Jak pomóc Ukrainie? Lista zbiórek i akcji charytatywnych

Źródło:
TVN24, PAP
Polska Misja Medyczna pomaga potrzebującym z Ukrainy
Polska Misja Medyczna pomaga potrzebującym z Ukrainytvn24
wideo 2/25
Polska Misja Medyczna pomaga potrzebującym z Ukrainytvn24

Po rosyjskim ataku na Ukrainę wiele osób zastanawia się, jak może wesprzeć Ukrainę i jej obywateli. Słowa otuchy, wyrazy wsparcia, udział w protestach to sposoby na wyrażenie poparcia dla Ukrainy. Są jednak i inne, znacznie bardziej realne formy pomocy. Fundusze i dary rzeczowe zbierają zarówno organizacje polskie, jak i zagraniczne. Organizowana jest także pomoc medyczna, prawna, opiekuńcza. Część inicjatyw skierowana jest na pomoc ukraińskim dzieciom. Polacy nie zapominają o zwierzętach przybywających wraz z uciekinierami z Ukrainy. Sprawdź, jak możesz pomóc.

Jak pomóc Ukrainie? W internecie, na profilach na Facebooku czy Twitterze można w łatwy sposób wyrazić poparcie dla Ukrainy - na przykład wyrażając swoje zdanie, czy zmieniając zdjęcie profilowe na takie, w którym widać ukraińską flagę. Nie wychodząc z domu - za pośrednictwem internetu - można pomóc Ukraińcom mieszkającym w swoim kraju, jak i w Polsce.

Tutaj znajdziesz także więcej informacji o pomocy medycznej i prawnej.

MSZ uruchomiło stronę "koordynacyjną"

Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło w niedzielę 27 lutego stronę pomagamukrainie.gov.pl, za pośrednictwem której będzie koordynowana pomoc dla osób uciekających z Ukrainy.

Na stronie dostępny jest formularz zgłoszeniowy dla wszystkich zainteresowanych pomocą Ukrainie. Pod adresem można znaleźć również zbiórki, zrzutki i wiele innych działań, które zapewniają pomoc uchodźcom. Strona jest prowadzona również w języku ukraińskim. Resort przekazał, że w związku z uruchomieniem strony przestaje być aktywny adres: pomochumanitarnaUA@msz.gov.pl. - "Wszystkie zgłoszenia, które wpłynęły dotychczas na adres, zostaną przekazane do właściwych instytucji, których przedstawiciele skontaktują się z nadawcami w zależności od zidentyfikowanych potrzeb" - zaznaczyło ministerstwo.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: W obliczu wojny. Informacje i porady dla uchodźców i osób, które chcą pomóc

Zbiórki wsparcia dla Ukrainy. Lista organizacji zbierających wsparcie finansowe

Lista organizacji prowadzących w Polsce zbiórki na rzecz Ukrainy:

- Polska Akcja Humanitarna;

- Polski Czerwony Krzyż;

- Pracodawcy RP;

- Ukraiński Dom w Warszawie;

- Solidarni z Ukrainą – Fundacja Pomagam;

- Firmy dla Ukrainy - Fundacja Pomagam;

- Fundacja Siepomaga.pl;

- Fundacja Siepomaga.pl - Pomoc dla Vasyla i jego rodziny;

- Fundacja Dobra Fabryka;

- Fundacja PCPM z pomocą Ukrainie;

- Fundacja Otwarty Dialog;

- Fundacja Gdańska;

- Fundacja HumanDoc;

- SOS Wioski Dziecięce;

- Fundacja Świętego Mikołaja;

- Unicef Polska;

- Polska Misja Medyczna;

- Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza;

- Caritas;

- Fundacja Nasz Wybór;

- Warto Razem;

- Fundacja Dobrych Inicjatyw.

- Fundacja Avalon;

- Fundacja Zbieramy Razem;

- Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy;

- Fundacja Pomocy Kobietom Eurohelp;

- Fundacja Dr Clown

- Fundacja Między Niebem a Ziemią;

- Fundacja ICAD.

- Fundacja CultureLab;

Lista ukraińskich organizacji przyjmujących wsparcie finansowe:

- Army SOS;

- Come back alive;

- Razom for Ukraine;

- Skrzydła Feniksa;

- Szpitalnicy;

- Ukraiński Ruch Kobiet Weteranek;

- Vostok SOS;

- Voices of Children.

>>>Narodowy Bank Ukrainy otworzył specjalne konto do zbierania funduszy dla ukraińskich sił zbrojnych. Wśród partnerów akcji jest polski Bank Gospodarstwa Krajowego.

>>>Również Polska Rada Biznesu dołączyła do wspólnej akcji przedsiębiorców na rzecz Ukrainy. Od 1 marca zbierają środki na pomoc medyczną i humanitarną.

>>>O wsparcie pracy redakcji prosi kanał Nexta TV, który relacjonuje wydarzenia na Ukrainie.  Patreon: https://patreon.com/nexta_tv/ PayPal: https://www.paypal.com/paypalme/NEXTA

Pomoc z noclegiem i transportem - grupy pomocowe

W sieci i w mediach społecznościowych powstały grupy, które zrzeszają osoby chcące pomóc. Można tam zaoferować albo znaleźć konkretną pomoc – między innymi nocleg, transport i tymczasowe zakwaterowanie.

Jedną z najliczniejszych grup jest "Pomoc dla Ukrainy", która liczy kilkaset tysięcy osób.

Miejsce do spania można znaleźć również na warszawskiej grupie "Grupa Zasoby Warszawa - schronienie dla osób z Ukrainy".

Warszawiacy, którzy dysponują mieszkaniem, pokojem, domem lub innym lokalem i chcieliby udostępnić miejsce osobom z Ukrainy, mogą złożyć specjalną deklarację. Formularz można wypełnić TUTAJ.

Grupa Arche również zapowiedziała, że może nieodpłatnie przyjąć 5000 uchodźców w swoich hotelach. Z bezpłatnych noclegów mogą skorzystać osoby, które posiadają zaświadczenie wydane w przygranicznych recepcjach. Kontakt do koordynacji noclegów: 530 795 403 lub na maila: pomocukrainie@arche.pl.

Serwis olx.pl także postanowił pomóc w kontakcie osób usiłujących pomóc poprzez założenie specjalnej kategorii wyszukiwania pod nazwą "Dla Ukrainy". To wspólna inicjatywa OLX, Otodom oraz obido. Dodawanie ogłoszeń o wszelkiego rodzaju pomocy jest darmowe.

PORADNIK DLA OSÓB GOSZCZĄCYCH UCHODŹCÓW Z UKRAINY, PRZYGOTOWANY PRZEZ FUNDACJĘ HUMANDOC

Pomoc ze znalezieniem pracy

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) rozpoczęła intensywne działania w ramach zapewnienia zatrudnienia i zamieszkania dla uchodźców z Ukrainy w Polsce. Już dziś FPP gwarantuje 250 miejsc pracy i przygotowuje kolejne. Ponadto FPP zapewni pomoc psychologiczną oraz zorganizuje miejsca dziennej opieki nad dziećmi. Po pomoc można się zgłaszać pod telefonami: +48734477773, +48518218305 oraz mailem: pomoc@federacjaprzedsiebiorcow.pl.

Wsparcie w poszukiwaniu pracy oferuje także platforma AdAid.eu, stworzona przez polskie środowisko reklamowe z partnerami z całej Europy. Osoby z Ukrainy mogą tam znaleźć oferty współpracy w krajach UE oraz kontakt m.in. z agencjami reklamowymi, mediowymi, firmami produkcyjnymi, działami marketingu i PR oraz innymi podmiotami z branży kreatywnej w krajach UE.

Pomagają przedsiębiorcy

Wspólną akcję podjęli Pracodawcy RP, Corporate Connections, BNI Polska, Polska Rada Biznesu, Konfederacja Lewiatan, Związek Pracodawców Business Centre Club i Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza. Oprócz pomocy rzeczowej, obywatele Ukrainy przybywający do Polski "mogą liczyć na zakwaterowanie, pomoc w znalezieniu pracy odpowiadającej kwalifikacjom oraz wsparcie prawne w zakresie organizacji pobytu w Polsce" - czytamy w komunikacie.

Wszelkie zgłoszenia w sprawie pomocy tego rodzaju dla obywateli ukraińskich i na rzecz Ukrainy można zgłaszać na adres pomocdlaukrainy@pracodawcyrp.pl. Trwa też zbiórka pieniędzy, między innymi na portalu siepomaga.pl.

Pomoc medyczna

Pomoc dla uchodźców organizuje Centrum Medyczne Damiana, które zaoferowało między innymi opiekę zdrowotną oraz pracę obywatelom Ukrainy. Podobnie warszawskie Centrum Medyczne U Lekarzy.

Wsparcie psychologiczne w języku polskim i rosyjskim można uzyskać pod numerem telefonu:  22 566 22 27. Psycholog w języku rosyjskim jest osiągalny pod tym numerem we wtorki w godz. 8 - 13, w środy w godz. 17 - 20 i w piątki w godz. 8 - 13. Od poniedziałku 28 lutego pod numerem 22 566 22 20 będzie działała infolinia po ukraińsku, pomagająca odnaleźć się w polskim systemie zdrowia. Bezpłatna doraźna pomoc internistyczna na izbie przyjęć Szpitala Damiana oferowana jest od poniedziałku do piątku w godz. 07.30 - 20.00; w soboty w godz. 08.00 - 20.00; w niedzielę w godz. 08.00 - 16.00. Zapowiadano, że od poniedziałku w każdej placówce na recepcji będzie osoba ukraińskojęzyczna, która będzie służyła tłumaczeniem w czasie wizyt u polskich lekarzy.

Centrum Medyczne Damiana oferuje także bezpłatne testy antygenowe. To szczególnie ważne dla osób, które po przekroczeniu polskiej granicy planują podróż dalej. Lista punktów, do których można się zgłosić, jest dostępna na stronie internetowej firmy.

Pomoc medyczną zaoferowała też Grupa Lux Med. Sprawowana będzie między innymi pilna pomoc medyczna dla osób przyjeżdżających z Ukrainy. "Pomoc będzie realizowana we wszystkich placówkach LUX MED w całej Polsce oraz w 13 szpitalach Grupy LUX MED. Aby kierować potrzebujących do najbliższej placówki powstała specjalna, polsko-ukraińska infolinia pod nr tel. 22 45 87 007 oraz adres mailowy ua.kontakt@luxmed.pl" - pisze firma w komunikacie.

Pomoc prawna dla obywateli Ukrainy

Naczelna Rada Adwokacka organizuje pomoc prawną dla obywateli Ukrainy w poszczególnych izbach adwokackich w całym kraju.

"Dziekani poszczególnych okręgowych rad adwokackich wyznaczają koordynatorów do spraw utworzenia i organizacji programu pomocowego dla osób potrzebujących pomocy prawnej w związku z sytuacją na Ukrainie" - przekazano w komunikacie na stronie Adwokatury Polskiej. 

Zobacz listę izb adwokackich, która, jak wskazano, ma być sukcesywnie aktualizowana. 

Pomoc prawą oferują również studenci uczelni wyższych, między innymi Uniwersytetu Warszawskiego.

Pomoc prawną obywatelom Ukrainy deklaruje też Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku, która uruchomiła w tym celu odrębny kanał komunikacyjny - koordynatorką ds. pomocy prawnej dla ludności Ukraińskiej jest Mecenas Agnieszka Budzyńska (kontakt e-mail: agnieszka.budzynska@oirp.gda.pl) 

Hotele i restauracje

W mediach społecznościowych powstał hasztag #gastrodlaukrainy. Można pod nim znaleźć szereg restauracji, które oferują pomoc dla osób z Ukrainy.

Do akcji włączył się między innymi restaurator z Ostrowa Wielkopolskiego Dawid Zmyślony, który na portalu społecznościowym zaapelował do kolegów z branży. "Wsparcie obiadem będzie czymś niesamowitym! Gastronomia w Ostrowie Wlkp. jest szeroko rozwinięta, mamy dużo lokali. Przy zjednoczeniu się żaden lokal nie odczuje tego aż tak bardzo. Samemu będzie ciężko, ale razem możemy więcej!" - napisał właściciel restauracji Black Dave.

Bistro Caffe Zielony Stół z Gniezna oferuje 100 sztuk gotowych posiłków w słoikach, które mają trafić do medyków na Ukrainie.

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego zaapelowała do hotelarzy o udzielenie pomocy osobom przybywającym z Ukrainy. Jak informuje: "Nasza akcja została uzgodniona z Ambasadą Ukrainy, z którą jesteśmy w stałym kontakcie. Z ofertą pomocy prosimy zwracać się do: Pan Volodymyr Bulakh Pierwszy Sekretarz Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej, Tel. +48 889 900 956, e-mail: volodymyr.bulakh@mfa.gov.ua".

Banki Żywności

Bank Żywności w Trójmieście uruchomił zbiórkę- na stronie internetowej aktualizowana jest lista punktów, w których można przekazać żywność i dary. 

Zbiórkę prowadzi również Bank Żywności SOS w Warszawie – produkty można przekazać od poniedziałku od 8.30 do 18.00 w magazynie przy ul. Stanisława Bodycha 97 w Regułach. Kontaktować się w tej sprawie można z: Beatą Macios 601 390 536 lub Joanną Galek 601 390 094 oraz drogą mailową bzsos@bzsos.pl

Bank Żywności w Olsztynie prowadzi zbiórkę pieniędzy na zakup żywności, którą zawiozą ukraińskim uchodźcom.

Pomoc zwierzętom z Ukrainy. Przewóz przez granicę, zbiórki żywności, transport, leczenie

Uchodźcy mogą przekroczyć polską granicę ze zwierzęciem nawet wtedy, kiedy nie będą mogli okazać na przejściu granicznym wszystkich wymaganych przez polskie prawo dokumentów. Informację dotyczącą postępowania w związku z nadzwyczajną sytuacją po wybuchu wojny na Ukrainie przekazał Główny Lekarz Weterynarii.

