TVN24 | Kultura i styl

Eurowizja 2022. Ukraina wygrywa 66. edycję konkursu

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
Tomasz-Marcin
Wrona
Źródło:
tvn24.pl

Eurowizja 2022 przeszła do historii. Zwycięzcą tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji został zespół Kalush Orchestra z Ukrainy. Na drugim miejscu znalazła się Wielka Brytania. Polak zajął 12 miejsce.

Wielki finał Eurowizji 2022 za nami. Tegoroczna edycja Konkursu Piosenki Eurowizji - największego konkursu muzycznego na świecie - odbyła się we Włoszech, po tym jak w 2021 roku grupa Maneskin wygrała w Rotterdamie. Wydarzenie zostało zorganizowane w PalaOlimpico w Turynie, gdzie zgromadziło się 13 tysięcy widzów.

Ukraińska reprezentacja zwyciężyła dopiero po podliczeniu głosów telewidzów oraz użytkowników aplikacji do głosowania, zdobywając 631 punkty Po głosowaniu jury pierwsze miejsce zajmował reprezentujący Wielką Brytanię Sam Ryder, który zdobył 283 punkty.

Grupa Kalush Orchestra przyniosła trzecie zwycięstwo Ukrainie w Eurowizji. Wcześniejszymi zwycięzcami byli Rusłana w 2004 roku z piosenką "Wild Dances" oraz Jamala w 2016 roku, która chwyciła za serce piosenką "1944". Zespół hip-hopowy, który pełnymi garściami czerpie z muzycznych tradycji Ukrainy, wykonał utwór "Stefania". Piosenka jest odą do matki Ołeha Psijuka - lidera grupy. Po inwazji Rosji na Ukrainę, do której doszło 24 lutego, "Stefania" stała się ulubioną piosenką matek, których dzieci muszą walczyć z okupantem.

Wygraną zespołu skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Odwagą imponujemy światu, nasza muzyka podbija Europę! W przyszłym roku Ukraina będzie gospodarzem Eurowizji! To po raz trzeci. I wierzę, że nie ostatni. Dołożymy wszelkich starań, aby gościć Eurowizję w ukraińskim Mariupolu. W wolnym, spokojnym i odbudowanym. Dziękuję za wygraną zespołowi Kalush Orchestra i wszystkim, którzy na nich głosowali" - napisał Zełensky.

Eurowizja 2022 - koncert finałowy

Koncert rozpoczął zespół Rockin'100 piosenką "Give Peace a Chance" z repertuaru Johna Lennona i The Plastic Ono Band. Następnie Laura Pausini zaśpiewała składankę swoich piosenek, po czym nastąpiła tradycyjna parada wszystkich 25 reprezentacji krajowych, które brały udział w finale. Prowadzącymi tegoroczne koncerty byli: włoski prezenter telewizyjny Alessandro Cattelan, włoska piosenkarka Laura Pausini oraz brytyjsko-libański wokalista Mika.

W koncercie finałowym wystąpili przedstawiciele: Czech, Rumunii, Portugalii, Finlandii, Szwajcarii, Francji, Norwegii, Armenii, Włoch, Hiszpanii, Holandii, Ukrainy, Niemiec, Litwy, Azerbejdżanu, Belgii, Grecji, Islandii, Mołdawii, Szwecji, Australii, Wielkiej Brytanii, Polski, Serbii i Estonii. 

Polskę w konkursie reprezentował Ochman, czyli Krystian Ochman z piosenką "River". Wokalista zajął ostatecznie 12. miejsce.

Podczas przerwy na głosowanie wystąpił zespół Maneskin, który zagrał między innymi swój nowy singiel. Następnie legendarna Gigliola Cinquetti przypomniała swój wielki przebój "Non ho l'eta", którym wygrała Eurowizję w 1964 roku. Później Mika zaśpiewał składankę swoich największych hitów. Na koniec, wyświetlono nagranie włoskiej astronautki Samanthy Cristoforetti, która jest członkinią 68. załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Eurowizja - krótka historia

Konkurs Piosenki Eurowizji organizowany jest od 1956 roku przez Europejską Sieć Nadawców, a jego formuła jest inspirowana najstarszym europejskim festiwalem piosenki, czyli festiwalem w San Remo. Od tego czasu tylko jedna edycja konkursu się nie odbyła - w 2020 roku z powodu wybuchu pandemii COVID-19 EBU odwołała konkurs, który miał odbyć się w Holandii.

Co roku finał transmitowany jest do wielu krajów na wszystkich kontynentach. A według oficjalnych szacunków konkurs przyciąga nawet do 600 milionów widzów. Co ciekawe, w 2015 roku podczas 60. edycji konkursu jako pełnoprawny uczestnik udział wzięła reprezentacja Australii. Był to pierwszy przypadek, że kraj, który nie jest aktywnym członkiem EBU, mógł wziąć udział w Eurowizji.

W tym roku pierwotnie miało wziąć udział 41 reprezentacji krajowych, ale 25 lutego - dzień po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę - EBU wykluczyła Rosję z konkursu. W pierwszym półfinale wystąpili przedstawiciele 17 krajów, a w drugim - 18.

Autor:Tomasz-Marcin Wrona

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości