IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W północnej i centralnej Polsce utrzymuje się ryzyko wystąpienia nocnych przymrozków. Sprawdź, gdzie obowiązują alarmy.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia w trzystopniowej, rosnącej skali.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia IMGW - przymrozki
Najniższy stopień ostrzeżeń obowiązuje w województwach:
- zachodniopomorskim, w powiatach: sławieńskim, koszalińskim, Koszalin, białogardzkim, kołobrzeskim, gryfickim, łobeskim, drawskim, wałeckim, świdwińskim, białogardzkim, szczecineckim;
- pomorskim;
- warmińsko-mazurskim;
- podlaskim, poza powiatem siemiatyckim;
- kujawsko-pomorskim;
- wielkopolskim, poza zachodnimi powiatami;
- łódzkim, w powiatach: kutnowskim, łęczyckim, łowickim, zgierskim, poddębickim, zduńskowolskim, sieradzkim, łaskim, łódzkim wschodnim, Łódź, brzezińskim, kutnowskim, pabianickim;
- mazowieckim, w północnych i centralnych powiatach;
- dolnośląskim, w powiatach: kłodzkim, wałbrzyskim, Wałbrzych, karkonoskim, Jelenia Góra.
Lokalnie prognozowany jest spadek temperatury do około -1 stopnia Celsjusza, przy gruncie do -3 st. C. Ostrzeżenia będą w mocy do godziny 6.30 w niedzielę i mogą być kontynuowane.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia
Według definicji IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Darek Delmanowicz