Osoby przyjeżdżające z Ukrainy ze zwierzętami mogą uzyskać dla nich darmową pomoc weterynaryjną w Schronisku na Paluchu. Oferowana jest doraźna opieka lekarska, czipowanie i darmowa karma. Stołeczny ratusz przekazał, że w tym celu uruchomiono całodobową infolinię.

Społecznicy i miłośnicy zwierząt nie zapominają także o tych zwierzakach, które pozostały w ogrodach zoologicznych. Poznańskie zoo zadeklarowało, że jest gotowe do zorganizowania i udzielenia pomocy zoo w Kijowie i Odessie. Pomoc zadeklarowało też wrocławskie zoo.

Mnóstwo osób chce pomóc zwierzętom zabranym z ogarniętej wojną Ukrainy. Wiele organizacji pomocowych apeluje, że jednym ze sposobów na pomoc doraźną jest wzięcie do domu tymczasowego lub adopcja zwierzęcia z Polski, ponieważ kliniki weterynaryjne, schroniska i fundacje potrzebują miejsc dla zwierząt z Ukrainy, które muszą być poddane leczeniu lub kwarantannie.

Fundacja Animal Rescue Poland z Konstancina-Jeziorny także uruchomiła bezpłatną pomoc dla zwierząt z Ukrainy. Organizują pomoc w znalezieniu domów tymczasowych, zbierają karmę dla zwierząt domowych oraz pomoc weterynaryjną. Kontaktować się można na całodobowy numer telefonu: 792112222.

Organizacje, które pomagają zwierzętom z Ukrainy i prowadzą zbiórki darów oraz funduszy:

Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!

Towarzystwo Opieki nad zwierzętami w Polsce

Fundacja Zwierzęca Polana

Koty z Grochowa

EKOSTRAŻ

AMI - Fundacja Pomocy Zwierzętom

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami oddział Bytom

Fundacja Centaurus

Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami

Fundacja Benek

Schronisko Pegasus

Fundacja Niechciane i Zapomniane - SOS dla Zwierząt

Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt "Nadzieja"

Fundacja dla Szczeniąt Judyta

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierza OTOZ Animals

Kup książkę, ustaw płatność cykliczną, wesprzyj BLIKIEM

Ukrainę i Ukraińców można również wesprzeć kupując książki poprzez serwis ArtRage. Pieniądze ze sprzedaży pakietów e-booków o Ukrainie trafią na konto Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Możliwości pomocy jest więcej. Można w swoim banku ustawić płatność cykliczną na rzecz Polskiej Misji Medycznej i jej działań.

Można także wesprzeć Ukrainę za pomocą BLIKA. Przelane środki trafią w całości do Narodowego Banku Ukrainy, który przeznaczy je na potrzebne działania związane z ochroną kraju i obywateli.

Wrocławski klub muzyczny Firlej razem z fundacją Ptach i innymi instytucjami organizuje koncert i zbiórkę na rzecz osób poszkodowanych na skutek ataku Rosji na Ukrainę. Tego samego dnia, w sobotę, 12 marca, odbędzie się także spotkanie-debata "Jak pomagać?".

Czytaj też: Gesty solidarności z Ukrainą. Niebiesko-żółte flagi na masztach i deklaracje pomocy

Pomagają samorządy i instytucje publiczne

Oto niektóre z takich inicjatyw.

Szczecin:

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki

Koszalin: Urząd Miasta

Kołobrzeg: Urząd Miasta

Stargard: Urząd Miasta

Drawsko Pomorskie: Urząd Miasta

Białogard: Urząd Miasta

Łobez: Urząd Miasta 

Złocieniec: Urząd Miasta

Nowogard: Urząd Miasta - pomoc dla uchodźców oraz infolinia dla darczyńców oraz osób potrzebujących z Ukrainy

Gdańsk: Urząd Miasta oraz specjalna strona ukraina.gdanskpomaga.pl

Pomorski Urząd Marszałkowski

Pomorski Urząd Wojewódzki

Gdynia: Urząd Miasta oraz specjalna strona gdyniawspiera.pl

Sopot: Urząd Miasta oraz ankieta dotycząca wsparcia Ukrainy

Elbląg: Urząd Miasta

Tczew: Urząd Miasta

Olsztyn: Urząd Miasta

Kościerzyna: Urząd Miasta

Słupsk: Urząd Miasta

Kraków:

Jak możesz pomóc Ukraińcom, którzy dotarli do Krakowa? Razem dla Ukrainy – działania województwa i miasta

