Johnny Depp kontra Amber Heard - mowy końcowe w procesie. Kto przekonał do siebie ławę przysięgłych?

Źródło:
Washington Post, TVN24, Reuters, BBC

Proces między hollywoodzkim gwiazdorem Johnnym Deppem a jego byłą żoną Amber Heard zbliża się do finału. W piątek wygłoszone zostały mowy końcowe, a teraz ława przysięgłych ma naradzić się nad wyrokiem. Obrońcy aktora apelowali o przywrócenie mu reputacji werdyktem, zaś adwokaci Heard zwrócili się do przysięgłych o uznanie jej prawa do wolności słowa.

OGLĄDAJ DOKUMENT W TVN24 GO - Johnny Depp kontra Amber Heard. Proces dekady. Część 1

Po sześciu tygodniach głośnego procesu, którego rozwój śledzą miliony ludzi na całym świecie, przyszedł czas na mowy końcowe. Obrońcy aktora Johnny'ego Deppa i jego byłej żony Amber Heard wygłosili je w piątek w sądzie w Wirginii.

OGLĄDAJ TAKŻE: Johnny Depp kontra Amber Heard. Proces dekady. Część 2

Adwokatka gwiazdora, Camille Vasquez, zaczęła od zwrócenia się do ławy przysięgłych o "pociągnięcie pani Heard do odpowiedzialności za jej kłamstwa". Mówiła też, że aktor "doświadczył trwałego słownego, fizycznego i emocjonalnego znęcania się ze strony Heard". Twierdziła, że ​​zarzuty Heard o nadużycia ze strony Deppa były "dzikie, przesadzone i niewiarygodne", a także zrujnowały jego reputację w Hollywood i wśród fanów.

- Prosimy was o przywrócenie panu Deppowi jego życia, mówiąc światu, że pan Depp nie jest sprawcą przemocy, o której mówi pani Heard - powiedziała Vasquez, zwracając się do przysięgłych. Oceniła, że "stawką w tym procesie jest dobre imię człowieka", a nawet jego "życie".

Obrońca Heard cytuje wiadomości Deppa

Benjamin Rottenborn - prawnik byłej żony Deppa, Amber Heard - przypominał natomiast wiadomości tekstowe wysłane przez Deppa do przyjaciół lub współpracowników. W jednej z nich gwiazdor nazwał Heard "brudną dziwką", miał pisać że "chce jej śmierci" i "p********* jej spalone zwłoki". - To okno do serca i umysłu ulubionego pirata Ameryki - mówił obrońca aktorki. - To jest prawdziwy Johnny Depp - dodał.

Prosił też o uznanie prawa do wolności słowa, zagwarantowanego w konstytucji. - Kluczowe pytanie, na które należy odpowiedzieć, brzmi: czy pierwsza poprawka daje pani Heard prawo do napisania słów, które napisała? - pytał Rottenborn. - Nie można jednocześnie stać na straży pierwszej poprawki i orzec na korzyść Johnny'ego Deppa - powiedział.

Amber HeardPAP/EPA/STEVE HELBER / POOL

Siedmioosobowa łatwa ma rozstrzygnąć sprawę jeszcze w piątek późnym wieczorem (w nocy z piątku na sobotę w Polsce). Jeśli jednak to się nie uda, przysięgli zbiorą się ponownie we wtorek.

Johnny Depp kontra Amber Heard

Johnny Depp i Amber Heard poznali się na planie filmu "Dziennik zakrapiany rumem" z 2011 r., kiedy Depp był jeszcze związany z Vanessą Paradis. Z Heard pobrał się dopiero w 2015 r. Jak zgodnie twierdzą obie strony (i wielu świadków w procesie), początkowo ich relację można było określić jako sielankową, jednak wszystko zaczęło się psuć bardzo szybko. Rozwód nastąpił już w 2016 r.

Dwa lata później "Washington Post" opublikował felieton, w którym Amber Heard opisuje siebie jako ofiarę przemocy domowej, odnosząc się do okresu, gdy była z Deppem. Nie został on co prawda wymieniony z nazwiska, ale brytyjski tabloid "The Sun" wkrótce nazwał go damskim bokserem. Depp pozwał gazetę o zniesławienie - i przegrał, bo wykazano, że rzeczywiście dopuścił się 12 aktów przemocy na swojej partnerce.

Wyrzucono go wówczas z obsady filmu "Fantastyczne zwierzęta". Zła reputacja sprawiła, że musiał się rozstać również z rolą Jacka Sparrowa, w którą wcielił się już w pięciu filmach z cyklu "Piraci z Karaibów", i w kolejnych latach nie mógł liczyć na jakikolwiek angaż.

W związku z tym postanowił wytoczyć proces o zniesławienie byłej żonie, domagając się od niej 50 mln dolarów odszkodowania. W odpowiedzi Heard chce 100 mln dolarów za insynuację, jakoby kłamała i naruszenie jej dobrego imienia. Jej prawnicy, którzy za niepowodzenia Deppa winią jego nałogi, powołują się również na zagwarantowane w amerykańskiej konstytucji prawo do wolności słowa i podkreślają, że aktorka we wspomnianym felietonie pisała o sobie, nie o nim. Proces - za zgodą sędziego transmitowany w telewizji - toczy się w Fairfax w stanie Wirginia, gdzie znajdują się drukarnie i serwery dziennika "Washington Post" (który nie jest stroną w tej sprawie).

Obcięty palec, gwałty, penetracja butelką… Kto jest winien przemocy?

Z zeznań świadków i samych zainteresowanych, a także wypowiedzi ich prawników wynika, że zarówno Johnny Depp, jak i Amber Heard mają sporo za uszami, jeśli chodzi o przemoc w ich ewidentnie niezdrowej relacji. Depp miał pod wpływem narkotyków brutalnie zgwałcić Heard podczas pobytu pary w Australii w 2015 r., znęcać się nad nią i spenetrować ją butelką. Towarzyszący im wówczas ochroniarz tego nie potwierdził, zeznał natomiast, że to aktor został zaatakowany. Depp twierdzi, że Heard rzuciła w niego butelką, przez co stracił czubek palca. I że nie zgłaszał tego wcześniej, żeby nie przysparzać byłej żonie problemów. Heard z kolei mówi, że Depp sam się okaleczał, m.in. ciął nożem i gasił papierosy na ciele, krwawiącym palcem zaś wypisywał na ścianie obraźliwe słowa . A ona owszem, też go biła, ale tylko w samoobronie, nigdy nie inicjując ataków.

Z tym ostatnim nie zgadzają się niektórzy świadkowie, np. zarządczyni majątku aktora na Bahamach czy wzywani kilkukrotnie do domu państwa Depp policjanci, jak również sam gwiazdor. Świadkowie obrony przyznali za to, że często widywali u niego przejawy zazdrości i gniewu.

Sędzia oraz licząca siedem osób ława przysięgłych zapoznali się z fotografiami ukazującymi obrażenia na twarzach zarówno Heard, jak i Deppa; z treścią listu, w którym Heard przeprasza Deppa za to, że go zraniła; z nagraniami, w których z kolei wyzywa i obraża swojego partnera; a także z SMS-ami, które gwiazdor wymieniał z aktorem Paulem Bettanym w 2013 r., rzucając pomysły spalenia Heard, utopienia jej (w takiej właśnie kolejności) i zgwałcenia zwłok.

Aktorka Ellen Barkin, związana z Deppem w latach 90., przyznała, że był on wtedy przez większość czasu nietrzeźwy, a któregoś razu rzucił butelką wina przez cały pokój. Przesłuchiwana w ostatnim tygodniu topmodelka Kate Moss, z którą gwiazdor spotykał się między 1994 a 1998 rokiem zaprzeczyła natomiast, jakoby została przez niego zepchnięta ze schodów, co wcześniej zostało przywołane przez Heard.

ZOBACZ >> Prawniczka Johnny'ego Deppa stała się gwiazdą procesu. Kim jest Camille Vasquez?

Czy Amber Heard kłamie?

W toku procesu wiarygodność Amber Heard wielokrotnie została podważona. Sąsiad pary zeznał chociażby, że gdy aktorka przyszła do niego po rzekomej awanturze, by pokazać mu siniaki na twarzy - nie zobaczył nic niepokojącego. Prawnicy oskarżonej twierdzili, że ukrywała obrażenia pod makijażem. Przedstawili nawet jako dowód kosmetyki, których miała w tym celu użyć. Ale ich producent twierdzi, że zostały wprowadzone na rynek dopiero jakiś czas po rozwodzie pary. Prawniczka Deppa Camille Vasquez zwróciła też uwagę na brak dowodów przemocy w postaci wyników obdukcji, a także stosowanie przez Heard podwójnych standardów w temacie używek.

Orzeczenie rozwodowe nakazywało Heard przekazać kilka milionów dolarów z przyznanego jej wówczas majątku na cele charytatywne. Fundacja, którą miała w ten sposób wspomóc, otrzymała jednak zaledwie część obiecanej kwoty. Heard twierdzi, że przelewała pieniądze na raty, a przestała to robić, kiedy Depp pozwał ją o odszkodowanie. Okazało się jednak, że nie wszystkie transze pochodziły z jej konta. Za jedną z nich odpowiada Elon Musk, z którym spotykała się po rozstaniu z Deppem.

Powołana na świadka terapeutka Shannon Curry po 12 dniach spędzonych z Heard uznała, że aktorka jest rozchwiana emocjonalnie, a zachowywanie się na przemian jak księżniczka, agresor i jak ofiara jest pokłosiem zaburzeń osobowości typu borderline. Cechuje ją też osobowość histrioniczna, przejawiająca się m.in. manipulowaniem w celu zdobycia uwagi innych osób. Curry podparła swoją opinię wynikami wcześniejszych ekspertyz na temat zdrowia psychicznego Amber Heard.

Czy jednak tłumaczą one bodaj najdziwniejszy element "procesu dekady", jakim było przywołanie sytuacji, w której aktorka po awanturze miała zostawić w łóżku Johnny’ego Deppa odchody? Heard twierdziła, że winny był jeden z jej psów. Przeciw takiej wersji wydarzeń świadczą jednak zeznania ochroniarza pary, któremu Heard powiedziała o pozostawionej "niespodziance", jak i rozmiary tej ostatniej - zbyt znaczne, aby mógł za nią odpowiadać filigranowy piesek rasy teacup yorkie.

Amber Heard kontra Johnny Depp - reakcje internautów i fanów

Heard stała się pośmiewiskiem całego internetu. Zarówno powyższy incydent, jak i kolejne wychodzące na jaw kłamstwa zwróciły opinię publiczną przeciw aktorce. Jej wystąpieniom w sądzie zarzucano nieszczerość i parodiowano je w mediach społecznościowych, a decyzja o wycięciu jej z filmu "Aquaman 2" spotkała się z głośną aprobatą.

Z drugiej strony Depp, wobec którego początkowo odnoszono się niezbyt dobrze jako do domniemanego sprawcy przemocy, stał się ulubieńcem tłumów. Gdy pojawiał się przed sądem, fani skandowali jego imię, a gdy opuszczał salę rozpraw, bili mu brawo. Jeden z nich pewnego dnia przyprowadził nawet dwie alpaki, aby "umilić dzień" aktorowi. Na widok Heard zgromadzeni pod gmachem sądu buczeli. Hasztag #JusticeForJohnnyDepp (ang. sprawiedliwość dla Johnny’ego Deppa) na TikToku doczekał się 16 miliardów odsłon, podczas gdy #JusticeForAmberHeard zaledwie 51 milionów, z czego w wielu przypadkach domaganie się sprawiedliwości polegało na oczekiwaniu, że Heard będzie ukarana.

Depp kontra Heard - kto wygra?

Społeczne poparcie, na jakie może liczyć Johnny Depp, to jednak za mało, by aktor wygrał proces. Chodziło w nim w końcu o udowodnienie, że aktor nie dopuszczał się przemocy w stosunku do byłej żony. Amber Heard może uchodzić za niewiarygodną, ale z zeznań świadków da się wysnuć mimo wszystko przypuszczenie, że przemoc istotnie miała miejsce. Zwłaszcza że jest nią nie tylko agresja fizyczna.

Może się natomiast zdarzyć, że odszkodowania nie otrzyma ani Depp, ani Heard, jeśli żadna ze stron nie przekona ławników. Tych ostatnich nie wiąże żaden termin, jeśli chodzi o wydanie werdyktu, nie wiadomo zatem właściwie, kiedy można się spodziewać wyroku. Można za to przypuszczać, że narada ławy przysięgłych trochę potrwa, a dyskusja będzie zażarta.

Autorka/Autor:bc, akr

Źródło: Washington Post, TVN24, Reuters, BBC

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/STEVE HELBER / POOL

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W niedzielę 19.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi od samego rana

Gdzie jest burza? Grzmi od samego rana

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W niedzielę 19.05 na dużym obszarze Polski pojawią się burze. Deszcz będzie padać obficie, spadnie grad, a wiatr mocno się rozpędzi. Temperatura wyniesie od 20 do 24 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela 19.05. Burze i grad w wielu miejscach

Pogoda na dziś - niedziela 19.05. Burze i grad w wielu miejscach

Źródło:
tvnmeteo.pl

"Wzywam wszystkich polityków i przywódców w Gruzji, aby dobrze wykorzystali tę szansę i zadbali o to, aby Gruzja pozostała na europejskim kursie, który popiera społeczeństwo" - napisał w serwisie X przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Ocenił, że weto prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili do ustawy o przejrzystości wpływów zagranicznych, zwanej też potocznie rosyjską ustawą, daje czas na dalszą refleksję.

"Wzywam wszystkich polityków i przywódców"

"Wzywam wszystkich polityków i przywódców"

Źródło:
PAP

Donald Tusk poinformował o planie "Tarcza Wschód", projekcie budowy bezpiecznej granicy. Na ten cel rząd przeznaczy dziesięć miliardów złotych. W Gruzji prezydent Salome Zurabiszwili zawetowała ustawę "o zagranicznych agentach". Ulice zachodnich Niemiec są zalane z powodu powodzi. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 19 maja.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 19 maja

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 19 maja

Źródło:
tvn24.pl

Ukraińska agencja informacyjna UNIAN poinformowała, że Wowczańsk w obwodzie charkowskim został praktycznie zupełnie zniszczony przez Rosjan. W mieście, w którym mieszkało ponad 17 tysięcy osób, zostało około stu. 816 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
tvn24.pl

"Wzywam wszystkich polityków i przywódców w Gruzji, aby dobrze wykorzystali tę szansę i zadbali o to, aby Gruzja pozostała na europejskim kursie, który popiera społeczeństwo" - napisał w serwisie X przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Ocenił, że weto prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili do ustawy o przejrzystości wpływów zagranicznych, zwanej też potocznie rosyjską ustawą, daje czas na dalszą refleksję.

"Wzywam wszystkich polityków i przywódców"

"Wzywam wszystkich polityków i przywódców"

Źródło:
PAP

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W kraju związkowym Saary na zachodzie Niemiec doszło do poważnych powodzi. Woda zalała ulice wielu miast, wdarła się do piwnic i spowodowała osunięcia ziemi. W sobotę tereny dotknięte kataklizmem odwiedził kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Najtrudniejsza sytuacja od ponad 30 lat. "Należy spodziewać się ogromnych szkód"

Najtrudniejsza sytuacja od ponad 30 lat. "Należy spodziewać się ogromnych szkód"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tagesschau.de, BR24, PAP

Trzech turystów z Hiszpanii i trzech Afgańczyków zginęło w piątkowej strzelaninie na bazarze w Bamianie w środkowym Afganistanie. Rannych jest osiem osób. Afgańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekazało, że zatrzymano siedem osób, które mogą mieć związek z zamachem.

