Wielkie starcie "Barbenheimera" i szanse Polaków. We wtorek nominacje do Oscara

Źródło:
"Variety", "The Hollywood Reporter", tvn24.pl
 "Strefa interesów" zwiastun filmu
"Strefa interesów" zwiastun filmu
Gutek Film
"Strefa interesów" zwiastun filmuGutek Film

We wtorek 23 stycznia poznamy listę twórców nominowanych do Oscarów - najbardziej pożądanych nagród branży filmowej. Będzie to zarazem finał pojedynku dwóch największych przebojów filmowych 2023 roku: "Oppenheimera" i "Barbie", czyli "Barbenheimera". Realne szanse na nominacje w głównych kategoriach ma też brytyjsko-polsko-amerykańska "Strefa interesów", a twórca zdjęć do niej, Łukasz Żal może zostać po raz trzeci doceniony przez Akademię.

Jak co roku o tej porze, magazyny filmowe za oceanem prześcigają się w typowaniu oscarowych faworytów. Nie jest to jednak wróżenie z fusów, bo wręczane właśnie kolejne nagrody kół krytyków i branżowych organizacji, wyraźnie wskazują na produkcje i twórców, którzy mogą liczyć na nominacje.

W zgodnej opinii magazynów "Variety" I "The Hollywood Reporter" na miano faworyta zasłuży prawdopodobnie "Oppenheimer" Christophera Nolana, który ma spore szanse na nominacje w 13 kategoriach. Jednocześnie eksperci filmowi przewidują, że w tym rok jeszcze trzy filmy mogą zdobyć co najmniej 10 nominacji. Są to "Barbie", której wróżą 11, zaś po 10 nominacji powinno według nich przypaść filmom "Czas krwawego księżyca" oraz "Biedne istoty".

Dla nas najbardziej liczy się to, że nakręcona z udziałem Polaków brytyjska "Strefa interesów" nie tylko uchodzi za faworyta w kategorii Film Międzynarodowy, ale ma także ogromne szanse na nominacje w głównej kategorii: Najlepszy Film.

Sandra Hüller w filmie "Strefa interesów"Gutek Film

Wyjątkowo dobry rok dla kina

Teoretycznie Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej w głównej kategorii: Najlepszy Film, może przyznać nominacje maksymalnie 10 tytułom. Rzadko jak dotąd korzystała z tej możliwości i najczęściej filmów było dziewięć, zdarzyło się też osiem. W minionym roku, gdy lista naprawdę świetnych tytułów była wyjątkowo długa, możemy spodziewać się jednak, że będzie ich właśnie 10.

Jakich filmów, obok wspomnianych wyżej czterech produkcji z szansami na ponad 10 nominacji, możemy się na niej spodziewać? Z całą pewnością dołączy do nich u nas jeszcze nieznane, znakomite "Przesilenie zimowe" Alexandra Payne'a, "American Fiction" Corda Jeffersona, francuska "Anatomia upadku" Justine Triet nagrodzona zasłużenie Złotą Palmą, "Poprzednie życie" Celine Song i na co bardzo liczymy - "Strefa interesu" Jonathana Glazera. Warto dodać, że wówczas nominację w głównej kategorii otrzyma też jego współproducentka Ewa Puszczyńska, znana wszystkim z filmów Pawła Pawlikowskiego.

To dziewięć tytułów. Co do 10. branża jest podzielona, wskazując na "Obsesję" Todda Haynessa naprzemiennie z odstającym jednak nieco od reszty filmów warsztatowo - "Maestro" Bradley'a Coopera.

Tłok w kategorii: Reżyser

W przypadku kategorii: Najlepszy Reżyser w tym roku sprawa jest nieco prostsza: niemal wszystkie stowarzyszenia krytyków i branżowe organizacje wskazują bowiem jako faworyta Christophera Nolana. Na miejscu drugim plasuje się Martin Scorsese, zaś na trzecim Yorgos Lanthimos za świetne "Biedne istoty".