Rzeszów: Urząd Miasta

Wrocław: Urząd Miasta

Opole: Urząd Miasta

Świdnica: Urząd Miasta

Katowice: Urząd Miasta

Pszczyna: Urząd Miasta

Chorzów: Urząd Miasta

Częstochowa: Urząd Miasta

Bieruń: Urząd Miasta

Sosnowiec: Urząd Miasta

Bielsko-Biała: Urząd Miasta

Tychy: Urząd Miasta

Bytom: Urząd Miasta

Łódź: Urząd Miasta

Łódzki Urząd Wojewódzki

Białystok: Urząd Miasta oraz Centrum Aktywności Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Piątnica: Urząd Gminy

Piotrków Trybunalski Urząd Miasta

Gniezno Urząd Miasta

Pomoc dla mieszkańców Ukrainy oferują również miasta Unii Metropolii Polskich - organizują między innymi interwencyjne punkty noclegowe, punkty pierwszego kontaktu świadczące pomoc psychologiczną i językową, specjalne numery kontaktowe, pod którymi wolontariusze udzielają informacji w zakresie spraw socjalno-bytowych, wsparcia psychologiczno-medycznego oraz pomocy prawnej.

Poszczególne miasta odpowiadają też na prośby o pomoc, napływające od ukraińskich partnerów.

Uwaga na fałszywe zbiórki pieniędzy

Jednak nie wszystkie zbiórki ogłaszane w internecie w rzeczywistości mają na celu pomoc Ukrainie i jej obywatelom. Pojawiają się też takie, które mają na celu oszukać potencjalnych darczyńców. Eksperci zalecają, by weryfikować organizacje przed przekazaniem im środków.

"Obserwujemy masowe rejestrowanie domen internetowych oraz powstawanie stron 'zbiórek' na rzecz Ukrainy. Jeśli chcecie wspierać społeczność Ukrainy w tych trudnych chwilach sugerujemy wpłaty na znane i zweryfikowane organizacje" - ostrzega w mediach społecznościowych Threat Labs, który zajmuje się wykrywaniem zagrożeń w cyberprzestrzeni.

MSZ: infolinia o pomocy dla obywateli Ukrainy

Informacje o pomocy dla obywateli Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej dostępne są pod numerem infolinii Urzędu do Spraw Cudzoziemców: +48 47 721 75 75 - poinformowało w piątek Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Resort przypomina też, że działa specjalna infolinia dla polskich obywateli oraz posiadaczy Karty Polaka przebywających na Ukrainie: +48 22 523 88 80.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje Ukraińców za pomocą esemesów, że wszyscy uchodźcy zostaną wpuszczeni do Polski. Alert z takim zapewnieniem został opublikowany w piątek na Twitterze RCB.

Pomoc dla filmowców

Polski Instytut Sztuki Filmowej zapowiedział, oprócz bojkotu rosyjskiej kinematografii, także rzeczywistą pomoc ukraińskim filmowcom. W pierwszej kolejności utworzona zostanie fundusz wspierający polsko-ukraińskie projekty kulturalne.

W zakładce "pomoc dla Ukrainy" publikowane będą także ogłoszenia o pracę dla ukraińskich filmowców. Mogą oni także liczyć na udostępnioną pomoc biurową i pomoc prawną ze strony PISF.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Autorka/Autor:asty, wini, MAK/ tam

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Trwa usuwanie skutków nawałnic i powodzi, jakie w weekend nawiedziły południe i wschód Austrii. Wstępnie straty szacuje się na co najmniej pięć milionów euro. W pomoc poszkodowanym zaangażował się rząd oraz organizacje pozarządowe i osoby prywatne.

Największe opady od 40 lat. Tysiące zalanych domów w Austrii

Największe opady od 40 lat. Tysiące zalanych domów w Austrii

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się Mistrzostwa Euro 2024. Z tej okazji ukraińska federacja piłkarska przygotowała poruszającą kampanię, opowiadającą historię ukraińskich piłkarzy i ich rodzinnych miast, które "chciałyby gościć Euro, ale muszą walczyć o wolność".

"Nasze miasta bardzo chciałyby gościć Euro". Poruszająca kampania ukraińskiej federacji piłkarskiej

"Nasze miasta bardzo chciałyby gościć Euro". Poruszająca kampania ukraińskiej federacji piłkarskiej

Źródło:
TVN24 BiS

Moje leczenie trwa i potrwa jeszcze kilka miesięcy - przekazała w piątek w mediach społecznościowych księżna Kate, która zmaga się z chorobą nowotworową. Jak dodała, "z niecierpliwością czeka na udział w paradzie urodzinowej króla w najbliższy weekend".

Księżna Kate o swoim stanie zdrowia

Księżna Kate o swoim stanie zdrowia

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Stołeczni policjanci prowadzący poszukiwania Iwony Wieczorek mają informację, że związek z zaginięciem kobiety może mieć kierowca białego fiata cinquecento. Samochód przejeżdżał w pobliżu Parku Reagana w Gdańsku w dniu, w którym ostatni raz widziano 19-latkę. Policja opublikowała zdjęcie.

Nowy trop w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Policja publikuje zdjęcie

Nowy trop w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Policja publikuje zdjęcie

Źródło:
Komenda Stołeczna Policji

- Ze wszystkich cech i dokonań pana posła Mateckiego to, że chadza sobie po dachach, wydaje mi się najmniej kłopotliwe - skomentował w "Faktach po Faktach" Adrian Zandberg z partii Razem. - Od polityków wymaga się więcej - stwierdziła Urszula Pasławska z Trzeciej Drogi.

Poseł Suwerennej Polski na dachu. "To nie jest największy problem pana Mateckiego"

Poseł Suwerennej Polski na dachu. "To nie jest największy problem pana Mateckiego"

Źródło:
TVN24

"Skrzypek na dachu, czyli metoda na niepoczytalnego. Żaden sąd tego nie kupi" - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk, odnosząc się do sprawy posła Dariusza Mateckiego, który wyszedł w piątek przed świtem na dach Sejmu.

Tusk: skrzypek na dachu, czyli metoda na niepoczytalnego

Tusk: skrzypek na dachu, czyli metoda na niepoczytalnego

Źródło:
tvn24.pl

Kancelaria Sejmu opublikowała w piątek po południu zdjęcia z monitoringu, które przedstawiają posła klubu PiS Dariusza Mateckiego spacerującego po dachu budynku sejmowego. Na zarejestrowanych materiałach widać godzinę - było to około 3.30 przed świtem.

Poseł klubu PiS bladym świtem na dachu sejmowym. Kancelaria Sejmu opublikowała zdjęcia

Poseł klubu PiS bladym świtem na dachu sejmowym. Kancelaria Sejmu opublikowała zdjęcia

Źródło:
TVN24

Prezydent Rosji Władimir Putin "nie ma prawa" stawiać Ukrainie warunków zakończenia wojny - oświadczył w piątek sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Dzień przed szczytem pokojowym w Szwajcarii rosyjski dyktator podał swoje warunki pokoju w Ukrainie. - To ultimatum, któremu nie można ufać - ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który przebywa we Włoszech na szczycie G7. Na oświadczenie Putina zareagowało także ukraińskie MSZ.

Putin postawił warunki pokoju. Mocna odpowiedź z USA i reakcja Kijowa

Putin postawił warunki pokoju. Mocna odpowiedź z USA i reakcja Kijowa

Źródło:
PAP, Reuters

- Miarą sukcesu w polityce europejskiej jest skuteczność, a nie to, kto głośniej krzyczy. Ostatnie osiem lat polegało na tym, że było dużo decybeli, skutek dla Polski żaden - mówił w "#BezKitu" minister do spraw Unii Europejskiej Adam Szłapka (KO).

Polityka PiS wobec UE? Szłapka: było dużo decybeli, skutek dla Polski żaden

Polityka PiS wobec UE? Szłapka: było dużo decybeli, skutek dla Polski żaden

Źródło:
TVN24

W ostatnim czasie Grecję nęka fala upałów. Służby skarżą się, że turyści przyjeżdżają nieprzygotowani i wyruszają na spacery bez nakryć głowy, podczas gdy temperatura przekracza 40 stopni Celsjusza. Ponieważ podczas wędrówek zmarło czworo zagranicznych turystów, a dwóch jest zaginionych, lokalne media ostrzegają przed tragicznymi skutkami upalnej pogody.

Turyści umierają podczas wędrówek. Greckie media: nie zdają sobie sprawy z ryzyka

Turyści umierają podczas wędrówek. Greckie media: nie zdają sobie sprawy z ryzyka

Źródło:
PAP, The Independent, tvnmeteo.pl

Rada Naukowa Instytutu Studiów Politycznych PAN unieważniła doktorat Jackowi Bartosiakowi. W środowisku akademickim od ponad roku dyskutowano o prawdopodobieństwie popełnienia przez niego plagiatu. "Nie uniknąłem błędów, ale nie były one wynikiem działania nakierowanego na kradzież intelektualną" - napisał w oświadczeniu Bartosiak i zapowiedział dalsze kroki w tej sprawie.

Jacek Bartosiak stracił stopień doktora

Jacek Bartosiak stracił stopień doktora

Źródło:
PAP

Na drodze krajowej numer 16 niedaleko Biskupca (woj. warmińsko-mazurskie) mogło dojść do poważnego wypadku. W nocy ktoś uderzył w plastikowe barierki. Te przesunęły się w taki sposób, że zmyliły kierowców, którzy od rana wjeżdżali na trasę pod prąd.  

Jechali pod prąd, bo ktoś przesunął barierki. "Mogło dojść do karambolu". Nagranie

Jechali pod prąd, bo ktoś przesunął barierki. "Mogło dojść do karambolu". Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Minister infrastruktury zatwierdził Plan Generalny dla portu lotniczego Warszawa-Modlin na lata 2022-2045. "Dziś, przy obecnej siatce połączeń, port jest na granicy przepustowości i pilnie wymaga rozbudowy" - podano w komunikacie.

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Źródło:
PAP

Była minister finansów Teresa Czerwińska zeznawała w piątek przed komisją śledczą do spraw Pegasusa. Przyznała, że gdyby we wniosku dotyczącym zmiany planu finansowego Funduszu Sprawiedliwości napisano, że 25 milionów złotych zostanie przekazane CBA, nie wydałaby pozytywnej opinii.

Była minister finansów: nie wydałabym pozytywnej opinii, jeślibym wiedziała, że środki z Funduszu Sprawiedliwości trafią do CBA

Była minister finansów: nie wydałabym pozytywnej opinii, jeślibym wiedziała, że środki z Funduszu Sprawiedliwości trafią do CBA

Źródło:
PAP

Lada dzień w koalicji rządowej ma się dokonać przełom w sprawie związków partnerskich. Tego oczekuje premier Donald Tusk. Po wyborach europejskich partie rządzące chcą przyspieszyć, ale spierają się, w czym i zaczynają się nawzajem blokować. Lewica może w Sejmie zatopić projekt przywrócenia niedziel handlowych, a PSL - projekt związków partnerskich.

Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"

Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"

Źródło:
Fakty TVN

- Istnieje "realne zagrożenie", że Kraków utraci status miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - uważa miejski radny Łukasz Maślona. Wszystko przez budowę kładki na Wiśle, która ma połączyć zabytkowy Kazimierz z Ludwinowem. Obiekt - zdaniem części mieszkańców - jest przeskalowany i wpływa negatywnie na zabytkowy charakter okolicy, co może prowadzić do usunięcia wpisu do UNESCO. Władze Krakowa uważają, że protesty i obawy są "bezzasadne".

Kraków będzie skreślony z listy UNESCO? To "realne zagrożenie" przez budowę kładki

Kraków będzie skreślony z listy UNESCO? To "realne zagrożenie" przez budowę kładki

Źródło:
tvn24.pl

Portal Politico sporządził listę 23 "najdziwniejszych" nowo wybranych posłów do Parlamentu Europejskiego. Wśród nich znaleźli się między innymi cypryjski influencer, który nigdy nawet nie głosował, grecka rzeźniczka, rumuńska prorosyjska skandalistka i co najmniej kilka osób mających problemy z prawem. Na liście jest dwóch europosłów w Polski.

Ranking Politico: 23 "najdziwniejszych" nowych europosłów. Wśród nich dwóch z Polski

Ranking Politico: 23 "najdziwniejszych" nowych europosłów. Wśród nich dwóch z Polski

Źródło:
Politico, France 24, Balkan Insight, tvn24.pl

Jeden z napastników popchnął narzeczoną Marcina Mizi, aż kobieta upadła i uderzyła głową w murek. Widziała, jak agresorzy kopią młodego piłkarza, widziała krew. Nie widziała nikogo, kto ruszyłby na pomoc jej partnerowi. Skatowany 28-latek zmarł w szpitalu.

Narzeczona Marcina Mizi: do samego końca go dobijali, nikt nam nie pomógł

Narzeczona Marcina Mizi: do samego końca go dobijali, nikt nam nie pomógł

Źródło:
TVN24 / UWAGA! TVN

Gwałtowne burze przetoczyły się w nocy z czwartku na piątek przez Rumunię. W różnych częściach kraju mocno padało i silnie wiało, co doprowadziło do poważnych zniszczeń.

Grad dziurawił elewacje i szyby samochodów, deszcz zamienił stolicę w "małą Wenecję"

Grad dziurawił elewacje i szyby samochodów, deszcz zamienił stolicę w "małą Wenecję"

Źródło:
ENEX

Były prezydent USA Donald Trump obchodzi w piątek 78. urodziny. Z tej okazji "życzenia" złożył mu jego polityczny rywal prezydent Joe Biden. Ubiegający się o ponowną kadencję lider republikanów jest drugim po 81-letnim Bidenie najstarszym kandydatem do prezydentury w historii Stanów Zjednoczonych.

Donald Trump skończył 78 lat. Joe Biden złożył mu "życzenia". "Wiek to tylko liczba"

Donald Trump skończył 78 lat. Joe Biden złożył mu "życzenia". "Wiek to tylko liczba"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. Najwyższe wygrane, które padły w Polsce, to trzy czwartego stopnia. Każda z nich po niemal 232 tysiące złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 14 czerwca.

