Sędzia do zwolnienia za "nakłanianie do protestów". Odpowiada: nikt nie może być bierny

Źródło:
TVN24 Łódź
Sędzia ma być zwolniona z funkcji wiceprzewodniczącej I wydziału cywilnego
Sędzia ma być zwolniona z funkcji wiceprzewodniczącej I wydziału cywilnegoTVN24 Łódź
wideo 2/5
TVN24 Clean_20210119110924(6592)_aac

Prezes łódzkiego sądu okręgowego - powołany na stanowisko przez ministra Zbigniewa Ziobrę - stracił zaufanie do sędzi, która jest wiceprzewodniczącą I Wydziału Cywilnego i chce ją zwolnić ze stanowiska. Dlaczego? Bo - według prezesa - to z jej inicjatywy inni odwołują rozprawy zaplanowane na 18. dzień miesiąca i wychodzą protestować. Sędzia Ewa Maciejewska odpowiada, że żaden sędzia w Polsce nie może pozostać bierny wobec - jak ocenia - "upolityczniania wymiaru sprawiedliwości".

W poniedziałek, 18 stycznia w łódzkim sądzie okręgowym przełożonych zostało 18 rozpraw w wydziale cywilnym. Zamiast na sali rozpraw, sędziowie pojawili się na schodach do sądu. Wskazywali, że rząd dopuszcza się łamania trójpodziału władzy i upolitycznia wymiar sprawiedliwości.

Protesty, które odbyły się w całym kraju organizowane są 18. dnia każdego miesiąca - w miesięcznicę orzeczenia Izby Dyscyplinarnej wobec Igora Tulei, który to został przez nią zawieszony w czynnościach służbowych 18 listopada 2020 r. 

Za karę

Za przebieg protestów w Łodzi prezes Sądu Okręgowego w Łodzi obwinia sędzię Ewę Maciejewską, wiceprzewodniczącą I Wydziału Cywilnego.

"Informuję, że zamierzam zwolnić Panią z funkcji zastępcy przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Łodzi" – czytamy w piśmie, które prezes Michał Błoński wysłał już 31 grudnia zeszłego roku.

Prezes wskazuje w nim, że sędzia Maciejewska nakłaniała innych sędziów "do działań niezgodnych z prawem w postaci bezzasadnego odwoływania wyznaczonych sesji rozpraw i posiedzeń".

To - jak podkreśla prezes sądu - godzi w konstytucyjne prawa obywatela do sądu i rozpoznania sprawy bez zbędnej zwłoki. Oprócz tego wolta sędziowska ma zdaniem prezesa narażać budżet państwa na niepotrzebne wydatki - między innymi na poinformowanie stron o zmianach terminów rozpraw czy posiedzeń. Protesty jako takie z kolei - jak puentuje prezes - przyczyniają się do "obniżenia autorytetu wymiaru sprawiedliwości w opinii publicznej”.

"Powyższe okoliczności podważają zaufanie do Pani jako osoby, która powinna dbać o zapewnienie sprawności postępowania w nadzorowanym wydziale" – uzasadnia sędzia Michał Błoński.

Przeciwko upolitycznieniu

Sędzia Maciejewska zdecydowała się odpowiedzieć publicznie – treść argumentów, które trafiły do przełożonego, można przeczytać na stronie internetowej prowadzonej przez łódzkich sędziów.

Podkreśla, że ona - podobnie jak inni sędziowie z "jej" wydziału - znają obowiązki wynikające z pełnionej funkcji oraz przyrzeczenia, że będą stali na straży prawa.

Akcja protestacyjna środowisk sędziowskich w Krakowie
Akcja protestacyjna środowisk sędziowskich w KrakowieTVN24

"Wszyscy (sędziowie – red.) orientują się w aktualnej sytuacji w wymiarze sprawiedliwości w Polsce" – podkreśla sędzia Maciejewska i wskazuje między innymi na uchwałę trzech Izb Sądu Najwyższego z dnia 23 stycznia 2020 r., które uznały, że Izba Dyscyplinarna nie jest sądem w rozumieniu prawa Unii Europejskiej, ale także w rozumieniu polskich regulacji. Orzeczenia wydane przez tę izbę od początku jej istnienia są dotknięte wadą i mogą zostać wzruszone. 

Łódzka sędzia podkreśla też, że postanowienie Wielkiej Izby Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zawiesiło funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wobec poważnych wątpliwości co do spełniania przez nią standardów niezależnego sądu. 

Mimo to Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego orzekała w sprawie trzech sędziów: Pawła Juszczyszyna, Beaty Morawiec oraz Igora Tuleyi . Ostatnia z tych decyzji (o uchyleniu sędziowskiego immunitetu) została podjęta 18 listopada zeszłego roku. Dlatego też - jak przypomina łódzka sędzia - Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" co miesiąc organizuje protesty "solidarnościowe", które polegają na wstrzymaniu orzekania 18. dnia każdego miesiąca. 

CZYTAJ WIĘCEJ O SPRAWIE BEATY MORAWIEC >>>

CZYTAJ WIĘCEJ O SPRAWIE IGORA TULEYI>>>

CZYTAJ WIĘCEJ O SPRAWIE PAWŁA JUSZCZYSZYNA>>>

Sędzia Ewa Maciejewska tłumaczy prezesowi, że nie musiała nikogo namawiać do protestowania, bo informacje o dacie i formie protestu są dostępne dla wszystkich na stronach internetowych Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

Obowiązki sędziego

Ewa Maciejewska podkreśla, że swoje obowiązki wykonuje "sumiennie i z zaangażowaniem". Zaznacza jednak, że nigdy nie ukrywała przed sędziami swoich poglądów wobec - jak to określa - "tak zwanej reformy sądownictwa". Podkreśla, że cały czas widziała "konieczność oporu sędziów wobec próby podporządkowania sądów władzy politycznej". 

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W INTERNECIE >>>

Wiceprzewodnicząca wydziału podkreśla też, że rozprawy z 18 stycznia były przekładane na terminy odległe nie więcej niż trzy dni. Odniosła się przy okazji do zarzutu, że opór sędziów naraża na szwank pieniądze publiczne.

"Są one zupełnie nieporównywalne do konsekwencji wynikających z funkcjonowania tzw. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz jej decyzji o zawieszeniu w czynnościach wymienionych na wstępie sędziów" – przekonuje. I podkreśla, że zawieszeni w obowiązkach sędziowie nie mogą dalej orzekać w sprawach, które teraz będą musiały zostać powtórzone z innym składem orzekającym. 

Na koniec skomentowała zarzut prezesa łódzkiego sądu o "obniżeniu autorytetu wymiaru sprawiedliwości":

"Proszę kierować do publicystów i polityków partii rządzącej wypowiadających się publicznie z pogardą i wrogością o stanie sędziowskim" – zaznacza Ewa Maciejewska.

Protest przed sądem w Krakowie
Protest przed sądem w KrakowieTVN24

Kwestia sumienia

Puentą stanowiska Ewy Maciejewskiej jest jej stanowisko, z którego wynika, że żaden sędzia w Polsce nie może "pozostać bierny" wobec działań skierowanych - jak ocenia - "przeciwko prawie obywateli do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd". 

Dlatego - zdaniem sędzi - każdy z nich powinien 18. dnia każdego miesiąca powstrzymać się od orzekania - na znak solidarności. 

"Wyrażam jednak tylko swoją opinię pozostawiając sumieniu każdego sędziego decyzję jak postąpić" – kończy sędzia.

