Gesty solidarności z Ukrainą. Niebiesko-żółte flagi na masztach i deklaracje pomocy

Źródło:
tvn24.pl/PAP
We Wrocławiu, przed ratuszem, na maszt wciągnięto ukraińską flagę
We Wrocławiu, przed ratuszem, na maszt wciągnięto ukraińską flagęTVN24 Wrocław
wideo 2/11
We Wrocławiu, przed ratuszem, na maszt wciągnięto ukraińską flagęTVN24 Wrocław

W związku z agresją Rosji na Ukrainę, w ramach aktów solidarności, samorządy w całej Polsce zapowiadają symboliczne wsparcie, a także realną pomoc naszym wschodnim sąsiadom.

Ukraina w czwartek nad ranem została zaatakowana po rozkazie wydanym przez Władimira Putina. W kilku miastach na terenie całego kraju doszło do ataków rakietowych na infrastrukturę wojskową i lotniska. Ukraińskie władze, wojsko i straż graniczna informują, że Rosjanie wdarli się do kraju, przekraczając granice w kilku obwodach, również od strony Białorusi. Strona ukraińska informuje, że w wyniku tego zginęło już kilkudziesięciu ukraińskich żołnierzy, a kilkudziesięciu zostało rannych. Są też ofiary cywilne. W związku z sytuacją prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wprowadził stan wojenny na terenie całego kraju.

Polska, podobnie jak inne państwa europejskie, potępiła rosyjską agresję. Władze wielu miast w naszym kraju solidaryzują się z obywatelami Ukrainy. Na różne sposoby.

ZOBACZ >> Rosja zaatakowała Ukrainę. Ostrzał granicy, ataki na lotniska. Minister obrony Ukrainy: armia odpiera rosyjskie wojska

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Flagi Ukrainy na masztach, hymny z głośników

Jednym z takich miast jest Wrocław (woj. dolnośląskie), który jest jednym z największych skupisk Ukraińców w Polsce. Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta poinformował o specjalnej uroczystości, w trakcie której, przed ratuszem miejskim wciągnięta została flaga Ukrainy. Wybrzmiały również hymny Wrocławia, Polski i Ukrainy, którym przysłuchiwali się m.in. konsul generalny Ukrainy we Wrocławiu Jurij Tokar, prezydent Jacek Sutryk, a także miejscy radni.

Na podobny gest zdecydował się burmistrz Darłowa (woj. zachodniopomorskie), który polecił, obok flag Polski i Unii Europejskiej, wywiesić przed urzędem flagi Ukrainy. Równo w południe rozbrzmiały hymny Polski i Ukrainy. Samorządowiec przesłał również swój apel.

"Szanowni Obywatele Ukrainy, zwłaszcza ci mieszkający w Darłowie i na Ziemi Darłowskiej! W dniu agresji Rosji Putina na niepodległą Ukrainę ślę Wam wyrazy swojej solidarności! Wierzę, że wolna Ukraina wyjdzie z tej wojny zwycięska!" - napisał Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Darłowa.

Ukraińskie flagi na masztach w DarłowieUM w Darłowie

Czytaj więcej: RAPORT - ROSJA - UKRAINA. SYTUACJA NA GRANICY I PRZYCZYNY KONFLIKTU

Wrocławscy radni solidarnie z Ukrainą

Potępiamy działania Rosji i z całą mocą apelujemy do społeczności międzynarodowej o skuteczną presję na Rosję dla zatrzymania prowadzonej przez nią wojny - głosi przyjęty w czwartek apel Rady Miejskiej Wrocławia. Radni wyrazili solidarność z obywatelami Ukrainy.

Podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej Wrocławia, przed przyjęciem apelu o pokój, wrocławscy rajcy minutą ciszy uczcili ofiary wojny w Ukrainie. Za przyjęciem apelu opowiedzieli się wszyscy radni biorący udział w głosowaniu.

W dokumencie podkreślono, że atak Rosji na Ukrainę to wydarzenie bezprecedensowe w historii Europy od czasów II wojny światowej.

"Jako mieszkańcy Wrocławia, miasta tak tragicznie doświadczonego przez II wojnę światową, a zarazem domu wielu obywateli Ukrainy, potępiamy działania Rosji i z całą mocą apelujemy do spółczesności międzynarodowej o skuteczną presję na Rosję dla zatrzymania prowadzonej przez nią wojny" - napisano w apelu.

Stolica w niebiesko-żółtych barwach

Również Warszawa solidaryzuje się z sąsiadami ze wschodu. Na ratuszu i wszystkich dzielnicowych urzędach, o ile to możliwe, zawisły dzisiaj obok polskiej, ukraińskie flagi. Na żółto-niebiesko podświetlony zostanie też Pałac Kultury i Nauki.

- Na wszystkich urzędach, które chcą i mogą to zrobić, zawisną ukraińskie flagi. Na stołecznym ratuszu także. W barwach ukraińskich podświetlony zostanie Pałac Kultury i Nauki - powiedziała rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk.

Warszawa solidaryzuje się z Ukrainą Urząd miasta

Żółto-niebieska flaga powiewa już na bielańskim ratuszu. "W imię zasady 'myśl globalnie, działaj lokalnie', Bielany będą gotowe do udzielenia pomocy humanitarnej dla naszych sąsiadów. Odpowiemy na każde wezwanie władz #Warszawa i #Polska. Mamy wspaniałą grupę Pomocne Bielany, dzielnicowy zespół wsparcia, wiele organizacji i mieszkańców o wielkich sercach" - napisał burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk. "Będziemy gotowi" - dodał.

Radom otwarty na uchodźców

Blisko 1600 miejsc noclegowych dla ewentualnych uchodźców z Ukrainy zostanie przygotowanych na terenie powiatu radomskiego (Mazowieckie) - poinformował w czwartek starosta radomski Waldemar Trelka.

Rzecznik Starostwa Powiatowego w Radomiu Marcin Genca przekazał w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych, że Powiatowe Służby Zarządzania Kryzysowego na polecenie wojewody mazowieckiego już dwa tygodnie temu oszacowały możliwości przyjmowania ewentualnych uchodźców z terenu Ukrainy.

- Samorząd powiatowy zadeklarował 40 miejsc hotelowych w budynku internatu przy szkole średniej w Pionkach. W razie potrzeby kolejne 20-30 miejsc będzie można przygotować w budynku Powiatowego Instytutu Kultury w Iłży - wskazał rzecznik.

Dodał, że także samorządy miast i gmin z terenu powiatu radomskiego zadeklarowały miejsca przeznaczone na ewentualne obozowiska dla uchodźców z objętej wojną Ukrainy.

- Są to najczęściej place przy szkołach podstawowych, gdzie jest dostęp do wody i energii elektrycznej oraz sanitariaty. Gdyby zaistniała konieczność ich uruchomienia, przygotowaniem namiotów, pomocy humanitarnej, wyżywienia itp. mają zająć się służby wojewody - powiedział Genca.

Koszalin deklaruje pomoc

Uchwałę wyrażającą "solidarność z narodem ukraińskim w związku z dzisiejszą agresją Rosji na Ukrainę" i "stanowczy protest wobec działań destabilizacji pokoju w Europie przez władze Federacji Rosyjskiej i jej prezydenta Władimira Putina" Rada Miejska w Koszalinie przyjęła w czwartek przez aklamację.

- W pełni potępiamy wrogi i haniebny akt, który dokonała o poranku Federacja Rosyjska, wkraczając zbrojnie na teren Ukrainy. Agresja ze strony Rosji musi spotkać się ze stanowczym sprzeciwem ze strony demokratycznego świata. Na każdego powinny zostać nałożone sankcje gospodarcze oraz polityczne, jak również do momentu wycofania wojsk z terenu Ukrainy, Rosja powinna zostać wykluczona z zasiadania w jakikolwiek organach, które za cel stawiają sobie zapewnienie i utrzymanie pokoju w XXI wieku - odczytywał treść uchwały przewodniczący koszalińskiej RM Jan Kuriata.

W uchwale RM zaznaczyła, że "wolna i niezależna Ukraina jest polską racją stanu, a jednocześnie jednym z gwarantów bezpieczeństwa Polski w demokratycznej Europie".

W treści dokumentu podkreślono, że Polska jako jedna z pierwszych uznała niepodległość Ukrainy, kolejne rządy aktywnie wspierały gospodarcze i demokratyczne przemiany na Ukrainie oraz jej europejskie aspiracje. Zwrócono uwagę, że również koszalińska społeczność wspierała Ukrainę podczas Pomarańczowej Rewolucji i protestów na Majdanie.

"Od wielu lat dostrzegamy w Koszalinie, regionie Pomorza, coraz liczniejszą grupę migrantów ukraińskich, którzy przyjechali do naszego miasta, tworząc naszą koszalińską wspólnotę. Całym sercem jesteśmy z mieszkańcami miasta partnerskiego Koszalina Iwano-Frankiwska, które również dziś zostało zaatakowane. Przesyłamy Wam wyrazy wsparcia. Chcemy Wam powiedzieć, jesteśmy z Wami i udzielimy Wam niezbędnej pomocy - napisano w uchwale.

RM wyraziła w niej "gotowość do pomocy humanitarnej Ukraińcom i Ukrainkom, jakiej miasto Koszalin i społeczność Koszalina może udzielić uchodźcom wojennym". "Ukraina musi być wolna i niepodległa" - podsumowano w ostatnim zdaniu.

Toruń łączy się z partnerskim Łuckiem

Jesteśmy przy Was z naszymi najserdeczniejszymi myślami - napisali prezydent Torunia Michał Zaleski i przewodniczący Rady Miasta Marcin Czyżniewski do mera Łucka na Ukrainie. "Niech Bóg chroni wolną Ukrainę" - dodali.

W liście do mera Łucka Ihora Poliszczuka władze Torunia napisały, że z ogromnym bólem przyjęły eskalację zdarzeń na Ukrainie i zagrożenie skierowane przeciwko bezpieczeństwu i życiu Ukrainek i Ukraińców.

"Myślimy z przejęciem o spokoju i stabilności Waszego życia rodzinnego, miejskiego czy narodowego. Z niedowierzaniem patrzymy na obrazy atakowanych obiektów ukraińskich i mieszkańców opuszczających swoje domy. Z największym niepokojem i braterską solidarnością myślimy oczywiście o mieszkankach i mieszkańcach naszego ukraińskiego miasta partnerskiego ­- Łucka" - napisali Zaleski i Czyżniewski.

Dodali, że mają nadzieję, "że nikomu z Was nic złego się nie stało i nigdy nie stanie"

"Pragniemy pokoju dla Was, dla Waszego miasta i dla Waszej Ojczyzny, bo w Polsce dotkniętej dramatami dwóch wojen światowych niezmiennie obowiązuje proste i przejmujące zawołanie: 'Nigdy więcej wojny!'. Jesteśmy przy Was z naszymi najserdeczniejszymi myślami. Przyjaźń łącząca nasze miasta skłania nas też do przekazania Wam zarówno gestów braterstwa, jak i deklaracji o gotowości do okazania Wam niezbędnej pomocy - w zakresie, jaki w ogóle będzie możliwy w sytuacji gwałtownie zmieniającej się operacji wojskowej" - czytamy w liście.

W cały kraju planowane są wieczorne wiece poparcia dla Ukrainy.

Prezydent Gorzowa do Ukraińców: tu możecie czuć się bezpieczni

"Ta noc odmieniła na zawsze losy świata. Doszło do ataku na wolną, niepodległą Ukrainę, naszego sąsiada. Każdy naród ma prawo do samostanowienia, określania swojego funkcjonowania i rozwoju. Tego prawa nikt nie może odbierać, a tym bardziej narzucać żadnemu narodowi siłą swojej woli - napisał prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki.

Oświadczenie prezydenta Gorzowa zostało zamieszczone w czwartek na oficjalnej stronie internetowej miasta.

"Pragnę wyrazić poparcie dla narodu ukraińskiego w jego walce o utrzymanie niepodległości. Zapewniam, że podejmujemy wszelkie działania wyznaczone nam przez przedstawicieli rządu tak, aby sprostać zarówno spodziewanej fali emigracji, jak i przede wszystkim utrzymać normalność funkcjonowania naszego miasta" - napisał Wójcicki.

Dodał, że apeluje o zachowanie spokoju, przypominając, że Polska jako członek NATO jest należycie chroniona.

"Nasze miasto gości wielu obywateli Ukrainy, pracowitych, serdecznych ludzi, dla których Gorzów stał się drugim domem. Zapewniam Was Szanowni Państwo, że jesteśmy myślami z Waszymi bliskimi na Ukrainie. A w Gorzowie możecie się czuć bezpieczni" - zaznaczył prezydent Gorzowa Wlkp.

Na znak solidarności z narodem Ukrainy w tym trudnym dla niego czasie na jednym z trzech masztów znajdujących się na Starym Rynku w centrum Gorzowa znalazła się flaga tego państwa, obok flagi Polski i Gorzowa Wlkp.

Jak poinformował gorzowski magistrat, w mieście wytypowano sześć obiektów, w których mogliby zostać zakwaterowani uchodźcy z Ukrainy. Łącznie jest w nich 451 miejsc.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24:

Autorka/Autor:ib/gp

Źródło: tvn24.pl/PAP

Źródło zdjęcia głównego: UM w Darłowie

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Po wycofaniu się prezydenta Joe Bidena z wyścigu o Biały Dom, wszystko wskazuje na to, że kampania w wyborach prezydenckich w 2024 roku między wiceprezydentką Kamalą Harris a byłym prezydentem Donaldem Trumpem rozpoczyna się bez wyraźnego lidera - donosi stacja CNN, która opublikowała wyniki najnowszego sondażu wyborczego.

"Drastyczna zmiana". Nowy sondaż przed wyborami w USA

"Drastyczna zmiana". Nowy sondaż przed wyborami w USA

Źródło:
CNN

Prezydent USA Joe Biden ocenił w przemówieniu do narodu, że USA są "w punkcie zwrotnym". Powiedział, że planuje spędzić następne sześć miesięcy na wykonywaniu swojej pracy, koncentrując się na obniżeniu kosztów życia rodzin, rozwoju gospodarki, obronie wolności osobistych i praw obywatelskich, od prawa do głosowania po prawo wyboru.

Joe Biden: Ameryka jest w punkcie zwrotnym, demokracja jest w waszych rękach

Joe Biden: Ameryka jest w punkcie zwrotnym, demokracja jest w waszych rękach

Źródło:
PAP

883 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. - Otrzymaliśmy wyraźny sygnał, że Chiny popierają integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy oraz potwierdzenie, że nie dostarczają Rosji uzbrojenia - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując wizytę szefa MSZ swego kraju Dmytra Kułeby w Chinach. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

"Jasny sygnał" z Chin. "Dmytro Kułeba poinformował mnie o wynikach spotkania"

"Jasny sygnał" z Chin. "Dmytro Kułeba poinformował mnie o wynikach spotkania"

Źródło:
PAP

Roman Giertych zapowiada wystąpienie kolejnego sygnalisty na posiedzeniu zespołu do spraw rozliczenia rządów PiS. Kampania Kamali Harris bije rekordy pod względem zgromadzonych środków. Premier Izraela Benjamin Netanjahu apelował w amerykańskich Kongresie o powołanie nowego sojuszu przeciwko Teheranowi. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 25 lipca.

Zapowiedź Giertycha, rekord Kamali, twarde stanowisko Netanjahu. Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek

Zapowiedź Giertycha, rekord Kamali, twarde stanowisko Netanjahu. Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek

Źródło:
PAP, TVN24

W poniedziałek hiszpański sąd wezwał premiera Pedro Sancheza do złożenia zeznań w charakterze świadka w sprawie korupcyjnej dotyczącej jego żony Begony Gomez. Szef rządu zapowiedział, że przedstawi swoje zeznania, ale na piśmie.

Premier będzie zeznawać w sprawie żony, ale postawił warunek

Premier będzie zeznawać w sprawie żony, ale postawił warunek

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami, które możliwe są już wczesnych godzin porannych. Synoptycy prognozują również silne opady deszczu.

Niebezpiecznie na wschodzie Polski. IMGW ostrzega

Niebezpiecznie na wschodzie Polski. IMGW ostrzega

Źródło:
tvnmeteo.pl

Lokalne władze poprosiły mieszkańców wyspy Santorini w Grecji o ograniczenie przemieszczania się. To ze względu na bardzo duży napływ turystów. Tylko jednego dnia - we wtorek - na zamieszkaną przez około 15 tysięcy osób wyspę przypłynęło 11 tysięcy gości.

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Źródło:
PAP

W czwartek o godzinie 16 zostanie przedstawiony raport z prac komisji śledczej w sprawie wyborów kopertowych - przekazał były przewodniczący tej komisji, europoseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński. Mówił, że złożonych zostanie kilkanaście zawiadomień do prokuratury, które będą dotyczyć między innymi byłego premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Dodał, że tym politykom grozi "do 10 lat pozbawienia wolności". W ich kontekście przytoczył dwa artykuły Kodeksu karnego, o których ma być mowa w zawiadomieniach.

Joński: będą zawiadomienia do prokuratury na Kaczyńskiego i Morawieckiego. Wskazuje na dwa artykuły 

Joński: będą zawiadomienia do prokuratury na Kaczyńskiego i Morawieckiego. Wskazuje na dwa artykuły 

Źródło:
TVP Info, tvn24.pl, PAP

Premier Donald Tusk powiedział w środę, że będzie rozmawiał z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem o Funduszu Kościelnym, bo nie widzi "jakiegoś dynamicznego procesu" w tej sprawie, a "wiadomo, że ten sposób finansowania Kościoła nie jest najlepszy".

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Źródło:
PAP

Od czterech do sześciu brytyjskich myśliwców Eurofighter będzie pełnić służbę w Polsce w 2025 roku w ramach misji Baltic Air Policing. Na wschodnią granicę trafią zaś żołnierze Zjednoczonego Królestwa z jednostki inżynieryjno-technicznej, by ocenić jak wesprzeć Polskę przy budowie Tarczy Wschód - przekazał szef MON po rozmowach ze swoim brytyjskim odpowiednikiem.

Brytyjskie myśliwce będą pełnić u nas misję, a na wschodniej granicy Polski pojawi się brytyjska jednostka

Brytyjskie myśliwce będą pełnić u nas misję, a na wschodniej granicy Polski pojawi się brytyjska jednostka

Źródło:
PAP

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

- Prezydent Andrzej Duda ma jedną z ostatnich szans naprawienia swojej reputacji i reputacji urzędu prezydenckiego po tym, co robił przez lata z Trybunałem Konstytucyjnym i z całym wymiarem sprawiedliwości w Polsce - powiedział premier Donald Tusk, pytany o to, jak zamierza przekonać prezydenta do podpisania ustaw dotyczących TK. Prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że przyjęcie tych ustaw to "próba zniesienia Trybunału Konstytucyjnego".

Tusk o "jednej z ostatnich szans" prezydenta, Kaczyński o "próbie zniesieniu Trybunału"

Tusk o "jednej z ostatnich szans" prezydenta, Kaczyński o "próbie zniesieniu Trybunału"

Źródło:
PAP

Do tragicznego zdarzenia doszło na plaży w Dziwnówku. Nie żyje 48-latek, który wszedł do wody mimo czerwonej flagi.

Była czerwona flaga, wszedł do wody, by się ochłodzić. Nie żyje

Była czerwona flaga, wszedł do wody, by się ochłodzić. Nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

W Parku Narodowym Yellowstone w USA wybuchł gejzer, gdy w pobliżu stała grupa ludzi. Na dużą wysokość z ziemi wystrzeliła gorąca para i fragmenty skał. Świadkowie zarejestrowali ten moment na nagraniu. Według służb nikomu nic się nie stało. Obszar w pobliżu gejzeru jest tymczasowo zamknięty.

Nagła eksplozja w parku narodowym. Ludzie rzucili się do ucieczki

Nagła eksplozja w parku narodowym. Ludzie rzucili się do ucieczki

Źródło:
CNN, volcanoes.usgs.gov, tvnmeteo.pl

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

Senat chce uwzględnić tak zwane prawo Romea i Julii w zmieniającej definicję zgwałcenia nowelizacji Kodeksu karnego. Chodzi o relację seksualną między małoletnimi, których wiek jest zbliżony do tak zwanego wieku zgody, czyli do 15 lat. - Sprzeciw musi budzić stworzenie pola dla choćby potencjalnej odpowiedzialności dzieci jak za zbrodnię za czyny związane z wzajemnymi relacjami seksualnymi w wieku zbliżonym do tak zwanego wieku zgody - podkreślała rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak.

Prace nad zmianą definicji gwałtu. Senat chce uwzględnić prawo Romea i Julii

Prace nad zmianą definicji gwałtu. Senat chce uwzględnić prawo Romea i Julii

Źródło:
PAP

- Znam swoje miejsce w szeregu, w przeciwieństwie do wielu liderów Prawa i Sprawiedliwości pamiętam, dzięki komu nastąpiła dobra zmiana w 2015 roku - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Zapytany o to, jak reaguje, kiedy niektórzy nazywają go "wiceprezydentem", odparł: - To jest raczej mówione po to, żeby mi zaszkodzić.

Mastalerek "wiceprezydentem"? "Znam swoje miejsce w szeregu"

Mastalerek "wiceprezydentem"? "Znam swoje miejsce w szeregu"

Źródło:
TVN24

Roman Giertych zapowiada, że "jeżeli nie zdarzy się nic niespodziewanego", to w czwartek na posiedzeniu zespołu do spraw rozliczenia rządów PiS wystąpi "kolejny sygnalista". "Wiele już rzeczy o PiS słyszałem, ale ta opowieść zmroziła mi krew w żyłach" - napisał Giertych na platformie X.

Giertych zapowiada kolejnego sygnalistę. "Ta opowieść zmroziła mi krew w żyłach"

Giertych zapowiada kolejnego sygnalistę. "Ta opowieść zmroziła mi krew w żyłach"

Źródło:
tvn24.pl

Z Korei Północnej do Rosji wysłano ponad pięć milionów pocisków artyleryjskich na potrzeby inwazji na Ukrainę - powiedział południowokoreański minister obrony Szin Won Sik. Zaznaczył, że to początek zacieśniania stosunków.

Gigantyczna przesyłka pocisków z Korei Północnej do Rosji. "Sprawy nabrały tempa"

Gigantyczna przesyłka pocisków z Korei Północnej do Rosji. "Sprawy nabrały tempa"

Źródło:
PAP

Senat przyjął z poprawkami ustawę o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Zmiany w prawie autorskim. Jest decyzja Senatu

Zmiany w prawie autorskim. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

"Religia", "kolejna ideologia" - tak poseł PiS Piotr Kaleta przedstawiał problem dziury ozonowej. Sugerował, że został on wymyślony, a na dowód pytał ironicznie: "co się z nią stało?". Otóż dziura wciąż jest.

Poseł Kaleta: "co się stało z dziurą ozonową"? Odpowiadamy

Poseł Kaleta: "co się stało z dziurą ozonową"? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

Premier Izraela Benjamin Netanjahu przemówił w środę przed amerykańskim Kongresem. - Irańska "oś terroru" zagraża cywilizowanemu światu, USA i Izrael muszą się jej wspólnie przeciwstawić, dlatego powinny utworzyć nowy antyirański sojusz - oświadczył. W związku z wizytą polityka w Waszyngtonie wzmocniono środki bezpieczeństwa. Podczas jednego z protestów użyto gazu łzawiącego.

Netanjahu w Kongresie. Premier Izraela zapowiada powołanie nowego sojuszu przeciwko Teheranowi

Netanjahu w Kongresie. Premier Izraela zapowiada powołanie nowego sojuszu przeciwko Teheranowi

Źródło:
PAP, Reuters
"Uśpione NATO" i pokój dla Ukrainy?

"Uśpione NATO" i pokój dla Ukrainy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Brawo uśmiechnięta Polska", "Tusk przysłany przez Niemców wykończy Polskę" - piszą internauci, komentując upadłość Browaru Kościerzyna. Tylko że historia ta działa się za poprzedniego rządu. Wyjaśniamy.

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Źródło:
Konkret24

"W pokoju obok" - anglojęzyczny debiut Pedro Almodovara, "Queer" Luki Guadagnino, "Maria" Pablo Larraina, a nade wszystko druga część filmu, który triumfował w Wenecji w 2019 roku - "Joker: Folie à Deux" Todda Phillipsa, znajdą się w Konkursie Głównym zbliżającego się festiwalu filmowego w Wenecji. Na czele jury, w którym zasiada między innymi Agnieszka Holland, stanie francuska gwiazda kina Isabelle Huppert.

Nowe filmy Pedro Almodovara i Luki Guadagnino w Konkursie Głównym. Ale Wenecja najbardziej czeka na "Jokera 2"

Nowe filmy Pedro Almodovara i Luki Guadagnino w Konkursie Głównym. Ale Wenecja najbardziej czeka na "Jokera 2"

Źródło:
Biennale Cinema 2024, "Variety", "IndieWire", tvn24.pl

Ceny hoteli idą w górę o sto procent, restauracje są gotowe na najazd, sklepy szykują pasujące ubrania i bransoletki przyjaźni, a piekarnia sprzedaje ciastka "inspirowane Taylor". Jedna z najpopularniejszych wokalistek na świecie przyjeżdża na trzy koncerty do Warszawy.

Taylor Swift i gospodarka. "Kto powiedział, że pieniądze szczęścia nie dają, ten nie był Swiftie"

Taylor Swift i gospodarka. "Kto powiedział, że pieniądze szczęścia nie dają, ten nie był Swiftie"

Źródło:
tvn24.pl

- Chciałam przede wszystkim zrobić płytę o Warszawie. Podejść do powstania w humanistyczny sposób, mówiący o emocjach - mówiła o swoim nowym albumie Monika Brodka. Krążek powstał z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Premierowy koncert pokaże TVN24.

Warszawa według Brodki. "Od nadziei po upadek"

Warszawa według Brodki. "Od nadziei po upadek"

Źródło:
tvnwarszawa.pl