Oscary 2023. 95. Nagrody Akademii Filmowej w liczbach. Ciekawostki

Źródło:
tvn24.pl
Przygotowania do Oscarów w Dolby Theatre
Przygotowania do Oscarów w Dolby TheatreTVN24
wideo 2/8
Przygotowania do Oscarów w Dolby TheatreTVN24

Oscary 2023, czyli 95. jubileuszowa ceremonia wręczenia Nagród Akademii Filmowej bez wątpienia przyciągnie uwagę widzek i widzów na całym świecie. Ponad 180-minutowa ceremonia to nie tylko wieczór pełen emocji filmowych, ale również ogromna machina produkcyjna i finansowa, której rozmach najlepiej obrazują liczby. 

Relacja na żywo z 95. gali rozdania Oscarów w portalu tvn24.pl od godziny 00:30.

Już w nocy z niedzieli na poniedziałek poznamy efekt głosowań członków i członkiń Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS) podczas jubileuszowej 95. ceremonii wręczenia Oscarów. Do tegorocznego oscarowego wyścigu Akademia przyjęła 301 filmów pełnometrażowych, spośród których wybrano nominowanych w 20 z 21 kategorii (poza najlepszy film międzynarodowy, gdzie nominowane tytuły wybiera się spośród oficjalnych kandydatów poszczególnych państw i terytoriów zależnych). Trzy pozostałe dotyczą filmów krótkometrażowych.

Niedzielna gala odbędzie się tradycyjnie, 20. raz w Dolby Theatre, gdzie oscarowe ceremonie odbywają się co roku od 2002 roku (z wyjątkiem 93. gali Oscarów w 2021 roku, którą w związku z pandemią COVID-19 przeniesiono do największego dworca kolejowego Los Angeles Union Station). Widownia może pomieścić 3400 osób. 

56,8 mln dolarów - tyle według doniesień medialnych ma wynieść całkowity koszt produkcji oscarowej ceremonii. Według różnych szacunków, dzięki magii Oscarów, co roku do budżetu Los Angeles trafia ponad 130 milionów dolarów. 

Oscary 2023. "Czerwony" dywan w szampańskim kolorze

Jednak nim rozpocznie się sama gala, największe gwiazdy kina prezentować się będą na dywanie, który w tym roku nie jest wcale czerwony. W zasadzie również w przeszłości czerwony nie był - chociaż jego odcień o specyfice utrzymywanej w tajemnicy określany był jako "Academy Red", to najbliżej było mu do burgunda. Po raz pierwszy od 1961 roku w tym roku wykorzystany został dywan w kolorze szampańskim, który kosztował 24 700 dolarów. Jego całkowita powierzchnia wynosi 50 tysięcy stóp kwadratowych, czyli blisko pięć tysięcy metrów kwadratowych. Rozłożenie tylko 30 rolek dywanu pochłania 600 godzin roboczych

Średnia wartość stylizacji największych gwiazd wynosi 10 milionów dolarów. W tym względzie rekordzistką pozostaje od 2019 roku Lady Gaga, której stylizacja warta była ok. 30 milionów dolarów, za sprawą 128-karatowego żółtego diamentu z kolekcji Tiffany’ego. 

Jak wyglądają przygotowania do oscarowej gali? Marcin Wrona zaprasza na spacer po "czerwonym" dywanie
Jak wyglądają przygotowania do oscarowej gali? Marcin Wrona zaprasza na spacer po "czerwonym" dywanieTVN24

Oscary 2023. O co cało to zamieszanie? 

Galę, którą po raz trzeci w karierze poprowadzi komik i aktor Jimmy Kimmel, obserwować będą miliony fanów i fanek filmu na całym świecie. Wszyscy nominowani w 23 kategoriach chcieliby powrócić do domu z oscarową statuetką, która waży cztery kilogramy. Średnica podstawy Oscara wynosi 13,3 cm, a jej wysokość to blisko 35 cm, odlewana jest z brązu, na wzór statuetki stworzonej przez George'a Stanleya według projektu Cedrica Gibbsonsa. Wartość Oscara pokrytego 24-karatowym złotem wynosi około 400 dolarów. Jednak wartość sentymentalna jest bezcenna. Zwycięzcy w kategoriach najlepsza aktorka i najlepszy aktor mogą liczyć na gaże o 60 procent wyższą przy kolejnym filmie.

Po to, żeby dana produkcja zebrała jak najwięcej statuetek, potrzebna jest właściwa kampania promocyjna. Szacuje się, że na oscarowy lobbing co roku przeznacza się 100 milionów dolarów

Natomiast sama transmisja ceremonii przyciąga uwagę reklamodawców. Za 30-sekundowy spot reklamowy, emitowany w trakcie oscarowego wieczora, trzeba zapłacić blisko 2 miliony dolarów. To ogromna kwota, jednak podczas finału Super Bowl, emisja takiego klipu kosztowałaby o 72 procent więcej

"Duchy Inisherin" reż. Martin McDonagh
"Duchy Inisherin" reż. Martin McDonagh20th Century Studios Polska/ Disney Polska

Oscary 2023. Historia pisana nominacjami

Ogłoszona 24 stycznia lista nominacji do 95. edycji Oscarów, zawiera w sobie wiele ciekawostek, które również są pewnymi wskazówkami, co może się wydarzyć podczas dzisiejszej gali. 

143 minuty - to średni czas trwania filmów nominowanych w kategorii najlepszy film. Tylko dwa z nich - "Duchy Inisherin" i "Women Talking" - trwają poniżej 120 minut. 

88 lat - tyle trzeba było czekać, żeby w kategorii najlepszy aktor cała piątka wyróżnionych otrzymała swoje pierwsze nominacje. Ostatni raz zdarzyło się to w 1934 roku w ramach 7. edycji Oscarów. A skoro o aktorach, którzy po raz pierwszy zostali nominowani - Akademia ustanowiła rekord w tym roku, gdyż łącznie aż 16 spośród 20 osób w 4 kategoriach aktorskich otrzymało swoje pierwsze nominacje w karierze. Mało tego, aż 11 nominowanych aktorek i aktorów jest innej narodowości niż amerykańska (w tym piątka z nich to Irlandczycy). Siedmioro aktorek i aktorów jest niebiała, a czwórka z nich to Azjaci bądź azjatyckiego pochodzenia. 

Zwiastun "Wszystko wszędzie naraz" reż. Dan Kwan, Daniel Scheinert
Zwiastun "Wszystko wszędzie naraz" reż. Dan Kwan, Daniel ScheinertBest Film

53. nominację w dorobku otrzymał amerykański kompozytor i dyrygent John Williams, który w dniu ogłoszenia nominacji miał 90 lat (Williams urodził się 8 lutego 1932 roku). W ciągu 71 lat pracy twórczej Williams zdobył pięć Oscarów za kompozycje do filmów: "Lista Schindlera", "Szczęki", "E.T.", "Gwiezdne wojny, część IV: Nowa nadzieja". Tym samym jest najstarszym nominowanym w historii nagród Akademii. Jest również najczęściej nominowaną żyjącą osobą. Jeśli chodzi o największą liczbę nominacji, rekordzistą pozostaje Walt Disney, który miał ich 59. Williams jest również pierwszą osobą nominowaną w siedmiu dekadach. 

51 lat temu, czyli przy okazji 44. Oscarów (1972 rok), po raz ostatni było tak, żeby jednocześnie w kategoriach najlepszy aktor drugoplanowy i najlepsza aktorka drugoplanowa po dwie nominacje trafiły do gwiazd jednego filmu w tej samej kategorii. Tu także chodzi o "Wszystko wszędzie naraz" (nominacje w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa: Jamie Lee Curtis i Stephanie Hsu) oraz "Duchy Inisherin" (nominacje w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy: Brendan Gleeson i Barry Keoghan). 

"Fabelmanowie" reż. Steven Spielberg
"Fabelmanowie" reż. Steven SpielbergMonolith Films

42 lata czekał Judd Hirsch na drugą aktorską nominację. Hirsch swoją pierwszą nominację w kategorii najlepszy aktor w drugoplanowej roli otrzymał w 1981 roku za film Roberta Redforda "Zwykli ludzie". W tym roku ma szansę na nagrodę w tej samej kategorii za rolę u Stevena Spielberga w "Fabelmanowie". Jest pierwszym aktorem, który na drugą nominację czekał ponad cztery dekady i tym samym jest to rekord jeśli chodzi o czasową przerwę pomiędzy dwiema pierwszymi nominacjami dla aktora.

14. nominację w karierze zdobyła "pierwsza dama oscarowej piosenki", czyli Diane Warren za piosenkę "Applause" do filmu "Tell It Like A Woman", którą wykonuje Sofia Carson. Wcześniej Warren miała szansę na statuetkę między innymi takim hitom jak "I Don't Want To Miss A Thing" czy "There You'll Be".

Warren ciągle pozostaje najczęściej nominowaną w kategorii najlepsza piosenka do filmu bez wygranej. Rekordzistą we wszystkich kategoriach pozostaje Greg P. Russell, który nominowany był 16 razy w kategoriach najlepszy dźwięk lub najlepszy montaż dźwięku. Teoretycznie Russell nominowany był 17 razy, jednak w 2017 roku Akademia - dzień przed galą - wycofała jego nominację za "złamanie regulaminu dotyczącego kampanii oscarowej". 

Mało tego, autorka tekstów i kompozytorka, nominowana jest szósty rok z rzędu. Tylko siedmiu innych twórców piosenek zdobyło 14 nominacji (chodzi o osoby, które były jednocześnie autorami lub współautorami tekstu i muzyki nominowanej piosenki). Jednocześnie to szósta nominacja Warren od 2018 roku, co oznacza, że artystka wyrównała rekord należący do Alana Bergmana i Marylin Bergman, nominowanych przez sześć lat z rzędu (1968-73). Warren w listopadzie 2022 jako pierwsza autorka piosenek w historii odebrała honorowego Oscara. Tym samym jest piątą w historii osobą, która w jednym roku otrzymała nominację do Oscara i honorowe wyróżnienie - pierwszą ze świata muzyki

13. nominację dla Polski w kategorii najlepszy film międzynarodowy zdobył film Jerzego Skolimowskiego "IO". Zwyczajowo statuetkę odbiera reżyserka, reżyser bądź reżyserzy nagrodzonego filmu w tej kategorii, jednak oficjalnie jest to wyróżnienie całej kinematografii danego państwa. Dotychczas tylko jeden polski kandydat do Oscara wygrał w tej kategorii, a była to "Ida" Pawła Pawlikowskiego w 2014 roku. 

12 - tyle nominacji w kategorii najlepszy film otrzymał dotychczas Steven Spielberg, który umocnił swój rekord jako najczęściej indywidualnie nominowana w tej kategorii osoba. Należy przypomnieć, że dopiero od 1951 roku najważniejsza statuetka ceremonii trafia w ręce producentów i producentek, a nie do wytwórni czy studia filmowego. Jednocześnie Spielberg jest pierwszym reżyserem nominowanym w sześciu różnych dekadach. Legendarny filmowiec w kategorii reżyserskiej otrzymał już dwa Oscary (1999 r. i 1994 r.), ale nominowany był dziewięciokrotnie. Siedem wyreżyserowanych i wyprodukowanych przez niego filmów przyniosło mu nominacje w kategorii reżyserskiej i dla najlepszego filmu. W 1994 roku z "Listą Schindlera" w obu z nich wygrał. Po raz pierwszy w tym roku Spielberg otrzymał nominację w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany wspólnie z Tonym Kushnerem. Dodatkowo "Fabelmanowie" to 13. film wyreżyserowany przez Spielberga, który otrzymał nominacje w kategorii najlepszy film. Tym samym wyrównał rekord, należący dotychczas do Wiliama Wylera. 

Zwiastun filmu "Tar" reż. Todd Field
Zwiastun filmu "Tar" reż. Todd FieldUnited International Pictures

10 - tyle filmów z udziałem Cate Blanchett otrzymało nominację w kategorii najlepszy film. Żadnej innej aktorce dotychczas to się nie udało. Ponadto australijska aktorka rolą w "Tar" Todda Fielda zdobyła w tym roku swoją ósmą nominację aktorską (dwukrotnie nagrodzona Oscarem). Tym samym dołączyła do wąskiego grona aktorek z największą liczbą nominacji. Osiem bądź więcej nominacji wcześniej zdobyły: Katherine Hepburn, Judi Dench, Glenn Close, Bette Davis, Geraldine Page i Meryl Streep. Jeżeli Blanchett wygra w tym roku, będzie trzecią żyjącą kobietą z trzema aktorskimi Oscarami. 

Tylko sześć osób w tym roku otrzymało nominacje w trzech różnych kategoriach. Todd Field, Dan Kwan, Daniel Scheinert, Martin McDonagh oraz Steven Spielberg znaleźli się wśród nominowanych w kategoriach: najlepszy film, najlepszy scenariusz oryginalny i najlepsza reżyseria. Natomiast Catherine Martin ("Elvis") nominowana została w kategoriach: najlepszy film, najlepsze kostiumy oraz najlepsza scenografia. 

"Elvis" reż. Baz Luhrmann
"Elvis" reż. Baz Luhrmann Warner Bros.

Czwartym duetem reżyserskim w historii, nominowanym w kategorii najlepsza reżyseria zostali Dan Kwan oraz Daniel Scheinert (nazywani potocznie "The Daniels"; za "Wszystko wszędzie naraz"). Wcześniej byli to: Robert Wise i Jerome Robbins ("West Side Story"), Warren Beatty i Buck Henry ("Niebiosa mogą zaczekać") oraz Joel i Ethan Coen ("To nie kraj dla starych ludzi", "Prawdziwe męstwo").

Przy okazji, Dan Kwan jest dopiero trzecim Amerykaninem azjatyckiego pochodzenia nominowanym za reżyserię.

W trzech nominowanych w tym roku fabułach ważnym "bohaterem" jest osioł. Poza "IO" są to "Duchy Inisherin" oraz "W trójkącie". 

Michelle Yeoh dzięki niezapomnianej roli w "Wszystko wszędzie naraz" jest pierwszą otwarcie utożsamiającą się z Azją osobą, nominowaną w kategorii najlepsza aktorka. Dlaczego nie pierwszą Azjatką? Otóż w 1936 roku nominację otrzymała Merle Oberon za "Czarnego anioła". Jednak Oberon ukrywała swoje południowoazjatyckie i maoryskie pochodzenie. 

Po raz pierwszy w historii wszyscy nominowani reżyserzy są również nominowani w kategoriach scenariuszowych. Również wśród nominowanych mamy pierwszego kandydata do Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego z Irlandii. Dramat Colma Bairéada "Cicha dziewczyna" jest filmem irlandzkojęzycznym. 

Zero filmów wyreżyserowanych przez kobiety zauważonych zostało w kategoriach najlepsza reżyseria i najlepszy film międzynarodowy. 

"Aftersun" reż. Charlotte Wells
"Aftersun" reż. Charlotte WellsM2 Films
Oscary 2023. Pełna lista nominowanychtvn24.pl

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Co najmniej dziesięć osób odniosło obrażenia w wyniku ataku uzbrojonego napastnika w stanie Michigan w Stanach Zjednoczonych. Wśród rannych są dzieci. - Sprawca strzelał 28 razy, wielokrotnie przeładowując broń - podał szeryf hrabstwa Oakland, Michael Bouchard. Napastnik zabarykadował się w domu, który otoczyli policjanci. Kiedy weszli do środka, okazało się, że nie żyje. Motywy jego działania nie są na razie znane.

Strzelanina w stanie Michigan. Sprawca przyjechał do parku, oddał kilkadziesiąt strzałów z półautomatu

Strzelanina w stanie Michigan. Sprawca przyjechał do parku, oddał kilkadziesiąt strzałów z półautomatu

Źródło:
PAP, Reuters

Rosyjska Federalna Służba Penitencjarna podała, że zatrzymany ​​w areszcie śledczym w obwodzie rostowskim wziął jako zakładników dwóch pracowników tego aresztu - podała w niedzielę rosyjska agencja RIA Novosti. Tymczasem Reuters - powołując się na rosyjski kanał Baza powiązany z organami ścigania - informuje, że zamieszanych w to zdarzenie jest sześciu zatrzymanych.

Pracownicy aresztu wzięci jako zakładnicy. Trwają negocjacje w sprawie ich uwolnienia

Pracownicy aresztu wzięci jako zakładnicy. Trwają negocjacje w sprawie ich uwolnienia

Źródło:
Reuters, RIA Novosti

Zaczęło się od nieudanej kradzieży sklepowej, skończyło na policyjnej blokadzie i strzałach ostrzegawczych. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.

Policyjna blokada i strzały ostrzegawcze

Policyjna blokada i strzały ostrzegawcze

Źródło:
tvn24.pl

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ekstremalne warunki pogodowe spodziewane są w Stanach Zjednoczonych w nadchodzącym tygodniu. Jedna fala upałów sięgnie od Chicago po Nowy Jork, obejmując swoim zasięgiem tereny zamieszkiwane przez dziesiątki milionów ludzi, zaś druga utrzyma się na południowym zachodzie. W stanie Montana spodziewane są natomiast śnieżyce.

Na południu kraju 40 stopni, na północy - mróz i śnieżyce

Na południu kraju 40 stopni, na północy - mróz i śnieżyce

Źródło:
PAP, AccuWeather, CNN

Agencja Reutera opublikowała projekt dokumentu końcowego szczytu pokojowego w sprawie Ukrainy w Szwajcarii. Wynika z niego, że dla zgromadzonych głów państw i szefów rządów kluczową kwestią jest zabezpieczenie instalacji jądrowych, w tym zaporoskiej elektrowni pod kontrolą Ukrainy. Konieczne też jest - jak ma wynikać z międzynarodowych ustaleń - zapewnienie nieprzerwanych dostaw żywności, uwolnienie jeńców oraz porwanych przez rosyjskie władze ukraińskich dzieci.

Kluczowa kwestia instalacji jądrowych. Są wstępne ustalenia szczytu w Szwajcarii

Kluczowa kwestia instalacji jądrowych. Są wstępne ustalenia szczytu w Szwajcarii

Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

IMGW ostrzega przed pogodowymi zagrożeniami. O poranku w części kraju intensywnie pada deszcz, a miejscami może zagrzmieć. Burze powrócą także w drugiej części dnia.

IMGW ostrzega. Niedziela pod znakiem burz

IMGW ostrzega. Niedziela pod znakiem burz

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Ukraina ma prawo żądać, aby Rosja nie zawierała sojuszu wojskowego z Chinami - tak szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski odniósł się do deklaracji rosyjskiego dyktatora Władimira Putina, że inwazja na Ukrainę może zostać zakończona po deklaracji władz Kijowa, że kraj nigdy nie przystąpi do NATO.

Ukraina poza NATO jako jeden z warunków pokoju? Radosław Sikorski komentuje

Ukraina poza NATO jako jeden z warunków pokoju? Radosław Sikorski komentuje

Źródło:
tvn24.pl

G7 powtarza jednogłośne zaangażowanie, by bronić międzynarodowego systemu reguł opartego na prawie, wystawionego na niebezpieczeństwo przez rosyjską agresję - tak premier Włoch Giorgia Meloni podsumowała zakończone obrady szczytu G7 w Apulii na południu Włoch. Szefowa prawicowego rządu podkreśliła, że przywódcy "udzielili Ukrainie jednogłośnego i stanowczego poparcia, które pozostanie w mocy tak długo, jak będzie to konieczne".

"Propaganda" Putina, pułapka Hamasu i zyskowny przemyt migrantów. Włoska premier o szczycie G7

"Propaganda" Putina, pułapka Hamasu i zyskowny przemyt migrantów. Włoska premier o szczycie G7

Źródło:
PAP

Polacy zadebiutują na Euro 2024 w meczu przeciwko Holandii. W Szwajcarii trwa szczyt pokojowy poświęcony rosyjskiej agresji na Ukrainę. Rzecznik dyscyplinarny Sądu Najwyższego postawił pierwszej prezes SN Małgorzacie Manowskiej zarzuty dyscyplinarne, a przez stolicę przeszła Parada Równości. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 16 czerwca.

Pięć rzeczy, które warto dziś wiedzieć

Pięć rzeczy, które warto dziś wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda na dziś. Niedziela 16.06 okaże się deszczowa w wielu regionach. Miejscami spodziewane są także burze, którym towarzyszyć będą silniejsze opady a także porywisty wiatr. Termometry pokażą od 19 do 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela 16.06. Deszcz pojawi się w wielu miejscach, może zagrzmieć

Pogoda na dziś - niedziela 16.06. Deszcz pojawi się w wielu miejscach, może zagrzmieć

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do PSL-u poszło w sumie 33 tysiące maili z prośbą o łaskawe spotkanie z tęczowymi rodzinami. To jest polityków psi obowiązek, żeby zapewnić im bezpieczeństwo. 33 tysiące maili, okrągłe zero odpowiedzi - powiedział w "Faktach po "Faktach" w TVN24 Hubert Sobecki ze Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza. W ocenie Mirosławy Makuchowskiej z Kampanii Przeciw Homofobii, odpowiedzialnym za sytuację par homoseksualnych w Polsce jest premier Donald Tusk.