Według oscarowych zasad - we wszystkich kategoriach oprócz głównej - nominacji jest jedynie pięć. Na miejsce w finalnym wyścigu o statuetkę zasługujących jest - według krytyków - znacznie więcej. Powinien na niej znaleźć się także wspomniany Alexander Payne ale także Francuzka Justine Triet z "Anatomia upadku". (Dodajmy, że ten właśnie film może wywrócić do góry nogami wszystkie oscarowe kategorie i mocno zaskoczyć ilością nominacji!).

My jednak liczymy znowu na to, że na listę trafi również Jonathan Glazer, być może zamiast Payne'a? A przecież jest jeszcze Greta Gerwig z "Barbie", do której wielkich fanek należą m.in. Meryl Streep czy Jane Campion.

To prawdopodobnie najtrudniejsza do obsadzenia w tegorocznej edycji kategoria, i chyba należałoby mówić o klęsce urodzaju.

Cillian Murphy jako tytułowy "Oppenheimer" w filmie NolanaUIP

Aktorskie pojedynki

Wielkie filmy stoją wielkimi aktorskimi kreacjami, i tych również mamy w br. obfitość. Od miesięcy jak burza idzie - zgarniając najważniejsze wyróżnienia - Cillian Murphy. Wielka rola ojca bomby atomowej "Oppenheimera" zdaje się nie mieć równie mocnego rywala, choć świetnych kreacji mamy więcej. Niektórzy są zdania, że czarnym koniem wśród pierwszoplanowych ról męskich może okazać postać gburowatego nauczyciela, kreowana po mistrzowsku przez Paula Giamattiego w "Przesileniu zimowym".

A przecież na pewno dołączą do nich jeszcze Jeffrey Wright za rolę w "American Fiction" oraz Bradley Cooper z "Maestro". A może tego ostatniego zastąpi Leonardo DiCaprio, jak nigdy dotąd odpychający w filmie Scorsesego? To także brawurowa kreacja.

Jeszcze bardziej skomplikowana jest sytuacja w kategorii: Najlepsza Pierwszoplanowa Rola Kobieca. Sporo mówi się o tym, że w tym roku Akademia powinna przyznać Oscara dwóm paniom ex aequo: Lily Gladstone za wspaniałą rolę w "Czasie krwawego księżyca" i Emmie Stone za brawurową kreację w "Biednych istotach". Niestety, o ile obie zdobyły Złote Globy - pierwsza za dramat, druga za komedię, Akademia nagradza tylko jedną aktorkę. Może pora, by to zmienić i zróżnicować gatunkowo kreacje?

Za Gladstone przemawia fakt, że będzie pierwszą rdzenną Amerykanką w historii nominowaną do Oscara, w dodatku Emma Stone ma już na koncie statuetkę, (za kreację w "La la land"), choć rolą u Lanthimosa przebija tamtą o parę długości. A mamy jeszcze naprawdę wielką kreację Carey Mulligan w "Maestro", gdzie wcieliła się w nieszczęśliwą żonę Leonarda Bernsteina i... przyćmiła Coopera.

I na tym jeszcze nie koniec. Na zasłużoną nominację liczyć też może bowiem Margot Robbie za tytułową rolę w "Barbie". I być może również Azjatka Greta Lee w przejmującym "Poprzednim życiu". I mamy tłok, bo powinno jeszcze znaleźć się miejsce dla Annette Bening za rolę ponad 60-letniej sportsmenki, która spełniła swoje życiowe marzenie i przepłynęła 177 kilometrów z Kuby na Florydę przez ocean.

Której z pań zabraknie na liście, dowiemy się we wtorek.

Polacy w grze

Bez wątpienia "Strefa interesów" Glazera to najmocniejszy polski akcent w tegorocznych Oscarach. Oprócz szans filmu na nominację w głównej kategorii: Najlepszy Film obraz jest pewniakiem w kategorii: Film Międzynarodowy. No i stwarza też szansę na nagrodę indywidualną dla Polaka. O Oscara być może zawalczy także autor zdjęć do filmu - Łukasz Żal. Operator ma już dwie nominacje na koncie - obie za zdjęcia do filmów Pawła Pawlikowskiego. Tu jednak łatwo nie będzie - za rywali ma bowiem Matthew Libatique ("Maestro"), Rodrigo Prieto ("Czas krwawego księżyca"), a wreszcie Robbiego Ryana ("Biedne istoty").

