Zbiórki darów oraz pieniędzy. Polskie miasta organizują pomoc dla Ukrainy

Autor:
mj
Źródło:
tvn24.pl
Kijów na ujęciach z listopada
Kijów na ujęciach z listopadaReuters
wideo 2/21
Rosja atakuje Ukrainę

Miasta z Unii Metropolii Polskich organizują pomoc dla Ukrainy. Prowadzone są zbiórki darów, powstały interwencyjne punkty noclegowe oraz punkty pierwszego kontaktu świadczące pomoc psychologiczną i językową. To jedynie część działań prowadzonych przez samorządy.

Unia Metropolii Polskich w niedzielę opublikowała komunikat dotyczący działań miast oraz ich mieszkanek i mieszkańców dla osób uciekających przed wojną i tych pozostających na Ukrainie.

Rzeszów

Jak czytamy, Urząd Miasta Rzeszów uruchomił na swojej stronie internetowej specjalną zakładkę "Rzeszów dla Ukrainy", na której znajdują się informacje: dla obywateli Ukrainy szukających pomocy, o zbiórce darów i pomocy oraz dla osób, które chcą zostać wolontariuszami. Ponadto od soboty ruszyła zbiórka darów dla Ukrainy w filiach Rzeszowskiego Domu Kultury oraz w Zespole Szkół Gospodarczych.

Lublin

Zbiórka darów ruszyła również w Lublinie. Można je przynosić do Polskiego Czerwonego Krzyża przy ulicy Puchacza 6, a od poniedziałku będzie je można dostarczać do punktu przy ulicy Bursaki 17.

Na stronie internetowej Urzędu Miasta Lublin można znaleźć informacje jak pomagać osobom uciekającym przed wojną oraz jak wygląda pomoc w Lublinie dla obywateli Ukrainy. Prezydent Lublina Krzysztof Żuk przekazał, że ostatnią noc spędziło w Lublinie ponad 100 osób narodowości ukraińskiej. "(...) wiemy, że kolejne są w drodze do nas. Jesteśmy przygotowani. Mamy wolne łóżka i dodatkową rezerwę gotową do uruchomienia w ciągu kilku godzin" - zapewnił Żuk, cytowany w komunikacie.

Białystok

Transport humanitarny jest organizowany w Białymstoku. "W Centrum Aktywności Społecznej przy ulicy Św. Rocha 3 przez całą dobę przyjmowane są dary do tego transportu" - czytamy na stronie internetowej urzędu miasta. Pomoc ma trafić do Lwowa.

"Zmuszeni do szukania bezpieczeństwa w schronach lwowianie nie mają często najpotrzebniejszych rzeczy dla siebie i swoich dzieci. Zwracamy się do mieszkańców Białegostoku z prośbą, aby pomogli nam zebrać jak najwięcej darów, które natychmiast pojadą do Lwowa. Im szybciej je zgromadzimy, tym szybciej transport wyruszy" - wskazał Rafał Rudnicki, wiceprezydent Białegostoku.

Bydgoszcz

Do pomocy włączyła się również Bydgoszcz. Podobnie jak w przypadku powyższych miast na stronie tamtejszego urzędu miasta pojawiły się informacje dla osób, które chcą pomóc uchodźcom z Ukrainy oraz tych, którzy tej pomocy potrzebują.

Prowadzone są m.in. zbiórki darów. Taki punkt działa np. na stadionie Zawiszy. Urząd Miasta Bydgoszczy zamieścił także na swojej stronie internetowej specjalną ankietę, którą mogą wypełnić wszyscy ci mieszkańcy, którzy chcą zaoferować swoją pomoc uchodźcom.

Dodatkowo na stronie miasta opublikowano kontakty do adwokatów z Okręgowej Rady Adwokackiej pozostających w gotowości do świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej na rzecz obywateli Ukrainy oraz pomocy psychologicznej dla dzieci i dorosłych.

Gdańsk

W sobotę zebrał się sztab kryzysowy wraz z Fundacją Gdańską koordynującą wsparcie dla obywateli Ukrainy - Gdańsk Pomaga Ukrainie. Do pomocy zgłosili się przedstawiciele organizacji samorządowych. Jak poinformowano w komunikacie, w spotkaniu uczestniczyło ponad stu przedstawicieli organizacji pozarządowych z Gdańska i okolic, a także Łew Zacharczyszyn, konsul Ukrainy.

Miasto, poprzez Fundację Gdańską organizuje m.in. zbiórkę pieniędzy. Wszystkie informacje potrzebne do dokonania wpłaty znajdują się na stronie internetowej https://ukraina.gdanskpomaga.pl/wspieraj/.

Katowice

Od soboty prowadzona jest zbiórka na rzecz mieszkańców Ukrainy. Artykuły higieniczne, takie jak: środki do mycia ciała, szczoteczki i pasty do zębów, ręczniki papierowe czy pieluchy już od można przynosić do Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w Katowicach. Kolejne zbiórki rozpoczną się w Katowicach w najbliższy poniedziałek.

Jak zapewniono, pomoc udzielana będzie zarówno tym, którzy zdecydowali się opuścić rodzimy kraj, jak i tym, którzy na Ukrainie, mimo wojny, zdecydowali się zostać.

Na stronie internetowej Urzędu Miasta Katowice opublikowano, również w języku ukraińskim, komunikat, gdzie można poszukiwać informacji i pomocy. Ponadto uruchomiono specjalne numery infolinii i adresy e-mailowe.

Kraków

O tym jak mieszkańcy Krakowa mogą wspierać Ukrainę informuje specjalna zakładka na stronie internetowej UM Krakowa: Pomoc dla Ukrainy. Znajdują się tam informacje m.in. na temat prowadzonych zbiórek pieniędzy, jak również zbiórek pomocy rzeczowej. Zbierane są przede wszystkim rzeczy i leki dla żołnierzy oraz ofiar ataków - wskazano.

Potrzebne są m.in. bandaże oraz opatrunki, leki przeciwbólowe, środki dezynfekcyjne, chirurgiczne maseczki oraz rękawiczki, taktyczne opaski uciskowe, antyseptyki.

Łódź

Zbiórka rzeczy dla Ukrainy organizowana jest w Urzędzie Miasta przy ulicy Piotrkowskiej 104, Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji przy al. Politechniki oraz różnych jednostkach magistratu. Dary można przynosić przez siedem dni w tygodniu.

Władze Łodzi udostępniły także specjalny numer telefonu dla potrzebujących. Na stronie urzędu znaleźć można informacje o prowadzonych zbiórkach darów oraz o pomocy terapeutycznej. Na stronie znajduje się także lista adwokatów oraz radców prawnych, którzy świadczą uchodźcom z Ukrainy bezpłatną pomoc prawną.

Poznań

Jak poinformowano w komunikacie, miejski punkt pomocy "Poznań Ukrainie" wystartuje w najbliższy poniedziałek. Będzie on czynny w godzinach od 10.00 do 20.00 przy ul. Bukowskiej 27/29. Będzie można tam przynosić żywność, odzież (dobrej jakości lub nieużywaną) i środki higieny dla uchodźców uciekających przed wojną.

Część zgromadzonych produktów zostanie w Poznaniu, ponieważ miasto zabezpiecza niezbędne zasoby w celu przyjęcia migrantów z Ukrainy i opieki nad nimi. Władze miasta współpracują z organizacjami pozarządowymi, które są gotowe do pracy na rzecz uchodźców z Ukrainy - czytamy.

Ponadto zebrane dary zostaną przewiezione do miejscowości przygranicznych, w których teraz potrzeby udzielenia pomocy są najpilniejsze. Część zgromadzonych produktów ma zostać również przekazana bezpośrednio ludności, która pozostała w Ukrainie, a której grozi ogromny niedostatek na skutek toczącej się wojny.

Szczecin

Mieszkańcy Szczecina zgłaszają gotowość do przyjęcia rodzin z Ukrainy. "W związku z wieloma deklaracjami płynącymi od mieszkańców Szczecina, którzy wyrażają gotowość przyjęcia rodzin z Ukrainy pod swój dach, informujemy, że w tej sprawie można zgłaszać się do Centrum Informacyjnego dla Cudzoziemców (CIC)" - poinformowano na stronie internetowej stolicy Pomorza Zachodniego. CIC uruchomił specjalny numer telefonu 791 452 234 (w godzinach 8-18). Zgłoszeń można także dokonywać mailowo pod adresem cic.kontakt@cudzoziemcy.szczecin.eu

Miasto informuje także, o numerze specjalnego subkonta założonego przez Związek Ukraińców w Polsce oddział Szczecin: 20 1090 1492 0000 0001 4312 2731 z dopiskiem "dla rannych" lub "dla dzieci". Na który można dokonywać wpłat pieniężnych.

Warszawa

Warszawa również pomaga ukraińskim uchodźcom. Działają tymczasowe miejsca noclegowe. Miejska komunikacja jest dla obywateli Ukrainy darmowa. Główny numer stołecznej informacji dla uchodźców to: +48 505 700 701.

W specjalistycznej poradni psychologiczno-pedagogicznej TOP (na Ochocie przy Raszyńskiej 8/10) powstało Psychologiczne Centrum Wsparcia. "Specjaliści z tej poradni od lat pracują z cudzoziemcami i są przygotowani, żeby zapewnić wsparcie psychologiczno-pedagogiczne zarówno dzieciom, młodzieży, jak i dorosłym" - podkreślono.

Szczegółowe informacje dla osób poszukujących pomocy, jak i tych, które pomóc chcą i mogą dostępne są na stronie internetowej Warszawy.

Wrocław

Wrocławski samorząd opublikował na swojej stronie najważniejsze informacje dla poszukujących pomocy uchodźców z Ukrainy, jak i tych, którzy chcą Ukrainie pomagać.

Działania pomocowe koordynuje Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego (WCRS). Każda osoba, która chce przekazać pomoc rzeczową bądź zaangażować się w pomoc wolontaryjną, zna język ukraiński, rosyjski, jest prawnikiem czy przedsiębiorcą, który mógłby zatrudnić osoby zza wschodniej granicy - może napisać na adres wsparcieukrainy@wcrs.pl.

Jak wskazano, szczególnie mocno potrzebni są: prawnicy, psychologowie i osoby znające język ukraiński i rosyjski.

Koordynacją komunikacji między potrzebującymi a wspierającymi na Dolnym Śląsku zajmuje się Fundacja Ukraina. We wrocławskich szkołach organizowane są natomiast zbiórki.

Autor:mj

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Unia Metropolii Polskich

Raporty:
Pozostałe wiadomości