Ezoteryczny Poznań zjednoczył muzy

Szot 19
Szot 19
Źródło: e-teatr.tv: Szot 19

Muzyka, teatr, film, komiks, literatura i sztuki wizualne – Poznań w ostatni weekend udowodnił, że w Polsce nie ma lepszego miejsca na rozwój sztuk alternatywnych. Najważniejszym wydarzeniem projektu "madeinpoznan.noc" było jednak przedstawienie "Gramy 4U" Movements Factory intrygującego duetu Iwony Pasińskiej i Czesława Śpiewa – przekonuje ostatni Szot e-teatr.tv.

Noc kultury niezależnej w Poznaniu jest inspirowana projektem nocy muzeów, który jest popularny w wielu krajach Europy. Festiwal otwierający miasto dla interdyscyplinarnych wydarzeń odbył się w stolicy Wielkopolski już po raz trzeci. - Głównym przesłaniem jest jednoczenie środowiska pozainstytucjonalnego, ale też pokazywanie jego potencjału. Nie ma tu żadnego tematu. Nie ma jednej linii, ale każda z dziedzin jest w pewien sposób zaprogramowana – mówi e-teatr.tv Marcin Maćkiewicz, jeden z organizatorów wydarzenia. Zdjęcie (): 603901

Tańcem i happeningiem

Spektakle teatralne były niezwykle silnym punktem festiwalu. Ciekawi mogli natknąć się w wielu miejscach na projekty takich niezależnych grup jakTeatr Usta Usta – z projektem"Radioaktywni", czy Teatru Porywacze Ciał – "OUN". A także niezwykle intrygujący happening Teatru Strefa Ciszy, który próbował zmienić postrzeganie poznańskiego Dworca Głównego.

Jednak główną atrakcją okazało się przedstawienie przygotowane specjalnie na "madeinpoznan.noc" - "Gramy 4U" Movements Factory duetu Iwony Pasińskiej i Czesława Śpiewa. Czesław Mozil, ostatnio bardzo modny wykonawca, który wkroczył w granice popu, wystąpił tu w niecodziennej roli, grając na scenie między tancerzami.

Nutą i słowem

Niemniej w nocy kultury znaczyła muzyka. W nietuzinkowej przestrzeni Starej Rzeźni rozstawiono pięć scen prezentujących muzykę elektroniczną. Kilkugodzinna instalacja z udziałem żywych instrumentów, wokaliz, Chóru Uniwersyteckiego oraz wizualizacji autorstwa najlepszych VJ-ów. Swoją twórczość prezentowali m.in. City Inside Art, Zova, Wojtek Grabek i Daga Gregorowicz, Rafał Zapała (dla którego oprawę wizualną stworzy Kobas Laksa) oraz QLHead z Wojtkiem Luchowskim.

Nocy towarzyszyły także wystawy młodych artystów w galeriach, w salach kinowych prezentowano współczesne animacje. Stronę literacką reprezentowała "Poezja zaangażowana czyli nocna bomba rozbłyskowa" w Kluboksięgarni Głośna Samotność. Odbył się tam poetycki slum, czyli prawdziwy pojedynek poetów. Trzej młodzi twórcy: Konrad Góra, Jaś Kapela i Szczepan Kopyto przy udziale gitar, laptopów oraz swoich głosów, udowodnili, że poezja żyje i ma się dobrze.

---

SZOT – czyli Szybko o teatrze – jest projektem e-teatru.pl, wortalu poświęconego polskiemu teatrowi Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Źródło: e-teatr.pl

Czytaj także: