W wyborach parlamentarnych 2023 roku do Sejmu zostali wybrani dwaj posłowie, dla których kolejna kadencja będzie już dziewiątą w karierze politycznej! Czterech polityków zostało w tym roku wybranych do izby niższej po raz ósmy, a 12 - po raz siódmy. Przedstawiamy sejmowych rekordzistów.
Tylko jedna osoba zasiadała w Sejmie nieprzerwanie od samego początku III RP, czyli przez wszystkie 9 kadencji. To Iwona Śledzińska-Katarasińska (KO), która po raz pierwszy od 32 lat nie została jednak wybrana i pożegna się z mandatem poselskim. Wśród pozostałych polityków najdłużej piastujących funkcję posła znajdują się zarówno politycy znani, jak i nieco mniej popularni.
ZOBACZ TEŻ: Pamiętają pierwszą kadencję Sejmu. Posłowie, którzy zasiądą w jego ławach na kolejną kadencję
Posłowie najdłużej zasiadający w Sejmie
Osiem kadencji, wybrani na dziewiątą:
Jak wynika z sejmowych statystyk, spośród posłów zasiadających w ostatniej IX kadencji, kolejni rekordziści po Śledzińskiej-Katarasińskiej to prezes PiS Jarosław Kaczyński (był posłem I, III, IV, V, VI, VII, VIII i IX kadencji) oraz Marek Sawicki z PSL (Trzecia Droga), który był posłem nieprzerwanie od II kadencji Sejmu. W tegorocznych wyborach Kaczyński był "jedynką" PiS w woj. świętokrzyskim, gdzie zwyciężył z wynikiem 177 728 głosów. Sawicki był z kolei "jedynką" Trzeciej Drogi w okręgu nr 18 (Siedlce) i uzyskał 25 534 głosy.
Trzecim politykiem, który piastował funkcję posła przez osiem kadencji, jest Eugeniusz Czykwin (KO), ale w tegorocznych wyborach mandatu nie zdołał uzyskać. Z kolei były premier Waldemar Pawlak (PSL), który nie zasiadał w Sejmie IX kadencji, ale łącznie pełnił już tę funkcję osiem razy, w tegorocznych wyborach został wybrany do Senatu.
ZOBACZ TEŻ: Długa lista znanych nazwisk poza Sejmem
Siedem kadencji, wybrani na ósmą:
Wśród innych polityków, którzy są dziś w Sejmie i mogą się pochwalić wyjątkowo długim stażem parlamentarnym, jest trzech posłów PiS, którzy zasiadali w Sejmie przez łącznie siedem kadencji. To Antoni Macierewicz (I, III, IV, VI, VII, VIII i IX), Krzysztof Tchórzewski (I, III, V, VI, VII, VIII i IX) i Jerzy Polaczek (III, IV, V, VI, VII, VIII, i IX). Cała trójka zasiądzie również w Sejmie X kadencji. Zdobyli kolejno 32 496, 25 867 i 5 996 głosów.
Na swoją ósmą kadencję w Sejmie został wybrany też Tadeusz Tomaszewski (II, III, IV, V, VI, VII i IX), który startował jako "jedynka" Nowej Lewicy w okręgu nr 37 (Konin) i zdobył tam 17 181 głosów. Również przez siedem kadencji w Sejmie zasiadał Grzegorz Schetyna z KO, który tym razem został jednak wybrany na senatora z wynikiem 113 815 głosów oraz Mieczysław Kasprzak z PSL, który do Sejmu po raz ósmy nie kandydował.
Sześć kadencji, wybrani na siódmą:
Spośród polityków PiS zasiadających dzisiaj w Sejmie ośmiu piastowało tę funkcję przez sześć kadencji. To Marek Kuchciński (IV, V, VI, VII, VIII i IX), Szymon Giżyński (IV, V, VI, VII, VIII i IX), Mariusz Kamiński (III, IV, V, VII, VIII i IX), Wojciech Szarama (IV, V, VI, VII, VIII i IX), Marek Suski (IV, V, VI, VII, VIII i IX), Stanisław Szwed (III, V, VI, VII, VIII i IX) i Jarosław Zieliński (IV, V, VI, VII, VIII i IX). Wszyscy oni zostali wybrani na kolejną, swoją siódmą kadencję. Niewiele zabrakło, by dołączyć do tego grona mógł Tadeusz Cymański (III, IV, V, VI, VIII i IX), który w tegorocznych wyborach stracił jednak mandat poselski, przegrywając z Jarosławem Sellinem o 100 głosów.
Spośród polityków obecnej opozycji przez sześć kadencji w Sejmie zasiadało 7 polityków KO. To Kazimierz Plocke (IV, V, VI, VII, VIII i IX), Krystyna Skowrońska (IV, V, VI, VII, VIII i IX) i Krystyna Szumilas (IV, V, VI, VII, VIII i IX), których zobaczymy również w Sejmie X kadencji oraz Waldy Dzikowski (IV, V, VI, VII, VIII i IX), Joanna Fabisiak (III, V, VI, VII, VIII i IX), Stanisław Żmijan (IV, V, VI, VII, VIII i IX), którzy jednak nie dostali się do kolejnego Sejmu i nie obejmą swojej siódmej kadencji, a także Cezary Grabarczyk (IV, V, VI, VII, VIII i IX), który w tym roku nie kandydował.
Wśród polityków PSL, którzy zasiądą w Sejmie po raz szósty, są Marek Biernacki (III, V, VI, VII, VIII i IX) i Andrzej Grzyb (X - kontraktowy, II, IV, V, VI i IX), którzy z list Trzeciej Drogi dostali się również do Sejmu X kadencji. Z SLD przez sześć kadencji w Sejmie zasiadał Romuald Ajchler (II, III, IV, VI, VII i IX), który jednak w tegorocznych wyborach już nie kandydował.
ZOBACZ TEŻ: 10 posłów, którzy zdobyli najmniej głosów
Źródło: sejm.gov.pl, tvn24.pl