"33 tysiące maili na skrzynki PSL-u. Okrągłe zero odpowiedzi"

"33 tysiące maili na skrzynki PSL-u. Okrągłe zero odpowiedzi"

Źródło:
TVN24

Rosyjskie systemy obrony powietrznej S-300 i S-400 okazały się nieskuteczne w walce z atakami sił ukraińskich na zaanektowany Krym - pisze ukraiński portal wojskowy Defense Express. Półwyspu ma chronić Prometeusz.

"Eksperyment" Rosjan. Wysłali Prometeusza

"Eksperyment" Rosjan. Wysłali Prometeusza

Źródło:
Defense Express, Kyiv Post

Siłom ukraińskim udało się zatrzymać ofensywę armii rosyjskiej pod Charkowem. W obwodzie donieckim Rosjanie przedarli się przez obronę i ruszyli w stronę granic administracyjnych regionu - ocenia sytuację na froncie ukraińska sekcja BBC. Urzędnik NATO, cytowany przez portal Ukraińska Prawda, ujawnił, że straty Rosji podczas ofensywy w obwodzie charkowskim były "astronomiczne". Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.  

"Astronomiczne" straty Rosji. Azow dziękuje Bidenowi

"Astronomiczne" straty Rosji. Azow dziękuje Bidenowi

Źródło:
BBC, Ukraińska Prawda, NV, PAP, tvn24.pl

Uczestnicy i uczestniczki Parady Równości przeszli w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który objął patronat nad imprezą. Według szacunków ratusza w paradzie przeszło około 20 tysięcy osób. Po raz pierwszy w historii warszawskiej parady wziął w niej udział TVN Warner Bros. Discovery ze swoją platformą.

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Michał Dąbrowski wie, co to walka, bo z własnymi słabościami walczy na co dzień. Kwalifikację na igrzyska paralimpijskie w szermierce zdobył sam, ale żeby pojechać do Paryża, musi wygrać z rakiem. Leczenie jest drogie i nierefundowane, dlatego potrzebuje pomocy.

Zdobył mistrzostwo świata, potem przyszła diagnoza. Polski paralimpijczyk zbiera na drogi lek

Zdobył mistrzostwo świata, potem przyszła diagnoza. Polski paralimpijczyk zbiera na drogi lek

Źródło:
Fakty TVN

Popularne wśród turystów plaże na singapurskiej wyspie Sentosa zostały zamknięte w sobotę. Na wodzie i piasku unosi się czarna maź. Powodem jest wyciek ropy naftowej z pobliskiego terminalu żeglugowego.

Ostrzeżenie na plażach w turystycznym raju. "Trzymajcie się z dala od wody"

Ostrzeżenie na plażach w turystycznym raju. "Trzymajcie się z dala od wody"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Jedno z wiodących szwajcarskich muzeów planuje usunąć z wystawy pięć obrazów, co do których istnieje podejrzenie, że zostały zrabowane przez nazistów. Wśród nich są dzieła Claude'a Moneta i Vincenta van Gogha - donosi BBC.

Nazistowski cień na obrazach. Muzeum wycofuje dzieła

Nazistowski cień na obrazach. Muzeum wycofuje dzieła

Źródło:
BBC

W sobotę około południa ze stawu w parku Szczęśliwickim na Ochocie wyłowiono ciało kobiety. Na miejscu pracuje prokurator.

Zwłoki kobiety wyłowione z parkowego stawu

Zwłoki kobiety wyłowione z parkowego stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Żołnierze jechali do migrantów, którzy próbowali przekroczyć granicę z Białorusią. Gdy na drodze stanął im żubr, gwałtownie zahamowali. Auto przewróciło się. Wojskowi opuścili już szpital. Żubrowi też nic się nie stało.

Trzej żołnierze trafili do szpitala po spotkaniu z żubrem

Trzej żołnierze trafili do szpitala po spotkaniu z żubrem

Źródło:
tvn24.pl

Rzecznik dyscyplinarny Sądu Najwyższego postawił pierwszej prezes SN Małgorzacie Manowskiej zarzuty dyscyplinarne - poświadczenie nieprawdy i działania na szkodę interesu publicznego. W tle sprawy jest spór wewnątrz instytucji. Pojawiają się też pytania, co dalej z ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego z zarzutami dyscyplinarnymi. W tle spór wewnątrz instytucji

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego z zarzutami dyscyplinarnymi. W tle spór wewnątrz instytucji

Źródło:
Fakty TVN

"A czy państwo otrzymali już powołanie na ćwiczenia wojskowe..." - tego typu komentarze krążą w mediach społecznościowych w reakcji na publikowane w sieci karty powołań do wojska. Według nagłaśnianego przekazu wojsko ma teraz wysyłać więcej takich kart i to do osób "z łapanki". Uspokajamy i wyjaśniamy.

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

Źródło:
Konkret24

W sobotę nastąpiło oficjalne otwarcie brakującego fragmentu obwodnicy Koszalina oraz Sianowa w ciągu drogi S6. Ruch jednak odbywa się ze zwężeniem do jednej jezdni na 800-metrowym odcinku, gdzie trwają ostatnie prace, a także trwa procedura uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu. Procesowi budowy nowej obwodnicy towarzyszyło też wiele komplikacji.

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

Źródło:
PAP

Strażniczki miejskie z Konstantynowa Łódzkiego znalazły nielegalną hodowlę psów. Warunki, w jakich przebywały zwierzęta, były dramatyczne. Na miejscu pojawili się także policjanci, urzędnicy i Łódzkie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Psy zostały odebrane 63-letnimu mężczyźnie.

Psy przebywały w dramatycznych warunkach. Odebrano 80 zwierząt

Psy przebywały w dramatycznych warunkach. Odebrano 80 zwierząt

Źródło:
tvn24.pl

1344 metry - na taką głębokość zanurkował pewien żółw skórzasty z rejonu Wysp Salomona. Jeśli wynik ten zostanie potwierdzony badaniami naukowymi, zostanie uznany za rekord Guinnessa.

"Spektakularny" wyczyn żółwia może trafić do Księgi rekordów Guinnessa

"Spektakularny" wyczyn żółwia może trafić do Księgi rekordów Guinnessa

Źródło:
livescience.com, tvnmeteo.pl

Za chwilę będzie tak, że dowolny filmik z osobą, która idzie ulicą, będzie mógł być szybko przerobiony tak, że zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Michał Koźbiał, badacz sztucznej inteligencji w NASK. Problem dotyczy głównie kobiet, ale narażony jest każdy. - Celem tego typu fejków mogą być szantaże, okupy, wyłudzenia – komentuje Michał Wendt, szef firmy informatycznej Elsii.

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Źródło:
tvn24.pl

Uprzedzałem, że będę pisał o książkach, których nikt nie czyta. I właśnie trafiła mi się taka książka.

Żeby się nie pozabijać…

Żeby się nie pozabijać…

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Okręgowa w Łodzi wszczęła śledztwo w sprawie "willi Kwaśniewskich" - dowiedzieli się dziennikarze "Superwizjera" TVN i tvn24.pl, Maciej Duda i Łukasz Ruciński. Prokuratura podejrzewa, że Tomasz Kaczmarek, znany jako agent Tomek, miał na polecenie ówczesnych szefów CBA, Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, sporządzać fałszywe notatki operacyjne. Te miały później służyć jako rzekome dowody na to, że Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy byli właścicielami willi w Kazimierzu Dolnym.

Wraca sprawa "willi Kwaśniewskich". Śledztwo w sprawie poleceń, jakie agentowi Tomkowi wydawali Kamiński i Wąsik

Wraca sprawa "willi Kwaśniewskich". Śledztwo w sprawie poleceń, jakie agentowi Tomkowi wydawali Kamiński i Wąsik

Źródło:
Superwizjer, tvn24.pl

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Warszawska Strefa Kibica (WSK) na błoniach Stadionu Narodowego ruszy już w niedzielę. Będzie tam można obejrzeć wszystkie grupowe mecze Polaków. Jak przekazał Bartosz Kusior, członek zarządu spółki PL2012+, która zarządza stadionem, koszt zorganizowania strefy to milion złotych.

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Źródło:
PAP

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiadała o premierze drugiego sezonu serialu "Ród smoka", który można będzie oglądać na debiutującej platformie Max. Odcinek poświęcono też między innymi 90. urodzinom Kaczora Donalda oraz powracającej z nowym albumem Ewelinie Flincie.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl