"Mania jest ciekawa świata i ludzi, wrażliwa na krzywdę innych, empatyczna. Dzięki Niej powstał projekt 'Młode Głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym'" - napisała Martyna Wojciechowska na Instagramie. Zamieściła też zdjęcie córki. Po raz pierwszy od dawna, bo Marysia kilka lat temu postanowiła, że nie będzie pokazywać się w mediach społecznościowych mamy.
"Poznałyśmy się 15 lat temu na sali porodowej, kiedy Ją urodziłam. I od tamtej pory nie mogę przestać się Nią zachwycać, choć czasem macierzyństwo bywa trudne. Wielokrotnie powtarzałam, że to najbardziej wymagająca podróż w moim życiu, w dodatku bez mapy" - napisała Wojciechowska.
W wychowywaniu córki pomagają jej rodzice. Tata Marysi, Jerzy Błaszczyk, płetwonurek i rekordzista Polski w nurkowaniu głębinowym, siedem lat temu zmarł na raka.
W dzień urodzin Marysi, 17. kwietnia, prowadzona przez Wojciechowską Fundacja UNAWEZA opublikowała raport "Młode Głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym". Wynika z niego m.in., że co trzecie dziecko w Polsce nie ma chęci do życia, a ponad 80 procent badanych w sytuacji kłopotliwej nie znajduje rozwiązania.
Dziennikarka przyznaje, że pomysł na zajęcie się tematem narodził się z powodu osobistej historii. "Dwa lata temu moja wówczas 13-letnia córka odebrała telefon od osoby z jej otoczenia, która chciała popełnić samobójstwo. I postanowiła z mojej córki uczynić swoją powiernicę" - przyznała Martyna Wojciechowska w "Newsweeku". "Dla nas obu był to moment głębokiego wstrząsu, trzeba było działać natychmiast. Na szczęście to konkretne dziecko zostało uratowane, ale miałam okazję przekonać się osobiście, jak działa, a raczej jak bardzo w Polsce nie działa system".
ZOBACZ TEŻ: Wielu uczniów nie ma chęci do życia, prawie 9 procent podjęło próby samobójcze. Raport Fundacji Unaweza
Fundacja UNAWEZA przeprowadziła badanie stanu zdrowia psychicznego u 184 tys. uczniów w wieku 10-19 lat. Chce stworzyć program profilaktyczny skierowany do młodych, rodziców i nauczycieli, aby poprawić jakość życia psychicznego dzieci i młodzieży – Wojciechowska zapowiada, że będzie darmowy i dostępny już od najbliższego roku szkolnego (więcej na mlodeglowy.pl) Według danych Policji w 2022 r. odnotowano ponad 2031 prób samobójczych młodych ludzi. To o 140 procent więcej niż w roku 2020.
Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.
Źródło: Instagram, TVN24