Oscary według nowych zasad. "Najlepszy film" z kobietami, LGBTQ i mniejszościami etnicznymi

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
kb//rzw
Źródło:
TVN24
Oscary bardziej różnorodne. Jakie obrazy będą mogły walczyć w kategorii najlepszy film? Relacja Marcina WronyTVN24
wideo 2/10
TVN24Oscary bardziej różnorodne. Jakie obrazy będą mogły walczyć w kategorii najlepszy film? Relacja Marcina Wrony

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła nowe zasady, które będą musiały spełniać obrazy, aby walczyć o Oscara w kategorii najlepszy film. Promowana ma być różnorodność na ekranie i poza nim oraz włączanie osób z grup mniejszościowych w proces produkcji. "Nasze ramy muszą zostać poszerzone" - brzmi oświadczenie szefów Akademii Filmowej, przyznającej najbardziej cenione wyróżnienia w branży.

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej opublikowała szczegółowe wytyczne dotyczące różnorodności. Zmiany zostaną wprowadzone w regulaminie Oscarów. Najważniejsze dotyczą na razie kategorii najlepszy film. Filmy zgłaszane do tej kategorii będą musiały spełniać dwa z czterech zaprezentowanych we wtorek kryteriów.

Cztery kryteria

Nowe zasady określają, jaki procent aktorów i całej ekipy filmowej musi pochodzić z grup określanych jako niedostatecznie reprezentowane, do których zaliczono przedstawicieli mniejszości etnicznych i rasowych, społeczności LGBTQ, kobiety oraz osoby z niepełnosprawnościami.

Pierwsze kryterium dotyczy obecności przedstawicieli mniejszości na ekranie. Zawiera trzy podpunkty:

1. Aktor, aktorka pierwszoplanowa albo aktor, aktorka w liczącej się roli drugoplanowej muszą być przedstawicielami azjatyckiej, latynoskiej, czarnoskórej, rdzennych mieszkańców Ameryki, mieszkańców z Bliskiego Wschodu lub Afryki Północnej, Hawajów lub innej mniejszości etnicznej.

2. 30 procent aktorów w mniejszych rolach w filmie mają stanowić kobiety, przedstawiciele grup etnicznych, społeczności LGBTQ oraz osoby niepełnosprawne.

3. Temat filmu ma dotyczyć grup niedostatecznie reprezentowanych.

Pozostałe trzy kryteria odnoszą się do personelu firm zajmujących się marketingiem, reklamą i dystrybucją filmów, a także miejsc w programach stażowych, możliwości szkoleń i rozwoju.

Drugie kryterium mówi o tym, że kierownictwo zespołów twórczych musi spełniać takie same warunki, jak zapisane w pierwszym kryterium.

Kryterium trzecie dotyczy otwarcia branży i stworzenia możliwości zawodowej dla przedstawicieli mniejszości.

Kryterium czwarte dotyczy przedstawicieli mniejszości w dziale promocji i marketingu danego filmu.

Oświadczenie szefów Amerykańskiej Akademii Filmowej

Szefowie Amerykańskiej Akademii Filmowej wyjaśniają swoje intencje w oświadczeniu, rozesłanym do dziennikarzy od lat obsługujących Oscary.

"Nasze ramy muszą zostać poszerzone, by odzwierciedlać zróżnicowanie ogólnoświatowej społeczności zarówno w tworzeniu obrazów, jak i w przypadku ich odbiorców. Wierzymy, że te standardy dotyczące inkluzywności (włączania poszczególnych grup - red.) będą katalizatorem długotrwałej, fundamentalnej zmiany w naszej branży" - brzmi oświadczenie, które zacytował korespondent "Faktów" TVN w Stanach Zjednoczonych Marcin Wrona.

Skąd te zmiany?

Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej już w 2015 roku stanęła wobec akcji #OscarsSoWhite. Przedstawiciele mniejszości twierdzili, że Oscary są zdominowane przez białych mężczyzn. Wtedy postanowiono, że do 2020 roku podwojona będzie liczba kobiet wśród członków Akademii, podwojona będzie liczba przedstawicieli mniejszości i zwiększona będzie liczba przedstawicieli innych państw.

W 2015 roku internauci zauważyli, że wśród nominowanych w kategoriach aktorskich nie znalazła się żadna osoba czarnoskóra czy przedstawiciel mniejszości etnicznej. To była największa liczba nominacji dla białoskórych aktorów od 1998 roku.

#OscarsSoWhite. Internet reaguje na "wybielone" nominacje >>>

Od kiedy zmiany wchodzą w życie?

Zasady będą stopniowo wprowadzane od 2022 roku. Podczas 94. i 95. ceremonii rozdania Oscarów, zaplanowanych na 2022 i 2023 rok, filmy zgłaszane w kategorii najlepszy film będą musiały spełniać specjalny formularz Academy Inclusion Standards.

Zmiany całkowicie wejdą w życie przy okazji 96. Ceremonii Oscarowej w 2024 roku.

Nowe zasady są częścią pięcioletniego planu, mającego promować różnorodność i sprawiedliwe reprezentowanie grup mniejszościowych oraz kobiet w obrazach filmowych.

Autor:kb//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Tagi:
Raporty: