Najnowsze

Litwa liczy na "jeszcze bardziej szczere" relacje między Unią i USA

Najnowsze

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda liczy na to, że Joe Biden jako prezydent USA zwróci większą uwagę na bezpieczeństwo państw bałtyckich. Nadzieje dotyczą także relacji transatlantyckich między UE i Stanami Zjednoczonymi. Nauseda chciałby, aby były "jeszcze bardziej szczere".

- Mam nadzieję, że prezydent elekt Biden będzie nadal zwracał należytą uwagę na bezpieczeństwo państw bałtyckich, zwłaszcza w polityce obronnej państwa - zadeklarował Gitanas Nauseda w komentarzu przekazanym w niedzielę.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Prezydent Litwy ocenił, że za rządów prezydenta Donalda Trumpa "współpraca energetyczna rozwijała się pomyślnie", i wyraził nadzieję, że jest potencjał "na jeszcze bardziej skuteczną współpracę w tym sektorze".

Nauseda liczy również na to, że za prezydentury kandydata demokratów Joe Bidena transatlantycki związek między UE i USA, który, jak podkreślił, "jest bardzo potrzebny w tym niespokojnym świecie", zostanie wzmocniony i stanie się "jeszcze bardziej szczery".

- Litwa zawsze była niezawodnym sojusznikiem i zawsze będzie wnosić największy wkład w uczynienie tych relacji niezawodnymi, silnymi, i konsekwentnymi - podkreślił Nauseda. Wskazał, że zapowiedź Bidena, że nie chce dzielić, ale chce łączyć, jest niezwykle ważna "zarówno w wymiarze wewnętrznym, jak i zewnętrznym".

- Dzisiaj idea łączenia jest bardziej potrzebna niż kiedykolwiek samym Stanom Zjednoczonym i oczywiście demokracje zachodnie muszą szukać zrozumienia i konsensusu tam, gdzie problemy mają fundamentalne znaczenie - powiedział prezydent, podkreślając, że "współczesny świat potrzebuje większego wkładu zachodniej demokracji".

CZYTAJ: Donald Trump nie odpuszcza, jego prawnicy idą do sądu. O co chce walczyć urzędujący prezydent?

Litwini kibicowali Bidenowi

Większość Litwinów w wyborach prezydenckich w USA kibicowało Joe Bidenowi. Wskazuje na to wynik sondażu, który został przeprowadzony przed kilkoma tygodniami. Na pytanie, który z kandydatów byłby lepszy dla Litwy, 32,5 proc. respondentów wskazało na Bidena, 18,1 proc. na Trumpa. 49,5 proc. nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie.

Jak stwierdził szef litewskiego Centrum Studiów Europy Wschodniej Linas Kojala, w odróżnieniu od Trumpa "Joe Biden jest bardziej przewidywalny, odwiedził też Litwę, więc nawet bez zgłębiania przez respondentów jego polityki" jest on bliższy Litwinom.

Politolog Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Nauk Politycznych Uniwersytetu Wileńskiego Kestutis Girnius podkreślił, że Litwini "bardziej popierają Bidena, bo obiecuje on ostrzejszą linię wobec Rosji, bardziej konsekwentne wspieranie polityki NATO wobec państw bałtyckich".

Wybory prezydenckie w USA

W USA trwa liczenie głosów w czterech stanach: Arizonie, Georgii, Karolinie Północnej i na Alasce. Według przewidywań największych amerykańskich mediów, bazujących m.in. na wstępnych wynikach z pozostałych 46 stanów, Joe Biden zdobył już 279 głosów elektorskich, o dziewięć więcej niż wymagane do objęcia urzędu prezydenta USA minimum.

Donlad Trump, który uzyskał 214 głosów elektorskich oraz zespół jego prawników kwestionują wyniki wyborów w niektórych kluczowych dla nominacji stanach.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości