się na dawną przyjaźń. "Prezydent powinien już dawno działać"

Jeżeli projekt PiS będzie uchwalony, przejdzie przez Sejm, przejdzie przez Senat i wyląduje na biurku prezydenta, to jedyne, co powinien zrobić prezydent jako strażnik konstytucji, to w całości zawetować jako łamiący konstytucję - mówił w rozmowie z reporterem "Czarno na białym" profesor Jan Zimmermann, były kierownik Katedry Prawa Administracyjnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, promotor pracy doktorskiej Andrzeja Dudy. Zaapelował do prezydenta, "powołując się na dawną przyjaźń".

Dozór i zakaz opuszczania kraju, ale nie areszt dla Kamila Durczoka

Sąd Okręgowy w Katowicach nie zgodził się na zastosowanie aresztu wobec dziennikarza. W środę odrzucił prokuratorskie zażalenie na decyzję Sądu Rejonowego Katowice-Wschód, który również nie dopatrzył się powodu, żeby Kamil Durczok na tym etapie śledztwa trafił do celi. Sąd zastosował wobec dziennikarza inne środki zapobiegawcze: ma on wpłacić 200 tysięcy złotych poręczenia. Nie może też opuszczać kraju, ani zbliżać się do byłej żony.

Sejmowi eksperci o "poważnym ryzyku" wynikającym z projektu PiS. Terlecki: byłbym za zaostrzeniem

Proponowane przepisy rodzą poważne ryzyko stwierdzenia naruszenia zasady niezależności i bezstronności sądów oraz niezawisłości sędziów - napisało Biuro Analiz Sejmowych w opinii dotyczącej projektu PiS w sprawie dyscyplinowania sędziów. Dodatkowo - pisze BAS - "należy je uważać za naruszenie zasady pierwszeństwa prawa Unii Europejskiej przed prawem polskim". - Co prawnik to opinia, różnie jest - mówi natomiast szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Dodał, że "podobno" w ministerstwie sprawiedliwości są przygotowywane poprawki do tego projektu.

"Wydaje mi się, że nie możemy szukać miejsca we wspólnocie krajów prawa"

Jeżeli my nie szanujemy swojego własnego prawa, proponujemy ustawę, która jest ewidentnie sprzeczna z konstytucją i prowadzi do unicestwienia jednej z konstytucyjnych władz RP, to niestety wydaje mi się, że nie możemy szukać swojego miejsca we wspólnocie krajów prawa i praworządności - powiedział w TVN24 dr Mikołaj Małecki z Uniwersytetu Jagiellońskiego, komentując projekt PiS.

Prezydencki minister: Gersdorf uprawia publicystkę i broni swoich przywilejów

Nietrafne, nieprzemyślane i bardzo polityczne. To publicystyka i to nie najwyższego pióra - powiedział prezydencki minister Paweł Mucha. Skomentował w ten sposób oświadczenie pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf, która napisała, że w projekcie PiS dotyczącym dyscyplinowania sędziów, "znajdujemy godną kontynuację bezprawia lat 80. minionego stulecia".

Sędzia odrzucił wnioski prokuratury. W ciągu godziny miało wpłynąć pismo o odwołaniu z delegacji

Sędzia Krzysztof Ptasiewicz odrzucił wnioski prokuratury o zastosowanie aresztu w sprawie karnej. Uznał, że są niedostatecznie uzasadnione. Tuż po tej decyzji do Sądu Okręgowego w Warszawie przyszło pismo mówiące o odwołaniu Ptasiewicza z delegacji. Sędzia wydał postanowienie po godzinie 11., a o 11.50 pojawił się mail z Ministerstwa Sprawiedliwości w jego sprawie - informuje "Rzeczpospolita".

"Model, który się proponuje, to sędzia, który będzie wyprzedzał oczekiwania władzy"

Unia Europejska oczekiwałyby, że PiS wycofa się i zapobiegnie powstaniu dalszych elementów chaosu prawnego, a PiS nie wycofuje się, tylko idzie jeszcze dalej - powiedział w TVN24 adwokat Piotr Schramm z kancelarii Gessel. Zdaniem profesora Jerzego Zajadły z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego w proponowanych przepisach "mamy do czynienia z całkowitym zaprzeczeniem niezawisłości sędziowskiej".

75 lat temu harcerze pomogli ocalić Gdynię i zniszczyć część niemieckiej floty

18 grudnia 1944 roku nad Trójmiastem przeleciało 230 angielskich bombowców. Jednak, gdy ucichły eksplozje i opadł kurz, mieszkańcy Gdyni z ulgą zobaczyli, że miasto jest prawie nietknięte. Płonął za to między innymi pancernik Schleswig-Holstein, dla wielu symbol rozpoczęcia II wojny światowej. Stało się tak dzięki bohaterskiej akcji polskich harcerzy.

"Została ogłoszona ustawa, która nie była z nami skonsultowana"

Nie byliśmy uprzedzeni o tym, że stanie się to w takiej formie i w takim czasie - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 rzecznik Porozumienia Kamil Bortniczuk, odnosząc się do projektu posłów PiS dotyczącego zmian w sądownictwie. - Dowiedziałem się kilka godzin wcześniej od kolegów z Solidarnej Polski, że będą taką inicjatywę ogłaszać - dodał i zapowiedział zgłoszenie poprawek.

Atak nożownika na przystanku autobusowym

Wysiadł z autobusu i na przystanku wdał się w sprzeczkę z czekającym tam pasażerem. W trakcie szarpaniny ugodził nożem ofiarę w nogę, a następnie uciekł. Tak, według ustaleń policji, wyglądało zajście, do którego doszło we wtorek w Krakowie.

Izba Dyscyplinarna zajmie się sprawą sędziego Juszczyszyna. Wyznaczono datę posiedzenia

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zajmie się w poniedziałek sprawą sędziego Pawła Juszczyszyna. Sędzia ten zażądał w listopadzie od Kancelarii Sejmu ujawnienia list poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa, za co spotkał go szereg konsekwencji służbowych. Do 29 grudnia jest zawieszony w orzekaniu. Izba Dyscyplinarna zdecyduje o ewentualnym przedłużeniu tego okresu.