10 dobrych książek pod choinkę. Reportaże, biografie i powieści idealne na prezent

Źródło:
tvn24.pl
Grażyna Torbicka o Nike 2023
Grażyna Torbicka o Nike 2023TVN24
wideo 2/4
Grażyna Torbicka o Nike 2023TVN24

Wielu Polaków deklaruje, że wybiera książkę na gwiazdkowy prezent. Chętnie sięgamy zarówno po beletrystykę, jak i biografie, reportaże, literaturę popularnonaukową czy książki historyczne. Rok 2023 obfitował w zarówno polskie, jak i zagraniczne ciekawe premiery. Co wybrać na świąteczny upominek? Podpowiadamy.

Gdy w ubiegłym roku firma Super Prezenty zapytała Polaków o upominki, które cieszą najbardziej, na pierwszym miejscu znalazł się wspólnie spędzony czas podczas wyjazdu czy wakacji (18,1 proc. respondentów), na drugim uplasowała się biżuteria (17,6 proc.), trzecie miejsce na podium zajęły książki (13,8 proc.). Chętnie sięgamy zarówno po beletrystykę, jak i biografie, reportaże czy literaturę popularnonaukową. Jaką książkę w tym roku wybrać na prezent na Mikołajki albo pod choinkę na Boże Narodzenie? Mamy dziesięć wartych uwagi tegorocznych premier.

Joanna Kuciel-Frydryszak, "Chłopki. Opowieść o naszych babkach"

Po sukcesie książek "Ludowa historia Polski" Adama Leszczyńskiego i "Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa" Kamila Janickiego, Joanna Kuciel-Frydryszak patrzy na polską wieś z kobiecej perspektywy. W "Chłopkach" wiele czytelniczek i czytelników odnajduje nieopowiadaną w rodzinach historię własnych przodków. Autorka dociera do licznych świadectw, pamiętników, kronik, z wieloma potomkiniami tytułowych "chłopek" rozmawia. Obraz, jaki się z tych źródeł wyłania, jest dramatyczny i poruszający. Skrajna bieda i niewolnicza praca przeplata się tu z walką o to, by dziecko posłać do szkół. Brak nadziei miesza się z heroizmem. Są też opowieści o wiejskich zabawach, swatach, weselach czy próbach unowocześnienia domowej kuchni, gdy nawet zupa ogórkowa w przywiązanej do tradycji wsi była odrzucana ze słowami "my nie pany".

Joanna Kuciel-Frydryszak, "Chłopki. Opowieść o naszych babkach", Marginesy 2023

Sam Harris, "Nadając sens. Rozmowy o świadomości, moralności i przyszłości"

Sam Harris - amerykański neurobiolog, filozof, autor bestsellerów, jeden z twórców "nowego ateizmu" - w 2014 roku zainicjował podcast "Making Sense", który stał się światowym fenomenem. Choć w rozmowach z naukowcami, intelektualistami czy filozofami poruszał niełatwe zagadnienia, kolejne odcinki miały miliony słuchaczy. Wśród fanów "Making Sense" są m.in. Anne Applebaum, Richard Dawkins i Ricky Gervais. Książka "Nadając sens” to kilkanaście wybranych rozmów z podcastu. Wśród tematów: natura świadomości i wolnej woli, współczesny ekstremizm, ryzyko egzystencjalne, odległa przyszłość ludzkości. Harris wierzy, że nasz ogląd rzeczywistości determinuje sposób, w jaki postępujemy. We wstępie pisze: "Sądzę, że większość zła na świecie jest wytworem nie czynów złych ludzi, ale czynów dobrych ludzi powodowanych złymi ideami". Autor "Nadając sens" często chadza pod prąd powszechnie obowiązującym przekonaniom, rzuca inne światło na kwestie traktowane jako oczywiste. Wierzy w siłę dobrej rozmowy, przeciwstawia się zacietrzewieniu i "cancelowaniu" ludzi o innych poglądach. "Kiedy kieruje nami prawdziwa ciekawość oraz zasada życzliwości, każdy ludzki problem można rozwiązać", przekonuje.

Sam Harris, "Nadając sens. Rozmowy o świadomości, moralności i przyszłości", przełożyła Aleksandra Paszkowska, Filia 2023

Michał Lubina, "Chiński obwarzanek. Od Tajwanu po Tybet, czyli jak Chiny tworzą imperium" 

Michał Lubina, wykładowca w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego, naukowiec i podróżnik, autor książki "Niedźwiedź w objęciach smoka. Jak Rosja została młodszym bratem Chin", tym razem proponuje spojrzenie na Państwo Środka z perspektywy jego pograniczy. Stamtąd - jak przekonuje - można zobaczyć Chiny zupełnie inaczej niż wyglądają z Pekinu czy Szanghaju. Tytułowy obwarzanek to zarówno "kresy wewnętrzne, jak i zewnętrzne". Odbudowując imperium, Chińska Republika Ludowa podporządkowała sobie Mandżurię, Mongolię Wewnętrzną, Ujgurię, Tybet, Hongkong i Makau. Broni się Mongolia Zewnętrzna i Tajwan. "Chiny dokonały fenomenalnego skoku cywilizacyjnego, wyciągając z biedy setki milionów ludzi i stając się drugim supermocarstwem globu. Obecnie zaś zmierzają do 'wielkiego odrodzenia narodu chińskiego', czyli zajęcia należnego im, ich zdaniem, centralnego miejsca na świecie" - pisze Michał Lubina. Autor ukazuje specyfikę chińskiego imperializmu, który od rosyjskiego różni się "stylem". Wojnę Państwo Środka traktuje jak ostateczność, stawia na inne metody: dyplomację, podstęp, przekupstwo, "kradzież historii". Na rubieżach widać to szczególnie.

Michał Lubina, "Chiński obwarzanek. Od Tajwanu po Tybet, czyli jak Chiny tworzą imperium", wydawnictwo Szczeliny 2023

Ann Marks, "Vivian Maier. Niania, która zmieniła historię fotografii"

Vivian Maier (1926-2009), niania fotografka, której prace odkryto w schowku w Chicago, pobudziła wyobraźnię ludzi na całym świecie mistrzowskimi obrazami i życiem pełnym tajemnic. Zanim pośmiertnie zyskała międzynarodową sławę, tak głęboko pogrzebała swoją przeszłość, że nawet rodziny, z którymi mieszkała, niewiele o niej wiedziały. Nikt nie był w stanie powiedzieć, gdzie się urodziła i wychowała, kim byli jej rodzice, czy miała rodzeństwo, czy była z kimś w związku, dlaczego zaczęła fotografować i co ją powstrzymało przed dzieleniem się swoim talentem z innymi. Autorka książki o Vivian Maier, Ann Marks zyskała dostęp do osobistych zapisków fotografki i archiwum zawierającego 140 tysięcy zdjęć (400 trafiło do książki).

"Vivian Maier. Niania, która zmieniła historię fotografii" to historia kobiety, która została odrzucona przez rodziców, nadużywała substancji psychoaktywnych, doświadczyła przemocy, zmagała się z chorobami psychicznymi, ale żyła na własnych warunkach. Jej tworzone w ukryciu portfolio zdjęć jest przepełnione emocjami, autentycznością i człowieczeństwem. Ann Marks ukazuje portret niezwykle inteligentnej, empatycznej i natchnionej artystki - kobiety tak utalentowanej i twórczej, że jej dorobek stał się jednym z największych fotograficznych odkryć ubiegłego stulecia.

Ann Marks, "Vivian Maier. Niania, która zmieniła historię fotografii", przełożył Tomasz Macios, Znak Literanova 2023

Ann Patchett, "Tom Lake" 

"New York Times" w recenzji tej książki zauważa, że "jak anioł stróż na niebie, Antoni Czechow unosi się nad tą historią". "Guardian" pisze, że to pozycja dla osób oczekujących od literatury, że będzie podnosić na duchu. Jest tu wiśniowy sad, hamak w ogrodzie i skrzypiąca huśtawka na werandzie, zapach ziół i pieczonej szarlotki. Narratorką opowieści jest Lara, matka trzech młodych kobiet. Emily w przyszłości ma prowadzić farmę owocową, Maisie jest weterynarzem, a Nell studentką. Covid-19 sprawia, że razem mieszkają w domu na wsi. Wspomnienia matki o jej młodzieńczej miłości przeplatają się z codziennym życiem wypełnionym zbiorami owoców, pieczeniem ciast i domową krzątaniną. Globalna katastrofa rozgrywa się gdzieś daleko, tylko chwilami widać ją na ekranie telewizora. "Rozumiem, że radość jest obecnie niestosowna - mówi Lara - a mimo to czujemy to, co czujemy". 

Ann Patchett, autorka utytułowana i niezwykle popularna w Stanach, daje podpowiedzi, jak żyć w obliczu niepewności. Nie są to rady odkrywcze: szukaj zadowolenia w zwyczajności, naucz się cenić to, co masz. Międzynarodowy sukces tej powieści wskazuje, że jednak warto sobie o tym czasem przypomnieć.

Ann Patchett, "Tom Lake", przełożyła Anna Gralak, Znak Literanova 2023

Wisława Szymborska, "Wiersze wszystkie" 

Z okazji stulecia urodzin Wisławy Szymborskiej w lutym ukazał się pięknie wydany, monumentalny zbiór jej wierszy. Po raz pierwszy wszystkie utwory noblistki - od "Czarnej piosenki", tomiku z lat 40., , który miał być debiutem Szymborskiej, ale został wydany dopiero w 2014 roku, po wydany pośmiertnie, niedokończony "Wystarczy" (2012) plus wiersze dotąd niepublikowane - zostały zebrane w jednym tomie. Już to stanowi o wyjątkowości wydawnictwa. Komentarze prof. Wojciecha Ligęzy, wybitnego znawcy poezji Szymborskiej, pomagają poznawać ten dorobek wraz z bogactwem jego kontekstów i interpretacji.

Wisława Szymborska, "Wiersze wszystkie" , Wydawnictwo Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2023

Joshua Cohen, "Rodzina Netanjahu. Wspomnienie przelotnego, a w ogólnym rozrachunku zupełnie nieistotnego zdarzenia w historii bardzo sławnej familii"

Recenzenci powieści Joshuy Cohena, która w 2022 roku zdobyła Pulitzera w dziedzinie beletrystyki, podkreślają, że to "naprawdę zabawna książka o naprawdę poważnych sprawach". Powtarza się określenie "brawurowa", "błyskotliwa" i "przewrotna". Joshua Cohen ze swadą żongluje prawdą i fikcją, gdy przedstawia fabularyzowaną wersję wizyty, która naprawdę miała miejsce. Oto na kampus w małym amerykańskim miasteczku przybywa Benzion Netanjahu, jak się kiedyś okaże, ojciec przyszłego premiera Izraela, Benjamina „Bibi” Netanjahu. Na razie jednak jest koniec lat 50., a Bibi ma lat 10.

Ruben Blum, jedyny żydowski członek wydziału Corbin College, ma ocenić aplikację Benziona Netanjahu, izraelskiego uczonego na wygnaniu. Ale niespodziewanie zuchwały historyk inkwizycji zjawia się w domu Blumów w towarzystwie żony i trójki dzieci, a wtedy sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli. Dwóch mężczyzn dzieli bowiem wszystko. Ruben Blum wyznaje amerykańską ideę postępu. Chcąc się zasymilować, jest niezwykle elastyczny. Benzion z kolei jest zatwardziałym syjonistą, prawdziwie wierzącym, nieugiętym, fanatycznym. Postrzegając historię Żydów jako odwieczną walkę z uciskiem, uważa marzenia Rubena o asymilacji i postępie za przejaw słabości.

Humor i sarkazm przeplata się tu z traktatem filozoficznym. Przy całej rozrywkowości "Rodzina Netanjahu" - zakręcona opowieść o historii, tożsamości i pękniętym na pół żydowskim sercu - pomaga zrozumieć ostatnie wydarzenia w Izraelu.

Joshua Cohen, "Rodzina Netanjahu. Wspomnienie przelotnego, a w ogólnym rozrachunku zupełnie nieistotnego zdarzenia w historii bardzo sławnej familii", przełożyła Aga Zano, Wydawnictwo Agora 2023

Wojciech Jagielski, "Wojna. Antologia reportażu wojennego"

Wśród autorów wybranych do tej antologii przez Wojciecha Jagielskiego są najwięksi pisarze XX wieku: Winston Churchill (polityk, który otrzymał Literacką Nagrodę Nobla), George Orwell, John Steinbeck, Ernest Hemingway, Albert Camus, Gabriel Garcia Marquez, Mario Vargas Llosa. Jest Ryszard Kapuściński i Tiziano Terzani, włoski reporter, dziennikarz i wieloletni korespondent "Der Spiegla" w Azji. Jagielski włączył także dziennikarzy, z którymi sam współpracował: Annę Politkowską, Marie Colvin, Jasona Burke'a, Ahmada Rashida, Kurta Schorka. "Bo choć nigdy nie uważałem się za wojennego korespondenta, dorosłe życie zeszło mi na dziennikarstwie, a ponad dwadzieścia lat na pisaniu wojennych korespondencji" - pisze.

Naoczni świadkowie opowiadają o wydarzeniach, które były kluczowe dla XX wieku - począwszy od wojen burskich poprzez pierwszą wojnę światową, rewolucję październikową, wojnę domową w Hiszpanii, drugą wojnę, upadek komunizmu, 11 września. Obraz naszych czasów, który wyłania się z tych reportaży, nie jest budujący. Wszak wojna - jak napisał Robert Fisk - "to całkowity upadek człowieczeństwa".

Wojciech Jagielski, "Wojna. Antologia reportażu wojennego" , Społeczny Instytut Wydawniczy Znak 2023

Bonnie Garmus, "Lekcje chemii"

Od czasu sukcesu seriali "Gambit królowej" i "Wspaniała pani Maisel", a wcześniej "Mad Men", nie spada zainteresowanie historiami kobiet-pionierek na tradycyjnie męskich arenach przełomu lat 50. i 60. Bohaterka "Lekcji chemii" to jedna z nich. Jest rok 1961. Elizabeth Zott, 30-letnia samotna matka, gwiazda programu kulinarnego dla gospodyń domowych, pogrąża się w coraz większej apatii. Z wykształcenia jest chemiczką, ale - mimo niewątpliwego talentu - jej kariera akademicka okazała się porażką. Wchodząc na męski teren, Zott doświadczyła podważania kompetencji, kradzieży efektów jej pracy, codziennych przejawów mizoginii i molestowania. Ale teraz, korzystając z siły, jaką jest program telewizyjny, inicjuje cichą rewolucję. Opowieść o ubezwłasnowolnieniu kobiet w połowie XX wieku staje się błyskotliwą komedią o rewanżu. Elizabeth spokojnie, acz stanowczo odmawia bycia kimś mniej niż sobą. 

Bonnie Garmus, "Lekcje chemii", przełożył Marek Cieślik, Marginesy 2023

Shehan Karunatilaka, "Siedem księżyców Maalego Almeidy"

Nagrodzona Bookerem 2022 powieść Shehana Karunatilaki rozgrywa się na Sri Lance w roku 1990 podczas wojny domowej. Maali Almeida - wędrowny fotograf, hazardzista i rozpustnik - zostaje zabity. Gdy jego ciało spoczywa na dnie jeziora Beira, dusza trafia do dziwnego urzędu w zaświatach. Tam Maali dowiaduje się, że ma siedem dni na rozwiązanie zagadki swojej śmierci oraz sfinalizowanie spraw, których za życia nie zamknął.

Jak zauważa "Guardian", powieść kojarzy się z realizmem magicznym Salmana Rushdiego i Gabriela Garcíi Márqueza, ale przywołuje także zjadliwy dowcip "Martwych dusz" Gogola czy "Mistrza i Małgorzaty" Bułhakowa. Maali Almeida jest świadkiem brutalności powstań na Sri Lance. Pracując dla gazet i czasopism, ma ambicję robić zdjęcia, "które obalą rządy" i "mogą powstrzymać wojny". Pod literacko bogatą formą, humorem i groteską kryje się rzeczywistość wojny domowej.

Shehan Karunatilaka, "Siedem księżyców Maalego Almeidy", przełożył Mariusz Gądek, Marginesy 2023

Autorka/Autor:Anna Zaleska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Psychiatra, profesor Tadeusz Pietras powiedział w TVN24, że co piąty senior w Polsce "cierpi na zaburzenia nastroju o charakterze depresji". To - jak wskazał - dużo większy odsetek niż w państwach zachodnich. - Na depresję składa się pewien komplet objawów. Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób. Czasami depresja może mieć charakter maskowany - wyjaśnił.

Choruje co piąty senior. "Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób"

Choruje co piąty senior. "Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek "miał spokojną noc i odpoczął" - głosi najnowszy, krótki komunikat Watykanu w sprawie papieża, który ukazał się w niedzielę rano. Dzień wcześniej doszło do pogorszenia stanu 88-letniego Franciszka.

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Źródło:
Reuters, PAP

Pomimo zaangażowania wielu osób i prowadzonej ponad półtorej godziny resuscytacji, nie udało się uratować życia turysty w Beskidach. Mężczyzna został znaleziony przez postronne osoby około 100 metrów od szczytu Klimczoka (Śląskie).

100 metrów od szczytu znaleźli nieprzytomnego turystę. Nie udało się go uratować

100 metrów od szczytu znaleźli nieprzytomnego turystę. Nie udało się go uratować

Źródło:
PAP

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Wyszli do lasu w miejscowości Rzeczków (Łódzkie), żeby ściąć drzewa. Znaleziono ich przygniecionych. 68-letni mężczyzna zginął na miejscu, 41-latek zmarł w szpitalu.

Tragedia podczas wycinki drzew. Nie żyją dwaj mężczyźni

Tragedia podczas wycinki drzew. Nie żyją dwaj mężczyźni

Źródło:
tvn24.pl

Olaf Scholz walczy o utrzymanie się na stanowisku kanclerza. Przed trzema laty polityk z ramienia Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) zastąpił w tej roli Angelę Merkel, przerywając tym samym 16-letnie rządy chadecji. Po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku, gdy jego partia nie zdobyła nawet 15 procent, na kanclerza spadła fala krytyki. Prasa pisała wówczas, że "Niemcy mają dość Olafa Scholza" i że "teraz prawie nie ma znaczenia, czego żąda lub co obiecuje". Upadek jego rządu potwierdził złą passę polityka. Z jakimi obietnicami idzie do tych wyborów?

Dlaczego "Niemcy mają dość" Olafa Scholza

Dlaczego "Niemcy mają dość" Olafa Scholza

Źródło:
Berliner Morgenpost, Deutsche Welle, PAP, tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Warunki proponowanej nowej umowy o amerykańskim udziale w przychodach z minerałów i złóż naturalnych Ukrainy wydają się jeszcze surowsze dla Kijowa, niż pierwotna, odrzucona przez Ukraińców wersja - pisze "New York Times". Projekt zakłada przekazanie USA 500 miliardów dolarów dochodów z eksploatacji surowców. Amerykański sekretarz skarbu Scott Bessent stwierdził, że ta umowa będzie "jasnym sygnałem dla Rosji".

"Szereg zobowiązań" i potężne kwoty. Media: warunki nowej wersji umowy jeszcze cięższe dla Ukrainy

"Szereg zobowiązań" i potężne kwoty. Media: warunki nowej wersji umowy jeszcze cięższe dla Ukrainy

Źródło:
New York Times, PAP

W mieście Trujillo na północy Peru zawalił się dach w części restauracyjnej tamtejszego centrum handlowego. Lokalne media przekazały, że co najmniej sześć osób zginęło, a 82 zostały ranne. W całym regionie La Libertad ogłoszono dwa dni żałoby.

Zawalił się dach centrum handlowego. Dwa dni żałoby

Zawalił się dach centrum handlowego. Dwa dni żałoby

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

Źródło:
Reuters, X, PAP, tvn24.pl

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznych w stolicy Botswany. W wyniku żywiołu zginęło siedem osób, tym troje dzieci -poinformował w sobotę prezydent Duma Boko.

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Źródło:
Reuters

W niedzielę o 8 rano rozpoczęły się przedterminowe wybory w Niemczech. Obywatele tego kraju wybierają nowy skład Bundestagu. Sondaże wskazują na przewagę chadeków, a jej lider Friedrich Merz jest faworytem do objęcia urzędu kanclerza.

Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach

Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Sąd utrzymał w mocy decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie wypadku drogowego z udziałem byłego zastępcy dyrektora Służby Więziennej Artura Dziadosza. Podstawą były opinie biegłych, którzy ocenili, że do śmiertelnego potrącenia pieszej na pasach nie doszło z winy kierowcy.

Były wiceszef Służby Więziennej śmiertelnie potrącił kobietę. Sąd zajął się decyzją o umorzeniu śledztwa

Były wiceszef Służby Więziennej śmiertelnie potrącił kobietę. Sąd zajął się decyzją o umorzeniu śledztwa

Źródło:
PAP

W trzecią rocznicę wybuchu inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę Wielka Brytania ogłosi największy od początku agresji pakiet sankcji przeciwko Moskwie - zapowiedział szef brytyjskiej dyplomacji David Lammy. Dzień wcześniej premier Keir Starmer rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. 

Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji

Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji

Źródło:
PAP, Reuters

Kolejna fala obfitych opadów śniegu nawiedziła wybrzeże Morza Japońskiego. Miejscami grubość pokrywy śnieżnej przekracza pięć metrów.

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Źródło:
Reuters, NHK

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Nie ma się z czego śmiać. Bądźmy poważni, bo sytuacja robi się naprawdę poważna - napisał na platformie X premier Donald Tusk. Nastąpiło to krótko po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Wierni z różnych krajów przychodzą kolejny dzień pod rzymską Poliklinikę Gemelli, gdzie przed pomnikiem Jana Pawła II zostawiają świeczki i kwiaty oraz modlą się o zdrowie przebywającego tam ósmy dzień papieża Franciszka. Włoska prasa pisze, że "świat niepokoi się i modli się za papieża" i że "kluczowe będą najbliższe godziny".

"Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się

"Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się

Źródło:
PAP

Spotkanie z Donaldem Trumpem traktuję jako dopełnienie procesu po tym, jak wcześniej rozmawiałem z sekretarzem obrony USA i generałem Keithem Kelloggiem - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcinem Wroną. Mówił także o "sprytnym planie" dotyczącym amerykańskiego zaangażowania w rozmowy o zakończeniu wojny między Ukrainą a Rosją, który jednocześnie byłby "swoistą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy".

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Źródło:
TVN24, PAP

Prezydent USA Donald Trump, w czasie przemówienia na konferencji CPAC, mówił, że w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie rozmawia zarówno z Władimirem Putinem, jak i Wołodymyrem Zełenskim. - Chcemy, by Ukraina dała nam coś za wszystkie pieniądze, które na nią wyłożyliśmy - powiedział. Ocenił też, że działania jego poprzednika Joe Bidena w tym zakresie były "głupie".

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Źródło:
TVN24, PAP
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Depresja to groźna choroba, która może być śmiertelna. Jej objawy mogą zostać niezauważone zarówno u siebie, jak i u bliskich. Eksperci podkreślają, że nie można lekceważyć depresji i warto sięgnąć po profesjonalne wsparcie. Oto aktualna lista, gdzie szukać pomocy. 

Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc

Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Jest z nami prezydent Duda z Polski. To fantastyczny człowiek, mój wielki przyjaciel - mówił na konferencji konserwatystów CPAC prezydent Donald Trump. Polski prezydent wtedy wstał i pomachał zgromadzonym. Później z szefem swojego gabinetu Marcinem Mastalerkiem bił brawo na stojąco, gdy Trump mówił, że urzędnicy do spraw równości zostali zwolnieni.

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Źródło:
tvn24.pl

Atak z użyciem siekiery w Wałbrzychu. Poważnie ranna w twarz została dwudziestolatka, do szpitala trafił również pięćdziesięcioletni mężczyzna. Do sprawy zatrzymano osiemnastolatka. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

Źródło:
tvn24.pl