Zapytanie z 2018 roku

Ewa Maciejewska w łódzkim sądzie okręgowym orzeka od ponad 20 lat. Głośno o niej się zrobiło w 2018 roku, kiedy - jako jedna z pierwszych w Polsce - wystosowała pytanie prejudycjalne do TSUE. Sprawa, w której była przewodniczącą składu orzekającego - na pierwszy rzut oka - niczym nie różni się od wielu innych procesów cywilnych. Oto miasto Łowicz żąda od wojewody łódzkiego prawie 2,4 mln złotych z tytułu otrzymania w latach 2005-2015 zbyt niskich, zdaniem samorządu, dotacji celowych.

W ramach badania tej sprawy Ewa Maciejewska, przewodnicząca składu sędziowskiego, poprosiła o opinię Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Sędzia pytała, czy nowe, wprowadzone przez rząd, regulacje dotyczące sądownictwa nie stoją w sprzeczności z europejskimi standardami.

W związku z zadaniem tego pytania sędzia Maciejewska niedługo potem była wezwana przez rzecznika dyscyplinarnego.

Autorka/Autor:

Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź

Pozostałe wiadomości

Na autostradzie A2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Jak przekazała policja, jedna osoba zginęła, a dwie są ranne. Oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Żyrardowie starszy kapitan Jarosław Belina potwierdził na antenie TVN24, że ze wstępnych doniesień ratowników z miejsca zdarzenia wynika, że jeden z pojazdów jechał pod prąd.

Wypadek na A2. Straż pożarna: ze wstępnych doniesień wynika, że kierowca jechał po prąd

Wypadek na A2. Straż pożarna: ze wstępnych doniesień wynika, że kierowca jechał po prąd

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Władze Kanady i Meksyku już zapowiedziały cła odwetowe. Chińskie ministerstwo handlu zapowiedziało złożenie skargi do Światowej Organizacji Handlu.

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W Filadelfii rozbił się samolot pogotowia lotniczego. Zmarł pianista i kompozytor Wojciech Trzciński. Na A2 doszło do tragicznego wypadku. Donald Trump nałożył wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 2 lutego.

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl
"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku doszło na drodze krajowej numer 22 w pobliżu miejscowości Krasowiec niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego. Samochód osobowy zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba.

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Źródło:
tvn24.pl

Pod dużym znakiem zapytania stanęła budowa drugiego etapu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w znacznym stopniu współfinansuje wartą około sześćset milionów inwestycję, ma wątpliwości co do dalszego wydatkowania środków. Sama inwestycja wzbudza dyskusje. Jej przeciwnicy twierdzą, że jest projektem stricte politycznym, z kolei zwolennicy widzą w niej szansę na rozwój miasta i regionu.

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Sztab Generalny Ukrainy przekazał, że Rosjanie umyślnie przeprowadzili atak rakietowy na internat w mieście Sudża w obwodzie kurskim, które kontrolowane jest przez wojska ukraińskie. Napisano, że "rosyjska armia teraz zaczęła celowo zabijać własnych cywilów". Rzecznik ukraińskiej armii w tym regionie poinformował, że pod gruzami budynku znalazło się 95 ludzi.

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Źródło:
PAP

Buta i arogancja - tak piątkowe zachowanie Zbigniewa Ziobry skomentowała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic, wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy. Dodała, że wisi nad nim "miecz sprawiedliwości". Krzysztof Kwiatkowski, senator Koalicji Obywatelskiej, stwierdził, że stawką w tej sprawie jest "zaufanie obywateli do instytucji państwa".

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

Źródło:
TVN24

1074 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę. Rosjanie ostrzelali Połtawę. Zabili siedem osób, a 14 - w tym dziecko - zostało rannych. MSZ Ukrainy skrytykowało i nazwało cynizmem kampanię reklamową rosyjskiego portalu Meduza, w której wykorzystano zdjęcia Ukraińców, dotkniętych przez wojnę z Rosją. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraiński MSZ: takie wykorzystywanie naszej tragedii to kompletna hańba

Ukraiński MSZ: takie wykorzystywanie naszej tragedii to kompletna hańba

Źródło:
PAP

W wieku 75 lat zmarł Wojciech Trzciński - kompozytor, pianista, aranżer i producent muzyczny, założyciel niezależnego ośrodka sztuki Fabryka Trzciny. Informację przekazał TVN24 jego syn, Stanisław Trzciński. 

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Źródło:
TVN24, PAP

Stacja CNN opublikowała nowe nagrania z momentu zderzenia samolotu pasażerskiego linii American Airlines z wojskowym śmigłowcem Black Hawk. Obie maszyny spadły do rzeki Potomak w Waszyngtonie. Do katastrofy doszło w czwartek.

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Źródło:
CNN

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Wynika z nich, że premier Viktor Orban w ciągu ostatniego roku zubożał o 4,3 miliona forintów, szef MSZ Peter Szijjarto nadal jest winien swoim rodzicom 30 milionów, a obłożony amerykańskimi sankcjami szef gabinetu premiera Antal Rogan rozpoczął nowy rok z majątkiem o wartości 609 milionów forintów.

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Orban zubożał

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Orban zubożał

Źródło:
PAP

Norwegia kończy z hodowlą zwierząt futerkowych. 1 lutego wszedł zakaz. Ostatnia ferma w kraju została zamknięta dwa lata temu. Na wypłatę odszkodowań w pełnej wysokości czeka jednak ponad połowa z 418 właścicieli zlikwidowanych zakładów.

Kolejny kraj bez hodowli zwierząt futerkowych. Wprowadzili zakaz

Kolejny kraj bez hodowli zwierząt futerkowych. Wprowadzili zakaz

Źródło:
PAP

11-letni Paweł zginął, a Kuba do dzisiaj leczy się z traumy po tym, jak w Humniskach na Podkarpaciu w chłopców samochodem wjechała 78-letnia kobieta. Dzieci szły poboczem, bo przy drodze nie ma chodnika. Miejscowi włodarze po tragedii obiecali jego budowę, ale na pytanie o to, kiedy powstanie, odpowiedzieć nie potrafią. Mieszkańcy są rozczarowani: - Mimo tragedii ta sprawa dla nikogo nie jest priorytetem - mówią.

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Źródło:
tvn24.pl

Z analizy zdjęć satelitarnych analityka wywiadu MT Andersona wynika, że wszystkie rosyjskie statki i okręty wojenne opuściły swoją bazę w syryjskim porcie Tartus, na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego i płyną na zachód.

Rosyjskie statki opuściły bazę w Syrii. Płyną na zachód

Rosyjskie statki opuściły bazę w Syrii. Płyną na zachód

Źródło:
PAP

Serbscy studenci zorganizowali kolejny masowy protest i zablokowali mosty na Dunaju w Nowym Sadzie, gdzie trzy miesiące temu doszło do katastrofy budowlanej. Jeden z mostów został zablokowany na 24 godziny, do niedzielnego popołudnia. W demonstracji wzięły udział dziesiątki tysięcy osób.

Trzy miesiące od katastrofy w Nowym Sadzie. Protestujący zablokowali trzy mosty

Trzy miesiące od katastrofy w Nowym Sadzie. Protestujący zablokowali trzy mosty

Źródło:
Reuters, Associated Press

Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa był gościem podcastu "Szczyt Europy". W rozmowie z dziennikarzami TVN24 i Polskiego Radia mówił między innymi o kwestiach związanych z obronnością Europy, o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz o wojnie w Ukrainie. Podkreślił również kluczowe znaczenie Polski w kontekście ochrony unijnych granic.

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Źródło:
TVN24

Trzy i pół miliona złotych, a nie 40 milionów złotych wróciło do budżetu państwa z tak zwanego programu willa plus. To, co minister Przemysław Czarnek rozdał na siedziby różnych fundacji, trudno teraz odzyskać. Jednym z beneficjentów dotacji jest Fundacja "Dumni z Elbląga", w której siedzibie odbywają się teraz kursy numerologii i sensu egzystencji, a jej prezes przekonuje, że "jego stwórcą jest Allah".

Prezes Fundacji "Dumni z Elbląga" nie zwrócił 2 milionów złotych za "willę plus". Dziś wychwala Allaha i numerologię

Prezes Fundacji "Dumni z Elbląga" nie zwrócił 2 milionów złotych za "willę plus". Dziś wychwala Allaha i numerologię

Źródło:
Fakty TVN

Zbigniew Ziobro opowiada o okolicznościach swojego powrotu do Polski na krótko zanim został zatrzymany w piątek przez policję. - Zauważyłem, że jest za mną ogon w Brukseli. Mam podejrzenia, że to mogły być polskie służby - powiedział. Przyznał, że chodziło o to, "by wszyscy myśleli, że leci do Polski samolotem". Na pytanie, czy jego celem było zmylenie służb, odparł, że w przeszłości był krótko funkcjonariuszem operacyjnym. - Pewne doświadczenia się przydają - dodał.

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

Raz na cztery lata Jezioro Maltańskie w Poznaniu zmienia w się w "suchy krater". To czas na usunięcie mułu i zalegających śmieci. Za każdym razem, gdy ten popularny zbiornik staje się zupełnie pusty, pojawiają się pytania o "znaleziska". Lista nietypowych rzeczy już jest.

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Źródło:
TVN24

Mołdawia to jedno z najszybciej wyludniających się państw na świecie - powiedział analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Kamil Całus. Liczba mieszkańców tego kraju, nie wliczając separatystycznego Naddniestrza, wynosi obecnie 2,401 miliona. To spadek o 13,9 procent w ciągu dekady.

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

Źródło:
PAP

Policjanci z hrabstwa El Dorado w stanie Kalifornia przeprowadzili nietypową akcję ratunkową. Pomogli psu, który spadł 60 metrów w dół wodospadu. Jak podały lokalne media, zwierzę doznało obrażeń.

Spadł 60 metrów w dół wodospadu. Akcja ratunkowa w Kalifornii

Spadł 60 metrów w dół wodospadu. Akcja ratunkowa w Kalifornii

Źródło:
sacbee.com, CNN
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W listopadzie 2024 roku samolot z Katowic do niemieckiego Dortmundu odleciał bez 42 pasażerów. Nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Do tej pory żaden z pasażerów nie otrzymał odszkodowania za stracony lot. - Nie ponosimy odpowiedzialności, nie możemy wypłacić odszkodowań - informuje lotnisko. Kto w takim razie odpowiedzialność ponosi?

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Źródło:
tvn24.pl

Samochód osobowy wypadł z drogi i dachował w powiecie nyskim (woj. opolskie). W środku było dwóch mężczyzn, nie udało się ich uratować. Policja wyjaśnia, jak doszło do wypadku.

Wypadli z drogi i dachowali. Dwie osoby zginęły

Wypadli z drogi i dachowali. Dwie osoby zginęły

Źródło:
TVN24

Jak działają kamery na rondzie Wojnara we Włochach? Ze statystyk drogowców wynika, że tylko w pierwszych kilkunastu dniach od uruchomienia zarejestrowały niemal 800 wykroczeń. Ich zadaniem jest wyłapywanie kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle.

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz ludzie związani z Jarosławem Kaczyńskim są obecni nie tylko w studiach i na łamach gazet Tomasza Sakiewicza. Zajmują też posady w organach zarządzających jego mediami. Wszystkie one tworzą system naczyń połączonych: personalnie i kapitałowo.

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Źródło:
Konkret24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Brutalista", serialu "Przesmyk" i fali hejtu po emocjonalnym nagraniu Seleny Gomez.

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

Źródło:
tvn24.pl