Choć "Strefa interesów" uchodzi za faworyta wśród filmów międzynarodowych ,na "krótkiej liście" znalazły się tak mocne tytuły jak wstrząsające "Śnieżne bractwo" (Hiszpania), "Pokój nauczycielski" (Niemcy), "Bulion i inne namiętności" (Francja), czy "Ja, kapitan" (Włochy).

Jak wiemy polska produkcja "Chłopi" nie znalazła się na tej liście. Niektórzy wciąż liczą, że film "załapie się" na nominację w kategorii: Animacja pełnometrażowa. Jest to jednak mało realne. Recenzje filmu są dość chłodne, choć nie brak życzliwych, (nie brak też miażdżących!), obraz nie znalazł się jednak nigdzie na liście tytułów typowanych na faworytów.

"Apolonia, Apolonia" reż. Lea Glob
"Apolonia, Apolonia" reż. Lea GlobMillenium Docs Against Gravity

Przypomnijmy jednak, że szanse na nominacje w kategorii: Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny, mają dwie polskie koprodukcje: "Skąd dokąd" Maćka Hameli oraz "Apolonia, Apolonia" Lei Glob. Koproducentem tego ostatniego filmu jest HBO Max Central Europe - należący do Warner Bros. Discovery. To przejmujący portret polskiej artystki dorastającej w Paryżu - Apolonii Sokół, o którym głośno było na świecie.

Wypada jednak dodać, że dokument jest bodaj najtrudniejszą kategorią dla twórców spoza Ameryki, Akademicy lubią bowiem nagradzać tutaj "swoich".

Autorka/Autor:Justyna Kobus

Źródło: "Variety", "The Hollywood Reporter", tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mat.prasowe

Pozostałe wiadomości

51-letni mężczyzna wtargnął do domu opieki dla seniorów w Daruvarze w Chorwacji i zastrzelił pięć osób - informują chorwackie media. Zamachowiec został zatrzymany przez policję. Według nieoficjalnych informacji jedną z ofiar jest jego matka.

Strzały w chorwackim domu opieki. Pięć osób nie żyje, kolejnych pięć odniosło rany

Strzały w chorwackim domu opieki. Pięć osób nie żyje, kolejnych pięć odniosło rany

Źródło:
PAP, Reuters, N1

Izraelskie wojsko potwierdziło w poniedziałek informację o śmierci polskiego obywatela uprowadzonego przez Hamas, Alexa Dancyga. Był "człowiekiem pokoju i przyjaźni, który wniósł ogromny wkład w dialog polsko-żydowski" - podkreśliło polskie MSZ.

Nie żyje Alex Dancyg

Nie żyje Alex Dancyg

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Gdzie jest burza? W poniedziałek 22.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi, wieje i pada. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? "Na obu frontach kłębią się chmury, miejscami grzmi"

Gdzie jest burza? "Na obu frontach kłębią się chmury, miejscami grzmi"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na tratwie ratunkowej wyrzuconej na brzeg kanadyjskiej wyspy Sable na Oceanie Atlantyckim, znaleziono ciała Brytyjki Sarah Packwood i Kanadyjczyka Bretta Clibbery. Małżeństwo było w podróży, którą nazwali "największą przygodą w ich dotychczasowym życiu".

Ciała pary żeglarzy odnalezione na "cmentarzysku Atlantyku"

Ciała pary żeglarzy odnalezione na "cmentarzysku Atlantyku"

Źródło:
The Guardian, ENEX_NEWSML.

