"Dziewczyna z igłą" i "Pod wulkanem" w programie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto

"Pod wulkanem" reż. Damian Kocur
Reżyser filmu "Chleb i Sól": taka nagroda, mam nadzieje, że mi trochę pomoże
Źródło: TVN24

Dwie fabuły polskich reżyserów znalazły się w programie tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto, jednego z pięciu najważniejszych festiwali filmowych na świecie. W sekcji wydarzenia jest "Pod wulkanem" Damiana Kocura. Natomiast "Dziewczyna z igłą" Magnusa von Horna pokazana zostanie w sekcji Special Presentations.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto (TIFF) zaliczany jest do Wielkiej Piątki - najważniejszych tego typu wydarzeń na świecie, obok Festiwalu Filmowego Sundance, Berlinale, Festiwalu Filmowego w Cannes oraz Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. TIFF, który zazwyczaj zamyka kalendarz tej piątki, od lat pełni rolę papierka lakmusowego przed rozpoczynającym się sezonem nagród filmowych - w tym Oscarów

Formuła imprezy sprawia, że jest festiwalem wyjątkowym. W przeciwieństwie do pozostałych nie ma tu ścisłego podziału na typowe sekcje konkursowe, a najważniejsze nagrody - People's Choice Award - przyznaje festiwalowa publiczność. Od 2009 roku przyznawane są osobno filmom fabularnym, filmom dokumentalnym oraz tytułom z sekcji Midnight Madness. Dotychczas żaden film reżysera lub reżyserki z Polski nie otrzymał People's Choice Award MFF w Toronto. 

W 2015 roku stworzono sekcję konkursową Platform Prize. Ówczesny CEO festiwalu Cameron Bailey zwrócił uwagę, że sekcja Platform i sama nagroda zostały wprowadzone do programu, żeby docenić te filmy, które znalazły się w programach innych tego typu wydarzeń na świecie, a które nie zostały docenione w należyty sposób. Zaznaczył, że do tej sekcji wybierane są filmy autorsko innowacyjne i przełomowe, na podobnych zasadach, na jakich wybierane są tytuły do sekcji Director's Fortnight czy Un Certain Regard Festiwalu Filmowego w Cannes. Są to filmy z całego świata, które nie znalazły północnoamerykańskiego dystrybutora. Ponadto w ramach MFF w Toronto osobne składy jurorskie przyznają nagrody filmom kanadyjskim. Jest również międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych. 

Łącznie w programie TIFF jest czternaście sekcji. Najważniejsze z nich to:

  • Centrepiece - filmy fabularne cenionych światowych twórców i twórczyń,
  • Discovery - pierwsze lub drugie filmy fabularne danego reżysera/reżyserki,
  • Gala Presentations oraz Special Presentations - obie sekcje obejmują północnoamerykańskie, kanadyjskie lub światowe premiery wybitnych twórców bądź filmów z gwiazdorską obsadą. 

We wtorek organizatorzy festiwalu opublikowali listę tytułów, które znalazły się w cieszącej się ogromnym prestiżem sekcji Centrepiece. Lista składa się z 43 filmów, reprezentujących 41 państw.

Sekcja Centrepiece - jak czytamy w informacji prasowej TIFF - "docenia i celebruje dokonania światowej kinematografii, zapraszając widzów do zanurzenia się w dynamicznym zestawie współczesnych filmów". "Program (sekcji) odzwierciedla wysiłki TIFF o stworzenie wysokiej jakości platformy międzynarodowego kina i składa się z tytułów docenionych podczas festiwali w różnych zakątkach świata, wyczekiwanych premier autorstwa międzynarodowych i kanadyjskich talentów oraz najnowszych filmów wpływowych i wybitnych filmowców" - wyjaśniono.  

CHLEB I SÓL
Zwiastun filmu "Chleb i sól"
Źródło: Studio Munka

"Pełen napięcia i aktualny" film Damiana Kocura

Jedną z 18 tegorocznych światowych premier w ramach Centrepiece będzie uroczysty pokaz drugiej pełnometrażowej fabuły Damiana Kocura "Pod wulkanem". Kocur zachwycił międzynarodową krytykę i publiczność w 2022 roku debiutanckim filmem "Chleb i sól", który otrzymał między innymi Nagrodę Specjalną Jury sekcji Orizzonti MFF w Wenecji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: RECENZJA FILMU "CHLEB I SÓL" DAMIANA KOCURA

Główne role w "Pod wulkanem" zagrali: Sofia Berezovska, Roman Lutskyi, Anastasiya Karpenko i Fedir Pugachov. Scenariusz filmu jest autorstwa Kocura i Marty Konarzewskiej.

"Czteroosobowa rodzina ukraińska z dnia na dzień staje się grupą uchodźców podczas swoich wakacji na Wyspach Kanaryjskich po tym, jak Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę" - czytamy w opisie filmu na stronie TIFF. Film określony został jako "pełen napięcia i aktualny".

Z materiałów prasowych dowiadujemy się, że rosyjski atak na Ukrainę zmusza młodą rodzinę do pozostania na Teneryfie.

Polska premiera "Pod wulkanem" odbędzie się w ramach Konkursu Głównego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 

"Pod wulkanem" reż. Damian Kocur
"Pod wulkanem" reż. Damian Kocur
Źródło: Toronto International Film Festival 2024

Kolejny sukces "Dziewczyny z igłą"

Drugim bardzo ważnym polskim akcentem w programie tegorocznej edycji festiwalu w Toronto będzie północnoamerykańska premiera filmu Magnusa von Horna "Dziewczyna z igłą". Duńsko-polsko-szwedzka produkcja znalazła się w sekcji Special Presentations.

Polskim producentem filmu jest Mariusz Włodarski z Lava Film, który współpracuje z von Hornem od 2007 roku przy niemal wszystkich tytułach reżysera (wyjątkiem jest jedynie krótki metraż "Echo" z 2008 roku). Von Horn urodził się w szwedzkim Goteborgu, ale posiada również polskie obywatelstwo. Na co dzień jest miedzy innymi wykładowcą Szkoły Filmowej w Łodzi, której jest również absolwentem.

"Dziewczyna z igłą" była jedyną tegoroczną polską produkcją i jedynym filmem wyreżyserowanym przez Polaka w Konkursie Głównym Festiwalu Filmowego w Cannes. Film wzbudził bardzo pozytywne reakcje, a wielu pisało o nim jako o jednym z faworytów konkursu. Ostatecznie twórcy wrócili z Cannes bez nagrody.

W informacji prasowej Gutek Film - polskiego dystrybutora - czytamy, że twórcy "Dziewczyny z igłą" określili tę historię jako "baśń o straszliwej prawdzie". Scenariusz autorstwa Line Langebek i von Horna luźno sięga do prawdziwych zdarzeń i historii bardzo dobrze znanej w Kopenhadze. Przenosimy się do Danii okresu I wojny światowej, gdzie młoda pracownica kopenhaskiej fabryki - Karoline (w tej roli jedna z najciekawszych duńskich aktorek młodego pokolenia Vic Carmen Sonne), stara się zawzięcie przetrwać w trudnej rzeczywistości.

Kadr z filmu "Dziewczyna z igłą"
Kadr z filmu "Dziewczyna z igłą"
Źródło: mat. prasowe. Cannes

"Gdy zachodzi w ciążę, traci pracę i zostaje pozostawiona sama sobie. Wtedy poznaje Dagmar (grana przez Trine Dyrholm - laureatkę Srebrnego Niedźwiedzia Berlinale'15 za rolę w "Komunie" - red.), charyzmatyczną właścicielkę nielegalnej agencji adopcyjnej, pomagającej matkom znaleźć nowe domy dla ich niechcianych dzieci. Nie mając żadnej alternatywy, Karoline podejmuje u Dagmar pracę jako mamka. Kobiety nawiązują nić porozumienia, jednak świat Karoline rozpada się na kawałki, gdy odkrywa szokującą prawdę o swojej mocodawczyni" - czytamy w opisie dystrybutora.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Dziewczyna z igłą" Magnusa von Horna entuzjastycznie przyjęta. "Niepodważalny i zniewalający triumf"

Wśród twórców "Dziewczyny z igłą" znaleźli się: Michał Dymek - autor zdjęć, scenografka Jagna Dobesz, montażystka Agnieszka Glińska oraz kompozytorka Frederikke Hoffmeier. W niemal każdej recenzji, jaka pojawiła się podczas canneńskiego festiwalu w najbardziej opiniotwórczych tytułach branżowych, krytycy podkreślają wybitny efekt pracy każdego z tego grona.

"Dziewczyna z igłą" jest również jednym z filmów Konkursu Głównego FPFF w Gdyni.

To, iż oba tytuły znalazły się w programie festiwalu w Toronto, sprawia, że stają się faworytami wśród filmów, które mogą być oficjalnymi kandydatami Polski do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy.

49. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto odbędzie się w dniach 5-15 września. 

Pełna lista filmów sekcji Centrepiece TIFF 2024

  1. "Addition" Marcelle Lunam 
  2. "Une part manquante" Guillaume Senez 
  3. "Nieukończony film" Lou Ye 
  4. "Anywhere Anytime" Milad Tangshir 
  5. "April" Dea Kulumbegashvili 
  6. "Beloved Tropic" Ana Endara Mislov
  7. "Kun Bang Shang Tian Tang" Huo Xin 
  8. "Suyucheon" Hong Sang Soo 
  9. "Kuraudo" Kiyoshi Kurosawa
  10. "Air Mata Buaya" Tumpal Tampubolon 
  11. "Don’t Cry, Butterfly" Dương Diệu Linh
  12. "Edge of Night" Türker Süer 
  13. "Fanatical: The Catfishing of Tegan and Sara" Erin Lee Carr 
  14. "Flow" Gints Zilbalodis
  15. "Front Row" Merzak Allouache
  16. "Happyend" Neo Sora 
  17. "Happy Holidays" Scandar Copti 
  18. "Jane Austen a gâché ma vie" Laura Piani 
  19. "Milczenie Julii" Leonardo van Dijl 
  20. "Ka Whawhai Tonu - Struggle Without End" Mike Jonathan 
  21. "El Jockey" Luis Ortega
  22. "Little Jaffna" Lawrence Valin
  23. "Los Tortuga" Belén Funes 
  24. "Matt i Mara" Kazik Radwanski 
  25. "Measures for a Funeral" Sofia Bohdanowicz 
  26. "Boku no ohisama" Hiroshi Okuyama 
  27. "Pimpinero" Andrés Baiz 
  28. "Presence" Steven Soderbergh 
  29. "Santosh" Sandhya Suri 
  30. "Seven Days" Ali Samadi Ahadi 
  31. "L'histoire de Souleymane" Boris Lojkine 
  32. "Sunshine" Antoinette Jadaone 
  33. "Sweet Angel Baby" Melanie Oates 
  34. "The Legend of the Vagabond Queen of Lagos" Agbajowo Collective (James Tayler, Ogungbamila Temitope, Okechukwu Samuel, Mathew Cerf, Tina Edukpo, Bisola Akinmuyiwa, A.S. Elijah)
  35. "The Mother and the Bear" Johnny Ma 
  36. "The Mountain" Rachel House 
  37. "The Seed of the Sacred Fig" Mohammad Rasoulof 
  38. "Den svenska torpeden" Frida Kempff 
  39. "The Village Next to Paradise" Mo Harawe 
  40. "Do nieznanej ziemi" Mahdi Fleifel 
  41. "Pod wulkanem" Damian Kocur 
  42. "Mowa wspólna" Matthew Rankin 
  43. "Jutro o świcie" Rúnar Rúnarsson 
Czytaj także: