Bez odkurzania, czytania na nowo czy uwspółcześniania na siłę - to będzie Mozart w najczystszej postaci. Melomani już wiedzą: w Warszawskiej Operze Kameralnej rusza doroczny Festiwal Mozartowski. To także gratka dla muzycznych laików, bo trwający ponad miesiąc festiwal jest wyjątkową szansą, by poznać m.in. wszystkie opery mistrza.
Festiwal rozpocznie się w niedzielny wieczór. Na pierwszy ogień - "Cosi fan tutte". Przedstawienie zostanie powtórzone dzień później. We wtorek festiwalowa publiczność zobaczy operę "Lucio Silla", a w środę i czwartek zaprezentowane zostanie "Wesele Figara". W kolejnych dniach będzie można zobaczyć m.in. spektakle "Don Giovanni", "Thamos", "Indomeneo", "La clemenza di Tito", "Il re pastore" oraz "Il sogno di Scipione", "La finta giardiniera".
Wszystkie spektakle pokazywane będą w Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej, oprócz "Thamosa", którego będzie można zobaczyć w Kościele pw. Wszystkich Świętych.
Koncerty i dzieła oratoryjne
Jak co roku, w repertuarze znajdą się także wybrane dzieła oratoryjne, symfoniczne i kameralne z bogatego repertuaru Mozarta. Koncerty będą się odbywać w Teatrze WOK, na Zamku Królewskim, w Łazienkach, Kościele Ewangelicko-Augsburskim, Kościele Seminaryjnym i Kościele Wszystkich Świętych.
W Kościele Seminaryjnym zabrzmią Msza c-moll oraz Requiem Mozarta. Wystąpią m.in. Marta Boberska (sopran), Justyna Stępień (sopran), Zbigniew Dębko (bas), Dorota Lachowicz (alt) i Agnieszka Kozłowska (sopran).
Koncerty symfoniczne i kameralne będą odbywać się na Zamku Królewskim i w Łazienkach. Publiczność usłyszy m.in. koncert skrzypcowy B-dur, Symfonię Es-dur, Symfonię G-moll oraz Kwartet obojowy F-dur.
Jeden reżyser i jeden scenograf
Festiwal Mozartowski - jako jedyny na świecie - prezentuje m.in. wszystkie opery Mozarta. Wcześniej, mniej popularne utwory można było usłyszeć głównie w nagraniach płytowych, bo na scenach pojawiały się bardzo rzadko.
Wyjątkowość tego festiwalu podkreśla też fakt, że organizatorzy nie przewidują żadnych konkursów, ani związanej z tym rywalizacji wykonawców. Cały repertuar operowy wystawiany podczas festiwalu został przygotowany przez Operę Kameralną. Za inscenizację i reżyserię odpowiada Ryszard Peryt, a scenografię przygotował Andrzej Sadowski. Tak jednolite opracowanie oper jest wydarzeniem bez precedensu.
18. Festiwal Mozartowski w Warszawie potrwa do 26 lipca.
Stołeczna perełka
Warszawska Opera Kameralna działa od 1961 roku. Założył ją Stefan Sutkowski, dyrektor naczelny i artystyczny od początku jej istnienia. Opera Kameralna ma własny zespół artystyczny. W bogatym repertuarze WOK znalazło się ponad 70 oper polskich i obcych, w tym wszystkie dzieła sceniczne W. A. Mozarta, C. Monteverdiego oraz liczne utwory G. Rossiniego, G. F. Haendla i innych wybitnych kompozytorów włoskich, niemieckich, francuskich i rosyjskich.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: WOK