10 dobrych książek pod choinkę. Reportaże, biografie i powieści idealne na prezent

Źródło:
tvn24.pl
Grażyna Torbicka o Nike 2023
Grażyna Torbicka o Nike 2023TVN24
wideo 2/4
Grażyna Torbicka o Nike 2023TVN24

Wielu Polaków deklaruje, że wybiera książkę na gwiazdkowy prezent. Chętnie sięgamy zarówno po beletrystykę, jak i biografie, reportaże, literaturę popularnonaukową czy książki historyczne. Rok 2023 obfitował w zarówno polskie, jak i zagraniczne ciekawe premiery. Co wybrać na świąteczny upominek? Podpowiadamy.

Gdy w ubiegłym roku firma Super Prezenty zapytała Polaków o upominki, które cieszą najbardziej, na pierwszym miejscu znalazł się wspólnie spędzony czas podczas wyjazdu czy wakacji (18,1 proc. respondentów), na drugim uplasowała się biżuteria (17,6 proc.), trzecie miejsce na podium zajęły książki (13,8 proc.). Chętnie sięgamy zarówno po beletrystykę, jak i biografie, reportaże czy literaturę popularnonaukową. Jaką książkę w tym roku wybrać na prezent na Mikołajki albo pod choinkę na Boże Narodzenie? Mamy dziesięć wartych uwagi tegorocznych premier.

Joanna Kuciel-Frydryszak, "Chłopki. Opowieść o naszych babkach"

Po sukcesie książek "Ludowa historia Polski" Adama Leszczyńskiego i "Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa" Kamila Janickiego, Joanna Kuciel-Frydryszak patrzy na polską wieś z kobiecej perspektywy. W "Chłopkach" wiele czytelniczek i czytelników odnajduje nieopowiadaną w rodzinach historię własnych przodków. Autorka dociera do licznych świadectw, pamiętników, kronik, z wieloma potomkiniami tytułowych "chłopek" rozmawia. Obraz, jaki się z tych źródeł wyłania, jest dramatyczny i poruszający. Skrajna bieda i niewolnicza praca przeplata się tu z walką o to, by dziecko posłać do szkół. Brak nadziei miesza się z heroizmem. Są też opowieści o wiejskich zabawach, swatach, weselach czy próbach unowocześnienia domowej kuchni, gdy nawet zupa ogórkowa w przywiązanej do tradycji wsi była odrzucana ze słowami "my nie pany".

Joanna Kuciel-Frydryszak, "Chłopki. Opowieść o naszych babkach", Marginesy 2023

Sam Harris, "Nadając sens. Rozmowy o świadomości, moralności i przyszłości"

Sam Harris - amerykański neurobiolog, filozof, autor bestsellerów, jeden z twórców "nowego ateizmu" - w 2014 roku zainicjował podcast "Making Sense", który stał się światowym fenomenem. Choć w rozmowach z naukowcami, intelektualistami czy filozofami poruszał niełatwe zagadnienia, kolejne odcinki miały miliony słuchaczy. Wśród fanów "Making Sense" są m.in. Anne Applebaum, Richard Dawkins i Ricky Gervais. Książka "Nadając sens” to kilkanaście wybranych rozmów z podcastu. Wśród tematów: natura świadomości i wolnej woli, współczesny ekstremizm, ryzyko egzystencjalne, odległa przyszłość ludzkości. Harris wierzy, że nasz ogląd rzeczywistości determinuje sposób, w jaki postępujemy. We wstępie pisze: "Sądzę, że większość zła na świecie jest wytworem nie czynów złych ludzi, ale czynów dobrych ludzi powodowanych złymi ideami". Autor "Nadając sens" często chadza pod prąd powszechnie obowiązującym przekonaniom, rzuca inne światło na kwestie traktowane jako oczywiste. Wierzy w siłę dobrej rozmowy, przeciwstawia się zacietrzewieniu i "cancelowaniu" ludzi o innych poglądach. "Kiedy kieruje nami prawdziwa ciekawość oraz zasada życzliwości, każdy ludzki problem można rozwiązać", przekonuje.

