Zmarł John Guillermin - reżyser "Płonącego wieżowca" i "King Konga"


W wieku 89 lat zmarł w Los Angeles John Guillermin - reżyser m.in. głośnego "Płonącego wieżowca" z Paulem Newmanem i Stevem McQuennem oraz "King Konga" z Jessicą Lange. O śmierci filmowca poinformował jego przyjaciel Nick Redman, którego firma wydała wspomniane tytuły na DVD. Guillermin od końca lat 80. nie zrealizował już żadnego filmu, ale za sprawą tych dwóch tytułów trwale zapisał się w historii kina.

John Guillermin urodził się 11 listopada 1925 r. w Londynie. Jego rodzice z pochodzenia byli Francuzami. Może dlatego po ukończeniu Uniwersytetu Cambridge w Anglii przeniósł się do Francji. Tam, realizując krótkometrażowe dokumenty, rozpoczął karierę filmowca.

Podczas II wojny światowej walczył w Royal Air Force. Potem powrócił do Anglii i zajął się pisaniem scenariuszy. Powstałe wówczas filmy, choć uważane za oryginalne i ciekawe za sprawą walorów artystycznych, nie zdołały jednak zaistnieć poza krajem. Reżyser na kilka miesięcy pojechał więc do Hollywood, by podpatrzeć realizację wysokobudżetowych filmów, które miał w planach. Nakręcił m.in. dwie produkcje o przygodach Tarzana, ale żadna nie została dostrzeżona.

W 1964 r. postanowił na dobre przenieść się za ocean. Tam zwrócił na siebie uwagę po realizacji filmu "El Condor" - westernu o zbiegłym więźniu i poszukiwaczu złota, którzy przygotowują napad na fort El Condor, w którym ukryto milion dolarów. Gwiazdą filmu był Patrick O'Neal a muzykę napisał Maurice Jarré.

Na wielkie sukcesy przyszło mu jednak czekać do połowy lat 70., kiedy to powstały dwa jego najsłynniejsze filmy. W 1974 r. ten najwybitniejszy -"Płonący wieżowiec" i dwa lata później "King Kong" - opowieść o wielkiej małpie zakochanej w wyłowionej z morza przez załogę statku pięknej blondynce.

Faye Dunway i Paul Newman w "Płonącym wieżowcu"materiały prasowe

Gwiazdy w płonącej fortecy

Pomysł filmu "Płonący wieżowiec" powstał po lekturze powieści "The Tower" Richarda M. Sterna, z której po dodaniu do niej wątków z "The Glass Inferno" Thomasa N. Scortii i Franka Robinsona, Stirling Silliphant napisał scenariusz. W projekt zaangażowały się dwie najsłynniejsze hollywoodzkie wytwórnie - 20th Century Fox i Warner Bros, przeznaczając na niego 15 mln dolarów.

Do każdej z ról zaangażowano będące wówczas u szczytu popularności gwiazdy. I tak w filmie obok Paula Newmana, Stevea McQuinna i Faye Dunwaye wystąpili m.in. Fred Astaire, Richard Wagner, Richard Chamberlean i William Holden. Fabuła opowiada o nowo zbudowanym w San Francisco największym na świecie drapaczu chmur, którego huczne otwarcie rozpoczyna opowieść. W jego trakcie architekt projektu odkrywa usterki instalacji elektrycznej. W wieżowcu wybucha pożar i trzeba ewakuować ludzi z budynku. Straż pożarna rozpoczyna walkę z ogniem i upływającym czasem.

Choć "Płonący wieżowiec" powstał cztery dekady temu (1974 r.), wciąż uchodzi za jeden z najważniejszych filmów katastroficznych w kinie i mimo braku komputerowych tricków nadal robi wrażenie. Zdobył aż osiem nominacji do Oscara - w tym dla najlepszego filmu, za muzykę i rolę drugoplanową dla Freda Astaire'a, by ostatecznie otrzymać trzy: za zdjęcia, montaż i najlepszą piosenkę.

