28 października 1918 roku powstała Czechosłowacja. W rocznicę tego dnia, w tym roku setną, w Czechach obchodzone jest narodowe święto niepodległości. Dwa dni później świętują Słowacy. Film z życzeniami dla sąsiadów przygotowało polskie Biuro Programu "Niepodległa". "Cieszmy się z różnorodności" - słyszymy z nagrania, które w żartobliwy sposób odnosi się do różnic i podobieństw naszych trzech języków.
Rocznica powstania niepodległego państwa czechosłowackiego przypada w niedzielę 28 października. Tego dnia w Czechach obchodzone jest narodowe święto odzyskania niepodległości. W tym roku, podobnie jak w Polsce, jest to rocznica setna. Słowackie obchody stulecia niepodległości odbędą się we wtorek 30 października, czyli w rocznicę uchwalenia tzw. deklaracji martińskiej z 1918 r., w której słowacka reprezentacja polityczna oficjalnie zaakceptowała istnienie wspólnego państwa z Czechami.
Polskie życzenia na stulecie niepodległości
Oficjalne uroczystości 100. rocznicy powstania Czechosłowacji trwają od 28 września, czyli od święta patrona Czech, św. Wacława. Przez miesiąc w całych Czechach organizowano, koncerty, wystawy i konferencje naukowe. Były też akcje współorganizowane z Polakami.
Instytut Polski w Pradze wiele przedsięwzięć opatrzył hasłem "sPOLeCznie", czyli "wspólnie", przypominając, że w 1918 roku Polska także odzyskała niepodległość.
"Rok 2018 jest wyjątkowy dla wielu krajów centralnej i wschodniej Europy. W październiku swoje stulecie świętują nasi południowi sąsiedzi. Niepodległa życzy Czechom i Słowakom wszystkiego dobrego na setną rocznicę powstania Czechosłowacji!" - czytamy w komunikacie.
"Więcej nas łączy niż dzieli"
"Czasami trudno się dogadać, nierzadko różnice językowe mogą spowodować kłopoty bądź urazić rozmówcę. Musimy jednak pamiętać, że serdecznością, radością i odrobiną humoru możemy zyskać przyjaciół. Bo od lat więcej nas łączy niż dzieli" - podkreśla Biuro Programu "Niepodległa", koordynującego polskie obchody rocznicowe. W tym duchu powstał film z życzeniami dla obu południowych sąsiadów naszego kraju.
Jak się dowiadujemy, "życzenia powstały po konsultacji ze specjalistami z Instytutów Polskich w Bratysławie i Pradze".
"Zdecydowaliśmy się na odejście od tematów historycznych na rzecz miłej i serdecznej, ale skłaniającej do refleksji formuły opartej na różnicach i podobieństwach języków polskiego, słowackiego i czeskiego" - pisze Niepodległa.
Autor: mjz//rzw / Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: niepodległa.gov.pl