Sam Harris, "Nadając sens. Rozmowy o świadomości, moralności i przyszłości", przełożyła Aleksandra Paszkowska, Filia 2023

Michał Lubina, "Chiński obwarzanek. Od Tajwanu po Tybet, czyli jak Chiny tworzą imperium" 

Michał Lubina, wykładowca w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego, naukowiec i podróżnik, autor książki "Niedźwiedź w objęciach smoka. Jak Rosja została młodszym bratem Chin", tym razem proponuje spojrzenie na Państwo Środka z perspektywy jego pograniczy. Stamtąd - jak przekonuje - można zobaczyć Chiny zupełnie inaczej niż wyglądają z Pekinu czy Szanghaju. Tytułowy obwarzanek to zarówno "kresy wewnętrzne, jak i zewnętrzne". Odbudowując imperium, Chińska Republika Ludowa podporządkowała sobie Mandżurię, Mongolię Wewnętrzną, Ujgurię, Tybet, Hongkong i Makau. Broni się Mongolia Zewnętrzna i Tajwan. "Chiny dokonały fenomenalnego skoku cywilizacyjnego, wyciągając z biedy setki milionów ludzi i stając się drugim supermocarstwem globu. Obecnie zaś zmierzają do 'wielkiego odrodzenia narodu chińskiego', czyli zajęcia należnego im, ich zdaniem, centralnego miejsca na świecie" - pisze Michał Lubina. Autor ukazuje specyfikę chińskiego imperializmu, który od rosyjskiego różni się "stylem". Wojnę Państwo Środka traktuje jak ostateczność, stawia na inne metody: dyplomację, podstęp, przekupstwo, "kradzież historii". Na rubieżach widać to szczególnie.

Michał Lubina, "Chiński obwarzanek. Od Tajwanu po Tybet, czyli jak Chiny tworzą imperium", wydawnictwo Szczeliny 2023

Ann Marks, "Vivian Maier. Niania, która zmieniła historię fotografii"

Vivian Maier (1926-2009), niania fotografka, której prace odkryto w schowku w Chicago, pobudziła wyobraźnię ludzi na całym świecie mistrzowskimi obrazami i życiem pełnym tajemnic. Zanim pośmiertnie zyskała międzynarodową sławę, tak głęboko pogrzebała swoją przeszłość, że nawet rodziny, z którymi mieszkała, niewiele o niej wiedziały. Nikt nie był w stanie powiedzieć, gdzie się urodziła i wychowała, kim byli jej rodzice, czy miała rodzeństwo, czy była z kimś w związku, dlaczego zaczęła fotografować i co ją powstrzymało przed dzieleniem się swoim talentem z innymi. Autorka książki o Vivian Maier, Ann Marks zyskała dostęp do osobistych zapisków fotografki i archiwum zawierającego 140 tysięcy zdjęć (400 trafiło do książki).

"Vivian Maier. Niania, która zmieniła historię fotografii" to historia kobiety, która została odrzucona przez rodziców, nadużywała substancji psychoaktywnych, doświadczyła przemocy, zmagała się z chorobami psychicznymi, ale żyła na własnych warunkach. Jej tworzone w ukryciu portfolio zdjęć jest przepełnione emocjami, autentycznością i człowieczeństwem. Ann Marks ukazuje portret niezwykle inteligentnej, empatycznej i natchnionej artystki - kobiety tak utalentowanej i twórczej, że jej dorobek stał się jednym z największych fotograficznych odkryć ubiegłego stulecia.

Ann Marks, "Vivian Maier. Niania, która zmieniła historię fotografii", przełożył Tomasz Macios, Znak Literanova 2023

Ann Patchett, "Tom Lake" 

"New York Times" w recenzji tej książki zauważa, że "jak anioł stróż na niebie, Antoni Czechow unosi się nad tą historią". "Guardian" pisze, że to pozycja dla osób oczekujących od literatury, że będzie podnosić na duchu. Jest tu wiśniowy sad, hamak w ogrodzie i skrzypiąca huśtawka na werandzie, zapach ziół i pieczonej szarlotki. Narratorką opowieści jest Lara, matka trzech młodych kobiet. Emily w przyszłości ma prowadzić farmę owocową, Maisie jest weterynarzem, a Nell studentką. Covid-19 sprawia, że razem mieszkają w domu na wsi. Wspomnienia matki o jej młodzieńczej miłości przeplatają się z codziennym życiem wypełnionym zbiorami owoców, pieczeniem ciast i domową krzątaniną. Globalna katastrofa rozgrywa się gdzieś daleko, tylko chwilami widać ją na ekranie telewizora. "Rozumiem, że radość jest obecnie niestosowna - mówi Lara - a mimo to czujemy to, co czujemy". 

Ann Patchett, autorka utytułowana i niezwykle popularna w Stanach, daje podpowiedzi, jak żyć w obliczu niepewności. Nie są to rady odkrywcze: szukaj zadowolenia w zwyczajności, naucz się cenić to, co masz. Międzynarodowy sukces tej powieści wskazuje, że jednak warto sobie o tym czasem przypomnieć.

Ann Patchett, "Tom Lake", przełożyła Anna Gralak, Znak Literanova 2023

Wisława Szymborska, "Wiersze wszystkie" 

Z okazji stulecia urodzin Wisławy Szymborskiej w lutym ukazał się pięknie wydany, monumentalny zbiór jej wierszy. Po raz pierwszy wszystkie utwory noblistki - od "Czarnej piosenki", tomiku z lat 40., , który miał być debiutem Szymborskiej, ale został wydany dopiero w 2014 roku, po wydany pośmiertnie, niedokończony "Wystarczy" (2012) plus wiersze dotąd niepublikowane - zostały zebrane w jednym tomie. Już to stanowi o wyjątkowości wydawnictwa. Komentarze prof. Wojciecha Ligęzy, wybitnego znawcy poezji Szymborskiej, pomagają poznawać ten dorobek wraz z bogactwem jego kontekstów i interpretacji.

Wisława Szymborska, "Wiersze wszystkie" , Wydawnictwo Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2023

Joshua Cohen, "Rodzina Netanjahu. Wspomnienie przelotnego, a w ogólnym rozrachunku zupełnie nieistotnego zdarzenia w historii bardzo sławnej familii"

Recenzenci powieści Joshuy Cohena, która w 2022 roku zdobyła Pulitzera w dziedzinie beletrystyki, podkreślają, że to "naprawdę zabawna książka o naprawdę poważnych sprawach". Powtarza się określenie "brawurowa", "błyskotliwa" i "przewrotna". Joshua Cohen ze swadą żongluje prawdą i fikcją, gdy przedstawia fabularyzowaną wersję wizyty, która naprawdę miała miejsce. Oto na kampus w małym amerykańskim miasteczku przybywa Benzion Netanjahu, jak się kiedyś okaże, ojciec przyszłego premiera Izraela, Benjamina „Bibi” Netanjahu. Na razie jednak jest koniec lat 50., a Bibi ma lat 10.

Ruben Blum, jedyny żydowski członek wydziału Corbin College, ma ocenić aplikację Benziona Netanjahu, izraelskiego uczonego na wygnaniu. Ale niespodziewanie zuchwały historyk inkwizycji zjawia się w domu Blumów w towarzystwie żony i trójki dzieci, a wtedy sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli. Dwóch mężczyzn dzieli bowiem wszystko. Ruben Blum wyznaje amerykańską ideę postępu. Chcąc się zasymilować, jest niezwykle elastyczny. Benzion z kolei jest zatwardziałym syjonistą, prawdziwie wierzącym, nieugiętym, fanatycznym. Postrzegając historię Żydów jako odwieczną walkę z uciskiem, uważa marzenia Rubena o asymilacji i postępie za przejaw słabości.

Humor i sarkazm przeplata się tu z traktatem filozoficznym. Przy całej rozrywkowości "Rodzina Netanjahu" - zakręcona opowieść o historii, tożsamości i pękniętym na pół żydowskim sercu - pomaga zrozumieć ostatnie wydarzenia w Izraelu.

Joshua Cohen, "Rodzina Netanjahu. Wspomnienie przelotnego, a w ogólnym rozrachunku zupełnie nieistotnego zdarzenia w historii bardzo sławnej familii", przełożyła Aga Zano, Wydawnictwo Agora 2023

Wojciech Jagielski, "Wojna. Antologia reportażu wojennego"

Wśród autorów wybranych do tej antologii przez Wojciecha Jagielskiego są najwięksi pisarze XX wieku: Winston Churchill (polityk, który otrzymał Literacką Nagrodę Nobla), George Orwell, John Steinbeck, Ernest Hemingway, Albert Camus, Gabriel Garcia Marquez, Mario Vargas Llosa. Jest Ryszard Kapuściński i Tiziano Terzani, włoski reporter, dziennikarz i wieloletni korespondent "Der Spiegla" w Azji. Jagielski włączył także dziennikarzy, z którymi sam współpracował: Annę Politkowską, Marie Colvin, Jasona Burke'a, Ahmada Rashida, Kurta Schorka. "Bo choć nigdy nie uważałem się za wojennego korespondenta, dorosłe życie zeszło mi na dziennikarstwie, a ponad dwadzieścia lat na pisaniu wojennych korespondencji" - pisze.

Naoczni świadkowie opowiadają o wydarzeniach, które były kluczowe dla XX wieku - począwszy od wojen burskich poprzez pierwszą wojnę światową, rewolucję październikową, wojnę domową w Hiszpanii, drugą wojnę, upadek komunizmu, 11 września. Obraz naszych czasów, który wyłania się z tych reportaży, nie jest budujący. Wszak wojna - jak napisał Robert Fisk - "to całkowity upadek człowieczeństwa".

Wojciech Jagielski, "Wojna. Antologia reportażu wojennego" , Społeczny Instytut Wydawniczy Znak 2023

Bonnie Garmus, "Lekcje chemii"

Od czasu sukcesu seriali "Gambit królowej" i "Wspaniała pani Maisel", a wcześniej "Mad Men", nie spada zainteresowanie historiami kobiet-pionierek na tradycyjnie męskich arenach przełomu lat 50. i 60. Bohaterka "Lekcji chemii" to jedna z nich. Jest rok 1961. Elizabeth Zott, 30-letnia samotna matka, gwiazda programu kulinarnego dla gospodyń domowych, pogrąża się w coraz większej apatii. Z wykształcenia jest chemiczką, ale - mimo niewątpliwego talentu - jej kariera akademicka okazała się porażką. Wchodząc na męski teren, Zott doświadczyła podważania kompetencji, kradzieży efektów jej pracy, codziennych przejawów mizoginii i molestowania. Ale teraz, korzystając z siły, jaką jest program telewizyjny, inicjuje cichą rewolucję. Opowieść o ubezwłasnowolnieniu kobiet w połowie XX wieku staje się błyskotliwą komedią o rewanżu. Elizabeth spokojnie, acz stanowczo odmawia bycia kimś mniej niż sobą. 

Bonnie Garmus, "Lekcje chemii", przełożył Marek Cieślik, Marginesy 2023

Shehan Karunatilaka, "Siedem księżyców Maalego Almeidy"

Nagrodzona Bookerem 2022 powieść Shehana Karunatilaki rozgrywa się na Sri Lance w roku 1990 podczas wojny domowej. Maali Almeida - wędrowny fotograf, hazardzista i rozpustnik - zostaje zabity. Gdy jego ciało spoczywa na dnie jeziora Beira, dusza trafia do dziwnego urzędu w zaświatach. Tam Maali dowiaduje się, że ma siedem dni na rozwiązanie zagadki swojej śmierci oraz sfinalizowanie spraw, których za życia nie zamknął.

Jak zauważa "Guardian", powieść kojarzy się z realizmem magicznym Salmana Rushdiego i Gabriela Garcíi Márqueza, ale przywołuje także zjadliwy dowcip "Martwych dusz" Gogola czy "Mistrza i Małgorzaty" Bułhakowa. Maali Almeida jest świadkiem brutalności powstań na Sri Lance. Pracując dla gazet i czasopism, ma ambicję robić zdjęcia, "które obalą rządy" i "mogą powstrzymać wojny". Pod literacko bogatą formą, humorem i groteską kryje się rzeczywistość wojny domowej.

