TVN24 | Kultura i styl

Bruce Willis kończy karierę. Jego rodzina informuje o chorobie

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
akw/adso
Źródło:
BBC, tvn24.pl
Bruce Willis na nagraniach archiwalnych
Bruce Willis na nagraniach archiwalnychArchiwum Reuters
wideo 2/3
Archiwum ReutersBruce Willis na nagraniach archiwalnych

Bruce Willis porzuca karierę aktorską. Zdiagnozowano u niego afazję - stan związany z uszkodzeniem struktur mózgowych. Utrudnia to między innymi zdolność mówienia i pisania.

O stanie aktora i producenta filmowego poinformowała jego rodzina w tym żona Emma Heming-Willis i była żona Demi Moore.

We wspólnym oświadczeniu wyjaśniono, że afazja "wpływa na jego zdolności poznawcze". Afazja to grupa objawów spowodowanych częściowym lub całkowitym uszkodzeniem struktur mózgowych. U chorych osób objawia się wiele trudności na polu zachowań językowych. Ograniczone są przez to między innymi umiejętności czytania, słuchania, mówienia, pisania na maszynie lub pisania odręcznego.

67-letni Willis jest najbardziej znany z roli Johna McClane'a w "Szklanej pułapce". To właśnie ten film dał mu status gwiazdy. Uwagę widzów zwrócił na siebie już wcześniej, w latach 1985-1989, gdy wcielił się w postać Davida Addisona, jednego z bohaterów serialu "Na wariackich papierach".

"Po znacznym namyśle Bruce rezygnuje z kariery, która tak wiele dla niego znaczyła" - napisała dalej jego rodzina w krótkim oświadczeniu.

Opublikowała je Rumer Willis - najstarsza córka Moore i Willisa.

Bruce Willis ma pięć córek, trzy z Demi Moore i dwie z Emmą Heming-Willis. Wszystkie podpisały się pod oświadczeniem.

Bruce Willis karierę rozpoczynał w teatrze. W połowie lat 70. zdał na wydział aktorski na Montclair State University, którego nie ukończył. Zagrał we wszystkich sequelach "Szklanej Pułapki" z 1990, 1995, 2007 i 2013 roku.

Oprócz tego rozpoznawalność przyniosły mu filmy "Ze śmiercią jej do twarzy", "Pulp Fiction", "12 małp", "Piąty element", "Armageddon", "Szósty zmysł, "Sin City: Miasto grzechu", "Split" czy "Glass".

W 1987 roku został nagrodzony Złotym Globem (za film "Na wariackich papierach") i nagrodami Emmy - w 1987 roku ("Na wariackich papierach") i 2000 roku ("Przyjaciele").

Autor:akw/adso

Źródło: BBC, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości