Nagroda Literacka Nike zostanie przyznana po raz 26. w niedzielę, 2 października. Przybliżamy siedem finałowych książek tegorocznej edycji. - Historia kilku wygnań Zygmunta Baumana, tych fizycznych i tych symbolicznych, bardzo źle świadczy o kraju, który do końca uważał za swój - mówi Autor Domosławski, nominowany za biografię "Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana".
TRANSMISJA GALI WRĘCZENIA 26. NAGRODY LITERACKIEJ NIKE W NIEDZIELĘ O 20 W TVN24 I TVN24 GO
Artur Domosławski od 2011 roku związany jest z tygodnikiem "Polityka". Teatrolog, dziennikarz, reportażysta i pisarz znalazł się po raz pierwszy wśród finalistów Nagrody Literackiej Nike dzięki biografii "Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana". Wcześniej, w 2017 roku, nominację do nagrody zdobył reportaż "Wykluczeni".
Uznanie przyniosła mu książka "Gorączka latynoamerykańska" z 2004 roku, która była reporterskim zapisem jego podróży przez niemal całą Amerykę Środkową i Południową. Swoje obserwacje wzbogacił wątkami historycznymi poszczególnych państw, w dużej mierze zwracając uwagę na czas rewolucji komunistycznych oraz wojskowych zamachów stanu. Wydana w 2007 roku "Ameryka zbuntowana", która była zbiorem rozmów amerykańskich lewicowych intelektualistów, doceniona została Nagrodą im. Beaty Pawlak.
Duży rozgłos zdobyła również biografia "Kapuściński non-fiction" z 2010 roku. Kwestionowała ona między innymi wierność szczegółów opisywanych w słynnych reportażach Kapuścińskiego, opisywała powikłane związki reportażysty z władzami i tajnymi służbami PRL, zawierała szczegóły o jego życiu intymnym i o trudnych relacjach z córką. Niektóre tezy oparto na wypowiedziach osób zachowujących anonimowość. Książka wywołała szeroką dyskusję na temat warsztatu reportera i pisarza oraz czasów, w których przyszło działać Kapuścińskiemu. W tym samym roku Domosławski otrzymał nagrodę Dziennikarza Roku magazynu "Press".
Nagroda Nike 2022. Niezwykle potrzebna biografia, w czasach kłótni o pamięć
W swojej najnowszej książce Domosławski postanowił zmierzyć się ze skomplikowaną i wielowarstwową biografią Zygmunta Baumana - jednego z najważniejszych współczesnych filozofów i intelektualistów świata. Autor książki postanowił wybrać najważniejsze momenty życia Baumana, tworząc z nich swoistą mapę życia filozofa, której kluczem jest socjalizm i obcość. Żydowski chłopiec w poznańskim getcie ławkowym, nastoletni uciekinier do ZSRR przed Holokaustem, żołnierz, komunista, agitator i propagandysta, a zaraz potem światowej sławy myśliciel - to tylko niektóre z portretów, jakie wyłaniają się z tekstu. "Wygnaniec" stanowi niepowtarzalną biografię, niezwykle potrzebną w czasach burzliwych kłótni o pamięć.
- Stworzono wokół niego czarną legendę, która nie miała nic - bądź bardzo niewiele - wspólnego z faktami. Natomiast obsługiwała rozmaite frustracje, fobie i polityczne zapotrzebowanie - ocenia Artur Domosławski.
- Historia kilku wygnań Zygmunta Baumana: tych fizycznych i symbolicznych, bardzo źle świadczy o kraju, który do końca uważał za swój - dodaje.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl/ Wydawnictwo Wielka Litera/ dzięki uprzejmości Fundacji Nagrody Nike