Za podejrzanym o potrójne zabójstwo Jackiem Jaworkiem wystawiono Europejski Nakaz Aresztowania, czerwoną notę Interpolu i list gończy, a mimo to przez trzy lata pozostawał nieuchwytny dla policji. Dziennikarz tvn24.pl Robert Zieliński mówił w poniedziałek, że Jaworek "był osobą bardzo zamkniętą", nie korzystał z nowych technologii i pozwoliło mu to na zniknięcie "z technologicznego radaru, na którym dziś opiera się funkcjonowanie wszystkich policji całego świata".

Jak Jacek Jaworek zniknął z "technologicznego radaru, na którym opiera się funkcjonowanie policji całego świata"?

Jak Jacek Jaworek zniknął z "technologicznego radaru, na którym opiera się funkcjonowanie policji całego świata"?

Źródło:
TVN24

Prokuratura Rejonowa w Łęczycy (Łódzkie) ma już wyniki sekcji zwłok 45-latka, który oddał w swoim mieszkaniu w kierunku okien kilkaset strzałów z broni palnej.

Oddał kilkaset strzałów z broni palnej i zmarł. Są wyniki sekcji

Oddał kilkaset strzałów z broni palnej i zmarł. Są wyniki sekcji

Źródło:
tvn24.pl

Memy i żartobliwe wpisy na temat drzewa kokosowego właśnie podbijają amerykańskie media społecznościowe. Nawiązują one do aktualnej wiceprezydentki USA i potencjalnej kandydatki do objęcia najwyższego urzędu w państwie - Kamali Harris. O co chodzi z memami o drzewie kokosowym i skąd ich popularność? Wyjaśniamy.  

Kamala Harris i drzewo kokosowe. O co chodzi w memach, które podbijają internet

Kamala Harris i drzewo kokosowe. O co chodzi w memach, które podbijają internet

Źródło:
The Guardian, Forbes, NPR, tvn24.pl

Śmiertelny wypadek w Jemiołowie (województwo lubuskie). Dwaj bracia w wieku 33 i 34 lat, jadąc motocyklem, uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj nie żyją.

Uderzyli motocyklem w zaparkowany samochód, zginęli dwaj bracia

Uderzyli motocyklem w zaparkowany samochód, zginęli dwaj bracia

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Zderzenie tira z busem na trasie S8. Policja przekazała, że nie ma osób poszkodowanych. Są jednak utrudnienia w kierunku Białegostoku.

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Gorzowie Wielkopolskim kierowca samochodu osobowego wjechał na rondzie w busa. 33-latek nawet nie próbował hamować. Okazało się, że był pijany.

Nawet nie hamował, na rondzie z impetem wjechał  w busa. Nagranie

Nawet nie hamował, na rondzie z impetem wjechał w busa. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Finlandii Alexander Stubb przepłynął w zawodach pływackich z nurtem rzeki Oulanka dystans 24 kilometrów. "Niesamowite przeżycie", podkreślił w mediach społecznościowych. Stubb znany jest z zamiłowania do sportów wytrzymałościowych.

Prezydent Finlandii pokonał wpław 24 kilometry. "Niesamowite przeżycie"

Prezydent Finlandii pokonał wpław 24 kilometry. "Niesamowite przeżycie"

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto padła szóstka. Wartość głównej wygranej to dwa miliony złotych. Totalizator Sportowy poinformował, gdzie kupiono szczęśliwy los.

Szóstka w Lotto. Wiadomo, gdzie padła wygrana

Szóstka w Lotto. Wiadomo, gdzie padła wygrana

Źródło:
tvn24.pl

Kilkunastu mieszkańców terenów pod lotnisko w Baranowie zgłosiło w ostatnich dniach chęć sprzedaży swoich nieruchomości - podała spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK).

CPK: nowi chętni na sprzedaż gruntów pod lotnisko w Baranowie     

CPK: nowi chętni na sprzedaż gruntów pod lotnisko w Baranowie     

Źródło:
PAP

Nie żyje 14-latek zakażony wirusem Nipah - informują indyjskie władze. Zarządzono już izolację osób, które były w kontakcie z chłopakiem. Światowa Organizacja Zdrowia uznaje ten odzwierzęcy wirus, przenoszony głównie przez nietoperze i świnie, za szczególnie niebezpieczny.

