Uciekają przed wojną, towarzyszą im zwierzęta. Główny Lekarz Weterynarii łagodzi wymagania

Autor:
bż/kab
Źródło:
TVN24 Łódź
Dziewczynka w schronie pokazuje swoje zwierzęta. Relacja Wojciecha Bojanowskiego
Dziewczynka w schronie pokazuje swoje zwierzęta. Relacja Wojciecha Bojanowskiego TVN24
wideo 2/3
TVN24Dziewczynka w schronie pokazuje swoje zwierzęta. Relacja Wojciecha Bojanowskiego

Uchodźcy mogą przekroczyć polską granicę ze zwierzęciem nawet wtedy, kiedy nie będą mogli okazać na przejściu granicznym wszystkich wymaganych przez polskie prawo dokumentów. Informację dotyczącą postępowania w związku z nadzwyczajną sytuacją po wybuchu wojny na Ukrainie przekazał Główny Lekarz Weterynarii.

Główny Lekarz Weterynarii wskazuje, że regulacje mają z jednej strony zmniejszyć przestoje na granicy i poprawić przemieszczanie się osób uciekających z ogarniętej wojną Ukrainy. Z drugiej jednak regulacje mają zminimalizować ryzyko wwożenia zwierząt, które mogą mieć na przykład wściekliznę.

Правила перевезення домашніх тварин через польський кордон

Główny Inspektor Sanitarny przypomina, że - w świetle obowiązujących przepisów - wszystkie psy, koty i fretki przekraczające granicę Unii Europejskiej muszą spełniać następujące wymagania: muszą być zachipowane, zaszczepione przeciwko wściekliźnie (szczepienie musi być ważne), posiadać aktualny wynik badania serologicznego wykrywającego przeciwciała przeciwko wściekliźnie. Muszą też posiadać paszport wydany w jednym z krajów unijnych lub w świadectwo zdrowia zgodne ze wzorem określonym w Unii Europejskiej. 

Przewożenie zwierząt z Ukrainy - odstępstwa od zasad

Ze względów na wybuch wojny i nadzwyczajną sytuację wprowadzone zostały jednak odstępstwa od standardowych wymagań.

Jako minimalny wymóg wskazano, że zwierzę przekraczające granicę polsko-ukraińską powinno być zaszczepione. Właściciel powinien też posiadać dokument potwierdzający wykonanie szczepienia przeciwko wściekliźnie nie wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem przemieszczania. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Co jednak, jeżeli właściciel nie ma przy sobie tych dokumentów?

Główny Inspektor Sanitarny zapewnia, że to nie musi oznaczać rozstania. W takiej sytuacji osoba przekraczająca polską granicę musi wypełnić stosowne oświadczenie, w którym stwierdza, że zwierzę nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa innych.

Jego treść ma być potem weryfikowana przez powiatowych lekarzy weterynarii. 

Dla tych, którzy wiedzą i dla tych, którzy nie wiedzą, gdzie trafią

Uchodźcy, którzy są w stanie wskazać adres, do którego się udają, muszą go podać w oświadczeniu. Potem ma być ono przesyłane do właściwego lekarza weterynarii, którego obowiązkiem będzie objęcie zwierzęcia izolacją. Będzie on też nadzorować formalności związane z legalnością pobytu zwierzęcia.

Czytaj też: Uchodźcy z Ukrainy. "Cud, że dotarliśmy tu żywi mimo tych bomb"

Zwierzęta uchodźców, którzy jeszcze nie wiedzą, gdzie mogą się schronić mają być oznakowane i zaszczepione od razu. Uciekinierzy z kraju objętego wojną nie muszą jednak za to nic płacić, wszystkie koszty pokrywa budżet państwa.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bż/kab

Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź

Pozostałe wiadomości