"Energia, która nie gaśnie". Ruszył festiwal filmowy w Kazimierzu Dolnym

Grażyna Torbicka w rozmowie z Eweliną Witenberg
Torbicka o Kazimierzu Dolnym: to miasto przepełnione historią i sztuką
Źródło: TVN24
Rozpoczęła się 19. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym. Dyrektorka artystyczna festiwalu Grażyna Torbicka w rozmowie z reporterką TVN24 Eweliną Witenberg mówiła o tym, co według niej nadaje tej imprezie wyjątkowy klimat i skąd czerpie motywację do organizacji jej kolejnych edycji.

19. Festiwal Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi odbywa się w dniach 26 lipca - 3 sierpnia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. W programie festiwalu przewidziane są nie tylko projekcje filmów, ale też wystawy, koncerty, rejsy po Wiśle i warsztaty.

Torbicka: to miasto przepełnione historią i sztuką

Dyrektorka artystyczna festiwalu Grażyna Torbicka w rozmowie z reporterką TVN24 Eweliną Witenberg mówiła, że wyjątkowość tego festiwalu polega między innymi na miejscu, w którym się odbywa. - Robimy ten festiwal w pięknym miasteczku, które przepełnione jest historią i sztuką. Budujemy tu całą przestrzeń filmową i festiwalową, bo tu nie ma kina - zwracała uwagę.  

- Ludzie, którzy tu przyjeżdżają, a przyjeżdżają po prostu na wakacje, rezerwują sobie swój czas, chcą te wakacje spędzić posiłkując się sztuką, to jest super - mówiła dalej.

Torbicka mówiła też o tym, jak z biegiem lat nie gaśnie jej zaangażowanie do przygotowywania kolejnych edycji festiwalu.

- Po prostu robimy to, co kochamy, co lubimy, kochamy sztukę, kochamy kino, chcemy dzielić się tą pasją z innymi i to jest chyba ta energia, która nie gaśnie. Ale też muszę dodać (do tego - red.) fantastyczny zespół, który stworzyliśmy sobie na przestrzeni tych 19 lat - mówiła dalej dyrektor artystyczna festiwalu. 

2607N187X WITENBERG
Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym. Grażyna Torbicka w rozmowie z Eweliną Witenberg
Źródło: TVN24

"Festiwal pokazał, że przetrwał trudne czasy"

Obecna na otwarciu festiwalu marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska stwierdziła, że na kazimierski festiwal przyjeżdżają miłośnicy kina, żeby obejrzeć najciekawsze filmy, porozmawiać o nich i problemach, które przedstawiają, a także cieszyć się sukcesami polskiego kina, obserwować kino europejskie i spotykać artystów.

- Festiwal pokazał, że przetrwał trudne czasy, że jest odporny – powiedziała Kidawa-Błońska. Nawiązała do tytułu imprezy i stwierdziła, że mostem łączącym "Dwa Brzegi" jest film i kultura. – Ale most nie należy do nikogo. Most jest wolny i niezależny. I taka jest kultura, i taki powinien być film – podkreśliła.

Grażyna Torbicka z medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Sławomir Rogowski podczas inauguracji wręczył Grażynie Torbickiej złoty medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" w dowód "najwyższego uznania za nieoceniony wkład w rozwój i promocję polskiej sztuki filmowej". Następnie Torbicka wraz z burmistrzem Kazimierza Dolnego Arturem Pomianowskim symbolicznie otworzyli festiwal. W ramach inauguracji zaprezentowano nagrodzony Złotą Palmą film "To był zwykły przypadek" Jafara Panahiego, jednej z ikon niezależnej kultury w Iranie.

Dziennikarka Grażyna Torbicka odznaczona medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", podczas otwarcia 19. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym
Dziennikarka Grażyna Torbicka odznaczona medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", podczas otwarcia 19. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym

Program festiwalu

W programie festiwalu jest wiele głośnych tytułów, pokazywanych premierowo na festiwalach w Cannes, Wenecji i Berlinie. Obok "To był zwykły przypadek" są to między innymi mroczny thriller "Tajny agent" Klebera Mendoncy Filho, docenione Złotym Niedźwiedziem "Sny o miłości" Daga Johana Haugeruda o trzech pokoleniach kreatywnych kobiet, inspirowana życiem pisarki, prekursorki feminizmu we Włoszech Goliardy Sapienzy "Wolność po włosku" Mario Martone, a także "Dreams" Michela Franco z Jessiką Chastain w roli filantropki zakochanej w meksykańskim tancerzu.

W konkursie filmów krótkometrażowych wystartuje 28 polskich i zagranicznych produkcji. Laureata wyłoni jury w składzie: aktorka Katarzyna Warnke, kuratorka i producentka Katarzyna Szustow oraz dziennikarz Michał Walkiewicz.

Film zamknięcia – "Diamenty" Ferzana Özpeteka - przeniesie widzów do Rzymu lat 70., ukazując pracownię krawiecką prowadzoną przez dwie siostry. W tym miejscu powstają spektakularne kostiumy filmowe. Tutaj też spotykają się kobiety zafascynowane szyciem, które rozmawiają ze sobą o swoich marzeniach, wspomnieniach i emocjach. W obsadzie znalazły się Luisa Ranieri, Jasmine Trinca, Kasia Smutniak i Elena Sofia Ricci.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: