Johnny Depp kontra Amber Heard - mowy końcowe w procesie. Kto przekonał do siebie ławę przysięgłych?

Źródło:
Washington Post, TVN24, Reuters, BBC

Proces między hollywoodzkim gwiazdorem Johnnym Deppem a jego byłą żoną Amber Heard zbliża się do finału. W piątek wygłoszone zostały mowy końcowe, a teraz ława przysięgłych ma naradzić się nad wyrokiem. Obrońcy aktora apelowali o przywrócenie mu reputacji werdyktem, zaś adwokaci Heard zwrócili się do przysięgłych o uznanie jej prawa do wolności słowa.

OGLĄDAJ DOKUMENT W TVN24 GO - Johnny Depp kontra Amber Heard. Proces dekady. Część 1

Po sześciu tygodniach głośnego procesu, którego rozwój śledzą miliony ludzi na całym świecie, przyszedł czas na mowy końcowe. Obrońcy aktora Johnny'ego Deppa i jego byłej żony Amber Heard wygłosili je w piątek w sądzie w Wirginii.

OGLĄDAJ TAKŻE: Johnny Depp kontra Amber Heard. Proces dekady. Część 2

Adwokatka gwiazdora, Camille Vasquez, zaczęła od zwrócenia się do ławy przysięgłych o "pociągnięcie pani Heard do odpowiedzialności za jej kłamstwa". Mówiła też, że aktor "doświadczył trwałego słownego, fizycznego i emocjonalnego znęcania się ze strony Heard". Twierdziła, że ​​zarzuty Heard o nadużycia ze strony Deppa były "dzikie, przesadzone i niewiarygodne", a także zrujnowały jego reputację w Hollywood i wśród fanów.

- Prosimy was o przywrócenie panu Deppowi jego życia, mówiąc światu, że pan Depp nie jest sprawcą przemocy, o której mówi pani Heard - powiedziała Vasquez, zwracając się do przysięgłych. Oceniła, że "stawką w tym procesie jest dobre imię człowieka", a nawet jego "życie".

Obrońca Heard cytuje wiadomości Deppa

Benjamin Rottenborn - prawnik byłej żony Deppa, Amber Heard - przypominał natomiast wiadomości tekstowe wysłane przez Deppa do przyjaciół lub współpracowników. W jednej z nich gwiazdor nazwał Heard "brudną dziwką", miał pisać że "chce jej śmierci" i "p********* jej spalone zwłoki". - To okno do serca i umysłu ulubionego pirata Ameryki - mówił obrońca aktorki. - To jest prawdziwy Johnny Depp - dodał.

Prosił też o uznanie prawa do wolności słowa, zagwarantowanego w konstytucji. - Kluczowe pytanie, na które należy odpowiedzieć, brzmi: czy pierwsza poprawka daje pani Heard prawo do napisania słów, które napisała? - pytał Rottenborn. - Nie można jednocześnie stać na straży pierwszej poprawki i orzec na korzyść Johnny'ego Deppa - powiedział.

Amber HeardPAP/EPA/STEVE HELBER / POOL

Siedmioosobowa łatwa ma rozstrzygnąć sprawę jeszcze w piątek późnym wieczorem (w nocy z piątku na sobotę w Polsce). Jeśli jednak to się nie uda, przysięgli zbiorą się ponownie we wtorek.

Johnny Depp kontra Amber Heard

Johnny Depp i Amber Heard poznali się na planie filmu "Dziennik zakrapiany rumem" z 2011 r., kiedy Depp był jeszcze związany z Vanessą Paradis. Z Heard pobrał się dopiero w 2015 r. Jak zgodnie twierdzą obie strony (i wielu świadków w procesie), początkowo ich relację można było określić jako sielankową, jednak wszystko zaczęło się psuć bardzo szybko. Rozwód nastąpił już w 2016 r.

Dwa lata później "Washington Post" opublikował felieton, w którym Amber Heard opisuje siebie jako ofiarę przemocy domowej, odnosząc się do okresu, gdy była z Deppem. Nie został on co prawda wymieniony z nazwiska, ale brytyjski tabloid "The Sun" wkrótce nazwał go damskim bokserem. Depp pozwał gazetę o zniesławienie - i przegrał, bo wykazano, że rzeczywiście dopuścił się 12 aktów przemocy na swojej partnerce.

Wyrzucono go wówczas z obsady filmu "Fantastyczne zwierzęta". Zła reputacja sprawiła, że musiał się rozstać również z rolą Jacka Sparrowa, w którą wcielił się już w pięciu filmach z cyklu "Piraci z Karaibów", i w kolejnych latach nie mógł liczyć na jakikolwiek angaż.

W związku z tym postanowił wytoczyć proces o zniesławienie byłej żonie, domagając się od niej 50 mln dolarów odszkodowania. W odpowiedzi Heard chce 100 mln dolarów za insynuację, jakoby kłamała i naruszenie jej dobrego imienia. Jej prawnicy, którzy za niepowodzenia Deppa winią jego nałogi, powołują się również na zagwarantowane w amerykańskiej konstytucji prawo do wolności słowa i podkreślają, że aktorka we wspomnianym felietonie pisała o sobie, nie o nim. Proces - za zgodą sędziego transmitowany w telewizji - toczy się w Fairfax w stanie Wirginia, gdzie znajdują się drukarnie i serwery dziennika "Washington Post" (który nie jest stroną w tej sprawie).

Obcięty palec, gwałty, penetracja butelką… Kto jest winien przemocy?

Z zeznań świadków i samych zainteresowanych, a także wypowiedzi ich prawników wynika, że zarówno Johnny Depp, jak i Amber Heard mają sporo za uszami, jeśli chodzi o przemoc w ich ewidentnie niezdrowej relacji. Depp miał pod wpływem narkotyków brutalnie zgwałcić Heard podczas pobytu pary w Australii w 2015 r., znęcać się nad nią i spenetrować ją butelką. Towarzyszący im wówczas ochroniarz tego nie potwierdził, zeznał natomiast, że to aktor został zaatakowany. Depp twierdzi, że Heard rzuciła w niego butelką, przez co stracił czubek palca. I że nie zgłaszał tego wcześniej, żeby nie przysparzać byłej żonie problemów. Heard z kolei mówi, że Depp sam się okaleczał, m.in. ciął nożem i gasił papierosy na ciele, krwawiącym palcem zaś wypisywał na ścianie obraźliwe słowa . A ona owszem, też go biła, ale tylko w samoobronie, nigdy nie inicjując ataków.

Z tym ostatnim nie zgadzają się niektórzy świadkowie, np. zarządczyni majątku aktora na Bahamach czy wzywani kilkukrotnie do domu państwa Depp policjanci, jak również sam gwiazdor. Świadkowie obrony przyznali za to, że często widywali u niego przejawy zazdrości i gniewu.

Sędzia oraz licząca siedem osób ława przysięgłych zapoznali się z fotografiami ukazującymi obrażenia na twarzach zarówno Heard, jak i Deppa; z treścią listu, w którym Heard przeprasza Deppa za to, że go zraniła; z nagraniami, w których z kolei wyzywa i obraża swojego partnera; a także z SMS-ami, które gwiazdor wymieniał z aktorem Paulem Bettanym w 2013 r., rzucając pomysły spalenia Heard, utopienia jej (w takiej właśnie kolejności) i zgwałcenia zwłok.

Aktorka Ellen Barkin, związana z Deppem w latach 90., przyznała, że był on wtedy przez większość czasu nietrzeźwy, a któregoś razu rzucił butelką wina przez cały pokój. Przesłuchiwana w ostatnim tygodniu topmodelka Kate Moss, z którą gwiazdor spotykał się między 1994 a 1998 rokiem zaprzeczyła natomiast, jakoby została przez niego zepchnięta ze schodów, co wcześniej zostało przywołane przez Heard.

ZOBACZ >> Prawniczka Johnny'ego Deppa stała się gwiazdą procesu. Kim jest Camille Vasquez?

Czy Amber Heard kłamie?

W toku procesu wiarygodność Amber Heard wielokrotnie została podważona. Sąsiad pary zeznał chociażby, że gdy aktorka przyszła do niego po rzekomej awanturze, by pokazać mu siniaki na twarzy - nie zobaczył nic niepokojącego. Prawnicy oskarżonej twierdzili, że ukrywała obrażenia pod makijażem. Przedstawili nawet jako dowód kosmetyki, których miała w tym celu użyć. Ale ich producent twierdzi, że zostały wprowadzone na rynek dopiero jakiś czas po rozwodzie pary. Prawniczka Deppa Camille Vasquez zwróciła też uwagę na brak dowodów przemocy w postaci wyników obdukcji, a także stosowanie przez Heard podwójnych standardów w temacie używek.

