"Uprzedzenia, przemoc, dyskryminacja i stygmatyzacja osób LGBTQI+ muszą dobiec końca – koniec, kropka. Wszyscy jesteśmy równi" – napisał na Twitterze Bix Aliu, charges d’affaires ad interim USA w Polsce. Dyplomata opublikował również zdjęcie, na którym widać tęczową flagę umieszczoną na maszcie pod flagą amerykańską.
"Pride Month", czyli po polsku Miesiąc Dumy, to Miesiąc Dumy LGBT+ i trwa cały czerwiec jako forma upamiętnienia zamieszek w nowojorskim Stonewall z czerwca 1969 roku.
Nazwa "Pride" czyli w języku angielskim "duma", odnosi się do przeciwieństwa wstydu i wykluczenia społecznego. Brenda Howard, znana jako "Matka Pride", liderka w walce o równe prawa dla osób nieheteronormatywnych, była jedną z popularyzatorek "dumy" jako hasła ruchów związanych z osobami nieheteronormatywnymi. To ona koordynowała pierwszą paradę równości, określaną jako wówczas jako Marsz Dumy w Nowym Jorku w 1970 roku. Organizowany od lat 90. Miesiąc Dumy odnosi się do godności, szacunku i równego uczestnictwa w życiu społecznym lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transseksualnych i niebinarnych.
We wtorek Bix Aliu, reprezentujący w Polsce Stany Zjednoczone do czasu przyjazdu nowego ambasadora amerykańskiego, opublikował na Twitterze zdjęcie tęczowej flagi zawieszonej pod flagą amerykańską. "Czerwiec to Miesiąc Dumy LGBTQI+ #Pride2021! Uprzedzenia, przemoc, dyskryminacja i stygmatyzacja osób LGBTQI+ muszą dobiec końca – koniec, kropka. Wszyscy jesteśmy równi" – napisał amerykański dyplomata.
Pierwszym amerykańskim prezydentem, który ogłosił rozpoczęcie Miesiąca Dumy, był w 1999 roku Bill Clinton. Swój gest powtórzył w 2000 roku. Drugim prezydentem, który kontynuował tę tradycję, był Barack Obama, ogłaszając Miesiąc Dumy w latach 2009-16. Pierwszym republikańskim prezydentem, który ogłosił Miesiąc Dumy był Donald Trump.
W Polsce od 2012 roku członkowie społeczności dyplomatycznej (ambasadorzy i przedstawiciele dyplomatyczni organizacji międzynarodowych) podpisują wspólny list, wyrażający poparcie dla walki z dyskryminacją i trudnościami, dotykającymi społeczność osób nieheteronormatywnych. W tym roku koordynatorem zbierania podpisów był ambasador Królestwa Danii w Polsce Ole Toft. W przyszłym roku koordynatorem będzie przedstawiciel ambasady amerykańskiej.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@USAmbPoland