Emmanuel Macron powiedział na zakończenie szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EPC) w Pradze, że przywódcy 44 państw Europy wspólnie odrzucili rosyjską agresję i opowiedzieli się za wsparciem Ukrainy. Prezydent Francji dodał, że podczas rozmów dyskutowano również na temat konfliktu Armenii z Azerbejdżanem i napięć między Grecją a Turcją.
Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył w Pradze na zakończenie szczytu nowego formatu - Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EPC), której był inicjatorem, że 44 kraje europejskie dały jasno do zrozumienia, że potępiają rosyjską agresję i wspierają Ukrainę.
To bardzo ważne - powiedział francuski prezydent, wskazując, że pojawiają się wątpliwości co do jedności, ale do wszystkich przemówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
- Chcę powiedzieć, że moment, który przeżywamy, jest ważny z kilku powodów. Europejska Wspólnota Polityczna to stara idea, która staje się rzeczywistością. Jest UE i niektóre z krajów tu zebranych chcą do niej przystąpić – powiedział Emmanuel Macron.
- Niektóre kraje właśnie wyszły z UE, inne nie chcą do niej przystąpić. Ale wszyscy współdzielimy jeden kontynent, od Kaukazu po Islandię. Mamy też wspólną historię - dodał.
Macron podkreślił, że Unia Europejska powinna pełnić rolę, której niż zawsze była w stanie wypełnić. Przywołał przykład armeńskiego premiera Nikola Paszyniana, który spotkał się z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem po raz pierwszy od wyboru w 2018 roku.
- Przyczyniło się do tego spotkanie w Pradze. Poruszyliśmy inne kwestie: konflikt Armenia-Azerbejdżan, napięcia między Grecją a Turcją - zaznaczył Macron.
Misja na granicę
Unia Europejska wyśle do Armenii "misję cywilną", która rozlokowana będzie wzdłuż granicy z Azerbejdżanem, aby "budować zaufanie" między tymi dwoma krajami i przyczynić się do wytyczenia granic" - podano w komunikacie po zakończeniu szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej.
W rozmowach na ten temat w Pradze udział wzięli premier Armenii Nikol Paszynian, prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew, prezydent Francji Emmanuel Macron i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
"Misja rozpocznie się w październiku na maksymalny okres dwóch miesięcy. Celem tej misji jest budowanie zaufania między obydwoma krajami i wspomaganie służb granicznych” – napisano we wspólnym komunikacie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/EmmanuelMacron