Zamach w Afganistanie. Nie żyją turyści

Zamach w Afganistanie. Nie żyją turyści

Źródło:
PAP

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Biały Dom nie jest zadowolony z decyzji prezydenta Francji o zaproszeniu przedstawiciela Rosji na nadchodzące obchody 80. rocznicy lądowania aliantów w Normandii - pisze Politico. Ostro zareagował również szef jednej z komisji Izby Reprezentantów. Michael McCaul ocenił, że "to rozczarowujące", a "zaproszenie ma miejsce, gdy Rosja otwarcie grozi kolejną wojną światową".

Francja zaprasza Rosję na rocznicę lądowania w Normandii. Biały Dom "nie jest zachwycony"

Francja zaprasza Rosję na rocznicę lądowania w Normandii. Biały Dom "nie jest zachwycony"

Źródło:
PAP

Trwa rosyjska ofensywa na Wowczańsk i okoliczne miejscowości w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy. Władze lokalne podają, że w mieście pozostało około stu osób, ale zaznaczają jednocześnie, że "wróg nie zdobył miasta". Ewakuacja mieszkańców jest utrudniona przez ciągły ostrzał.

Dramatyczna sytuacja w Wowczańsku na wschodzie Ukrainy. W mieście pozostało sto osób

Dramatyczna sytuacja w Wowczańsku na wschodzie Ukrainy. W mieście pozostało sto osób

Źródło:
PAP

W sobotę odbyły się obchody 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Na znanej polskiej nekropolii we Włoszech prezydent Andrzej Duda mówił, że "polegli tu żołnierze wołają do Europy o odpowiedzialność". - Wołają: nie dopuście do tego, aby rosyjski imperializm rozlał się na inne kraje - przemawiał. Mówił też, że ruski mir to "wysysanie krwi" z innych narodów.

Prezydent Duda: wierzę, że Europa nie pozwoli rosyjskiemu imperializmowi zagarniać krajów i niewolić ludzi

Prezydent Duda: wierzę, że Europa nie pozwoli rosyjskiemu imperializmowi zagarniać krajów i niewolić ludzi

Źródło:
TVN24

Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili zawetowała ustawę o zagranicznych agentach. Od tygodni przeciwko kontrowersyjnemu prawu protestowały tysiące Gruzinów. Partia władzy ma jednak dość głosów, by to weto odrzucić.

Ustawa o zagranicznych agentach zawetowana

Ustawa o zagranicznych agentach zawetowana

Źródło:
Reuters, PAP, Civil Georgia

Lekarz z Ukrainy Andrij K. jest podejrzany o zabójstwo 86-letniego Daniela Z., poprzez odłączenie go od urządzeń podtrzymujących życie. Do ministra sprawiedliwości trafił list otwarty w jego obronie podpisany przez dwa tysiące lekarzy, pielęgniarek, profesorów i autorytetów w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Lekarz z zarzutem zabójstwa po odłączeniu pacjenta od urządzeń podtrzymujących życie. "Nie jest winny"

Lekarz z zarzutem zabójstwa po odłączeniu pacjenta od urządzeń podtrzymujących życie. "Nie jest winny"

Źródło:
PAP

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozporządzenie, na pierwszy rzut oka, nie budzi wątpliwości konstytucyjnych - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Marek Safjan, były sędzia TSUE i były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Odniósł się do decyzji prezydenta Warszawy o zakazie symboli religijnych w warszawskim ratuszu. Przyznał, że wymaga to jednak analizy TK. - A my nie mamy tego Trybunału i na tym polega problem - zaznaczył.

Spór o symbole religijne. Trybunał Konstytucyjny "nie daje dostatecznej wiarygodności, żeby rozstrzygnąć sprawę"

Spór o symbole religijne. Trybunał Konstytucyjny "nie daje dostatecznej wiarygodności, żeby rozstrzygnąć sprawę"

Źródło:
TVN24

To rzecz zupełnie naturalna, że język się cały czas zmienia. Jeżeli się nie będzie zmieniał, to po prostu w pewien sposób umrze - powiedział w TVN24 Maciej Makselon, polonista i nauczyciel akademicki. Komentował zmiany w ortografii, które zdecydowała się wprowadzić Rada Języka Polskiego. Zaznaczył, że ma uwagę do jednej. Mówił o niej, że "to trochę tak, jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku".

Zmiany w ortografii do "przyklaśnięcia". Ale jedna "trochę jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku"

Zmiany w ortografii do "przyklaśnięcia". Ale jedna "trochę jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku"

Źródło:
TVN24

Drugi rok z rzędu w Wielkiej Brytanii spadła liczba miliarderów, choć majątek otwierającej listę najbogatszych mieszkańców rodziny Hinduja wzrósł po poziomu, jakiego nikt wcześniej w jej historii nie osiągnął - wynika z dorocznego rankingu "The Sunday Times Rich List". Dopiero na 258. miejscu jest król Wielkiej Brytanii Karol III, którego majątek został oszacowany na 610 milionów funtów. Wyżej od niego znajduje się premier Rishi Sunak.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Źródło:
PAP

Prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie, który jest podejrzany o brutalne zabójstwo swojej matki. W czwartek, w jednym z mieszkań na Mokotowie, odnaleziono ciało starszej kobiety. 50-latek został aresztowany.

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie sprzęt artyleryjski z zastrzeżeniem, że nie może być on używany do ataków na terytorium Rosji. Dziennik "Wall Street Journal" podaje, że Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie broni także w Rosji. "Władze amerykańskie nadal rozważają ukraiński wniosek" - podaje amerykańska gazeta.

Media: Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie amerykańskiej broni na terytorium Rosji

Media: Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie amerykańskiej broni na terytorium Rosji

Źródło:
PAP

Zmiany klimatu negatywnie oddziałują na ludzi z chorobami mózgu - twierdzą brytyjscy naukowcy na łamach pisma "Lancet Neurology". Z badań wynika, że szczególnie niebezpieczne są ekstrema związane z temperaturą powietrza i jej duże wahania.

Zbadali wpływ zmian klimatu na chorych. Ci pacjenci są szczególnie narażeni

Zbadali wpływ zmian klimatu na chorych. Ci pacjenci są szczególnie narażeni

Źródło:
PAP

Kleszcz afrykański, nazywany też wędrownym, pojawił się w Europie, a być może także w Polsce. Maciej Grzybek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnił na antenie TVN24, że badanie obecności tego pajęczaka w naszym kraju jest ważne ze względu na przenoszone przez niego choroby. Jak opowiadał, każdy z nas może pomóc w poszukiwaniach.

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Źródło:
TVN24, tvnmteo.pl

Pogoda zachęca do leśnych wycieczek, jednak w ten weekend lepiej zrezygnować z takiego sposobu spędzania czasu. Służby ostrzegają, że ściółka w lasach jest bardzo sucha i podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar. Co zrobić, jeżeli zobaczymy, że w lesie wybuchł ogień?

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Szczegółowa analiza sprawy skłoniła mnie do tego, żeby tego ułaskawienia udzielić - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda. Odniósł się do decyzji w sprawie samotnej matki czwórki dzieci, skazanej na trzy lata więzienia za ugodzenie nożem sąsiada. - To był czyn specyficzny, to była obrona przez nią miru domowego, to była obrona jej rodziny - mówił Duda.

Ułaskawił matkę czwórki dzieci. Prezydent Andrzej Duda o swojej decyzji

Ułaskawił matkę czwórki dzieci. Prezydent Andrzej Duda o swojej decyzji

Źródło:
PAP, TVN24

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o filmie "Monster" nagrodzonym w Cannes, który trafił właśnie do kin. Wspomniała o serialu "Diuna: Proroctwo", który zadebiutuje jesienią na platformie MAX. Fragment programu poświęcono także amerykańskiej piosenkarce Billie Eilish i jej nowemu albumowi.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl