Jak pomóc Ukrainie? Lista zbiórek i akcji charytatywnych

Źródło:
TVN24, PAP
Polska Misja Medyczna pomaga potrzebującym z Ukrainy
Polska Misja Medyczna pomaga potrzebującym z Ukrainytvn24
wideo 2/25
Polska Misja Medyczna pomaga potrzebującym z Ukrainytvn24

Po rosyjskim ataku na Ukrainę wiele osób zastanawia się, jak może wesprzeć Ukrainę i jej obywateli. Słowa otuchy, wyrazy wsparcia, udział w protestach to sposoby na wyrażenie poparcia dla Ukrainy. Są jednak i inne, znacznie bardziej realne formy pomocy. Fundusze i dary rzeczowe zbierają zarówno organizacje polskie, jak i zagraniczne. Organizowana jest także pomoc medyczna, prawna, opiekuńcza. Część inicjatyw skierowana jest na pomoc ukraińskim dzieciom. Polacy nie zapominają o zwierzętach przybywających wraz z uciekinierami z Ukrainy. Sprawdź, jak możesz pomóc.

Jak pomóc Ukrainie? W internecie, na profilach na Facebooku czy Twitterze można w łatwy sposób wyrazić poparcie dla Ukrainy - na przykład wyrażając swoje zdanie, czy zmieniając zdjęcie profilowe na takie, w którym widać ukraińską flagę. Nie wychodząc z domu - za pośrednictwem internetu - można pomóc Ukraińcom mieszkającym w swoim kraju, jak i w Polsce.

Tutaj znajdziesz także więcej informacji o pomocy medycznej i prawnej.

MSZ uruchomiło stronę "koordynacyjną"

Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło w niedzielę 27 lutego stronę pomagamukrainie.gov.pl, za pośrednictwem której będzie koordynowana pomoc dla osób uciekających z Ukrainy.

Na stronie dostępny jest formularz zgłoszeniowy dla wszystkich zainteresowanych pomocą Ukrainie. Pod adresem można znaleźć również zbiórki, zrzutki i wiele innych działań, które zapewniają pomoc uchodźcom. Strona jest prowadzona również w języku ukraińskim. Resort przekazał, że w związku z uruchomieniem strony przestaje być aktywny adres: pomochumanitarnaUA@msz.gov.pl. - "Wszystkie zgłoszenia, które wpłynęły dotychczas na adres, zostaną przekazane do właściwych instytucji, których przedstawiciele skontaktują się z nadawcami w zależności od zidentyfikowanych potrzeb" - zaznaczyło ministerstwo.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: W obliczu wojny. Informacje i porady dla uchodźców i osób, które chcą pomóc

Zbiórki wsparcia dla Ukrainy. Lista organizacji zbierających wsparcie finansowe

Lista organizacji prowadzących w Polsce zbiórki na rzecz Ukrainy:

- Polska Akcja Humanitarna;

- Polski Czerwony Krzyż;

- Pracodawcy RP;

- Ukraiński Dom w Warszawie;

- Solidarni z Ukrainą – Fundacja Pomagam;

- Firmy dla Ukrainy - Fundacja Pomagam;

- Fundacja Siepomaga.pl;

- Fundacja Siepomaga.pl - Pomoc dla Vasyla i jego rodziny;

- Fundacja Dobra Fabryka;

- Fundacja PCPM z pomocą Ukrainie;

- Fundacja Otwarty Dialog;

- Fundacja Gdańska;

- Fundacja HumanDoc;

- SOS Wioski Dziecięce;

- Fundacja Świętego Mikołaja;

- Unicef Polska;

- Polska Misja Medyczna;

- Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza;

- Caritas;

- Fundacja Nasz Wybór;

- Warto Razem;

- Fundacja Dobrych Inicjatyw.

- Fundacja Avalon;

- Fundacja Zbieramy Razem;

- Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy;

- Fundacja Pomocy Kobietom Eurohelp;

- Fundacja Dr Clown

- Fundacja Między Niebem a Ziemią;

- Fundacja ICAD.

- Fundacja CultureLab;

Lista ukraińskich organizacji przyjmujących wsparcie finansowe:

- Army SOS;

- Come back alive;

- Razom for Ukraine;

- Skrzydła Feniksa;

- Szpitalnicy;

- Ukraiński Ruch Kobiet Weteranek;

- Vostok SOS;

- Voices of Children.

>>>Narodowy Bank Ukrainy otworzył specjalne konto do zbierania funduszy dla ukraińskich sił zbrojnych. Wśród partnerów akcji jest polski Bank Gospodarstwa Krajowego.

>>>Również Polska Rada Biznesu dołączyła do wspólnej akcji przedsiębiorców na rzecz Ukrainy. Od 1 marca zbierają środki na pomoc medyczną i humanitarną.

>>>O wsparcie pracy redakcji prosi kanał Nexta TV, który relacjonuje wydarzenia na Ukrainie.  Patreon: https://patreon.com/nexta_tv/ PayPal: https://www.paypal.com/paypalme/NEXTA

Pomoc z noclegiem i transportem - grupy pomocowe

W sieci i w mediach społecznościowych powstały grupy, które zrzeszają osoby chcące pomóc. Można tam zaoferować albo znaleźć konkretną pomoc – między innymi nocleg, transport i tymczasowe zakwaterowanie.

Jedną z najliczniejszych grup jest "Pomoc dla Ukrainy", która liczy kilkaset tysięcy osób.

Miejsce do spania można znaleźć również na warszawskiej grupie "Grupa Zasoby Warszawa - schronienie dla osób z Ukrainy".

Warszawiacy, którzy dysponują mieszkaniem, pokojem, domem lub innym lokalem i chcieliby udostępnić miejsce osobom z Ukrainy, mogą złożyć specjalną deklarację. Formularz można wypełnić TUTAJ.

Grupa Arche również zapowiedziała, że może nieodpłatnie przyjąć 5000 uchodźców w swoich hotelach. Z bezpłatnych noclegów mogą skorzystać osoby, które posiadają zaświadczenie wydane w przygranicznych recepcjach. Kontakt do koordynacji noclegów: 530 795 403 lub na maila: pomocukrainie@arche.pl.

Serwis olx.pl także postanowił pomóc w kontakcie osób usiłujących pomóc poprzez założenie specjalnej kategorii wyszukiwania pod nazwą "Dla Ukrainy". To wspólna inicjatywa OLX, Otodom oraz obido. Dodawanie ogłoszeń o wszelkiego rodzaju pomocy jest darmowe.

PORADNIK DLA OSÓB GOSZCZĄCYCH UCHODŹCÓW Z UKRAINY, PRZYGOTOWANY PRZEZ FUNDACJĘ HUMANDOC

Pomoc ze znalezieniem pracy

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) rozpoczęła intensywne działania w ramach zapewnienia zatrudnienia i zamieszkania dla uchodźców z Ukrainy w Polsce. Już dziś FPP gwarantuje 250 miejsc pracy i przygotowuje kolejne. Ponadto FPP zapewni pomoc psychologiczną oraz zorganizuje miejsca dziennej opieki nad dziećmi. Po pomoc można się zgłaszać pod telefonami: +48734477773, +48518218305 oraz mailem: pomoc@federacjaprzedsiebiorcow.pl.

Wsparcie w poszukiwaniu pracy oferuje także platforma AdAid.eu, stworzona przez polskie środowisko reklamowe z partnerami z całej Europy. Osoby z Ukrainy mogą tam znaleźć oferty współpracy w krajach UE oraz kontakt m.in. z agencjami reklamowymi, mediowymi, firmami produkcyjnymi, działami marketingu i PR oraz innymi podmiotami z branży kreatywnej w krajach UE.

Pomagają przedsiębiorcy

Wspólną akcję podjęli Pracodawcy RP, Corporate Connections, BNI Polska, Polska Rada Biznesu, Konfederacja Lewiatan, Związek Pracodawców Business Centre Club i Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza. Oprócz pomocy rzeczowej, obywatele Ukrainy przybywający do Polski "mogą liczyć na zakwaterowanie, pomoc w znalezieniu pracy odpowiadającej kwalifikacjom oraz wsparcie prawne w zakresie organizacji pobytu w Polsce" - czytamy w komunikacie.

Wszelkie zgłoszenia w sprawie pomocy tego rodzaju dla obywateli ukraińskich i na rzecz Ukrainy można zgłaszać na adres pomocdlaukrainy@pracodawcyrp.pl. Trwa też zbiórka pieniędzy, między innymi na portalu siepomaga.pl.

Pomoc medyczna

Pomoc dla uchodźców organizuje Centrum Medyczne Damiana, które zaoferowało między innymi opiekę zdrowotną oraz pracę obywatelom Ukrainy. Podobnie warszawskie Centrum Medyczne U Lekarzy.

Wsparcie psychologiczne w języku polskim i rosyjskim można uzyskać pod numerem telefonu:  22 566 22 27. Psycholog w języku rosyjskim jest osiągalny pod tym numerem we wtorki w godz. 8 - 13, w środy w godz. 17 - 20 i w piątki w godz. 8 - 13. Od poniedziałku 28 lutego pod numerem 22 566 22 20 będzie działała infolinia po ukraińsku, pomagająca odnaleźć się w polskim systemie zdrowia. Bezpłatna doraźna pomoc internistyczna na izbie przyjęć Szpitala Damiana oferowana jest od poniedziałku do piątku w godz. 07.30 - 20.00; w soboty w godz. 08.00 - 20.00; w niedzielę w godz. 08.00 - 16.00. Zapowiadano, że od poniedziałku w każdej placówce na recepcji będzie osoba ukraińskojęzyczna, która będzie służyła tłumaczeniem w czasie wizyt u polskich lekarzy.

Centrum Medyczne Damiana oferuje także bezpłatne testy antygenowe. To szczególnie ważne dla osób, które po przekroczeniu polskiej granicy planują podróż dalej. Lista punktów, do których można się zgłosić, jest dostępna na stronie internetowej firmy.

Pomoc medyczną zaoferowała też Grupa Lux Med. Sprawowana będzie między innymi pilna pomoc medyczna dla osób przyjeżdżających z Ukrainy. "Pomoc będzie realizowana we wszystkich placówkach LUX MED w całej Polsce oraz w 13 szpitalach Grupy LUX MED. Aby kierować potrzebujących do najbliższej placówki powstała specjalna, polsko-ukraińska infolinia pod nr tel. 22 45 87 007 oraz adres mailowy ua.kontakt@luxmed.pl" - pisze firma w komunikacie.

Pomoc prawna dla obywateli Ukrainy

Naczelna Rada Adwokacka organizuje pomoc prawną dla obywateli Ukrainy w poszczególnych izbach adwokackich w całym kraju.

"Dziekani poszczególnych okręgowych rad adwokackich wyznaczają koordynatorów do spraw utworzenia i organizacji programu pomocowego dla osób potrzebujących pomocy prawnej w związku z sytuacją na Ukrainie" - przekazano w komunikacie na stronie Adwokatury Polskiej. 

Zobacz listę izb adwokackich, która, jak wskazano, ma być sukcesywnie aktualizowana. 

Pomoc prawą oferują również studenci uczelni wyższych, między innymi Uniwersytetu Warszawskiego.

Pomoc prawną obywatelom Ukrainy deklaruje też Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku, która uruchomiła w tym celu odrębny kanał komunikacyjny - koordynatorką ds. pomocy prawnej dla ludności Ukraińskiej jest Mecenas Agnieszka Budzyńska (kontakt e-mail: agnieszka.budzynska@oirp.gda.pl) 

Hotele i restauracje

W mediach społecznościowych powstał hasztag #gastrodlaukrainy. Można pod nim znaleźć szereg restauracji, które oferują pomoc dla osób z Ukrainy.

Do akcji włączył się między innymi restaurator z Ostrowa Wielkopolskiego Dawid Zmyślony, który na portalu społecznościowym zaapelował do kolegów z branży. "Wsparcie obiadem będzie czymś niesamowitym! Gastronomia w Ostrowie Wlkp. jest szeroko rozwinięta, mamy dużo lokali. Przy zjednoczeniu się żaden lokal nie odczuje tego aż tak bardzo. Samemu będzie ciężko, ale razem możemy więcej!" - napisał właściciel restauracji Black Dave.

Bistro Caffe Zielony Stół z Gniezna oferuje 100 sztuk gotowych posiłków w słoikach, które mają trafić do medyków na Ukrainie.

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego zaapelowała do hotelarzy o udzielenie pomocy osobom przybywającym z Ukrainy. Jak informuje: "Nasza akcja została uzgodniona z Ambasadą Ukrainy, z którą jesteśmy w stałym kontakcie. Z ofertą pomocy prosimy zwracać się do: Pan Volodymyr Bulakh Pierwszy Sekretarz Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej, Tel. +48 889 900 956, e-mail: volodymyr.bulakh@mfa.gov.ua".

Banki Żywności

Bank Żywności w Trójmieście uruchomił zbiórkę- na stronie internetowej aktualizowana jest lista punktów, w których można przekazać żywność i dary. 

Zbiórkę prowadzi również Bank Żywności SOS w Warszawie – produkty można przekazać od poniedziałku od 8.30 do 18.00 w magazynie przy ul. Stanisława Bodycha 97 w Regułach. Kontaktować się w tej sprawie można z: Beatą Macios 601 390 536 lub Joanną Galek 601 390 094 oraz drogą mailową bzsos@bzsos.pl

Bank Żywności w Olsztynie prowadzi zbiórkę pieniędzy na zakup żywności, którą zawiozą ukraińskim uchodźcom.