"King Kong" czyli klapa, do której wciąż wracamy

Po sukcesie "Płonącego wieżowca" wszystkie hollywoodzkie wytwórnie stały przed Guillerminem otworem. Zdecydował się na Paramount Pictures, który z gigantycznym na owe czasy budżetem prawie 25 mln dolarów zaoferował mu realizację wielkiego widowiska z gatunku fantasy z historią miłosną w tle - "King Konga", będącego remakiem niemego obrazu z 1933 r. Mało kto zna kulisy powstawania tego filmu - jego realizację zaproponowano Romanowi Polańskiemu, ten jednak projekt odrzucił.

Jessica Lange w "King Kongu" Johna Guillerminamateriały prasowe

Guillermin nie zastanawiał się wcale i rozpoczął szukanie aktorki do roli Dwan. Ubiegały się o nią m.in. rozpoczynające karierę Melanie Griffith i Meryl Streep, która po latach wyznała, że producent filmu, słynny Dino de Laurentis, ujrzawszy ją, powiedział: "Nie ma mowy, moja droga, my szukamy piękności". Był to ponoć jedyny przypadek, gdy ktoś odesłał z kwitkiem wielką Meryl. Rolę otrzymała, jak wiadomo, piękna Jessica Lange, rówieśniczka Streep, wówczas nikomu nieznana. Jej partnerem został mający już wtedy na koncie nominację do Oscara za "Ostatni seans" Jeff Bridges.

Fabułę, niestety, pozbawiono wszelkich niedopowiedzeń oryginału. Statek szukający ropy naftowej w rejonie Pacyfiku, z paleontologiem (Jeff Bridges) i piękną blondynką ( Lange) na pokładzie, dociera do wioski, której mieszkańców terroryzuje ogromna małpa - King Kong. Wpada jej w oko piękna dziewczyna. Zwierzę ją porywa, a załoga rusza na ratunek. Mimo iż debiutująca na dużym ekranie Lange zdobyła Złoty Glob dla najbardziej obiecującej aktorki, film zebrał kiepskie recenzje i nie stał się kasowym sukcesem. Guillerminowi producenci narzucili zarówno sposób filmowania, jak i scenariuszowe uproszczenia.

Plakat promujący "King Konga" z 1976 rokumateriały prasowe

Po premierze twórcom wytykano i fatalne dialogi, i nonszalancję wobec pierwowzoru, a także to, że poszli śladem japońskiej "Godzilli", rezygnując z poklatkowej animacji na rzecz "żywego" modelu małpy, w efekcie czego ruszała się ona jak słoń i śmieszyła. W dodatku w 1986 r. zrealizowano jego sequel z absurdalną fabułą, który był kompletną katastrofą. Sam Guillermin przeżył to tak bardzo, że wkrótce wycofał się z kina.

Mimo tych wszystkich słabości "King Kong" z 1976 r. ma swoich wiernych fanów na całym świecie, a z upływem czasu nie jest oceniany już tak surowo. Ma też na koncie Oscara za efekty specjalne, a dla pięknej Jessiki stał się początkiem wielkiej kariery zwieńczonej dwoma Oscarami. Co ciekawe, należy do najczęściej powtarzanych i oglądanych na małym ekranie amerykańskich produkcji.

Wśród produkcji zmarłego reżysera warto jeszcze wymienić niezwykle udany dramat kryminalny "Śmierć na Nilu" z Peterem Ustinowem i wielką Betty Davis w głównych rolach. Zrealizowany w 1978 r. film był adaptacją powieści Agathy Christie o detektywie Poirot, jak zwykle próbującym z powodzeniem rozwikłać kryminalną zagadkę.

Autor: Justyna Kobus//tka / Źródło: "Variety", tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej oficjalne obchody z udziałem najważniejszych władz państwowych odbywają się równocześnie na gdańskim Westerplatte i w Wieluniu.

"Wiemy, że nie będziemy bezpieczni, jeśli nie wypełnimy tych dwóch wielkich potrzeb"

"Wiemy, że nie będziemy bezpieczni, jeśli nie wypełnimy tych dwóch wielkich potrzeb"

Źródło:
TVN24
"Do jednego kliknięcia skróciliśmy dystans pomiędzy pragnieniem a jego realizacją"

"Do jednego kliknięcia skróciliśmy dystans pomiędzy pragnieniem a jego realizacją"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W sobotę w amerykańskim stanie Missisipi doszło do wypadku autobusu. Zginęło co najmniej siedem osób, w tym sześcioletni chłopiec i jego 16-letnia siostra, a 37 osób trafiło do szpitali z obrażeniami - podały amerykańskie media, powołując się miejscowe władze.

Wypadek autobusu w USA. Siedem ofiar, w tym rodzeństwo, wiele osób rannych

Wypadek autobusu w USA. Siedem ofiar, w tym rodzeństwo, wiele osób rannych

Źródło:
PAP

Śledztwo, które prowadzimy, ma kilka wątków. Generalnie rzecz ujmując, badamy, czy w latach 2006-2009 mogło dochodzić do popełniania przestępstw przez funkcjonariuszy CBA, w tym przez szefa i jego zastępców - powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania po emisji materiału "Superwizjera" "Seksmisja CBA. Kulisy operacji wiedeńskiej".

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Źródło:
TVN24

Po rządzie Olafa Scholza do końca kadencji nie należy spodziewać się niczego istotnego w polityce Niemiec wobec Ukrainy - twierdzi politolog Carlo Masala, naukowiec wykładający w Uniwersytecie Bundeswehry w Monachium. Jego zdaniem siły przeciwne pomocy, przede wszystkim w SPD, będą zyskiwały na znaczeniu.

Siły przeciwne pomocy Ukrainie zyskują. "Nie istnieje żadna poważna strategia"

Siły przeciwne pomocy Ukrainie zyskują. "Nie istnieje żadna poważna strategia"

Źródło:
PAP

Izraelskie wojska kontynuują szeroko zakrojoną operację na Zachodnim Brzegu. Poinformowano o ciężkich walkach z palestyńskimi bojownikami w obozie dla uchodźców w Dżeninie. W nocy doszło do dwóch prób zamachów bombowych w innych częściach Zachodniego Brzegu, sprawców zastrzelono.

Izrael kontynuuje ofensywę. Jedna z największych tego typu operacji od prawie 20 lat

Izrael kontynuuje ofensywę. Jedna z największych tego typu operacji od prawie 20 lat

Źródło:
PAP

921 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Rosjanie ostrzelali wieś Czerkaska Łozowa w obwodzie charkowskim, zabijając 10 osób. Zaatakowali też miasto Czasiw Jar, gdzie zginęło pięć osób. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Najważniejsze wydarzenia ostatniej doby w Ukrainie

Najważniejsze wydarzenia ostatniej doby w Ukrainie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował o śmierci Ewy Bialik, prokurator i rzeczniczki Prokuratury Krajowej. Bialik zmarła w wieku 58 lat. "Była wzorem profesjonalizmu zawodowego, zawsze rzetelna i życzliwa" - napisał na platformie X.

Nie żyje prokurator Ewa Bialik

Nie żyje prokurator Ewa Bialik

Źródło:
PAP

Iga Świątek wywalczyła awans do kolejnej rundy US Open. Premier Donald Tusk zapowiedział "wielką rządową spowiedź powszechną". Zmarła była rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 1 września

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 1 września

Źródło:
tvn24.pl

Władze Chin i Filipin po raz kolejny wzajemnie oskarżyły się o celowe doprowadzenie do zderzenia okrętów straży przybrzeżnej na Morzu Południowochińskim. To kolejny z serii incydentów, do których doszło w ostatnim czasie na spornych wodach.

"Bezpośrednio i celowo staranował okręt". Konfrontacja na spornych wodach

"Bezpośrednio i celowo staranował okręt". Konfrontacja na spornych wodach

Źródło:
Reuters, PAP

W państwach Azji Środkowej władza zazwyczaj jest przekazywana przez satrapów komuś w rodzinie. Tak zapewne stanie się też w Uzbekistanie, gdzie prezydent Szawkat Mirzijojew udziela córce większych pełnomocnictw i deleguje na odpowiedzialne stanowiska. Może to stanowić wstęp do przekazania jej władzy nad całym państwem - analizuje portal Radia Swoboda.

Saida "jest jak meteoryt". Wkrótce przejmie państwo? 

Saida "jest jak meteoryt". Wkrótce przejmie państwo? 

Źródło:
PAP, Radio Swoboda

Na początku lipca kot o imieniu Finn zaginął w Middle River w stanie Minnesota. Jego właścicielka szukała go każdej nocy. Mruczka znaleziono dwa miesiące później w Monroe w stanie Waszyngton, które oddalone jest od jego domu o ponad 2400 kilometrów.

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

Źródło:
ENEX, KIRO7, yahoo.com

W Rzeszowie, na osiedlu Biała, doszło do pożaru budynków mieszkalnych w zabudowie szeregowej. W jednym z nich doszło do wybuchu butli z gazem. Służby informują, że nie ma rannych. Przed przyjazdem strażaków z budynków ewakuowało się 20 osób.

Pożar w szeregówkach w Rzeszowie. Wybuchła butla z gazem, osiem domów zniszczonych     

Pożar w szeregówkach w Rzeszowie. Wybuchła butla z gazem, osiem domów zniszczonych     

Źródło:
TVN24, PAP

Zmiana zasad opłat za parkowanie w miastach może być dla niektórych dramatyczna w skutkach. Trudno inaczej nazwać wezwanie do zapłacenia 18 tysięcy złotych dla kobiety z niepełnosprawnością. Są też inne przykłady z innych miast. 

Zmiana zasad opłat za parkowanie może być źródłem ludzkich dramatów. Za błędy płaci się naprawdę dużo

Zmiana zasad opłat za parkowanie może być źródłem ludzkich dramatów. Za błędy płaci się naprawdę dużo

Źródło:
Fakty TVN

238 nałożonych mandatów, 46 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych, 13 odebranych praw jazdy. To efekt kontroli, które w ostatnich dniach prowadzili stołeczni policjanci, głównie w centrum Warszawy. Akcja była wymierzona w kierowców, którzy uprzykrzają życie mieszkańcom rykiem silników swoich aut i motocykli.

Posypały się mandaty dla kierowców za ryczące silniki

Posypały się mandaty dla kierowców za ryczące silniki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Magazyn śledczy reporterów "Superwizjer" wraca na antenę z nowymi odcinkami. Autorzy programu od lat ukazują nadużycia władzy, korupcję, błędy wymiaru sprawiedliwości, skandale w policji i afery gospodarcze. Program będzie można oglądać na antenie TVN, TVN24 oraz w TVN24 GO i na platformie Player. Oto czego widzowie mogą spodziewać się w nowym sezonie.

"Superwizjer" powraca. Gdzie i kiedy oglądać nowe odcinki

"Superwizjer" powraca. Gdzie i kiedy oglądać nowe odcinki

Źródło:
tvn24.pl
"Jak robiłem to zdjęcie, czułem, że będą z tego kłopoty". Fotograf prezydenta Dudy o kulisach pracy w Pałacu

"Jak robiłem to zdjęcie, czułem, że będą z tego kłopoty". Fotograf prezydenta Dudy o kulisach pracy w Pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Rada Polskich Mediów wystosowała apel o podjęcie śledztwa w sprawie zabójstwa dziennikarza Jarosława Ziętary. "W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię. Szczególnie za zbrodnię, która w swojej istocie jest zamachem na podstawy demokratycznego państwa" - napisano.

"W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię"

"W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię"

Źródło:
Rada Polskich Mediów, tvn24.pl

Po raz czwarty wręczono Medale Wolności Słowa. W czasie gali wyróżniono laureatów w trzech kategoriach: Media, Instytucja i Obywatel/Obywatelka. W pierwszej z nich medal otrzymała Karolina Lewicka z Tok FM, w drugiej odznaczono stowarzyszenie Pro Loquela Silesiana, zaś w trzeciej - Anja Rubik.

Medale Wolności Słowa przyznane

Medale Wolności Słowa przyznane

Aktualizacja:
Źródło:
Fundacja Grand Press

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Już za tydzień do kin trafi film Jorgosa Lantimosa "Rodzaje życzliwości" z Emmą Stonę, Jesse Plemonsem i Willem Dafoe w rolach głównych. Prowadząca program podzieliła się także dobrą wiadomością z miłośnikami polskiego kina.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl