Zakochaj się w Mozarcie

 
"Uprowadzenie z Seraju" Wolfganga Amadeusza Mozarta
Źródło: WOK

Bez odkurzania, czytania na nowo czy uwspółcześniania na siłę - to będzie Mozart w najczystszej postaci. Melomani już wiedzą: w Warszawskiej Operze Kameralnej rusza doroczny Festiwal Mozartowski. To także gratka dla muzycznych laików, bo trwający ponad miesiąc festiwal jest wyjątkową szansą, by poznać m.in. wszystkie opery mistrza.

Balety dworskie W.A.Mozarta
Balety dworskie W.A.Mozarta
Źródło: WOK

Festiwal rozpocznie się w niedzielny wieczór. Na pierwszy ogień - "Cosi fan tutte". Przedstawienie zostanie powtórzone dzień później. We wtorek festiwalowa publiczność zobaczy operę "Lucio Silla", a w środę i czwartek zaprezentowane zostanie "Wesele Figara". W kolejnych dniach będzie można zobaczyć m.in. spektakle "Don Giovanni", "Thamos", "Indomeneo", "La clemenza di Tito", "Il re pastore" oraz "Il sogno di Scipione", "La finta giardiniera".

Wszystkie spektakle pokazywane będą w Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej, oprócz "Thamosa", którego będzie można zobaczyć w Kościele pw. Wszystkich Świętych.

Koncerty i dzieła oratoryjne

"Don Giovanni" W.A.Mozarta
"Don Giovanni" W.A.Mozarta
Źródło: WOK

Jak co roku, w repertuarze znajdą się także wybrane dzieła oratoryjne, symfoniczne i kameralne z bogatego repertuaru Mozarta. Koncerty będą się odbywać w Teatrze WOK, na Zamku Królewskim, w Łazienkach, Kościele Ewangelicko-Augsburskim, Kościele Seminaryjnym i Kościele Wszystkich Świętych.

W Kościele Seminaryjnym zabrzmią Msza c-moll oraz Requiem Mozarta. Wystąpią m.in. Marta Boberska (sopran), Justyna Stępień (sopran), Zbigniew Dębko (bas), Dorota Lachowicz (alt) i Agnieszka Kozłowska (sopran).

Koncerty symfoniczne i kameralne będą odbywać się na Zamku Królewskim i w Łazienkach. Publiczność usłyszy m.in. koncert skrzypcowy B-dur, Symfonię Es-dur, Symfonię G-moll oraz Kwartet obojowy F-dur.

Jeden reżyser i jeden scenograf

"La Finta Semplice" W.A.Mozarta
"La Finta Semplice" W.A.Mozarta
Źródło: WOK

Festiwal Mozartowski - jako jedyny na świecie - prezentuje m.in. wszystkie opery Mozarta. Wcześniej, mniej popularne utwory można było usłyszeć głównie w nagraniach płytowych, bo na scenach pojawiały się bardzo rzadko.

Wyjątkowość tego festiwalu podkreśla też fakt, że organizatorzy nie przewidują żadnych konkursów, ani związanej z tym rywalizacji wykonawców. Cały repertuar operowy wystawiany podczas festiwalu został przygotowany przez Operę Kameralną. Za inscenizację i reżyserię odpowiada Ryszard Peryt, a scenografię przygotował Andrzej Sadowski. Tak jednolite opracowanie oper jest wydarzeniem bez precedensu.

18. Festiwal Mozartowski w Warszawie potrwa do 26 lipca.

Stołeczna perełka

Warszawska Opera Kameralna
Warszawska Opera Kameralna
Źródło: WOK

Warszawska Opera Kameralna działa od 1961 roku. Założył ją Stefan Sutkowski, dyrektor naczelny i artystyczny od początku jej istnienia. Opera Kameralna ma własny zespół artystyczny. W bogatym repertuarze WOK znalazło się ponad 70 oper polskich i obcych, w tym wszystkie dzieła sceniczne W. A. Mozarta, C. Monteverdiego oraz liczne utwory G. Rossiniego, G. F. Haendla i innych wybitnych kompozytorów włoskich, niemieckich, francuskich i rosyjskich.

Źródło: tvn24.pl

Czytaj także: