Po rosyjskim ataku na Ukrainę wiele osób zastanawia się, jak może wesprzeć Ukrainę i jej obywateli. Słowa otuchy, wyrazy wsparcia, udział w protestach to sposoby na wyrażenie poparcia dla Ukrainy. Są jednak i inne, znacznie bardziej realne formy pomocy. Fundusze i dary rzeczowe zbierają zarówno organizacje polskie, jak i zagraniczne. Organizowana jest także pomoc medyczna, prawna, opiekuńcza. Część inicjatyw skierowana jest na pomoc ukraińskim dzieciom. Polacy nie zapominają o zwierzętach przybywających wraz z uciekinierami z Ukrainy. Sprawdź, jak możesz pomóc.
Jak pomóc Ukrainie? W internecie, na profilach na Facebooku czy Twitterze można w łatwy sposób wyrazić poparcie dla Ukrainy - na przykład wyrażając swoje zdanie, czy zmieniając zdjęcie profilowe na takie, w którym widać ukraińską flagę. Nie wychodząc z domu - za pośrednictwem internetu - można pomóc Ukraińcom mieszkającym w swoim kraju, jak i w Polsce.
MSZ uruchomiło stronę "koordynacyjną"
Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło w niedzielę 27 lutego stronę pomagamukrainie.gov.pl, za pośrednictwem której będzie koordynowana pomoc dla osób uciekających z Ukrainy.
Na stronie dostępny jest formularz zgłoszeniowy dla wszystkich zainteresowanych pomocą Ukrainie. Pod adresem można znaleźć również zbiórki, zrzutki i wiele innych działań, które zapewniają pomoc uchodźcom. Strona jest prowadzona również w języku ukraińskim. Resort przekazał, że w związku z uruchomieniem strony przestaje być aktywny adres: pomochumanitarnaUA@msz.gov.pl. - "Wszystkie zgłoszenia, które wpłynęły dotychczas na adres, zostaną przekazane do właściwych instytucji, których przedstawiciele skontaktują się z nadawcami w zależności od zidentyfikowanych potrzeb" - zaznaczyło ministerstwo.
Zbiórki wsparcia dla Ukrainy. Lista organizacji zbierających wsparcie finansowe
Lista organizacji prowadzących w Polsce zbiórki na rzecz Ukrainy:
- Caritas;
Lista ukraińskich organizacji przyjmujących wsparcie finansowe:
>>>Narodowy Bank Ukrainy otworzył specjalne konto do zbierania funduszy dla ukraińskich sił zbrojnych. Wśród partnerów akcji jest polski Bank Gospodarstwa Krajowego.
>>>Również Polska Rada Biznesu dołączyła do wspólnej akcji przedsiębiorców na rzecz Ukrainy. Od 1 marca zbierają środki na pomoc medyczną i humanitarną.
>>>O wsparcie pracy redakcji prosi kanał Nexta TV, który relacjonuje wydarzenia na Ukrainie. Patreon: https://patreon.com/nexta_tv/ PayPal: https://www.paypal.com/paypalme/NEXTA
Pomoc z noclegiem i transportem - grupy pomocowe
W sieci i w mediach społecznościowych powstały grupy, które zrzeszają osoby chcące pomóc. Można tam zaoferować albo znaleźć konkretną pomoc – między innymi nocleg, transport i tymczasowe zakwaterowanie.
Jedną z najliczniejszych grup jest "Pomoc dla Ukrainy", która liczy kilkaset tysięcy osób.
Miejsce do spania można znaleźć również na warszawskiej grupie "Grupa Zasoby Warszawa - schronienie dla osób z Ukrainy".
Warszawiacy, którzy dysponują mieszkaniem, pokojem, domem lub innym lokalem i chcieliby udostępnić miejsce osobom z Ukrainy, mogą złożyć specjalną deklarację. Formularz można wypełnić TUTAJ.
Grupa Arche również zapowiedziała, że może nieodpłatnie przyjąć 5000 uchodźców w swoich hotelach. Z bezpłatnych noclegów mogą skorzystać osoby, które posiadają zaświadczenie wydane w przygranicznych recepcjach. Kontakt do koordynacji noclegów: 530 795 403 lub na maila: pomocukrainie@arche.pl.
Serwis olx.pl także postanowił pomóc w kontakcie osób usiłujących pomóc poprzez założenie specjalnej kategorii wyszukiwania pod nazwą "Dla Ukrainy". To wspólna inicjatywa OLX, Otodom oraz obido. Dodawanie ogłoszeń o wszelkiego rodzaju pomocy jest darmowe.
Pomoc ze znalezieniem pracy
Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) rozpoczęła intensywne działania w ramach zapewnienia zatrudnienia i zamieszkania dla uchodźców z Ukrainy w Polsce. Już dziś FPP gwarantuje 250 miejsc pracy i przygotowuje kolejne. Ponadto FPP zapewni pomoc psychologiczną oraz zorganizuje miejsca dziennej opieki nad dziećmi. Po pomoc można się zgłaszać pod telefonami: +48734477773, +48518218305 oraz mailem: pomoc@federacjaprzedsiebiorcow.pl.
Wsparcie w poszukiwaniu pracy oferuje także platforma AdAid.eu, stworzona przez polskie środowisko reklamowe z partnerami z całej Europy. Osoby z Ukrainy mogą tam znaleźć oferty współpracy w krajach UE oraz kontakt m.in. z agencjami reklamowymi, mediowymi, firmami produkcyjnymi, działami marketingu i PR oraz innymi podmiotami z branży kreatywnej w krajach UE.
Pomagają przedsiębiorcy
Wspólną akcję podjęli Pracodawcy RP, Corporate Connections, BNI Polska, Polska Rada Biznesu, Konfederacja Lewiatan, Związek Pracodawców Business Centre Club i Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza. Oprócz pomocy rzeczowej, obywatele Ukrainy przybywający do Polski "mogą liczyć na zakwaterowanie, pomoc w znalezieniu pracy odpowiadającej kwalifikacjom oraz wsparcie prawne w zakresie organizacji pobytu w Polsce" - czytamy w komunikacie.
Wszelkie zgłoszenia w sprawie pomocy tego rodzaju dla obywateli ukraińskich i na rzecz Ukrainy można zgłaszać na adres pomocdlaukrainy@pracodawcyrp.pl. Trwa też zbiórka pieniędzy, między innymi na portalu siepomaga.pl.
Pomoc medyczna
Pomoc dla uchodźców organizuje Centrum Medyczne Damiana, które zaoferowało między innymi opiekę zdrowotną oraz pracę obywatelom Ukrainy. Podobnie warszawskie Centrum Medyczne U Lekarzy.
Wsparcie psychologiczne w języku polskim i rosyjskim można uzyskać pod numerem telefonu: 22 566 22 27. Psycholog w języku rosyjskim jest osiągalny pod tym numerem we wtorki w godz. 8 - 13, w środy w godz. 17 - 20 i w piątki w godz. 8 - 13. Od poniedziałku 28 lutego pod numerem 22 566 22 20 będzie działała infolinia po ukraińsku, pomagająca odnaleźć się w polskim systemie zdrowia. Bezpłatna doraźna pomoc internistyczna na izbie przyjęć Szpitala Damiana oferowana jest od poniedziałku do piątku w godz. 07.30 - 20.00; w soboty w godz. 08.00 - 20.00; w niedzielę w godz. 08.00 - 16.00. Zapowiadano, że od poniedziałku w każdej placówce na recepcji będzie osoba ukraińskojęzyczna, która będzie służyła tłumaczeniem w czasie wizyt u polskich lekarzy.
Centrum Medyczne Damiana oferuje także bezpłatne testy antygenowe. To szczególnie ważne dla osób, które po przekroczeniu polskiej granicy planują podróż dalej. Lista punktów, do których można się zgłosić, jest dostępna na stronie internetowej firmy.
Pomoc medyczną zaoferowała też Grupa Lux Med. Sprawowana będzie między innymi pilna pomoc medyczna dla osób przyjeżdżających z Ukrainy. "Pomoc będzie realizowana we wszystkich placówkach LUX MED w całej Polsce oraz w 13 szpitalach Grupy LUX MED. Aby kierować potrzebujących do najbliższej placówki powstała specjalna, polsko-ukraińska infolinia pod nr tel. 22 45 87 007 oraz adres mailowy ua.kontakt@luxmed.pl" - pisze firma w komunikacie.
Pomoc prawna dla obywateli Ukrainy
Naczelna Rada Adwokacka organizuje pomoc prawną dla obywateli Ukrainy w poszczególnych izbach adwokackich w całym kraju.
"Dziekani poszczególnych okręgowych rad adwokackich wyznaczają koordynatorów do spraw utworzenia i organizacji programu pomocowego dla osób potrzebujących pomocy prawnej w związku z sytuacją na Ukrainie" - przekazano w komunikacie na stronie Adwokatury Polskiej.
Zobacz listę izb adwokackich, która, jak wskazano, ma być sukcesywnie aktualizowana.
Pomoc prawą oferują również studenci uczelni wyższych, między innymi Uniwersytetu Warszawskiego.
Pomoc prawną obywatelom Ukrainy deklaruje też Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku, która uruchomiła w tym celu odrębny kanał komunikacyjny - koordynatorką ds. pomocy prawnej dla ludności Ukraińskiej jest Mecenas Agnieszka Budzyńska (kontakt e-mail: agnieszka.budzynska@oirp.gda.pl)
Hotele i restauracje
W mediach społecznościowych powstał hasztag #gastrodlaukrainy. Można pod nim znaleźć szereg restauracji, które oferują pomoc dla osób z Ukrainy.
Do akcji włączył się między innymi restaurator z Ostrowa Wielkopolskiego Dawid Zmyślony, który na portalu społecznościowym zaapelował do kolegów z branży. "Wsparcie obiadem będzie czymś niesamowitym! Gastronomia w Ostrowie Wlkp. jest szeroko rozwinięta, mamy dużo lokali. Przy zjednoczeniu się żaden lokal nie odczuje tego aż tak bardzo. Samemu będzie ciężko, ale razem możemy więcej!" - napisał właściciel restauracji Black Dave.
Bistro Caffe Zielony Stół z Gniezna oferuje 100 sztuk gotowych posiłków w słoikach, które mają trafić do medyków na Ukrainie.
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego zaapelowała do hotelarzy o udzielenie pomocy osobom przybywającym z Ukrainy. Jak informuje: "Nasza akcja została uzgodniona z Ambasadą Ukrainy, z którą jesteśmy w stałym kontakcie. Z ofertą pomocy prosimy zwracać się do: Pan Volodymyr Bulakh Pierwszy Sekretarz Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej, Tel. +48 889 900 956, e-mail: volodymyr.bulakh@mfa.gov.ua".
Banki Żywności
Bank Żywności w Trójmieście uruchomił zbiórkę- na stronie internetowej aktualizowana jest lista punktów, w których można przekazać żywność i dary.
Zbiórkę prowadzi również Bank Żywności SOS w Warszawie – produkty można przekazać od poniedziałku od 8.30 do 18.00 w magazynie przy ul. Stanisława Bodycha 97 w Regułach. Kontaktować się w tej sprawie można z: Beatą Macios 601 390 536 lub Joanną Galek 601 390 094 oraz drogą mailową bzsos@bzsos.pl
Bank Żywności w Olsztynie prowadzi zbiórkę pieniędzy na zakup żywności, którą zawiozą ukraińskim uchodźcom.
Pomoc zwierzętom z Ukrainy. Przewóz przez granicę, zbiórki żywności, transport, leczenie
Uchodźcy mogą przekroczyć polską granicę ze zwierzęciem nawet wtedy, kiedy nie będą mogli okazać na przejściu granicznym wszystkich wymaganych przez polskie prawo dokumentów. Informację dotyczącą postępowania w związku z nadzwyczajną sytuacją po wybuchu wojny na Ukrainie przekazał Główny Lekarz Weterynarii.
Osoby przyjeżdżające z Ukrainy ze zwierzętami mogą uzyskać dla nich darmową pomoc weterynaryjną w Schronisku na Paluchu. Oferowana jest doraźna opieka lekarska, czipowanie i darmowa karma. Stołeczny ratusz przekazał, że w tym celu uruchomiono całodobową infolinię.
Społecznicy i miłośnicy zwierząt nie zapominają także o tych zwierzakach, które pozostały w ogrodach zoologicznych. Poznańskie zoo zadeklarowało, że jest gotowe do zorganizowania i udzielenia pomocy zoo w Kijowie i Odessie. Pomoc zadeklarowało też wrocławskie zoo.
Mnóstwo osób chce pomóc zwierzętom zabranym z ogarniętej wojną Ukrainy. Wiele organizacji pomocowych apeluje, że jednym ze sposobów na pomoc doraźną jest wzięcie do domu tymczasowego lub adopcja zwierzęcia z Polski, ponieważ kliniki weterynaryjne, schroniska i fundacje potrzebują miejsc dla zwierząt z Ukrainy, które muszą być poddane leczeniu lub kwarantannie.
Fundacja Animal Rescue Poland z Konstancina-Jeziorny także uruchomiła bezpłatną pomoc dla zwierząt z Ukrainy. Organizują pomoc w znalezieniu domów tymczasowych, zbierają karmę dla zwierząt domowych oraz pomoc weterynaryjną. Kontaktować się można na całodobowy numer telefonu: 792112222.
Organizacje, które pomagają zwierzętom z Ukrainy i prowadzą zbiórki darów oraz funduszy:
Kup książkę, ustaw płatność cykliczną, wesprzyj BLIKIEM
Ukrainę i Ukraińców można również wesprzeć kupując książki poprzez serwis ArtRage. Pieniądze ze sprzedaży pakietów e-booków o Ukrainie trafią na konto Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.
Możliwości pomocy jest więcej. Można w swoim banku ustawić płatność cykliczną na rzecz Polskiej Misji Medycznej i jej działań.
Można także wesprzeć Ukrainę za pomocą BLIKA. Przelane środki trafią w całości do Narodowego Banku Ukrainy, który przeznaczy je na potrzebne działania związane z ochroną kraju i obywateli.
Wrocławski klub muzyczny Firlej razem z fundacją Ptach i innymi instytucjami organizuje koncert i zbiórkę na rzecz osób poszkodowanych na skutek ataku Rosji na Ukrainę. Tego samego dnia, w sobotę, 12 marca, odbędzie się także spotkanie-debata "Jak pomagać?".
Pomagają samorządy i instytucje publiczne
Oto niektóre z takich inicjatyw.
Szczecin:
Złocieniec: Urząd Miasta
Nowogard: Urząd Miasta - pomoc dla uchodźców oraz infolinia dla darczyńców oraz osób potrzebujących z Ukrainy
Gdańsk: Urząd Miasta oraz specjalna strona ukraina.gdanskpomaga.pl
Gdynia: Urząd Miasta oraz specjalna strona gdyniawspiera.pl
Sopot: Urząd Miasta oraz ankieta dotycząca wsparcia Ukrainy
Elbląg: Urząd Miasta
Tczew: Urząd Miasta
Olsztyn: Urząd Miasta
Kościerzyna: Urząd Miasta
Słupsk: Urząd Miasta
Kraków:
Jak możesz pomóc Ukraińcom, którzy dotarli do Krakowa? Razem dla Ukrainy – działania województwa i miasta
Rzeszów: Urząd Miasta
Wrocław: Urząd Miasta
Opole: Urząd Miasta
Świdnica: Urząd Miasta
Katowice: Urząd Miasta
Pszczyna: Urząd Miasta
Chorzów: Urząd Miasta
Częstochowa: Urząd Miasta
Bieruń: Urząd Miasta
Sosnowiec: Urząd Miasta
Bielsko-Biała: Urząd Miasta
Tychy: Urząd Miasta
Bytom: Urząd Miasta
Łódź: Urząd Miasta
Białystok: Urząd Miasta oraz Centrum Aktywności Społecznej
Piątnica: Urząd Gminy
Piotrków Trybunalski Urząd Miasta
Gniezno Urząd Miasta
Pomoc dla mieszkańców Ukrainy oferują również miasta Unii Metropolii Polskich - organizują między innymi interwencyjne punkty noclegowe, punkty pierwszego kontaktu świadczące pomoc psychologiczną i językową, specjalne numery kontaktowe, pod którymi wolontariusze udzielają informacji w zakresie spraw socjalno-bytowych, wsparcia psychologiczno-medycznego oraz pomocy prawnej.
Poszczególne miasta odpowiadają też na prośby o pomoc, napływające od ukraińskich partnerów.
Uwaga na fałszywe zbiórki pieniędzy
Jednak nie wszystkie zbiórki ogłaszane w internecie w rzeczywistości mają na celu pomoc Ukrainie i jej obywatelom. Pojawiają się też takie, które mają na celu oszukać potencjalnych darczyńców. Eksperci zalecają, by weryfikować organizacje przed przekazaniem im środków.
"Obserwujemy masowe rejestrowanie domen internetowych oraz powstawanie stron 'zbiórek' na rzecz Ukrainy. Jeśli chcecie wspierać społeczność Ukrainy w tych trudnych chwilach sugerujemy wpłaty na znane i zweryfikowane organizacje" - ostrzega w mediach społecznościowych Threat Labs, który zajmuje się wykrywaniem zagrożeń w cyberprzestrzeni.
MSZ: infolinia o pomocy dla obywateli Ukrainy
Informacje o pomocy dla obywateli Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej dostępne są pod numerem infolinii Urzędu do Spraw Cudzoziemców: +48 47 721 75 75 - poinformowało w piątek Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Resort przypomina też, że działa specjalna infolinia dla polskich obywateli oraz posiadaczy Karty Polaka przebywających na Ukrainie: +48 22 523 88 80.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje Ukraińców za pomocą esemesów, że wszyscy uchodźcy zostaną wpuszczeni do Polski. Alert z takim zapewnieniem został opublikowany w piątek na Twitterze RCB.
Pomoc dla filmowców
Polski Instytut Sztuki Filmowej zapowiedział, oprócz bojkotu rosyjskiej kinematografii, także rzeczywistą pomoc ukraińskim filmowcom. W pierwszej kolejności utworzona zostanie fundusz wspierający polsko-ukraińskie projekty kulturalne.
W zakładce "pomoc dla Ukrainy" publikowane będą także ogłoszenia o pracę dla ukraińskich filmowców. Mogą oni także liczyć na udostępnioną pomoc biurową i pomoc prawną ze strony PISF.
Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24