TVN24 | Kultura i styl

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" z piętnastoma nominacjami do Orłów

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
akw//now
Źródło:
PAP, TVN24
"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" z piętnastoma nominacjami do "Orłów"
"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" z piętnastoma nominacjami do "Orłów"
wideo 2/5
"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" z piętnastoma nominacjami do "Orłów"

Film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" Jana Holoubka zdobył najwięcej - piętnaście - nominacji do Polskich Nagród Filmowych Orły 2021. Dwanaście nominacji otrzymała "Sala samobójców. Hejter" Jana Komasy. Nagrody zostaną przyznane w 20 kategoriach.

Listę filmów, które będą rywalizować o tegoroczne Orły w 20 kategoriach, ogłoszono w czwartek podczas transmisji online. Nominacje odczytali Joanna Kulig i Bartosz Bielenia, laureaci nagród za role w - kolejno - "Zimnej wojnie" i "Bożym Ciele".

W tym roku najwięcej nominacji - piętnaście - w wyścigu po statuetki zdobył wyprodukowany przez TVN Grupa Discovery film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" Jana Holoubka. Dwanaście nominacji otrzymała "Sala samobójców. Hejter" Jana Komasy, koprodukcja TVN Grupa Discovery.

"Szarlatan" Agnieszki Holland oraz "Jak najdalej stąd" Piotra Domalewskiego ubiegają się o nagrody w dziesięciu kategoriach. Na dalszych miejscach pod względem liczby nominacji uplasowały się: "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego (osiem nominacji), "Śniegu już nigdy nie będzie" Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta (siedem nominacji), "Wszystko dla mojej matki" Małgorzaty Imielskiej (pięć nominacji) i "Zieja" Roberta Glińskiego (pięć nominacji).

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" to opowieść o tym, jak wymiar sprawiedliwości zamienia się w aparat represjiKino Świat

Największym zaskoczeniem jest brak nominacji dla twórców "Śniegu już nigdy nie będzie" w kategorii głównej i reżyserskiej. O statuetkę dla najlepszego filmu powalczą za to "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" Jana Holoubka, "Jak najdalej stąd" Piotra Domalewskiego, "Sala samobójców. Hejter" Jana Komasy, "Szarlatan" Agnieszki Holland oraz "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego. Twórcy tych filmów mogą także otrzymać nagrodę za najlepszą reżyserię.

Kto walczy o nominacje?

Orłem w kategorii najlepsza główna rola kobieca mogą zostać docenione Agata Kulesza ("25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" i "Śniegu już nigdy nie będzie"), Zofia Stafiej ("Jak najdalej stąd"), Maja Ostaszewska ("Śniegu już nigdy nie będzie") lub Zofia Domalik ("Wszystko dla mojej matki").

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"TVN

Szansę na nagrodę za najlepszą główną rolę męską mają Piotr Trojan ("25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"), Arkadiusz Jakubik ("Jak najdalej stąd"), Maciej Musiałowski ("Sala samobójców. Hejter"), Ivan Trojan ("Szarlatan") i Andrzej Seweryn ("Zieja").

Statuetkę za najlepszy scenariusz mogą otrzymać Andrzej Gołda ("25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"), Piotr Domalewski ("Jak najdalej stąd"), Marek Epstein ("Szarlatan"), Mateusz Pacewicz ("Sala samobójców. Hejter") lub Mariusz Wilczyński ("Zabij to i wyjedź z tego miasta").

Nagroda w kategorii odkrycie roku może powędrować do Jana Holoubka (za reżyserię "25 lat niewinności. Sprawy Tomka Komendy"), Zofii Stafiej (za najlepszą główną rolę kobiecą w "Jak najdalej stąd"), Zofii Domalik (za najlepszą główną rolę kobiecą we "Wszystko dla mojej matki") lub Mariusza Wilczyńskiego (za najlepszą reżyserię i scenariusz do "Zabij to i wyjedź z tego miasta").

Jan Holoubek o filmie "25 lat niewinności. Historia Tomasza Komendy"
Jan Holoubek o filmie "25 lat niewinności. Historia Tomasza Komendy"TVN24

O Orła dla najlepszego dokumentu rywalizują "Guczo. Notatki z życia" Marii Zmarz-Koczanowicz, "Lekcja miłości" Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei, "Ściana cieni" Elizy Kubarskiej, "Wieloryb z Lorino" Macieja Cuskego, a także "Zwyczajny kraj" Tomasza Wolskiego.

Najlepszym filmem europejskim może okazać się "Zdrajca" Marco Bellocchio, "Judy" Ruperta Goolda, "Nędznicy" Ladja Ly, "Emma" Autumn de Wilde i "Daleko od Reykjaviku" Grímura Hákonarsona.

W kategorii Najlepszy filmowy serial fabularny nominacje otrzymały dwa seriale produkcji TVN Grupa Discovery: "Chyłka. Rewizja" (reż. Łukasz Palkowski, Marek Wróbel) oraz "Szadź" (reż. Sławomir Fabicki, Maciej Bochniak, Anna Kazejak).

"Chyłka - Rewizja" od 6 października w Player.pl

Orły 2021

Orły zostaną przyznane łącznie w 20 kategoriach, wśród nich najlepsza muzyka, scenografia, zdjęcia, kostiumy, montaż i filmowy serial fabularny.

O nominacje w kategorii najlepszy film walczyło 40 produkcji. W tym roku po raz pierwszy dopuszczono do konkursu filmy, które planowały dystrybucję kinową, ale ze względu na zamrożenie branży miały premierę - i co najmniej tygodniowe rozpowszechnianie - na dostępnych w kraju platformach VOD.

Polskie Nagrody Filmowe zostaną wręczone po raz 23. Gala, w trakcie której poznamy zwycięzców, ma odbyć się na przełomie maja i czerwca. Transmisję będzie można śledzić na antenie CANAL+. Wcześniej, w czwartek 20 maja ogłoszony zostanie laureat Orła za Osiągnięcia Życia.

W 2020 roku statuetkę dla najlepszego filmu zdobyło "Boże Ciało" Jana Komasy. W poprzednich latach uhonorowane zostały m.in. "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego, "Cicha noc" Piotra Domalewskiego, "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego, "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej, "Bogowie" Łukasza Palkowskiego oraz "Ida" Pawlikowskiego.

>> Zobacz wyniki zeszłorocznych nagród Orły 2020

"Sprawa Tomka Komendy"

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" to opowieść o życiu młodego mężczyzny niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za zbrodnię, której nie popełnił. Kolejne ekspertyzy potwierdzały jego udział w zbrodni, a wszelkie dowody działały na jego niekorzyść, przez co trafił za kratki. Przez blisko dwie dekady uwięzienia był bity, zastraszany, upokarzany i zdany tylko na siebie.

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"
"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"TVN

W końcu, po kilkunastu latach odsiadki, na jego drodze pojawili się prokuratorzy i policjant, którzy postanowili odkryć prawdę stojącą za zagadkową sprawą zatrzymanego. "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" to poruszająca opowieść o niezłomności ludzkiego ducha, wytrwałości oraz sile, jaka tkwi w rodzinie.

ZOBACZ FILM "25 LAT NIEWINNOŚCI. SPRAWA TOMKA KOMENDY" ORAZ SERIALOWĄ ODSŁONĘ FILMU NA PLAYER.PL

Rolę Tomasza Komendy zagrał Piotr Trojan, który za swoją kreację został uhonorowany Złotym Lwem w Gdyni. W obsadzie aktorskiej zobaczymy również, między innymi Agatę Kuleszę, Jana Frycza, Andrzeja Konopkę, Magdalenę Różczkę i Dariusza Chojnackiego.

Aktorzy o filmie "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"
Aktorzy o filmie "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"TVN24

Wszystkie nominacje do Orłów 2021 dla filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy":

Najlepszy montaż:

Rafał Listopad

Najlepsze zdjęcia:

Bartłomiej Kaczmarek

Najlepsze kostiumy:

Weronika Orlińska

Najlepsza charakteryzacja:

Liliana Gałązka i Mirela Zawiszewska

Najlepsza scenografia:

Maciej Fajst

Najlepszy dźwięk:

Kacper Habisiak, Marcin Kasiński, Przemysław Kamieński

Odkrycie roku:

Jan Holoubek (reżyseria)

Najlepsza drugoplanowa rola kobieca:

Magdalena Różczka

Najlepsza drugoplanowa rola męska:

Jan Frycz

Najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca:

Agata Kulesza

Najlepsza pierwszoplanowa rola męska:

Piotr Trojan

Najlepszy scenariusz:

Andrzej Gołda

Najlepsza reżyseria:

Jan Holoubek

Najlepszy film:

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" (reż. Jan Holoubek)

Autor:akw//now

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Kino Świat

Pozostałe wiadomości