14-latek ofiarą wirusa Nipah. 60 osób w "grupie wysokiego ryzyka"

14-latek ofiarą wirusa Nipah. 60 osób w "grupie wysokiego ryzyka"

Źródło:
Reuters, BBC, tvn24.pl

Czy Kamala Harris, która otrzymała poparcie Joe Bidena w wyścigu do fotela prezydenta USA, ma większe od niego szanse by pokonać Donalda Trumpa? Oto co mówią o tym sondaże.

Czy Kamala Harris ma szanse zamieszkać w Białym Domu? Oto co mówią sondaże

Czy Kamala Harris ma szanse zamieszkać w Białym Domu? Oto co mówią sondaże

Źródło:
Forbes, The Hill, NBC News, tvn24.pl

Joe Biden nieoczekiwanie wydał oświadczenie, w którym poinformował, że rezygnuje z wyścigu o Biały Dom. Co było bezpośrednim powodem wycofania się z kampanii? Portal Politico, powołując się na rozmowy z 22 informatorami z otoczenia prezydenta i Partii Demokratycznej, pisze o "posunięciu ratującym twarz" i "ponurych" wewnętrznych sondażach pokazanych Bidenowi w ostatnich dniach. O ich wynikach - gdyby Biden wciąż jednak chciał pozostać kandydatem - zamierzała poinformować opinię publiczną Nancy Pelosi głośno nawołująca w ostatnim czasie przywódcę do rezygnacji.

Będzie "po dobroci albo i nie". Politico: dwie kwestie zdecydowały o wycofaniu się Joe Bidena

Będzie "po dobroci albo i nie". Politico: dwie kwestie zdecydowały o wycofaniu się Joe Bidena

Źródło:
Politico

Donald Trump wspierał przed laty finansowo dwie kampanie wyborcze Kamali Harris, gdy ta starała się o urząd prokuratora generalnego Kalifornii w latach 2011 i 2013. Teraz wiceprezydentka Stanów Zjednoczonych może stanąć do walki z nim w listopadowych wyborach.

Donald Trump wpłacał pieniądze na kampanię Kamali Harris. Media przypominają kwoty

Donald Trump wpłacał pieniądze na kampanię Kamali Harris. Media przypominają kwoty

Źródło:
Washington Post, Newsweek, Business Insider, USA Today. Independent

Już papież Pius XII, który stał na czele Kościoła w latach 1939-1958, chciał ukarać założyciela zgromadzenia Legioniści Chrystusa, księdza Marciala Maciela Degollado - wynika z dokumentów Archiwów Watykańskich, opublikowanych przez dziennik "Corriere della Sera". Degollado przez lata wykorzystywał seksualnie nieletnich, choć sygnały o tym niemal od początku docierały do Watykanu.

Ujawniono nowe dokumenty w sprawie "demona w Watykanie"

Ujawniono nowe dokumenty w sprawie "demona w Watykanie"

Źródło:
PAP, TVN24

Alert RCB. W poniedziałek 22.07 do osób przebywających na terenie ośmiu województw rozesłany został SMS z ostrzeżeniami przed burzami. Towarzyszący burzom deszcz może powodować podtopienia.

Alert RCB dla ośmiu województw. Tu pogoda będzie dziś groźna

Alert RCB dla ośmiu województw. Tu pogoda będzie dziś groźna

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Prokuratura Rejonowa w Stargardzie przedstawiła dwóm mężczyznom zarzut usiłowania sprowadzenia zdarzenia zagrażającemu życiu i zdrowiu wielu osób. Podejrzani nie przyznali się do winy, złożyli wyjaśnienia. Decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

Podejrzana paczka w budynku mieszkalnym. Dwie osoby z zarzutami próby podłożenia ładunku

Podejrzana paczka w budynku mieszkalnym. Dwie osoby z zarzutami próby podłożenia ładunku

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Na oficjalnym profilu instagramowym księcia i księżnej Walii pokazało się nowe zdjęcia autorstwa księżnej Kate. Klimatyczną czarno-białą fotografią uczciła urodziny najstarszego syna pary - księcia George'a.

Księżna Kate pokazała kolejną fotografię. To wyjątkowy portret syna

Księżna Kate pokazała kolejną fotografię. To wyjątkowy portret syna

Źródło:
tvn24.pl

Jedyna we Francji działająca kabina telefoniczna zyskała niespodziewaną sławę, gdy w mediach społecznościowych udostępniony został jej numer. Od niedawna coraz więcej ludzi próbuje się do niej dodzwonić, by porozmawiać przez telefon tak jak dawniej. O to niełatwo, bo w niewielkiej miejscowości przy granicy ze Szwajcarią żyje zaledwie 160 osób.

Niespodziewana atrakcja turystyczna w niewielkim miasteczku

Niespodziewana atrakcja turystyczna w niewielkim miasteczku

Źródło:
PAP

Krzysztof Wacławek, były szef ABW, zapewniał w poniedziałek przed sejmową komisją śledczą do spraw afery wizowej, że na tle innych wyzwań, jak wojna na Ukrainie i operacja hybrydowa ze strony Białorusi, zakładający uproszczoną procedurę wizową program Poland.Business Harbour nie stanowił zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa.

Były szef ABW przed komisją śledczą

Były szef ABW przed komisją śledczą

Źródło:
PAP

Jednym z najlepiej opłacanych stanowisk jest specjalista pełniący funkcję chief information officera w sektorze IT. Taki pracownik może liczyć na miesięczną pensję w wysokości nawet 70 tysięcy złotych - wynika raportu płacowego firmy Antal. Na wysokie wynagrodzenia mogą liczyć również dyrektorzy finansowi, specjaliści w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI), czy kierownicy do spraw marketingu.

Zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc. Nowy raport

Zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc. Nowy raport

Źródło:
PAP

Europejski Trybunał Praw Człowieka zbada sprawę dziewięciu osób, które złożyły skargi dotyczące stosowania oprogramowania Pegasus przez polskie służby w latach 2015-2023 - poinformowała mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram, która reprezentuje skarżących. Trybunał sformułował w tej sprawie pytania do polskich władz.

Skargi dziewięciu osób, w tym Trzaskowskiego i Brejzów. Europejski Trybunał Praw Człowieka zbada stosowanie Pegasusa w Polsce

Skargi dziewięciu osób, w tym Trzaskowskiego i Brejzów. Europejski Trybunał Praw Człowieka zbada stosowanie Pegasusa w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Policyjny pościg pod Łomżą (Podlasie). Funkcjonariusze zatrzymali i przekazali Straży Granicznej 22 migrantów, którzy byli przewożeni dwoma samochodami. Jak informuje rzecznik podlaskiej policji, w chwili zatrzymywania część osób się rozbiegła.

Dostali sygnał o aucie z pasażerami w bagażniku. Po pościgu zatrzymali 22 migrantów i kuriera

Dostali sygnał o aucie z pasażerami w bagażniku. Po pościgu zatrzymali 22 migrantów i kuriera

Źródło:
tvn24.pl

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

Fragment muru Zamku Książ w Wałbrzychu runął na ścieżkę, po której poruszają się zwiedzający. Na miejsce wezwano specjalistyczną jednostkę ratowniczą, która wykluczyła obecność poszkodowanych pod gruzami.

Zamkowy mur runął na trasę turystyczną, ratownicy z psami przeszukali gruzowisko

Zamkowy mur runął na trasę turystyczną, ratownicy z psami przeszukali gruzowisko

Źródło:
tvn24.pl

Po całej serii upalnych dni temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Według polityków Konfederacji przyjęta przez Parlament Europejski rezolucja zmusza Polskę i pozostałe państwa unijne do wspierania Ukrainy w wysokości co najmniej 0,25 proc. PKB rocznie. Ale rezolucja nie ma mocy prawnej i jest jedynie "formą pewnej woli politycznej". Wyjaśniamy.

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Źródło:
Konkret24