Niebieski, czerwony, żółty. Takie kolory widać na bogato zdobionych macewach, które odkryto podczas remontu budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Gorzkowie (woj. lubelskie). Nagrobki służyły jako podbudowa pod posadzkę garażu. Teraz położono je obok lapidarium na cmentarzu.
Jak przekazał na Facebooku Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków odnalezione macewy pochodzą ze sprofanowanego i zniszczonego przez Niemców w okresie II wojny światowej cmentarza żydowskiego w Gorzkowie w powiecie krasnostawski (obecnie w, graniczącej z Gorzkowem, miejscowości Chorupnik), który został założony po 1834 roku.
Nagrobki odkryto podczas remontu budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Gorzkowie. Służyły jako podbudowa pod posadzkę garaży.
Nagrobki mają dużą wartość historyczną i artystyczną
"Macewy zostały przewiezione przez wykonawcę robót na teren cmentarza żydowskiego w Gorzkowie (Chorupniku) i prowizorycznie zdeponowane obok lapidarium i kamienia z tablicą pamiątkową" – czytamy w poście.
Konserwator wspomina też o dużej wartości historycznej i artystycznej macew. Chodzi o użyty kamień, inskrypcje, polichromię i sposób ornamentowania. Docelowo wyeksponowane zostaną więc w taki sposób, który pozwoli na zachowanie ich wartości zabytkowych.
Pierwsze macewy odkryto ponad dwa lata temu
Pierwsze macewyna terenie gminy Gorzków odnaleziono już w kwietniu 2021 roku. W kolejnych miesiącach na terenie tamtejszego cmentarza żydowskiego urządzono lapidarium, w którym umieszczono zabytki.
Konserwator przypomina, że było to możliwe dzięki zaangażowaniu członków Stowarzyszenia Historyczno-Etnograficznego Miłośników Ziemi Lubelskiej "Wschód" oraz gminy Gorzków.
ZOBACZ TEŻ: Rozpoczęli naukę jidysz. "W parlamencie wykrzykują: hucpa. To słowo z języka żydowskiego"
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: WUOZ w Lublinie