Najnowsze

Rosyjski żołnierz Wadim Szyszymarin skazany na dożywocie za zabicie ukraińskiego cywila

Najnowsze

Autor:
ft\mtom
Źródło:
Reuters, PAP
Rosyjski żołnierz z wyrokiem dożywocia za zabójstwo cywila w Ukrainie
Rosyjski żołnierz z wyrokiem dożywocia za zabójstwo cywila w Ukrainie TVN24
wideo 2/21
TVN24Rosyjski żołnierz z wyrokiem dożywocia za zabójstwo cywila w Ukrainie

Ukraiński sąd skazał rosyjskiego sierżanta Wadima Szyszymarina na karę dożywotniego pozbawienia wolności za pozbawienie życia nieuzbrojonego cywila. Był to pierwszy proces rosyjskiego żołnierza oskarżonego o zbrodnie wojenne w Ukrainie.

W środę 21-letni Wadim Szyszymarin przyznał się do zastrzelenia 62-letniego Ołeksandra Szelipowa, mieszkańca wsi Czupachiwka w obwodzie sumskim na północy Ukrainy. - Szczerze żałuję. Byłem wtedy zdenerwowany, nie chciałem zabić (…) Tak do tego doszło – zeznał Szyszymarin, cytowany przez Sky News.

Żołnierz został skazany za to, że 28 lutego wystrzelił kilka pocisków z karabinu w głowę nieuzbrojonego Szelipowa, który szedł poboczem drogi, prowadząc rower. Szyszymarin miał otrzymać taki rozkaz od przełożonego, który bał się, że cywil poinformuje siły ukraińskie o obecności wojsk rosyjskich.

Obrońca Szyszymarina przekonywał w sądzie, że żołnierz dwukrotnie odmówił wykonania rozkazu i oddał strzały dopiero, gdy przełożony wydał komendę po raz trzeci. Obrona twierdzi również, że tylko jeden z trzech lub czterech wystrzelonych pocisków trafił w głowę Ukraińca.

Według oskarżyciela te argumenty nie zmieniają jednak sedna sprawy. Prokuratura żądała dla Szyszymarina najwyższej przewidzianej prawem kary - dożywotniego pozbawienia wolności.

Rosyjskie zbrodnie w Ukrainie

Z oficjalnych informacji ukraińskiego MSW wynika, że do 16 kwietnia zarejestrowano 11 674 możliwych rosyjskich zbrodni wojennych. Władze Ukrainy wielokrotnie podkreślały, że wszelkie doniesienia o zbrodniach wojennych będą dokładnie badane, a sprawcy ścigani i sądzeni.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft\mtom

Źródło: Reuters, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości