Łódź. "PrzyStań" gotowa. Nowe centrum pomocy psychicznej dla dzieci i młodzieży

"PrzyStań" powstała w odnowionym budynku po dawnej poradni przy ul. Mielczarskiego
Dyrektor Anna Śremska podkreśla, że placówka powinna objąć opieką około tysiąca rodzin.
Źródło: TVN24

Zakończyła się budowa Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży "PrzyStań" w Łodzi. W ośrodku udzielana jest pomoc psychiczna dla dzieci i młodzieży. Początkowo miał nieść pomoc mieszkańcom dwóch dzielnic: Śródmieścia i Polesia. - W związku z bardzo dużymi potrzebami rozszerzono zasięg naszego działania na całą Łódź - przekazuje Anna Śremska, dyrektorka Centrum.

"PrzyStań" powstała w odnowionym budynku po dawnej poradni przy ul. Mielczarskiego, przekazanym na nowy cel przez zarząd woj. łódzkiego. Gmach został wyremontowany dzięki środkom przekazanym przez Unię Europejską w wysokości 15 milionów złotych. - Na początku roku otworzyliśmy część dolną Centrum, w której zapewniano usługi medyczne o pierwszym stopniu referencyjności; po ukończeniu dwóch kolejnych pięter możemy udostępnić także świadczenia drugiego stopnia - specjalistyczne poradnie i oddział dziennego pobytu - przekazuje Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego. 

Dyrektorka Centrum Anna Śremska zaznaczyła, że w ramach projektu unijnego pomoc udzielana jest osobom niepełnoletnim i "młodym dorosłym", do 21. roku życia. Mogą oni liczyć na fachowe wsparcie ponad 40 psychologów, psychoterapeutów środowiskowych i lekarzy psychiatrów.

- Udało nam się stworzyć zespół specjalistów, niosących pomoc dzieciom i młodzieży. Specjalistyczny Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej zmienia swoje oblicze - wychodzi do środowiska, zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. To część większego planu, który realizujemy już od wielu lat - podkreśliła.

Początkowo ośrodek miał służyć mieszkańcom dwóch dzielnic: Śródmieścia i Polesia. Jednak w związku z bardzo dużymi potrzebami rozszerzono jego zasięg działania na całą Łódź.

Gigantyczne potrzeby

Zespół centrum "PrzyStań" nie czekając na ukończenie remontu obiektu, prowadził pracę w środowisku pacjentów. Pierwsze spotkania z rodziną dziecka odbywały się w miejscu jego zamieszkania - to jedno z założeń projektu realizowanego w ramach programu operacyjnego POWER. Zdaniem ekspertów, takie podejście daje psychoterapeucie większą możliwość zorientowania się, jakie są problemy danej rodziny.

Dyrektor Anna Śremska podkreśla, że placówka powinna objąć opieką około tysiąca rodzin.
Dyrektor Anna Śremska podkreśla, że placówka powinna objąć opieką około tysiąca rodzin.
Źródło: TVN24

- Nie udałoby się otworzyć drugiego poziomu Centrum, gdyby nie zespół pierwszego poziomu - psycholodzy, psychoterapeuci, terapeuci środowiskowi - zaznacza konsultantka krajowa ds. psychiatrii dzieci i młodzieży prof. Aleksandra Lewandowska, która jest też ordynatorem oddziału dziecięcego w szpitalu im. Babińskiego w Łodzi. Czytaj też: WHO: do 2030 roku depresja stanie się najczęściej występującą chorobą psychiczną

Dodaje, że tylko w ciągu ostatniego miesiąca do opieki środowiskowej przybyło okołu stu rodzin. 

- Potrzeby są zatem ogromne. Bardzo zależy nam na opiece środowiskowej, bo chcemy odwrócić dotychczasowy trend - zamiast hospitalizacji stacjonarnej i wizyt w izbie przyjęć - wsparcie w zakresie opieki ambulatoryjnej- zaznaczyła profesor Lewandowska.

Dwa razy więcej pacjentów niż przed pandemią

Zdaniem profesor Lewandowskiej, rzeczywistość popandemiczna, kryzys gospodarczy i wojna w Ukrainie przyczyniły się do zwiększenia liczby dzieci potrzebujących specjalistycznej opieki.

W ramach projektu unijnego pomoc udzielana jest osobom niepełnoletnim i "młodym dorosłym", do 21. roku życia.
W ramach projektu unijnego pomoc udzielana jest osobom niepełnoletnim i "młodym dorosłym", do 21. roku życia.
Źródło: TVN24

- Mamy ponad dwa razy więcej pacjentów dziecięcych niż przed pandemią, a pacjentów nastoletnich jest więcej o ponad 60 procent - zaznaczyła.

Czytaj też: O emocjach w szkole? Ale tylko podmiotu lirycznego. To będzie smutna opowieść

Dodała, że dzięki miejscom opieki środowiskowej można zająć się tymi pacjentami.

- Można sobie wyobrazić, co się dzieje, gdy do już przeciążonego systemu zgłasza się ponad dwa razy więcej pacjentów. Gdybyśmy nie mieli takich miejsc jak to Centrum, to powiem wprost: byłaby katastrofa - zaznaczyła prof. Lewandowska.

Gdzie szukać pomocy w trudnych emocjonalnie sytuacjach? Lista organizacji i kontaktów

Kluczowa pomoc na wczesnym etapie

Dyrektor Anna Śremska podkreśla, że placówka powinna objąć opieką około tysiąca rodzin.

- Już teraz wiemy, że tych rodzin będzie znacznie więcej. A tak naprawdę projekt unijny ma nam zapewnić start działalności, którą później chcemy kontynuować w ramach umowy z NFZ - dodała.

"PrzyStań" powstała w odnowionym budynku po dawnej poradni przy ul. Mielczarskiego
"PrzyStań" powstała w odnowionym budynku po dawnej poradni przy ul. Mielczarskiego
Źródło: TVN24

W opinii prof. Lewandowskiej większość młodych pacjentów psychiatrycznych przyjmowanych do szpitali nie wymagałaby hospitalizacji, gdyby uzyskała profesjonalne wsparcie w odpowiednim momencie - na etapie wystąpienia pierwszych objawów.

- Najczęściej naszymi pacjentami są dzieci i nastolatki, których dotykają różne czynniki środowiskowe: problemy w relacjach, w środowisku domowym, w szkole. To są trudności, którymi absolutnie możemy zaopiekować się w ramach Centrów Środowiskowych, a nie w warunkach lecznictwa stacjonarnego - podkreśliła.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałabyś/chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tu znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc - zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Czytaj także: