Cannes 2024. Złota Palma dla "Anory" Seana Bakera

Źródło:
tvn24.pl

77. Festiwal Filmowy w Cannes dobiegł końca. Złota Palma dla najlepszego filmu powędrowała do "Anory" w reżyserii Seana Bakera. Werdykt jury pod przewodnictwem Grety Gerwig może być odbierany jako zmiana warty w światowym kinie. 

Festiwal Filmowy w Cannes 2024 dobiegł końca. W ciągu minionych 11 dni we francuskiej stolicy filmu pojawiły się światowe gwiazdy, uznani i debiutujący filmowcy oraz filmowczynie, kilkutysięczny tłum dziennikarzy z najróżniejszych zakątków globu, także rzesza fanów i fanek kina. W końcu stawka jest jak zwykle wysoka: najbardziej prestiżowa nagroda filmowa - Złota Palma, która określana jest jako kinematograficzny odpowiednik literackiej Nagrody Nobla.

Do Konkursu Głównego zakwalifikowano 22 tytuły. Tegoroczną przewodniczącą jury tego konkursu została jedna z najciekawszych amerykańskich filmowczyń swojego pokolenia Greta Gerwig. To ona stworzyła "Lady Bird", "Małe kobietki" czy "Barbie" - najbardziej kasowy film w historii wyreżyserowany przez kobietę.

Razem z nią w skład jury weszli: hiszpański filmowiec J.A. Bayona, turecka aktorka i scenarzystka Ebru Ceylan, ceniony włoski aktor i producent Pierfrancesco Favino, amerykańska aktorka rdzennego pochodzenia Lily Gladstone, legendarny japoński filmowiec Hirokazu Koreeda, libańska filmowczyni Nadine Labaki, francuska aktorka Eva Green oraz francuski aktor Omar Sy.

Kadr z filmu "Anora" Seana Bakeramat.prasowe. Cannes

Przewrotna "Anora" ze Złotą Palmą

Złota Palma trafiła do filmu "Anora" w reżyserii Seana Bakera. Amerykanin należy do grona najciekawszych współcześnie niezależnych filmowców na świecie, konsekwentnie od kilku lat umacniając swoją pozycję.

Międzynarodową rozpoznawalność przyniosła mu "Gwiazdeczka" z 2012 roku, a każdy jego kolejny film umocnił jego pozycję, przynosząc mu szereg nominacji do kolejnych nagród. Bezwstydnie ucieka wszelkim schematom i w wyjątkowy sposób, z uśmiechem, na warsztat bierze tematy trudne, niewygodne.

CZYTAJ RÓWNIEŻ ROZMOWĘ TOMASZA-MARCINA WRONY Z SEANEM BAKEREM: "NIEKTÓRE POSTACI POTRZEBUJĄ ŚWIEŻYCH TWARZY"

W Konkursie Głównym w Cannes debiutował z niesamowitą satyrą "Red Rocket", w której sięgnął po kwestie związane z pracą seksualną. Ale nie tylko. Reżyser zbudował niezwykłe studium postaci u progu ery Donalda Trumpa w Stanach Zjednoczonych i jednocześnie przyglądał się codzienności mieszkańców takich niewielkich miast jak np. Texas City, którzy zmagali się się z kolejnymi wyzwaniami.

Do świata osób, trudniących się pracą seksualną, Baker zagląd również w najnowszym filmie "Anora", którą sam twórca określał jako nowe spojrzenie na historię Kopciuszka. W tytułową rolę - striptizerki Anory - wcieliła się Mikey Madison, która międzynarodową rozpoznawalność zdobyła drugoplanową rolą w "Pewnego razu w... Hollywood" Quentina Tarantino. Podobnie, jak w przypadku wcześniejszych filmów Bakera, tak i tym razem: im mniej wie się o fabule, tym większa przyjemność z oglądania. Tak czy inaczej, z całą pewnością jest to kino przewrotne i nieoczywiste.

Czyżby zmiana warty w Cannes?

Oczywiście, niedosyt budzi fakt, że jury nie nagrodziło "Dziewczyny z igłą" szwedzko-polskiego reżysera Magnusa von Horna. Film został entuzjastycznie przyjęty przez spore grono krytyków z najbardziej opiniotwórczych tytułów. W ostatnich typowaniach von Horn był wskazywany jako potencjalny laureat Nagrody Jury bądź nagrody za reżyserię.

Sama lista nagrodzonych nie jest zaskakująca - szczególnie dla tych, którzy z dużą uwagą śledzili minione 11 dni na Lazurowym Wybrzeżu. Werdykt jury tegorocznego Konkursu Głównego może jednak być istotnym znakiem, że w światowym kinie następuje bardzo istotna zmiana. Na pierwszy plan wkraczają twórcy i twórczynie niepokorni, opowiadający historie w przewrotny sposób i szukający jak najsilniejszego dialogu z widzem.

Warto zauważyć, że wszystkie siedem nagrodzonych filmów zostało nakręconych na podstawie oryginalnych, autorskich scenariuszy. Oznacza to przede wszystkim tyle, że nie ma tu adaptacji, luźnych inspiracji czy ekranizacji na podstawie prawdziwych zdarzeń. A przecież w ostatniej dekadzie największą popularność zdobywały tzw. "prawdziwe historie". Jury jednocześnie nie pokusiło się, aby doceniać tytuły stworzone przez legendy tylko dlatego, że są legendami. A przecież w Konkursie Głównym pojawiły się filmy Francisa Forda Coppoli, Paula Schradera, Paola Sorrentina czy Davida Cronenberga. 

Drugą co do ważności nagrodę zdobył dramat "All We Imagine as Light" indyjskiej reżyserki Payal Kapadii. Natomiast Nagroda Jury powędrowała do równie przewrotnego filmu, co "Anora", mianowicie do musicalu "Emilia Perez" w reżyserii legendy francuskiego kina Jacquesa Audiarda. To nie jest jednak stereotypowy musical. To mieszanka komedii, kryminału i filmu muzycznego opowiadającego o losach pewnego bossa meksykańskiego kartelu narkotykowego. Siła tej historii tkwi między innymi w kwartecie aktorskim: Adriana Paz, Zoe Saldana, Karla Sofia Gascon, Selena Gomez. Zostało to docenione przez jury i cała czwórka otrzymała nagrodę za najlepszą rolę kobiecą.

Jesse Plemons doceniony natomiast został za rolę w filmie "Rodzaje życzliwości" w reżyserii Yorgosa Lanthimosa, który zdobył między innymi w ubiegłym roku Złotego Lwa w Wenecji za "Biedne istoty".

Irański reżyser, któremu udało się uciec przed więzieniem w ojczyźnie, Mahommed Rasoulof, doceniony został Nagrodą Specjalną Jury za najlepszy scenariusz za film "Nasienie świętej figi". Film ten przez wielu wskazywany był jako najmocniejszy faworyt do Złotej Palmy i najbardziej poruszający film tej edycji festiwalu.

"Emilia Perez" - zwiastun filmu
"Emilia Perez" - zwiastun filmuCannes - mat.prasowe

Cannes 2024. Lista nagrodzonych

Złota Palma: "Anora" reż. Sean Baker

Wielka Nagroda Jury: "All We Imagine as Light" reż. Payal Kapadia

Nagroda Jury: "Emilia Perez" reż. Jacques Audiard

Najlepsza reżyseria: Miguel Gomes "Grand Tour"

Nagroda Specjalna dla najlepszego scenariusza: Mohammad Rasoulof "Nasienie świętej figi"

Najlepszy scenariusz: Coralie Faregeat za scenariusz do "The Substance"

Najlepsza rola kobieca: Adriana Paz, Zoe Saldana, Karla Sofia Gascon, Selena Gomez "Emilia Perez" Jacquesa Audiarda

Najlepsza rola męska: Jesse Plemons "Rodzaje życzliwości" Yorgosa Lanthimosa

Złota Palma dla filmu krótkometrażowego: "The Man Who Could Not Remain Silent" reż. Nebojsa Slijpcevic

Złota Kamera dla najlepszego pierwszego filmu: "Armand" reż. Halfdan Ullmann Toendel

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mat.prasowe. Cannes

Pozostałe wiadomości

Dwa ciosy w udo i prawą dłoń zadał napastnik idącemu ulicą mężczyźnie w Boguszowie-Gorcach (woj. dolnośląskie). Ten trafił z ciężkimi obrażeniami do szpitala. Przeżył, ale niemal stracił prawą dłoń. Ciosy zostały zadane mieczem samurajskim. Policja zatrzymała podejrzanego i jeszcze dwóch mężczyzn. Nagranie ataku zarejestrowała kamera monitoringu.

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Źródło:
PAP, TV DAMI Region

Ryszard Terlecki, były szef klubu PiS i były wicemarszałek Sejmu, odniósł się do sytuacji PiS-u w Małopolsce, gdzie partia ma większość, ale wciąż nie może wybrać marszałka. Napisał, że "zdrada nie popłaca" i dodał, że "dla oszustów, którzy dbają jedynie o własne korzyści, nie powinno być w niej miejsca". Jego zdaniem sytuacja w Małopolsce wymaga "zdecydowanej reakcji".

Terlecki o "zdradzie" i "oszustach, którzy dbają jedynie o własne korzyści"

Terlecki o "zdradzie" i "oszustach, którzy dbają jedynie o własne korzyści"

Źródło:
TVN24

W zbiorniku wodnym na terenie żwirowni w Glinicy (woj. śląskie) utonęła 9-letnia dziewczynka - poinformowała w niedzielę policja. Trwa wyjaśnianie okoliczności tragedii.

Tragedia na Śląsku, utonęła 9-latka. Kąpała się w miejscu zabronionym

Tragedia na Śląsku, utonęła 9-latka. Kąpała się w miejscu zabronionym

Źródło:
tvn24.pl

Strażacy ugasili w niedzielę niewielki pożar, który wybuchł w Parku Narodowym Gór Stołowych na Dolnym Śląsku. Ogień objął ściółkę leśną na skalnej półce. Nie rozprzestrzenił się dalej dzięki szybkiej akcji gaśniczej, w której wziął udział śmigłowiec.

W parku narodowym wybuchł pożar. "Niewłaściwe zachowanie"

W parku narodowym wybuchł pożar. "Niewłaściwe zachowanie"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

W Derbencie w rosyjskim Dagestanie miał miejsce atak na synagogę, cerkiew oraz posterunek policji. Z rąk uzbrojonych napastników zginęło sześciu funkcjonariuszy policji, a 12 zostało rannych – donosi agencja Reuters, powołując się na komunikat rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Dwóch napastników zostało zastrzelonych - donosi kanał Baza na Telegramie.

Ostrzelali synagogę, cerkiew i posterunek policji

Ostrzelali synagogę, cerkiew i posterunek policji

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Nexta TV, Clash Report

Rok temu Jewgienij Prigożyn organizował "marsz sprawiedliwości" i szedł w kierunku Moskwy. Dwa miesiące później już nie żył, zginął w katastrofie samolotu. Co stało się z zarządzaną przez niego Grupą Wagnera? Według ekspertów, na których powołuje się BBC, w ciągu niespełna dwunastu miesięcy rosyjski reżim skutecznie "rozwiązał" tę organizację najemników, zastępując ją nową formacją.

Rok temu szli na Moskwę, co dzieje się z nimi teraz?

Rok temu szli na Moskwę, co dzieje się z nimi teraz?

Źródło:
BBC

Niedziela to siódmy dzień poszukiwań 19-letniego Brytyjczyka Jaya Slatera, który na początku tygodnia zaginął na Teneryfie. W poszukiwaniach uczestniczą m.in. ojciec i brat zaginionego. - Mam nadzieję, że ktoś mu pomógł - powiedział Warren Slater w rozmowie ze Sky News. - Chcę tylko, żeby wrócił i tyle. To mój syn - dodał mężczyzna.

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Źródło:
Sky News, BBC

W ramach rosyjskich działań dezinformacyjnych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego stworzono strony internetowe, które były bliźniaczo podobne do stron uznanych serwisów medialnych. W Polsce podszyto się pod strony tygodnika "Polityka" i Polskiego Radia. Opisujemy szczegóły rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej wymierzonej w eurowybory.

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Źródło:
Konkret24

Na ulicy Robotniczej we Wrocławiu 38-letnia kobieta zostawiła w nagrzanym samochodzie czteroletnie dziecko. Jeden z zaniepokojonych świadków postanowił wybić szybę. Kobieta tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut. - Tak naprawdę to nieistotne, czy to jest 5, 10 minut czy 15 minut. Ta sytuacja nie powinna w ogóle się wydarzyć - podkreśla w rozmowie z TVN24 komisarz Wojciech Jabłoński, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu.

Małe dziecko w nagrzanym aucie. Matka tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut

Małe dziecko w nagrzanym aucie. Matka tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut

Źródło:
TVN24

13 osób zostało aresztowanych w związku z pożarem lasu na greckiej wyspie Hydra - poinformowały w niedzielę lokalne media. Według władz ogień wybuchł w efekcie wystrzelonych z jachtu fajerwerków.

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Źródło:
ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

W sobotę wieczorem wznowiono dostawy wody na włoskiej wyspie Capri. Wróciła też część turystów, jednak - jak zauważają miejscowe media - straty dla wizerunku tej turystycznej perły są ogromne. Wiele osób zrezygnowało z przyjazdu na wyspę.

Na Capri wróciła woda i część turystów. Ale straty są "ogromne"

Na Capri wróciła woda i część turystów. Ale straty są "ogromne"

Źródło:
PAP

Włoska straż przybrzeżna przeprowadziła serię akcji ratunkowych na jeziorze Como w Lombardii w północnych Włoszech. Dziesiątkom żeglarzy groziło niebezpieczeństwo z powodu silnego wiatru i wysokich fal.

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Źródło:
ANSA, Reuters

Upały wrócą do Polski w połowie następnego tygodnia. Po krótkiej przerwie w części kraju mogą pojawić się znów także gwałtowne burze. Synoptycy IMGW zapowiadają ostrzeżenia drugiego stopnia.

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

25-letni motocyklista zginął w Wohyniu (woj. lubelskie) po uderzeniu w zaparkowane auto. Policjanci, który zjawili się na miejscu, zauważyli ciało mężczyzny, kask i uszkodzone elementy. Nie było jednak śladu po motocyklu. Znalazł się u 23-letniego właściciela. Był ukryty za belami słomy. Mężczyzna był pijany. Został zatrzymany. 

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Źródło:
tvn24.pl

Załoga helikoptera Lotniczego Pogotowia Ratunkowego pomogła w sobotę pacjentowi i nie mogła wrócić do bazy na lotnisku Katowice-Muchowiec. Trwa tam impreza masowa, a zarządca lotniska zdecydował o zamknięciu przestrzeni powietrznej – również dla lotów ratunkowych - o czym załoga dowiedziała się w trakcie misji. Ostatecznie, na podstawie jednorazowej zgody, wróciła z przyszpitalnego lądowiska do bazy, ale dziś nie mogła już z niej wylecieć. Zakaz miał obowiązywać do jutra, do godz. 6, jednak zarządca lotniska zmienił zdanie i śmigłowiec LPR może latać.

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nagranie, które zamieszczono na TikToku, a potem w innych mediach społecznościowych sugeruje, że w województwie lubelskim powstaje obóz dla migrantów, którzy rzekomo zostaną relokowani z innych państw. Przeznaczenie obiektu jest inne. Wyjaśniamy.

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

Źródło:
Konkret24
Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nowa fala gorącego powietrza dotrze do Polski i znowu będzie ponad 30 stopni. Kiedy możemy spodziewać się powrotu upału? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

Arcybiskup Burgos Mario Iceta w sobotę ogłosił nałożenie ekskomuniki na grupę zbuntowanych sióstr z zakonu Ubogich Sióstr Świętej Klary w miejscowości Belorado na północy Hiszpanii. Konflikt między klaryskami a archidiecezją dotyczy między innymi nieuznawania przez zakonnice postawień Soboru Watykańskiego II.

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Źródło:
PAP