Pomoc zwierzętom z Ukrainy. Przewóz przez granicę, zbiórki żywności, transport, leczenie

Uchodźcy mogą przekroczyć polską granicę ze zwierzęciem nawet wtedy, kiedy nie będą mogli okazać na przejściu granicznym wszystkich wymaganych przez polskie prawo dokumentów. Informację dotyczącą postępowania w związku z nadzwyczajną sytuacją po wybuchu wojny na Ukrainie przekazał Główny Lekarz Weterynarii.

Osoby przyjeżdżające z Ukrainy ze zwierzętami mogą uzyskać dla nich darmową pomoc weterynaryjną w Schronisku na Paluchu. Oferowana jest doraźna opieka lekarska, czipowanie i darmowa karma. Stołeczny ratusz przekazał, że w tym celu uruchomiono całodobową infolinię.

Społecznicy i miłośnicy zwierząt nie zapominają także o tych zwierzakach, które pozostały w ogrodach zoologicznych. Poznańskie zoo zadeklarowało, że jest gotowe do zorganizowania i udzielenia pomocy zoo w Kijowie i Odessie. Pomoc zadeklarowało też wrocławskie zoo.

Mnóstwo osób chce pomóc zwierzętom zabranym z ogarniętej wojną Ukrainy. Wiele organizacji pomocowych apeluje, że jednym ze sposobów na pomoc doraźną jest wzięcie do domu tymczasowego lub adopcja zwierzęcia z Polski, ponieważ kliniki weterynaryjne, schroniska i fundacje potrzebują miejsc dla zwierząt z Ukrainy, które muszą być poddane leczeniu lub kwarantannie.

Fundacja Animal Rescue Poland z Konstancina-Jeziorny także uruchomiła bezpłatną pomoc dla zwierząt z Ukrainy. Organizują pomoc w znalezieniu domów tymczasowych, zbierają karmę dla zwierząt domowych oraz pomoc weterynaryjną. Kontaktować się można na całodobowy numer telefonu: 792112222.

Organizacje, które pomagają zwierzętom z Ukrainy i prowadzą zbiórki darów oraz funduszy:

Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!

Towarzystwo Opieki nad zwierzętami w Polsce

Fundacja Zwierzęca Polana

Koty z Grochowa

EKOSTRAŻ

AMI - Fundacja Pomocy Zwierzętom

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami oddział Bytom

Fundacja Centaurus

Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami

Fundacja Benek

Schronisko Pegasus

Fundacja Niechciane i Zapomniane - SOS dla Zwierząt

Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt "Nadzieja"

Fundacja dla Szczeniąt Judyta

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierza OTOZ Animals

Kup książkę, ustaw płatność cykliczną, wesprzyj BLIKIEM

Ukrainę i Ukraińców można również wesprzeć kupując książki poprzez serwis ArtRage. Pieniądze ze sprzedaży pakietów e-booków o Ukrainie trafią na konto Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Możliwości pomocy jest więcej. Można w swoim banku ustawić płatność cykliczną na rzecz Polskiej Misji Medycznej i jej działań.

Można także wesprzeć Ukrainę za pomocą BLIKA. Przelane środki trafią w całości do Narodowego Banku Ukrainy, który przeznaczy je na potrzebne działania związane z ochroną kraju i obywateli.

Wrocławski klub muzyczny Firlej razem z fundacją Ptach i innymi instytucjami organizuje koncert i zbiórkę na rzecz osób poszkodowanych na skutek ataku Rosji na Ukrainę. Tego samego dnia, w sobotę, 12 marca, odbędzie się także spotkanie-debata "Jak pomagać?".

Czytaj też: Gesty solidarności z Ukrainą. Niebiesko-żółte flagi na masztach i deklaracje pomocy

Pomagają samorządy i instytucje publiczne

Oto niektóre z takich inicjatyw.

Szczecin:

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki

Koszalin: Urząd Miasta

Kołobrzeg: Urząd Miasta

Stargard: Urząd Miasta

Drawsko Pomorskie: Urząd Miasta

Białogard: Urząd Miasta

Łobez: Urząd Miasta 

Złocieniec: Urząd Miasta

Nowogard: Urząd Miasta - pomoc dla uchodźców oraz infolinia dla darczyńców oraz osób potrzebujących z Ukrainy

Gdańsk: Urząd Miasta oraz specjalna strona ukraina.gdanskpomaga.pl

Pomorski Urząd Marszałkowski

Pomorski Urząd Wojewódzki

Gdynia: Urząd Miasta oraz specjalna strona gdyniawspiera.pl

Sopot: Urząd Miasta oraz ankieta dotycząca wsparcia Ukrainy

Elbląg: Urząd Miasta

Tczew: Urząd Miasta

Olsztyn: Urząd Miasta

Kościerzyna: Urząd Miasta

Słupsk: Urząd Miasta

Kraków:

