Pomysłodawca Złotych Malin John J.B. Wilson opublikował oświadczenie, w którym poinformował o wycofaniu nominacji do antynagrody dla dwunastoletniej Ryan Kiery Armstrong. Wilson przeprosił dziecięcą aktorkę, przyznając, że krytyka nominacji była uzasadniona. To nie pierwszy raz, kiedy Złote Maliny wzbudzają kontrowersje. Rok wcześniej organizatorzy przepraszali za antynagrodę dla Bruce'a Willisa, u którego wykryto afazję.
Nominacje do tegorocznych Złotych Malin ogłoszono w poniedziałek 23 stycznia. Odtwórczyni roli Charlie McGee w filmie "Podpalaczka" znalazła się w gronie pięciu aktorek nominowanych w kategorii "najgorsza aktorka". Poza nią nominowano Diane Keaton ("Mack & Rita"), Bryce Dallas Howard ("Jurassic World Dominion"), Kayę Scodelario ("Córka króla") i Alicię Silverstone ("Rekin").
Pomysłodawca nagrody: krytyka była uzasadniona
Kilka dni później organizatorzy wycofali nominację i opublikowali przeprosiny. "Czasami robisz rzeczy bez zastanowienia, potem ponosisz tego konsekwencje. Wtedy zaczynasz rozumieć. To dlatego Razzies (popularne określenie nagród - red.) zostały stworzone" - przekazał pomysłodawca nagrody John J.B. Wilson w oświadczeniu cytowanym przez CNN w środę 25 stycznia.
W dalszej części oświadczenia przyznał, że krytyka nominacji dla 12-latki była "uzasadniona". "Zwróciła naszą uwagę na to, jak bardzo byliśmy nieczuli w tym przypadku" - dodał, zapewniając, że nazwisko Armstrong nie znajdzie się w ostatecznym głosowaniu, które odbędzie się w lutym. "Uważamy również, że pani Armstrong należą się publiczne przeprosiny i pragniemy wyrazić żal za wszelkie krzywdy, jakich doznała w wyniku naszych wyborów" - podsumował. Jak podało CNN, do Złotych Malin nominowane mają być tylko osoby, które ukończyły 18 lat.
Przeprosiny za nagrodę dla Bruce'a Willisa
To nie pierwszy raz, kiedy organizatorzy antynagrody przyznają, że dokonali błędnej decyzji. Bruce Willis za wszystkie filmy, w których zagrał w zeszłym roku, otrzymał statuetkę za "Najgorszy występ Bruce'a Willisa w filmie z 2021". "Było go więcej niż jakikolwiek widz może znieść" - napisano na stronie Złotych Malin.
Cztery dni po przyznaniu nagród bliscy Willisa, w tym jego żona Emma Heming-Willis i była żona Demi Moore, poinformowali o tym, że aktor kończy karierę, a także o stanie jego zdrowia. We wspólnym oświadczeniu wyjaśniono, że afazja "wpływa na jego zdolności poznawcze".
Tego samego dnia Razzies poinformowała na Twitterze, że jest im bardzo przykro z powodu stanu Bruce'a Willisa. "Prawdopodobnie to wyjaśnia, dlaczego chciał odejść z wielkim hukiem w 2021" – zażartowali, nawiązując do niesławnych ośmiu ról aktora. W kolejnym tweecie z tego dnia czytamy, że organizatorzy nagrody dopiero teraz, tak jak wszyscy, dowiedzieli się o diagnozie Willisa.
Złote Maliny: historia antynagrody
Złota Malina (z ang. Golden Raspberry Award, w skrócie Razzie Awards) to antynagroda przyznawana od 1981 roku najgorszym filmom. Została wymyślona przez krytyka filmowego Johna J. B. Wilsona, a jej nazwa pochodzi od idiomu "blowing a raspberry", co oznacza wystawienie języka i lekceważące prychnięcie. Statuetka Złotej Maliny jest wykonana z tworzywa sztucznego przemalowanego na złoty kolor. Złote Maliny zwykle nie są odbierane przez laureatów. W tym roku zostaną przyznane po raz 43., tradycyjnie dzień przed galą Oscarów, 11 marca.
ZOBACZ TEŻ: Jamie Lee Curtis usunęła wpis z budzącą kontrowersje fotografią. "Rozumiem, że zaniepokoiła niektóre osoby"
Źródło: CNN, tvn24.pl