Shehan Karunatilaka, "Siedem księżyców Maalego Almeidy", przełożył Mariusz Gądek, Marginesy 2023

Autorka/Autor:Anna Zaleska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

Marcelina Zawisza, posłanka koła Razem, podczas debaty w Sejmie nad nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zarzuciła rządowi zbyt małe wydatki na ochronę zdrowia. Następnie podeszła do premiera Donalda Tuska i postawiła obok niego figurkę - jak to określiła - "złotego wandala niszczenia ochrony zdrowia".

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

Źródło:
TVN24

Donald Trump wskazał go na nowego prokuratora generalnego USA. Matt Gaetz w czwartek zdecydował się jednak wycofać swoją kandydaturę. W sprawie Gaetza toczyło się śledztwo FBI i komisji amerykańskiego Kongresu dotyczące zapłaty za seks z nieletnią.

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Źródło:
PAP

Trzy osoby zostały ranne w wypadku na drodze krajowej nr 92 między miejscowościami Pniewy i Lwówek (Wielkopolskie). Dwa samochody osobowe zderzyły się tam z ciężarówką przewożącą litewski sprzęt wojskowy.

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Źródło:
PAP/TVN24

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

O potencjalnego kandydata Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich był pytany przez reporterkę "Faktów" TVN Arletę Zalewską prezes partii Jarosław Kaczyński. Przekazał, że jeszcze nie zapadła decyzja. Powiedział też, że kandydatów do nominacji jest "czterech".

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Źródło:
TVN24

- Zbigniew Ziobro nie da się złamać, nie przyjdzie przed tę komisję - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Michał Wójcik, odnosząc się do tego, że prokuratura przekazała wniosek o zgodę Sejmu na doprowadzenie byłego ministra sprawiedliwości przed komisję śledczą do spraw Pegasusa. - Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa - komentował senator KO Krzysztof Kwiatkowski. Miłosz Motyka z PSL, wiceminister klimatu i środowiska, dodał, że Ziobro został "dosięgnięty przez sprawiedliwość".

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

Źródło:
TVN24

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wszystkie kluby parlamentarne zadeklarowały w czwartek poparcie dla projektu wydłużającego urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków. Wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska poinformowała, że Konfederacja złożyła wniosek o przystąpienie do drugiego czytania projektu bez odsyłania go do komisji.

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

Źródło:
PAP, TVN24

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Ursula von der Leyen udzieliła na pokładzie samolotu pierwszej pomocy jednemu z pasażerów. Przewodnicząca Komisji Europejskiej, która z wykształcenia jest lekarką, zareagowała na komunikat załogi z pytaniem, czy ktoś na pokładzie posiada fachową wiedzę medyczną.

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Źródło:
PAP, 20 Minuten

Kapelusz, kozak, sztyblet, a może trzewik? W nowym odcinku "Milionerów" TVN pan Jakub Hopaluk odpowiadał m.in. na pytanie dotyczące przedmiotu zakładanego na stopkę kolby broni palnej. Było warte 20 tysięcy złotych.

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Źródło:
tvn24.pl

Na przeważającym obszarze Polski obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niektórych regionach ma intensywnie padać śnieg, a w wielu miejscach do godzin porannych w piątek drogi będą śliskie. Innym pogodowym zagrożeniem jest silny wiatr, który w Tatrach może rozpędzać się do 150 kilometrów na godzinę.

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Sejm odrzucił wniosek PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministry zdrowia Izabeli Leszczyny. Marcelina Zawisza - przewodnicząca koła Razem, którego posłowie jeszcze niedawno byli w klubie Lewicy - zapowiedziała jeszcze przed głosowaniem, że koło opowie się za odwołaniem szefowej resortu zdrowia. - Według projektu budżetu na rok 2025 jedyne, co nowa władza oferuje naszym obywatelom, to realizacja starych zobowiązań - oceniła w dyskusji.

