Rolnicy zakończyli protest ostrzegawczy odbywający się na przejściu granicznym w Świecku (woj. lubuskie) na drodze A2. Po południu na węźle Myślibórz (woj. zachodniopomorskie) rolnicy wyjechali ciągnikami i zablokowali drogę S3. Protesty odbywają się też w innych częściach kraju m.in. w województwie pomorskim i podkarpackim.
O godzinie 13 rolnicy zakończyli protest ostrzegawczy blokujący autostradę A2 na przejściu granicznym w Świecku. Blokada rozpoczęła się w niedzielę i trwała dobę. Marek Waraksa, zastępca wydziału ruchu drogowego lubuskiej komendy policji przekazał, że trwa odblokowywanie całej strasy. - Trwa rozprowadzanie ciągników, w przeciągu kilkudziesięciu minut ruch powinien wrócić do normy - dodał.
Strajkowano "przeciwko napływowi towarów rolnych z Ukrainy, polityce Zielonego Ładu, wycofania substancji chemicznych i ekoterrorowi".
- Chcemy pokazać, że problem nie dotyczy tylko Polski, nas. Na przejściu granicznym w Świecku, gdzie mamy największe przejście graniczne pomiędzy Polską, a Niemcami mamy również kolegów z Niemiec. Chcemy pokazać, że problem z niekontrolowanym napływem produktów rolno-spożywczych spoza Unii dotyczy nie tylko Polski, ale dotyczy całej Europy - podkreślił jeden z protestujących w Świecku rolników.
Dobowa blokada drogi w województwie zachodniopomorskim
Na drodze krajowej nr 10 w Reczu rolnicy zablokowali skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 151. Protest ma potrwać dwie godziny.
O godzinie 11 na drodze krajowej nr 6 na odcinku Koszalin - Sianów zablokowano zjazd i wjazd na S6. Rolnicy będą blokować przejazd przez sześć godzin. Również odcinek drogi krajowej nr 26, prowadzący do polsko-niemieckiego przejścia granicznego w Krajniku został zablokowany w obu kierunkach przez protestujących rolników – poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
O godzinie 14 rolnicy wyjechali ciągnikami i zablokowali drogę S3 na węźle Myślibórz na 24 godziny w ramach Ogólnopolskiego Protestu Rolników.
Dodatkowo zostanie zablokowana droga S3 na węźle Pyrzyce, droga wojewódzka nr 119 na wysokości stacji paliw Dall i droga krajowa nr 26 na wysokości skrzyżowania Rosanowo. Utrudnienia potrwają do godziny 16.
Utrudnienia m.in. w województwie pomorskim i podkarpackim
GDDKiA poinformował o utrudnieniach na drodze krajowej 22 w Barkowie (woj. pomorskie). Trwa protest rolników, droga jest zablokowana, objazdy odbywają się przez drogę wojewódzką 201. Utrudnienia mają potrwać trzy godziny.
W Kwidzynie rolnicy zablokowali drogę krajową nr 55 i nr 90. Droga ma być zablokowana przez siedem godzin.
Po godzinie 10 rolnicy zablokowali skrzyżowanie dróg krajowych 22 i 25 w Człuchowie (woj. pomorskie). W tym samym miejscu blokada powróci 28 lutego. Rafał Młodanowicz, rolnik i organizator, mówi, że obecna sytuacja jest spowodowana zaniedbaniami poprzedniej władzy. - Brak koniecznych, mocnych decyzji, które powinny być podjęte w Polsce, także pod kątem inwestycyjnym - dodał.
Na drodze S7 na wysokości Kmiecin rolnicy zablokowali drogę po godzinie 13. Utrudnienia potrwają pięć godzin.
W Barwinku (woj. podkarpackie) trwa blokada granicy polsko-słowackiej. Od godziny 10 do 11 droga do Polski była całkowicie zablokowana. Od godziny 11 rolnicy przepuszczają jeden samochód na godzinę.
W Medyce na przejściu granicznym z Ukrainą przepuszczany jest jeden samochód ciężarowy na godzinę. W ten limit nie są wliczane pojazdy wojskowe czy wiozące pomoc humanitarną. - Analogiczna sytuacja w Korczowej czy na przejściach granicznych z Ukrainą w województwie lubelskim - relacjonował na antenie TVN24, reporter Marcin Kwaśny.
Rolnicy podkreślają, że są na drogach i przejściach granicznych dlatego, że dalsze prowadzenie gospodarstw jest nieopłacalne. Jak mówią, walka jest nie o tu i teraz, ale o poprawę swojej sytuacji w przyszłych latach.
- My nie walczymy już o te żniwa. Tego towaru tyle napłynęło do Polski, że nie jesteśmy w stanie tego przerobić czy wywieźć do nowych żniw. Ten sezon jest już stracony, trwa walka o przyszłe - zaznaczył jeden z rolników protestujących w Medyce.
Rolnicy zablokowali także drogi w rejonie Płońska (woj. mazowieckie), w tym drogę krajową nr 7 do Kroczewa, wjazd na drogę krajową nr 10 i zjazd z tej trasy w Siedlinie. Blokady mają potrwać do środy w nocy.
"Marsz gwiaździsty na Warszawę"
We wtorek 27 lutego rolnicy organizują ogólnopolski protest w Warszawie. Ciągniki przejadą przez wiele newralgicznych tras w stolicy, co będzie się wiązało z poważnymi utrudnieniami dla kierowców. O proteście poinformowało między innymi Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych.
Rolnicy protestują, ponieważ sprzeciwiają się wprowadzaniu Zielonego Ładu oraz napływowi towarów z Ukrainy.
Europejski Zielony Ład to pakiet inicjatyw politycznych, którego celem jest skierowanie UE na drogę transformacji ekologicznej, a ostatecznie – osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Pakiet obejmuje inicjatywy w ściśle powiązanych ze sobą obszarach, np. klimatu, środowiska, energii, transportu, przemysłu, rolnictwa oraz zrównoważonego finansowania.
Źródło: TVN24, tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24