Wyniki Eurojackpot z 14 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 14 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Skandaliczne warunki pracy i problemy podwykonawców na ogromnej polskiej budowie - Olefiny 3. Dziennikarze "Uwagi!" TVN wrócili pod Płock, by wysłuchać tym razem polskich pracowników i przedsiębiorców. Oni też skarżą się na naruszanie przepisów prawa i bulwersujące praktyki.

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Był styczeń, kiedy Ewa P., idąc na przełaj przez pole, potknęła się i zraniła w nogę. Wezwała pomoc. Jednak mimo że w poszukiwaniach uczestniczyło kilkaset osób (głównie policjantów), a 59-latka znajdowała się nieopodal przystanku komunikacji miejskiej, kobiety nie udało się znaleźć na czas. Zmarła. Policja zakończyła już postępowanie wyjaśniające, które miało zbadać, czy poszukiwania zostały przeprowadzone prawidłowo.

400 osób szukało bezskutecznie Ewy. Koniec postępowania wyjaśniającego w policji

400 osób szukało bezskutecznie Ewy. Koniec postępowania wyjaśniającego w policji

Źródło:
tvn24.pl

Uczniowski okrągły stół odbędzie za tydzień w Białymstoku. Premier Donald Tusk obiecał wcześniej jednemu z uczniów, że powie o tej propozycji ministrze edukacji. Teraz już wiadomo, że Barbara Nowacka jest za. Powoli kończy się rok szkolny. Zaczynał go minister Czarnek, a kończy ministra Nowacka. Co się w tym czasie zmieniło i co się zmieni po wakacjach?

MEN przystało na propozycje Pawła. W Białymstoku odbędzie się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

MEN przystało na propozycje Pawła. W Białymstoku odbędzie się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Źródło:
Fakty TVN

Przedmiot edukacja zdrowotna ma wejść do szkół w ciągu dwóch lat, ale w Częstochowie już teraz mają pomysł, jak ten nowy przedmiot może wyglądać. W Zespole Szkół Ekonomicznych ruszył pierwszy w Polsce program edukacyjny dotyczący zapobiegania nowotworowi piersi. Pierwsza lekcja już się odbyła. Zajęcia prowadziły uczennice, które wcześniej pod okiem Amazonek zdobywały wiedzę na temat samobadania piersi. Teraz chcą zachęcać do tych badań swoje koleżanki z klasy.

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Żmija nosoroga ugryzła siedmioletnie dziecko w Chorwacji. Ten silnie jadowity gatunek staje się coraz większym problemem nie tylko w okolicach Splitu, gdzie doszło do ataku - węże te znajdowane są coraz bliżej ludzkich siedzib także w innych popularnych wśród turystów regionach.

Najbardziej jadowity wąż Europy ukąsił dziecko w Chorwacji

Najbardziej jadowity wąż Europy ukąsił dziecko w Chorwacji

Źródło:
PAP, Dnevnik, TPortal

W sieci rozchodzi się opowieść o tym, jak to prezydent Wołodymyr Zełenski rzekomo kupił kasyno i hotel na Cyprze - posty o tym wrzucane są przy okazji różnych wypowiedzi dotyczących Ukrainy. To kolejny przykład historii stworzonej przez rosyjską propagandę po to, by zdyskredytować ukraińskiego prezydenta - ale też tych, którzy pomagają Ukrainie. W tym między innymi polski rząd.

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Źródło:
Konkret24

Najnowszy dokument Martyny Wojciechowskiej, jest już dostępny na platformie Max. "Hope" przenosi widzów do jednego z najbiedniejszych i najsilniej dotkniętych głodem państw na świecie, gdzie dzieci padają ofiarami przerażającego procederu.  

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Źródło:
tvn24.pl

Szkole Podstawowej nr 404 w warszawskim Wawrze nadano imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Gościem honorowym piątkowej uroczystości był założyciel fundacji Jerzy Owsiak.

WOŚP będzie patronować warszawskiej podstawówce

WOŚP będzie patronować warszawskiej podstawówce

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W sobotę w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki stanie miasteczko promujące idee równości, wolności i tolerancji wobec mniejszości, w szczególności społeczności LGBTQ+. Odbędzie się również przemarsz ulicami Śródmieścia. Policja może zdecydować o wyłączeniu ulic z ruchu. Autobusy i tramwaje będą kursowały objazdami.

Wolność, równość, tolerancja. Parada przejdzie przez Warszawę

Wolność, równość, tolerancja. Parada przejdzie przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Warszawska Strefa Kibica (WSK) na błoniach Stadionu Narodowego ruszy już w niedzielę. Będzie tam można obejrzeć wszystkie grupowe mecze Polaków. Jak przekazał Bartosz Kusior, członek zarządu spółki PL2012+, która zarządza stadionem, koszt zorganizowania strefy to milion złotych.

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Źródło:
PAP