Jak możesz pomóc Ukraińcom, którzy dotarli do Krakowa? Razem dla Ukrainy – działania województwa i miasta

Rzeszów: Urząd Miasta

Wrocław: Urząd Miasta

Opole: Urząd Miasta

Świdnica: Urząd Miasta

Katowice: Urząd Miasta

Pszczyna: Urząd Miasta

Chorzów: Urząd Miasta

Częstochowa: Urząd Miasta

Bieruń: Urząd Miasta

Sosnowiec: Urząd Miasta

Bielsko-Biała: Urząd Miasta

Tychy: Urząd Miasta

Bytom: Urząd Miasta

Łódź: Urząd Miasta

Łódzki Urząd Wojewódzki

Białystok: Urząd Miasta oraz Centrum Aktywności Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Piątnica: Urząd Gminy

Piotrków Trybunalski Urząd Miasta

Gniezno Urząd Miasta

Pomoc dla mieszkańców Ukrainy oferują również miasta Unii Metropolii Polskich - organizują między innymi interwencyjne punkty noclegowe, punkty pierwszego kontaktu świadczące pomoc psychologiczną i językową, specjalne numery kontaktowe, pod którymi wolontariusze udzielają informacji w zakresie spraw socjalno-bytowych, wsparcia psychologiczno-medycznego oraz pomocy prawnej.

Poszczególne miasta odpowiadają też na prośby o pomoc, napływające od ukraińskich partnerów.

Uwaga na fałszywe zbiórki pieniędzy

Jednak nie wszystkie zbiórki ogłaszane w internecie w rzeczywistości mają na celu pomoc Ukrainie i jej obywatelom. Pojawiają się też takie, które mają na celu oszukać potencjalnych darczyńców. Eksperci zalecają, by weryfikować organizacje przed przekazaniem im środków.

"Obserwujemy masowe rejestrowanie domen internetowych oraz powstawanie stron 'zbiórek' na rzecz Ukrainy. Jeśli chcecie wspierać społeczność Ukrainy w tych trudnych chwilach sugerujemy wpłaty na znane i zweryfikowane organizacje" - ostrzega w mediach społecznościowych Threat Labs, który zajmuje się wykrywaniem zagrożeń w cyberprzestrzeni.

MSZ: infolinia o pomocy dla obywateli Ukrainy

Informacje o pomocy dla obywateli Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej dostępne są pod numerem infolinii Urzędu do Spraw Cudzoziemców: +48 47 721 75 75 - poinformowało w piątek Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Resort przypomina też, że działa specjalna infolinia dla polskich obywateli oraz posiadaczy Karty Polaka przebywających na Ukrainie: +48 22 523 88 80.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje Ukraińców za pomocą esemesów, że wszyscy uchodźcy zostaną wpuszczeni do Polski. Alert z takim zapewnieniem został opublikowany w piątek na Twitterze RCB.

Pomoc dla filmowców

Polski Instytut Sztuki Filmowej zapowiedział, oprócz bojkotu rosyjskiej kinematografii, także rzeczywistą pomoc ukraińskim filmowcom. W pierwszej kolejności utworzona zostanie fundusz wspierający polsko-ukraińskie projekty kulturalne.

W zakładce "pomoc dla Ukrainy" publikowane będą także ogłoszenia o pracę dla ukraińskich filmowców. Mogą oni także liczyć na udostępnioną pomoc biurową i pomoc prawną ze strony PISF.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Autorka/Autor:asty, wini, MAK/ tam

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W sobotę 25.05 nad Polską około południa zaczęło grzmieć. Najsilniejsze burze przechodzą w rejonie Dolnego Śląska. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Front i nawałnice nad Polską

Gdzie jest burza? Front i nawałnice nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Mówisz Ciechocinek, myślisz sanatorium. I wieczorne dancingi. I choć do niewielkiego uzdrowiska wciąż zjeżdżają się kuracjusze, to demografia i ekonomia mocno dają o sobie znać. Młodzi wyjeżdżają, miasteczko gwałtownie się starzeje i ma coraz mniej pieniędzy na inwestycje. Perełka Kujawsko-Pomorskiego jest na zakręcie.

Znane uzdrowisko się wyludnia, "młodych nic tu nie trzyma"

Znane uzdrowisko się wyludnia, "młodych nic tu nie trzyma"

Źródło:
tvn24.pl
Giną bez śladu albo giną, bo nie chcą już żyć

Giną bez śladu albo giną, bo nie chcą już żyć

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Saudi Aramco, który nabył 30 procent udziałów w rafinerii Lotosu, planuje emisję swoich akcji na giełdzie w Arabii Saudyjskiej - donosi Reuters. W grę wchodzi sprzedaż akcji o wartości 10 miliardów dolarów. Ma to być największa tego typu transakcja w regionie.