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Rosja w czwartek miała po raz pierwszy użyć w Ukrainie broni, która mogłaby zagrozić celom w Europie Zachodniej. Czym jest pocisk RS-26 Rubież i dlaczego Moskwa chciałaby użyć go do zaatakowania obiektu oddalonego o zaledwie tysiąc kilometrów? - To ma pokazywać, że w Moskwie trochę się "zagotowało", że Zachód posuwa się za daleko - ocenia ekspert Mariusz Cielma.

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Krajowa przekazała do Adama Bodnara wniosek o zgodę Sejmu na zatrzymanie i doprowadzenie byłego szefa Ministerstwa Sprawiedliwości, posła PiS Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą do spraw Pegasusa.

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Źródło:
PAP

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z lutego 2023 roku. Chodzi o wstrzymanie wyznaczenia sędziego Pawła Grzegorczyka do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, powołanej w czasach rządów PiS.

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

Źródło:
PAP

Pożar mieszkania w Ząbkach (Mazowieckie) pozbawił dachu nad głową rodzinę ratownika medycznego i pielęgniarki. Ogień pojawił się w garderobie, szybko objął także pozostałe pomieszczenia. - W 20 minut straciliśmy dorobek życia - opowiada pan Krzysztof. Spalone mieszkanie nie nadaje się do użytku. Przyjaciele zorganizowali zbiórkę dla znajdującej się w trudnej sytuacji rodziny medyków.

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na kilka dni przed premierą wspomnień Angeli Merkel media cytują fragmenty książki poświęcone Donaldowi Trumpowi. Była kanclerz Niemiec pisze między innymi o pierwszym spotkaniu z 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych, wspomina także rozmowę z papieżem Franciszkiem, podczas której poprosiła go o radę, jak porozumieć się z Trumpem.

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Źródło:
Politico, Reuters, PAP, tvn24.pl

Wołodymyr Zełenski podpisuje flagę ukraińskiej jednostki wojskowej, która podczas drugiej wojny światowej mordowała Polaków - z takim przekazem krąży w mediach społecznościowym pewne nagranie. To antyukraińska dezinformacja. Tłumaczymy, jaki naprawdę moment ten film pokazuje.

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

Źródło:
Konkret24

Po dwa lata więzienia dostali oskarżeni w procesie w sprawie pożaru w koszalińskim escape roomie, gdzie zginęło pięć nastoletnich dziewczyn. W Sądzie Okręgowym w Koszalinie zapadł wyrok w sprawie tragedii, do której doszło w styczniu 2019 roku.

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Potwierdzono śmierć kolejnej turystki w Vang Vieng, popularnym, laoskim kurorcie. To już czwarty zgon, do jakiego doszło tam w ostatnim czasie. Zmarła to 19-letnia Australijka. Dziewczyna najpewniej zatruła się metanolem. Władze ostrzegają podróżujących przed spożywaniem lokalnego alkoholu.  

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Źródło:
BBC, CNN
Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przedstawiamy oświadczenie redakcji TVN24 w związku z decyzją przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nałożeniu kary pieniężnej za reportaż "29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza", pokazujący działalność Tadeusza Rydzyka. 

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Źródło:
TVN24

Za rządów Zjednoczonej Prawicy pieniądze polskich podatników trafiły - za pośrednictwem Polskiej Izby Handlowej działającej w USA - do lobbysty szerzącego rosyjską propagandę - ustalił dziennikarz "Czarno na białym" Marek Osiecimski w reportażu "Attaboys, czyli zuchy premiera". Jak wynika z dokumentów i korespondencji mailowej, w powstanie tej Izby osobiście zaangażowani byli ówczesny premier Mateusz Morawiecki i ówczesny wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Obaj mieli wpływ nie tylko na skład Izby, ale też na jej decyzje, w czasie gdy ta instytucja podpisała umowę z firmą, która skompromitowała się pracą dla ludzi Kremla.

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

Źródło:
TVN24

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Źródło:
tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl