Dziennikarze tvn24.pl Justyna Suchecka-Jadczak oraz Piotr Szostak - autorzy cyklu tekstów "Willa Plus" - zostali laureatami Nagrody Specjalną Konkursu Reporterskiego imienia Marcina Pawłowskiego i Dariusza Kmiecika. W zakończonym konkursie przyznano również nagrody w kategoriach: Reportaż, News, Relacja reporterska, Operatorskie oko oraz Montaż/Grafika. Przypominamy finałowe i nagrodzone materiały.
Konkurs Reporterski imienia Marcina Pawłowskiego i Dariusza Kmiecika jest inicjatywą przyjaciół i współpracowników, którzy w ten sposób chcieli uczcić pamięć obu dziennikarzy TVN24 i TVN. W siódmej edycji nagrody przyznane zostały w pięciu kategoriach.
Jak poinformował redaktor naczelny TVN24 Michał Samul, w tym roku została przyznana Nagroda Specjalna materiałowi, "który wykraczał poza ramy pozostałych kategorii". Jej laureatami zostali Justyna Suchecka-Jadczak i Piotr Szostak z tvn24.pl za cykl "Willa Plus".
Nagroda im. Marcina Pawłowskiego i Dariusza Kmiecika 2023. Laureaci i finaliści
W kategorii Reportaż (długi materiał dziennikarski / storytelling) nagrodzona została Marta Gordziewicz za materiał "Operacja Ziobry" ("Czarno na Białym" TVN24)
W finale kategorii Reportaż znalazły się także:
"Wody czerwone" Olgi Orzechowskiej, Filipa Folczaka i Wojciecha Bojanowskiego (TVN24 GO)
"Historia agenta" Piotra Świerczka i Roberta Zielińskiego ("Czarno na Białym" TVN24)
"Bielmo. Franciszkańska 3" Marcina Gutowskiego ("Czarno na Białym" TVN24)
W kategorii News nagrodzona została Renata Kijowska ("Fakty" TVN) za materiał "Pani Joanna zażyła tabletką poronną. Do szpitali przyjechali policjanci, zabrali jej laptop i telefon".
W finałowej trójce kategorii News znalazły się również:
"Zakładnicy umowy" Łukasza Frątczaka i Dariusza Kubika ("Czarno na Białym" TVN24)
"Gra pozorów" Łukasza Frątczaka ("Czarno na Białym" TVN24)
W kategorii Relacja reporterska (krótki materiał dziennikarski/relacja live) nagrodzony został Paweł Łukasik (TVN24) za "Relacje z Turcji - trzęsienia ziemi".
W finale kategorii Relacja reporterska znalazły się również:
"Relacje z kolejek do warszawskich lokali wyborczych" Mai Wójcikowskiej (TVN24)
"Seria materiałów o aferze wizowej" Macieja Knapika ("Fakty" TVN)
W kategorii Operatorskie oko kapituła nagrodziła Jarosława Wysockiego (TVN24) za "Zdjęcie furgonetki z napisem 'niszczymy dokumenty', wjeżdżającej do ministerstwa kultury"
Poza Wysockim w tej kategorii w finale znalazły się również materiały:
"Zauważył i nagrał pistolet włożony za pasek spodni Zbigniewa Ziobry po konferencji z ministrami Solidarnej Polski" Rafał Jarmakowski (TVN24)
"Zdjęcia wypadku lotniczego pod Warszawą" Artur Węgrzynowicz (tvnwarszawa.pl)
W kategorii Montaż/Grafika nagrodzono Antoninę Długosińską (tvn24.pl) i Joannę Górnikowską (tvn24.pl) za "Nowa oprawa mediów społecznościowych TVN24 i TVN24BiS"
Finalistami w tej kategorii byli także:
Tomasz Kmiecik, Maciej Pychelski, Łukasz Kołodziejski za grafiki do studia "Strefy kibica" (TVN24)
Patrycja Kanclerz, Paweł Wojewódzki, Piotr Zięba za grafiki do materiału "Państwo Ziobry" ("Czarno na Białym" TVN24)
Nagroda im. Marcina Pawłowskiego i Dariusza Kmiecika 2023. Patroni
Marcin Pawłowski (1971-2004) - z redakcją "Faktów" związany był niemal od początku jej istnienia. W lipcu 1997 r. dołączył do powstającego zespołu "Faktów" TVN jako reporter i prowadzący. Zajmował się tematami politycznymi i społecznymi. W 2001 r., po powstaniu TVN24, zaczął prowadzić program "Magazyn 24 godziny".
Relacjonował najważniejsze wydarzenia w kraju i na świecie, m.in. pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, Ukrainy czy Izraela, atak terrorystyczny w Stanach Zjednoczonych w 2001 r., Igrzyska Olimpijskie w Salt Lake City w 2002 r. czy wojnę w Afganistanie. Był w studiu, gdy rozpoczęła się wojna w Iraku. W 2002 r. zachorował na nowotwór. Do redakcji wrócił zmieniony fizycznie po półrocznej przerwie.
Nawrót choroby nastąpił w styczniu 2004 r. I chociaż czuł się wtedy już bardzo źle, wrócił do pracy. Ostatni raz na antenie wystąpił 10 września 2004 r. W drugiej połowie listopada jego stan się pogorszył. Został pochowany na Powązkach 24 listopada 2004 r. Pośmiertnie doceniony nagrodą Dziennikarz Roku 2004 w plebiscycie Grand Press.
Dariusz Kmiecik (1980-2014). W nocy z 23 na 24 października 2014 roku dotarła do nas informacja, że Darek zginął w wyniku wybuchu gazu w katowickiej kamienicy, w której mieszkał z rodziną.
Powtarzał, że dziennikarstwo jest nie tylko jego pracą, ale też pasją, jednak początkowo marzył o zawodzie informatyka. Dopiero pod koniec liceum zmienił zdanie i postanowił zdawać na socjologię na Uniwersytecie Śląskim. W 2001 r. - jeszcze w trakcie studiów – odbył praktyki w TVP Katowice. W tym, co robił, był tak dobry, że został reporterem, a później wydawcą. W "Faktach" TVN zaczął pracować w listopadzie 2006 r. Był ekspertem od Śląska, autorem licznych materiałów poświęconych górnictwu, górnikom i ich problemom.
Ale równie mocno pasjonował się himalaizmem czy piłką nożną. Z pieczołowitością relacjonował jedną z najważniejszych i najtragiczniejszych zarazem wypraw polskich himalaistów na Broad Peak. Później przygotował o tym reportaż "Broad Peak, zdobywcy historii". Za reportaż "Artur Hajzer. Subiektywnie" o himalaiście, który zginął na stoku Gaszerbrum I, otrzymał II nagrodę oraz nagrodę publiczności na 11. Krakowskim Festiwalu Filmów Górskich.
W ciągu ośmiu lat pracy w "Faktach" stał się jednym z najlepszych reporterów telewizyjnych w kraju. Dla nas był przede wszystkim kolegą, przyjacielem. Miał 33 lata. W wyniku wybuchu gazu w kamienicy zginęła również jego o rok młodsza żona Brygida Frosztęga-Kmiecik - ceniona i nagradzana dziennikarka - a także ich dwuletni synek - Remigiusz.
W styczniu 2015 roku na wniosek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji prezydent Polski Bronisław Komorowski odznaczył pośmiertnie Dariusza i Brygidę Złotymi Krzyżami Zasługi.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24