Kultura i styl

Oscar i manifest, który ożywił publiczność. Meryl Streep wstała z fotela

Kultura i styl

TwitterPatricia Arquette o filmie "Boyhood"

- To jest czas na zrównanie płac dla wszystkich raz na zawsze i wyrównanie praw kobiet – zaapelowała ze sceny Patricia Arquette, zdobywczyni Oscara dla najlepszej aktorki za rolę drugoplanową w filmie "Boyhood". Jej przemówienie ożywiło publiczność, głównie Meryl Streep, która z uśmiechem na twarzy wtórowała aktorce, wielokrotnie krzycząc "tak".

Większość zdobywców Oscara w swoim przemówieniu kieruje słowa podziękowania do rodziny, przyjaciół i współpracowników. Zdarza się jednak, że nagrodzeni tą chwile wykorzystują na apel i przekazanie publiczności ważnego dla siebie przesłania.

Manifest

Tego typu mowę przygotowała właśnie Patricia Arquette, od dawna typowana do nagrody za rolę w dramacie "Boyhood", który kręcony był przez 12 lat. Po odebraniu statuetki podczas 87. gali rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, Arquette wygłosiła manifest dotyczący zrównania płac kobiet i mężczyzn oraz równouprawnienia w Stanach Zjednoczonych.

– Zwracam się do każdej kobiety, która urodziła dziecko, do każdego obywatela i podatnika w tym kraju. Walczyliśmy o równe prawa dla wszystkich. To jest czas na zrównanie płac dla wszystkich raz na zawsze i wyrównanie praw kobiet w Stanach Zjednoczonych Ameryki – powiedziała podczas przemówienia aktorka.

Patricia Arquette, backstage at the Oscars: "It is time for us. It is time for women." pic.twitter.com/P0WS2UdtwC— Washington Post (@washingtonpost) luty 23, 2015

Ożywiona reakcja

Przemowa Patricii Arquette spotkała się z ożywioną reakcją publiczności. Szczególnie zachwycone były Meryl Streep i Jennifer Lopez. Znana m.in. z roli w filmie "Żelazna Dama" Streep wstała z fotela i gestykulując entuzjastycznie krzyczała "tak, tak, tak", wtórując tym samym mówiącej ze sceny Arquette. Podobnie zareagowała siedząca obok piosenkarka, która oklaskiwała bohaterkę filmu "Boyhood".

Meryl Streep & JLo had incredible reactions to Patricia Arquette's demand for wage equality http://t.co/jQmlgcWN5R pic.twitter.com/0msC9vdHF6— Business Insider (@businessinsider) luty 23, 2015

Przemówienie zdobywczyni Oscara za rolę drugoplanową docenili też internauci, którzy od razu zaczęli komentować je w serwisach społecznościowych.

#PatriciaArquette (#Boyhood) w swojej przemowie poruszyła tematy równouprawnienia, to reakcje #MerylStreep. pic.twitter.com/IYczQdJJ6M— Bartłomiej Fiba (@bartekfiba) luty 23, 2015

Oscar dla naszych! Patricia Arquette i Jej porywająca przemowa,oraz wzruszająco odśpiewana "Glory" z filmu "Selma". Tak zapamiętam 87. Galę.— Ania (@AniaWloch) luty 23, 2015

Zdjęcie przemawiającej Arquette zamieściła na swoim Twitterze również Emma Watson z dopiskiem "Patricia Arquette Kocham Cię".

Yes #PatriciaArquette . Yes. Love you. http://t.co/2CQk7uIeBt pic.twitter.com/SOTZ6VKw1A— Emma Watson (@EmWatson) luty 23, 2015

Oscary rozdane

Podczas 87. gali rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej "Ida" została nagrodzona statuetką za najlepszy film nieanglojęzyczny, z kolei filmem roku został "Birdman". Obraz Alejandra Gonzaleza Inarritu zdobył statuetki w najważniejszych kategoriach. Sam Inarritu zdobył trzy statuetki: dla producenta - za najlepszy film roku, dla najlepszego reżysera oraz dla współscenarzysty.

"Birdman" zdobył też nagrodę za najlepsze zdjęcia. Cztery Oscary przyznano także filmowi Wesa Andersona "The Grand Budapest Hotel”, a trzy produkcji "Whiplash".

Autor: kl/ja / Źródło: thedailybeast.com, tvn24.pl, Twitter

Źródło zdjęcia głównego: Twitter

Pozostałe wiadomości