Orzeczenie rozwodowe nakazywało Heard przekazać kilka milionów dolarów z przyznanego jej wówczas majątku na cele charytatywne. Fundacja, którą miała w ten sposób wspomóc, otrzymała jednak zaledwie część obiecanej kwoty. Heard twierdzi, że przelewała pieniądze na raty, a przestała to robić, kiedy Depp pozwał ją o odszkodowanie. Okazało się jednak, że nie wszystkie transze pochodziły z jej konta. Za jedną z nich odpowiada Elon Musk, z którym spotykała się po rozstaniu z Deppem.

Powołana na świadka terapeutka Shannon Curry po 12 dniach spędzonych z Heard uznała, że aktorka jest rozchwiana emocjonalnie, a zachowywanie się na przemian jak księżniczka, agresor i jak ofiara jest pokłosiem zaburzeń osobowości typu borderline. Cechuje ją też osobowość histrioniczna, przejawiająca się m.in. manipulowaniem w celu zdobycia uwagi innych osób. Curry podparła swoją opinię wynikami wcześniejszych ekspertyz na temat zdrowia psychicznego Amber Heard.

Czy jednak tłumaczą one bodaj najdziwniejszy element "procesu dekady", jakim było przywołanie sytuacji, w której aktorka po awanturze miała zostawić w łóżku Johnny’ego Deppa odchody? Heard twierdziła, że winny był jeden z jej psów. Przeciw takiej wersji wydarzeń świadczą jednak zeznania ochroniarza pary, któremu Heard powiedziała o pozostawionej "niespodziance", jak i rozmiary tej ostatniej - zbyt znaczne, aby mógł za nią odpowiadać filigranowy piesek rasy teacup yorkie.

Amber Heard kontra Johnny Depp - reakcje internautów i fanów

Heard stała się pośmiewiskiem całego internetu. Zarówno powyższy incydent, jak i kolejne wychodzące na jaw kłamstwa zwróciły opinię publiczną przeciw aktorce. Jej wystąpieniom w sądzie zarzucano nieszczerość i parodiowano je w mediach społecznościowych, a decyzja o wycięciu jej z filmu "Aquaman 2" spotkała się z głośną aprobatą.

Z drugiej strony Depp, wobec którego początkowo odnoszono się niezbyt dobrze jako do domniemanego sprawcy przemocy, stał się ulubieńcem tłumów. Gdy pojawiał się przed sądem, fani skandowali jego imię, a gdy opuszczał salę rozpraw, bili mu brawo. Jeden z nich pewnego dnia przyprowadził nawet dwie alpaki, aby "umilić dzień" aktorowi. Na widok Heard zgromadzeni pod gmachem sądu buczeli. Hasztag #JusticeForJohnnyDepp (ang. sprawiedliwość dla Johnny’ego Deppa) na TikToku doczekał się 16 miliardów odsłon, podczas gdy #JusticeForAmberHeard zaledwie 51 milionów, z czego w wielu przypadkach domaganie się sprawiedliwości polegało na oczekiwaniu, że Heard będzie ukarana.

Depp kontra Heard - kto wygra?

Społeczne poparcie, na jakie może liczyć Johnny Depp, to jednak za mało, by aktor wygrał proces. Chodziło w nim w końcu o udowodnienie, że aktor nie dopuszczał się przemocy w stosunku do byłej żony. Amber Heard może uchodzić za niewiarygodną, ale z zeznań świadków da się wysnuć mimo wszystko przypuszczenie, że przemoc istotnie miała miejsce. Zwłaszcza że jest nią nie tylko agresja fizyczna.

Może się natomiast zdarzyć, że odszkodowania nie otrzyma ani Depp, ani Heard, jeśli żadna ze stron nie przekona ławników. Tych ostatnich nie wiąże żaden termin, jeśli chodzi o wydanie werdyktu, nie wiadomo zatem właściwie, kiedy można się spodziewać wyroku. Można za to przypuszczać, że narada ławy przysięgłych trochę potrwa, a dyskusja będzie zażarta.

Autorka/Autor:bc, akr

Źródło: Washington Post, TVN24, Reuters, BBC

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/STEVE HELBER / POOL

Pozostałe wiadomości

Premier Donald Tusk ma zapalenie płuc. W najbliższych dniach ograniczy aktywność publiczną - przekazało Centrum Informacyjne Rządu.

Donald Tusk ma zapalenie płuc. Komunikat rządu i wpis premiera

Donald Tusk ma zapalenie płuc. Komunikat rządu i wpis premiera

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk poinformował w czwartek, że rekonstrukcja rządu jest planowana na 10 maja. "A jeszcze dziś ogłoszenie planu pomocy dla rolników" - napisał w mediach społecznościowych.

Jest data rekonstrukcji rządu

Jest data rekonstrukcji rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl, TVN24

Orlen w piątek uruchomi majówkową promocję na tankowanie. Z obniżek, wynoszących nawet 40 groszy na litrze, będą mogli skorzystać uczestnicy programu lojalnościowego. Będzie obowiązywał limit pojedynczego tankowania w promocyjnej cenie.

Orlen obniży ceny paliw, ale nie dla wszystkich

Orlen obniży ceny paliw, ale nie dla wszystkich

Źródło:
tvn24.pl

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z oskarżeniami korupcyjnymi kierowanymi pod adresem jego żony premier Hiszpanii Pedro Sanchez tymczasowo zawiesił wykonywanie wszystkich swoich obowiązków. Jego decyzja sprawiła, że "wszyscy zaczęli się zastanawiać, kim jest" Begona Gomez.

Przez żonę premier Hiszpanii rozważa rezygnację. "Wszyscy zaczęli się zastanawiać", kim jest Begona Gomez

Przez żonę premier Hiszpanii rozważa rezygnację. "Wszyscy zaczęli się zastanawiać", kim jest Begona Gomez

Źródło:
Diario AS, El Confidencial, El Munod, Heraldo, Mujer Hoy, TVN24.pl

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski napisał w mediach społecznościowych, że padł ofiarą oszustwa przy zakupie samochodu. "Okazało się, że auto, które legalnie kupiłem za 100 tysięcy złotych ma swojego 'bliźniaka' we Francji, a mi sprzedano podrobioną w Polsce wersję" - przekazał. Jego samochód został zajęty przez służby. "Nie odpuszczę. Będą pozwy i roszczenia" - podkreślił i zapowiedział, że "postara się o zmiany legislacyjne".

Wicepremier Gawkowski padł ofiarą oszustwa, kupił "bliźniaka". "Nie odpuszczę"

Wicepremier Gawkowski padł ofiarą oszustwa, kupił "bliźniaka". "Nie odpuszczę"

Źródło:
tvn24.pl

Zapewnienie Polsce bezpieczeństwa, silnej pozycji w Unii Europejskiej i odbudowa apolitycznej służby zagranicznej - o tych zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej mówił w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski. Podkreślał, że Niemcy i Francja są naszymi "najważniejszymi partnerami w Unii Europejskiej", a utrzymanie wszechstronnego wsparcia Unii Europejskiej dla niepodległości Ukrainy będzie "priorytetem polityki europejskiej rządu". Przedstawiamy najważniejsze punkty wystąpienia szefa MSZ.

Ukraina, USA, Niemcy, Rosja. Szef MSZ o zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej

Ukraina, USA, Niemcy, Rosja. Szef MSZ o zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej

Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przedstawił w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Mówił o bezpieczeństwie państwa, sojuszu z USA i integracji europejskiej, a także rosyjskim imperializmie i pomocy Ukrainie. Polska doświadcza ataku hybrydowego - podkreślił. Po jego wystąpieniu na konferencji prasowej pojawił się Andrzej Duda. Prezydent powiedział, że jest "zażenowany" przemówieniem Sikorskiego. Równocześnie chwalił osiem lat polityki Prawa i Sprawiedliwości. W Sejmie trwa debata po wystąpieniu szefa dyplomacji. relacja w tvn24.pl.

Szef MSZ o "strategicznych celach", prezydent "zażenowany". Teraz debata

Szef MSZ o "strategicznych celach", prezydent "zażenowany". Teraz debata

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

W wystąpieniu ministra Radosława Sikorskiego znalazło się wiele kłamstw i manipulacji - oświadczył w czwartek prezydent Andrzej Duda, komentując expose szefa MSZ w Sejmie. Powiedział, że niektóre wypowiedzi szefa polskiej dyplomacji wzbudziły jego niesmak. Równocześnie chwalił ostatnie lata rządów Prawa i Sprawiedliwości i politykę zagraniczną środowiska, z którego się wywodzi.

Prezydent chwalił PiS. W wystąpieniu Sikorskiego usłyszał "wiele żenujących stwierdzeń"

Prezydent chwalił PiS. W wystąpieniu Sikorskiego usłyszał "wiele żenujących stwierdzeń"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda poinformował w czwartek, że zaprosił premiera Donalda Tuska do Pałacu Prezydenckiego na 1 maja, by omówić z nim między innymi kwestię programu Nuclear Sharing.

Prezydent Duda zaprosił Donalda Tuska na rozmowę o broni atomowej. Podał datę

Prezydent Duda zaprosił Donalda Tuska na rozmowę o broni atomowej. Podał datę

Źródło:
TVN24

W trakcie wystąpienia ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w Sejmie marszałek Szymon Hołownia upomniał posłów PiS Szymona Szynkowskiego vel Sęka i Pawła Jabłońskiego. Zaapelował do nich o "powstrzymanie się od jałowych prób zagłuszania pana ministra".

Hołownia przerwał Sikorskiemu i ostro upomniał posłów PiS

Hołownia przerwał Sikorskiemu i ostro upomniał posłów PiS

Źródło:
TVN24

W czwartek rano nad południową Norwegią na trzy godziny zamknięto przestrzeń powietrzną. Powodem był "błąd techniczny" w centrum kontroli w Oslo - przekazał norweski operator portów lotniczych. Opóźnienia lotów mogą potrwać cały dzień. Zakłócenia dotknęły także podróżujących z Polski.

Na kilka godzin wstrzymano loty nad Norwegią. Powodem "błąd techniczny"

Na kilka godzin wstrzymano loty nad Norwegią. Powodem "błąd techniczny"

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt 24, The Local, mojanorwegia.pl

Osoby, które podczas wideorozmów patrzą na siebie samych na ekranie komputera czy telefonu, są bardziej zmęczone niż osoby, które tego nie robią, twierdzą irlandzcy naukowcy. Ich zdaniem sytuacja wygląda podobnie w przypadku zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Nie patrz na siebie podczas wideorozmowy. Oto powód

Nie patrz na siebie podczas wideorozmowy. Oto powód

Źródło:
universityofgalway.ie

Znikające ampułki z lekami narkotycznymi, lekarz, który aplikuje sobie lekarstwa do kroplówki w czasie przyjmowania pacjentów, fałszowanie dokumentacji. Według relacji naszych informatorów, do takich nieprawidłowości miało dochodzić w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Sprawą zajęła się krakowska prokuratura, która wzywa na świadków pracowników szpitala w sprawie z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Dziennikarz Mateusz Kudła dotarł do nagrania monitoringu, na którym widać lekarza z podpiętą do ramienia kroplówką.

"Skoczysz mi po ampułeczki?". Co brał lekarz na dyżurze?

"Skoczysz mi po ampułeczki?". Co brał lekarz na dyżurze?

Źródło:
TVN24

Ze wszystkich chorób Polacy najbardziej boją się nowotworów złośliwych. Mimo to nie korzystają ze szczepionek przeciw HPV, które chronią przed różnymi rodzajami raka - podkreślają eksperci. Jedynie pięć procent dorosłych jest zaszczepionych przeciw temu wirusowi.

Szczepionka przeciw HPV. Eksperci: chroni przed nowotworami, ale Polacy z niej nie korzystają

Szczepionka przeciw HPV. Eksperci: chroni przed nowotworami, ale Polacy z niej nie korzystają

Źródło:
PAP

Afrykański pomór świń (ASF) zabił warchlaki, których truchła przed kilkoma dniami odnaleźli mieszkańcy gdyńskich Karwin. Sekcja martwych zwierząt wykluczyła otrucie, które początkowo było brane pod uwagę. Jeszcze dziś w Gdyni odbędzie się zebranie sztabu kryzysowego z udziałem lekarza weterynarii i służb miejskich.

Mieszkańcy sądzili, że dziki otruto. Wiadomo już, co je zabiło

Mieszkańcy sądzili, że dziki otruto. Wiadomo już, co je zabiło

Źródło:
TVN24, PAP

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Hiszpański premier Pedro Sanchez tymczasowo zawiesił wykonywanie wszystkich swoich obowiązków. Odwołał spotkania i w poniedziałek ma zdecydować, czy nadal będzie stał na czele rządu. Ma to związek z zarzutami wobec jego żony, która jest oskarżona o udział w aferze korupcyjnej. W środę sąd w Madrycie uruchomił wobec niej dochodzenie.

Premier zawiesił obowiązki i rozważa dymisję. Powodem korupcyjne zarzuty dla jego żony

Premier zawiesił obowiązki i rozważa dymisję. Powodem korupcyjne zarzuty dla jego żony

Źródło:
PAP

Pod podłogą i warstwą betonu w garażu policjanci w połowie kwietnia znaleźli zabetonowane zwłoki. Zarzut zabójstwa 36-latka usłyszał właśnie piąty mężczyzna. Sąd zastosował wobec niego trzymiesięczny areszt. Zarzut usłyszała też kolejna kobieta, która jest podejrzana o utrudnianie śledztwa i zacieranie śladów. Zarzutami łącznie objęto siedem osób.

Ciało ukryte w garażu pod warstwą betonu. Piąta osoba z zarzutem zabójstwa

Ciało ukryte w garażu pod warstwą betonu. Piąta osoba z zarzutem zabójstwa

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvn24.pl

Na autostradzie A4 w Krakowie doszło do wypadku ciężarówki, w której wystrzeliła opona. 47-letni kierowca z obrażeniami nóg trafił do szpitala.

Eksplodowała opona, ciężarówka uderzyła w bariery

Eksplodowała opona, ciężarówka uderzyła w bariery

Źródło:
tvn24.pl

Pracownica szpitala powiatowego w Działdowie (woj. warmińsko-mazurskie) przyszła do pracy pijana. Policjanci, którzy otrzymali zgłoszenie, pojawili się na miejscu i sprawdzili jej trzeźwość. Okazało się, że miała blisko promil alkoholu w organizmie. Kobieta była częścią personelu medycznego. Więcej informacji służby nie zdradzają.

Przyszła pijana do pracy w szpitalu. Wyprowadziła ją policja

Przyszła pijana do pracy w szpitalu. Wyprowadziła ją policja

Źródło:
tvn24.pl

Gdzie jest burza? W czwartek 25.04 po południu nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wiatr w porywach rozpędza się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wiatr w porywach osiąga prędkość 70 kilometrów na godzinę

Gdzie jest burza? Wiatr w porywach osiąga prędkość 70 kilometrów na godzinę

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. W 10 województwach w czwartek możemy spodziewać się burz. Zjawiskom może towarzyszyć silny wiatr, ulewne opady deszczu, a nawet grad. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Uwaga, burze w 10 województwach. Ostrzeżenia IMGW

Uwaga, burze w 10 województwach. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Prezeska Fundacji Grand Press Weronika Mirowska apeluje o ustawowe zmiany, "które odbiorą nadmierną władzę" przewodniczącemu Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Szefem KRRiT jest Maciej Świrski. "Obecny przewodniczący jest człowiekiem pozbawionym umiejętności koncyliacyjnych, kieruje się osobistymi przekonaniami i uprzedzeniami, zarządza kierowaną przez siebie instytucją jednoosobowo i jest pod wpływem polityków partii, której od lat sprzyja" - czytamy w piśmie prezeski Fundacji Grand Press. Mirowska zwróciła się z wnioskiem w sprawie zmian do Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka. 

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

Źródło:
tvn24.pl

Apple straciło koronę największego sprzedawcy smartfonów w Chinach w pierwszym kwartale 2024 roku. Jak wynika z danych firmy badawczej IDC dostawy smartfonów tej firmy spadły o 6,6 procent w porównaniu z analogicznym okresem w 2023 roku. Analitycy wskazują, że to wynik intensywnej konkurencji.

Apple spada z pierwszego miejsca na kluczowym rynku

Apple spada z pierwszego miejsca na kluczowym rynku

Źródło:
Reuters

Wszyscy zwracają się do mnie Luna, a jak ktoś mówi Ola, to już nawet nie bardzo reaguję - przyznała w rozmowie z "Forbesem" Aleksandra Wielgomas, zapowiadając, że planuje zmienić imię. Wokalistka będzie reprezentowała Polskę na tegorocznej Eurowizji.

Luna zmienia imię. "Złożę wniosek po Eurowizji"

Luna zmienia imię. "Złożę wniosek po Eurowizji"

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Maciej Świrski nałożył w ostatnim czasie kary na TVN24 oraz TOK FM, które zostały wyegzekwowane od spółek pomimo wniesienia odwołania od decyzji przewodniczącego. "Nie może przewodniczący KRRiT, prezes Orlenu czy dowolny wójt lub burmistrz stawiać się w roli nadredaktora, mówiącego niezależnym redakcjom co wolno, a czego nie" - napisała w oświadczeniu Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24