Arabski współwłaściciel Rafinerii Gdańskiej idzie pod młotek

Arabski współwłaściciel Rafinerii Gdańskiej idzie pod młotek

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Jak zobaczyłam ten rachunek, to myślałam, że zera mi się mieszają. Nie prowadzimy huty szkła, a małą rodzinną firmę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Małgorzata Piekarz z jeleniogórskiej firmy Nova Market, która w styczniu dostała rachunek za gaz na 45 tysięcy złotych. Antoni Pyzik w w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku faktury miał na prawie 50 tysięcy złotych, mimo że zdecydował się na początku roku zamknąć "Zajazd na Wzgórzu" w Moszczenicy. - Zapłaciłem, bo musiałem - opowiada.

Dostali rachunek za gaz na ponad 45 tysięcy złotych. "Takie sytuacje niszczą ludzi"

Dostali rachunek za gaz na ponad 45 tysięcy złotych. "Takie sytuacje niszczą ludzi"

Źródło:
tvn24.pl

Polski Fundusz Rozwoju wzywa firmy do zwrotu środków, które otrzymały w ramach tarcz antykryzysowych, ale nie ujawnia przyczyn, bo... są tajne. - Państwo stosuje zasadę domniemania winy przedsiębiorcy zamiast zasady domniemania uczciwości - mówi rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Źródło:
tvn24.pl

Policja poszukuje Doroty Jurczyńskiej-Olejniuk i jej męża Rolandsa Girssa. Z Tajlandii przylecieli do Londynu, gdzie mieli spędzić dwa dni i wrócić do Polski, ale do tej pory nie dotarli do domu. Z małżeństwem nie ma kontaktu.

Tajemnicze zaginięcie małżeństwa. Wracali z Tajlandii, ślad urywa się w Londynie

Tajemnicze zaginięcie małżeństwa. Wracali z Tajlandii, ślad urywa się w Londynie

Źródło:
tvn24.pl

Gdyby policzyć z iloma partiami w czasie swoich karier byli związani Jacek Kurski i Adam Bielan, to zabrakłoby palców obu rąk. Jednak dłoń, już po raz kolejny, wyciąga do nich Jarosław Kaczyński. To właśnie jego ugrupowanie stanowi najważniejszą pozycję w politycznych życiorysach Kurskiego i Bielana. Obaj kandydują teraz w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a sam prezes PiS określa ich jako "żołnierzy", którzy potrafią być "twardzi, nawet bezwzględni".

"Żołnierze" Kaczyńskiego. Co tym razem mu przyniosą?

"Żołnierze" Kaczyńskiego. Co tym razem mu przyniosą?

Źródło:
tvn24.pl

"Upadek stulecia? 35 lat temu zostać wybranym przez naród senatorem 'Solidarności', skończyć jako ojciec chrzestny ziobrowego Funduszu Solidarności. Trudno upaść niżej, Jarosławie" - napisał w sobotę premier Donald Tusk na platformie X. - Jestem zdecydowanie przeceniany. Żadnym ojcem nie jestem - odpowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. W środę były dyrektor departamentu Funduszu Sprawiedliwości opowiadał o nieprawidłowościach w przyznawaniu milionowych dofinansowań z tego funduszu.

Donald Tusk do Jarosława Kaczyńskiego: trudno upaść niżej, Jarosławie. Prezes PiS odpowiada

Donald Tusk do Jarosława Kaczyńskiego: trudno upaść niżej, Jarosławie. Prezes PiS odpowiada

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nie sądzę, żeby pan Obajtek unikał wezwania na komisję. Być może nieskutecznie zostało ono doręczone. Mogę powiedzieć, że go widzę wszędzie na Podkarpaciu. Prowadzi bardzo czynną, bardzo aktywną kampanię - powiedział były premier Mateusz Morawiecki. Wczoraj policja informowała, że kilkakrotnie podjęła próby doręczenia wezwania do stawienia się na komisji wizowej, ale nie zastano go pod różnymi adresami.

Gdzie jest Daniel Obajtek? Morawiecki "widzi go wszędzie na Podkarpaciu"

Gdzie jest Daniel Obajtek? Morawiecki "widzi go wszędzie na Podkarpaciu"

Źródło:
TVN24

Policja wie już, czyje ciało znaleziono 11 kwietnia w zaroślach przy ulicy Lubelskiej w Rzeszowie (Podkarpacie). Do komendy zgłosiła się osoba, która pomogła w ustaleniu tożsamości zmarłej kobiety.

Przełom w sprawie ciała kobiety znalezionego w zaroślach

Przełom w sprawie ciała kobiety znalezionego w zaroślach

Źródło:
tvn24.pl

Policja zatrzymała w piątek 22-letniego strażaka, podejrzanego o wzniecenie w lutym tego roku niszczycielskiego pożaru w regionie Valparaiso - przekazał chilisjski dziennik "La Tercera". W wyniku żywiołu zginęło 137 osób, a 16 tysięcy zostało poszkodowanych.

Strażak zatrzymany za wzniecenie pożaru

Strażak zatrzymany za wzniecenie pożaru

Źródło:
PAP, La Tercera

Policjant w czasie wolnym od służby zauważył kierowcę taksówki, który jechał slalomem. Zajechał mu drogę, by powstrzymać go od dalszej jazdy. Kierowca udawał, że źle się czuje. Badanie wykazało jednak, że był pod wpływem narkotyków.

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo rodziny chce, aby płaca minimalna zmierzała do 60 procent przeciętnego wynagrodzenia i zapowiada projekt w tej sprawie. Jak wylicza Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, w warunkach 2025 roku to oznaczałoby podwyżkę o 850 złotych do poziomu 5150 złotych brutto. "No to przedsiębiorcy muszą zapiąć pasy" - skomentował Sławomir Dudek, prezes i założyciel Instytutu Finansów Publicznych.

Burza w sprawie w płacy minimalnej. "Tsunami"

Burza w sprawie w płacy minimalnej. "Tsunami"

Źródło:
tvn24.pl

W Rio de Janeiro 16-latek zabił swoich rodziców młotkiem - podają brazylijskie media. Jak przekazała policja, nastolatek pokłócił się z rodzicami, bo nie chciał iść do szkoły. W ubiegłym tygodniu inny 16-latek zastrzelił adopcyjną matkę, ojca i siostrę.

Nastolatek zabił rodziców młotkiem, bo nie chciał iść do szkoły

Nastolatek zabił rodziców młotkiem, bo nie chciał iść do szkoły

Źródło:
PAP

Jeżeli jest włączona sygnalizacja "zapiąć pasy", to jest to bezwzględnie wymagane przez personel pokładowy - mówił w programie "Wstajesz i weekend" Dominik Punda, pilot liniowy i instruktor lotnictwa. Rozmowa na antenie TVN24 dotyczyła między innymi lotu z Londynu do Singapuru, w czasie którego, w wyniku gwałtownych turbulencji, zmarła jedna osoba, a co najmniej 70 pasażerów odniosło obrażenia.

Specjalista o turbulencjach: piloci z pewnością nie mieli informacji, bo nie wierzę w to, że mieli i nic nie zrobili

Specjalista o turbulencjach: piloci z pewnością nie mieli informacji, bo nie wierzę w to, że mieli i nic nie zrobili

Źródło:
TVN24

Zakopane staje coraz bardziej popularne wśród arabskich turystów. Liczba rezerwacji w maju wzrosła o 20 procent w porównaniu do ubiegłego roku - donosi Tatrzańska Izba Gospodarcza. Informuje również, że ceny za noclegi na Podhalu są na podobnym poziomie do tych zeszłorocznych.

Szturm arabskich turystów w Zakopanem. "Są w stanie dopłacić więcej"

Szturm arabskich turystów w Zakopanem. "Są w stanie dopłacić więcej"

Źródło:
PAP

Strażnicy miejscy patrolujący rejon Pragi zauważyli dym unoszący się nad terenem dawnej jednostki wojskowej. W tej okolicy często gromadzą się osoby w kryzysie bezdomności. Z zagrożonego terenu wyprowadzono mężczyznę.

Nad dawną jednostką wojskową unosił się dym

Nad dawną jednostką wojskową unosił się dym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 100 strażaków wciąż pracuje na składowisku samochodów w Tomaszowie koło Żagania (Lubuskie), gdzie w nocy z piątku na sobotę wybuchł pożar. Sytuacja jest opanowana, ale dogaszanie pogorzeliska może potrwać nawet do niedzielnego poranka.

Trudny pożar złomowiska samochodów opanowany. 100 strażaków dogasza teren

Trudny pożar złomowiska samochodów opanowany. 100 strażaków dogasza teren

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Radosław Sikorski: jestem świadkiem tego, że PiS mizia się z niemieckimi nacjonalistami

Radosław Sikorski: jestem świadkiem tego, że PiS mizia się z niemieckimi nacjonalistami

Źródło:
TVN24
"Myślicie, że was to nie dotyczy? Cóż, szumowiny…"

"Myślicie, że was to nie dotyczy? Cóż, szumowiny…"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Opublikowano nowe taśmy z rozmowy Tomasza Mraza i Marcina Romanowskiego. Nagrania ujawnione przez TVP Info potwierdzają nasze ustalenia o nieprawidłowościach dotyczących dofinansowań dla fundacji Profeto, które opisaliśmy już w lutym w tvn24.pl. Nagrania mają potwierdzać, że Mraz relacjonował Romanowskiemu rozmowę z "księdzem Profeto", który zapewniał go, że "jak coś będzie nie tak, to szef zapewni osłonę". Romanowski miał odpowiedzieć, że mimo wątpliwości "trzeba brnąć w to".

Nowe taśmy Mraza i Romanowskiego. Dotyczą Fundacji Profeto

Nowe taśmy Mraza i Romanowskiego. Dotyczą Fundacji Profeto

Źródło:
TVP Info

"Nagranie polityków Suwerennej Polski z prokuratorem na telefon jest prawdziwe" - przekazał poseł klubu Koalicji Obywatelskiej Witold Zembaczyński. Opublikował również odmowę przyjęcia przez prokuraturę jego zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez Zbigniewa Ziobrę.

Witold Zembaczyński: nagranie z prokuratorem jest prawdziwe. Poseł pokazał dokument

Witold Zembaczyński: nagranie z prokuratorem jest prawdziwe. Poseł pokazał dokument

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Afera z Funduszem Sprawiedliwości czy to, w jaki sposób panowie i panie z Suwerennej Polski obsiedli Lasy Polskie, to już chyba się tak do opinii publicznej przedostało, że myślę, że to jest koniec tej partii - mówiła posłanka i wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic o Suwerennej Polsce. Przyznała, że chciałaby, żeby "społeczeństwo miało absolutną pełną wiedzę, jak wyglądają te wszystkie złe praktyki, do których się dopuszczają politycy, którzy mają poczucie, że są bezkarni".

Kucharska-Dziedzic: myślę, że to koniec partii Suwerenna Polska

Kucharska-Dziedzic: myślę, że to koniec partii Suwerenna Polska

Źródło:
TVN24

Dwóch policjantów z Inowrocławia usłyszało zarzuty po śmierci 27-latka, wobec którego w środę, w trakcie interwencji, użyli paralizatora. Zostali zwolnieni z policji, a sąd ich tymczasowo aresztował.

Nie żyje mężczyzna rażony paralizatorem. Policjanci usłyszeli zarzuty i zostali aresztowani

Nie żyje mężczyzna rażony paralizatorem. Policjanci usłyszeli zarzuty i zostali aresztowani

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Pudełko po butach w rozmiarze 35

Pudełko po butach w rozmiarze 35

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Ludzie Ziobry i afera Funduszu Sprawiedliwości. Kto jest kim?

Ludzie Ziobry i afera Funduszu Sprawiedliwości. Kto jest kim?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Media lokalne - choć pełnią ważną funkcję - coraz częściej wypierane są przez platformy cyfrowe. - Mamy coraz większe koszty funkcjonowania, a coraz mniejsze przychody. Może się okazać, że niedługo znikniemy z krajobrazu Polski - powiedział na antenie TVN24 Adrian Krzanowski, wydawca portalu Krosno24.pl.

Informują, integrują i patrzą lokalnej władzy na ręce. Bez wsparcia mogą zniknąć

Informują, integrują i patrzą lokalnej władzy na ręce. Bez wsparcia mogą zniknąć

Źródło:
TVN24

"Zwracamy się do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz jej Członków z wnioskiem o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do wydania decyzji o przedłużeniu koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style" - apeluje Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji. Z kolei Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej dodaje, że "ze względu na poruszaną w ramach treści dostępnych w programie TVN Style tematykę oraz jego popularność, dostępność tego programu jest pożądana przez abonamentów i stanowi o ich atrakcyjności".

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce, odniósł się do działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która ciągle nie podjęła decyzji o przedłużeniu koncesji kanału TVN Style. Napisał, że "oświadczenie KRRiT, kwestionujące zasadność prowadzenia działalności w Polsce przez amerykańską firmę, podważa nasze wspólne wartości, dwustronne interesy i praworządność".

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Źródło:
tvn24.pl

Anna Hernik jest laureatką nagrody internautów tegorocznego konkursu Grand Press Photo. Fotografka w jednym kadrze uchwyciła życie swoje, ale też innych rodzin, które, tak jak ona, mierzą się z glejakiem. To wyjątkowo złośliwy nowotwór mózgu. Ponad rok temu diagnozę usłyszał mąż pani Anny. 

Cała rodzina mierzy się z chorobą taty. Zdjęcie Anny Hernik zachwyciło internautów

Cała rodzina mierzy się z chorobą taty. Zdjęcie Anny Hernik zachwyciło internautów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24