Kultura i styl

Kultura i styl

Kochamy pop i disco polo

Najchętniej słuchamy popu, disco polo i rocka, w tej właśnie kolejności - wynika z sondażu "Preferencje muzyczne Polaków" TNS OBOP dla STX Jamboree. Na drugim biegunie plasuje się reggae, jazz i muzyka elektroniczna. - Lubimy muzykę lekką, łatwą i przyjemną - podsumowuje muzyczne gusta rodaków Artur Czajka z TNS OBOP.

Sex na wielkim ekranie

Polscy wielbiciele "Sex and the city" muszą na premierę filmowej wersji ulubionego serialu poczekać jeszcze miesiąc. Chyba, że mieszkają w Anglii - w niedzielę w Londynie odbyła się uroczysta premiera filmu. Nie zabrakło gwiazd serialu oraz tłumów fanów i fanek.

Belgijski odkurzacz wessał publiczność

Na koncercie w warszawskiej Fabryce Trzciny belgijska grupa Hooverphonic udowodniła dwie rzeczy. Po pierwsze, że nie sposób jej zaszufladkować w jakimkolwiek gatunku. Po drugie, że wcale jej to nie przeszkadza w graniu muzyki, która porywa publiczność.

Czeski nastrój w filharmonii

Przyjaciele na scenie... i na widowni. Jaromir Nohavica rozpoczął w Warszawie krótką trasę po Polsce. Było wesoło i refleksyjnie, gdy śpiewał sam bard, politycznie, gdy dołączył do niego Krzysztof Daukszewicz śpiewając list do pana prezydenta i pięknie, gdy na scenę weszła Edyta Geppert, by wykonać "Sarajewo".

Wiolonczela i fortepian w duecie

Gorące rytmy argentyńskiego tanga Astora Piazzoli, hiszpańskie pieśni ludowe Manuela de Falli oraz impresjonistyczna sonata Debussy'ego. To tylko niektóre z utworów, jakie będzie można usłyszeć podczas niedzielnego recitalu wiolonczelowego w Warszawskiej Operze Kameralnej. Wystąpią: wenezuelski wiolonczelista - William Molina, a na fortepianie towarzyszyć mu będzie Vilma Sanchez.

Tankred jednak umrze

Prawie dwa wieki temu na premierze "Tankreda" Gioacchina Rossiniego, włoska publiczność stanowczo zaprotestowała przeciwko śmierci głównego bohatera opery. Kompozytor zmienił więc zakończenie "darując" rycerzowi życie. Potem jednak znów zwyciężyło tragiczne rozwiązanie - i właśnie tę wersję możemy oglądać Warszawskiej Operze Kameralnej.

Zazdrość, która prowadzi do zbrodni

„Otello”, studium chorobliwej nienawiści i zazdrości, wraca na deski Teatru Narodowego za sprawą przedstawienia Agnieszki Olsten. W rolach głównych Jerzy Radziwiłowicz, Mariusz Bonaszewski i Agnieszka Warchulska. Premiera w sobotę, na scenie przy Wierzbowej.

Najlepsze filmy dokumentalne na festiwalu w Warszawie

Ponad sto filmów z całego świata. Dwie retrospektywy mistrzów. Koncerty, wystawy i klub festiwalowy – w Kinotece rusza piąta edycja „Planete Doc Review”. Od 9 do 18 maja niepowtarzalna okazja zmierzyć się z tym, co najciekawsze i najważniejsze w światowym dokumencie.

Obrazy nie na każdą kieszeń

39 milionów dolarów - za taką cenę sprzedano dzieło francuskiego malarza Fernanda Legera na aukcji w nowojorskim domu aukcyjnym Sotheby'a. Pod młotek poszły również obrazy innych artystów - między innymi Muncha i Giacomettiego.

Brutalne morderstwo "W dolinie Elah"

Tommy Lee Jones i Charlize Theron w kolejnym błyskotliwym filmie reżysera oscarowego "Miasta Gniewu" i scenarzysty "Casino Royale". Brutalne morderstwo młodego żołnierza, wstydliwe tajemnice US Army i prawda, której ujawnienie nie przynosi ulgi - "W dolinie Elah" wchodzi na ekrany kin.

Muzyczny odkurzacz nadciąga

Już w najbliższą niedzielę w warszawskiej Fabryce Trzciny zagra belgijska formacja Hooverphonic. To giganci klimatycznego grania, którzy w swojej twórczości potrafią połączyć to co najlepsze w trip-hopie, muzyce filmowej oraz brzmieniu lat 50. i 80.

Na tropie polskiego Bonda

- To wasz James Bond, człowiek, który zdobył olbrzymie szpiegowskie trofeum, do wykorzystania przez każdy wywiad - tak Mariana Zacharskiego komplementował słynny agent GRU, Wiktor Suworow. Losy superszpiega PRL, który wykradł USA warte miliardy dolarów wojskowe sekrety, prześledził dziennikarz TVN i TVN24 Bogdan Rymanowski.

Wiktory w TVN

Już po raz 23. został zorganizowany plebiscyt na osobowości telewizyjne, osoby bardzo popularne i cenione występujące we wszystkich telewizjach w Polsce. Zwycięzców tegorocznej edycji poznamy podczas Gali Wiktory 2007, która odbędzie się w sobotę 31 maja na Auli Dużej Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej. Transmitować ją będzie TVN.

"Trzech kumpli" - wokół esbeckiej zbrodni

Bronek Wildstein, Lesław Maleszka, Staszek Pyjas - trzy postaci, których splecione losy odbijają historię naszego kraju na przestrzeni ostatnich 30. lat. W czerwcu TVN pokaże nowy film "Trzech kumpli".

Taka miłość się nie zdarza

Poznali się 15 lat temu i od tamtej pory są razem. Tomasza Raczka i Marcina Szczygelskiego połączyła miłość, jaka nie zdarza się często. TVN Style przypomina historię ich związku.

Hrabia Dzieduszycki nie żyje

We Wrocławiu w piątek późnym wieczorem we śnie zmarł hrabia Wojciech Dzieduszycki - muzyk, aktor, działacz kulturalny.

"Czasem chciałbym być jak Anthony Hopkins"

- Nie chciałem wracać "z pompą". Może dlatego, że nie czuję, jakbym stąd kiedykolwiek wyjeżdżał. Mimo, że pracowałem za granicą, to z gry w Polsce bym nie zrezygnował. Jestem i będę tutaj obecny - mówi tvn24.pl Andrzej Seweryn, który po 28 latach wraca na polską scenę spektaklem pt. "Dowód".

Czerwona podróż w czasy sentymentalne

Towarzyszki i Towarzysze! W dniu obchodów święta robotników czas wolny należy spędzać wraz z rodzinami na festynach i pochodach organizowanych specjalnie ku czci ludu pracującego miast i wsi! Najlepszym miejscem, aby spełnić ten obywatelski obowiązek był warszawski plac Defilad.

Cała sala tańczy z Lurą

Potężny głos, zmysłowe ruchy i rzadka umiejętność podniesienia z krzeseł publiczności Kongresowej, która wraz z artystką tańczyła w rytm gorących melodii rodem z Wysp Zielonego Przylądka: Lura podbiła Warszawę.

Borys Szyc: Jeż to cały ja

"Jeż Jerzy" pełną parą rusza w drogę na kinowe ekrany. Prace nad filmem startują już we wtorek. - Składam podpis na kontrakcie i ruszamy do roboty - zdradza tvn24.pl gwiazda filmu, wcielający się w głównego bohatera Borysz Szyc. Obok niego zagrają m.in. Maciej Maleńczuk, Maria Peszek i Wujek Samo Zło.

Kapitan Żbik rekrutuje

Co prawda za mundurem panny sznurem, ale chyba nie dość długim, skoro policja też musi zabiegać o rekrutów. Do wstąpienia do bydgoskiej jednostki namawia najskuteczniejszy milicjant PRL, czyli kapitan Żbik. Nowe komiksy kultowej serii zamieszczono na stronie internetowej komendy w Bydgoszczy.

Akwarium Jazz Club bez Adamiaka

Mariusz Adamiak, promotor muzyki jazzowej, nie jest już szefem Jazz Club Akwarium. Taką decyzję podjęła spółka zarządzająca klubem. Odejście Adamiaka oznacza "zmianę formatu" Akwarium.

Złoty Ślimak zostaje we Francji

Złoty Ślimak zostaje nad Sekwaną. Główną nagrodę 5. Międzynarodowego Festiwalu Animacji ReAnimacja wygrał "Le Jour de Gloire" ("Dzień chwały") francuskiego artysty Colleta Bruno. Werdykt do samego końca nie był znany - jury debatowało do ostatniej chwili.

Cztery (męskie) głosy i akordeon

W niedzielę widzowie "Poranka" TVN24 z pewnością odstawili kawę. A w obudzeniu się pomógł im występ czterech męskich głosów śpiewających przy akompaniamencie akordeonu. Panie i Panowie, oto zespół Voice Band!.

Borys Szyc Jeżem

Borys Szyc użyczy głosu Jeżowi Jerzemu - dowiedział się portal tvn24.pl. To nie jedyne głośne nazwisko w obsadzie filmu. W ekranizacji popularnego komiksu, która na ekrany kin wejdzie latem 2010 roku usłyszymy, też m.in.: Marię Peszek, Wujka Samo Zło, Sokoła i Maćka Maleńczuka, który zagra… dziwkę o złotym sercu.

Łódź jak zaczarowana

- Stresu nie brakowało, ale pierwszy dzień się udał – cieszyła się w rozmowie z portalem tvn24.pl organizatorka 5. Międzynarodowego Festiwalu Animacji ReAnimacja, Izabela Wierzbińska. Oprócz festiwalowego konkursu, fani ambitnej animacji mogli także spotkać się z twórcami filmu „Jeż Jerzy" i obejrzeć wystawę fotografii Ryszarda Horowitza.

Diva z Zielonego Przylądka w Warszawie

- To moje dziecko, moja następczyni – mówi o niej Cesaria Evora. Lura – urodzona w Lizbonie piosenkarka, jedna z największych gwiazd afrykańskiej muzyki, zaśpiewa we wtorek w Sali Kongresowej w Warszawie.

Obraz z getta sprzedany za niemal 60 tysięcy euro

Dokładnie 46 100 funtów, czyli 58 178 euro - za taką kwotę zlicytowano "Portret czytającego mężczyzny". Namalowany przez mistrza Grebbera obraz należał do żydowskiego antykwariusza, zamordowanego przez nazistów w warszawskim getcie.

Co łączy Bruce'a Willisa i Michaela Schumachera?

Bruce Willis zagra w filmie o karierze wielkiego rajdowca Michaela Schumachera. Zakończono także poszukiwania odtwórcy głównej roli: siedmiokrotnego zdobywcę tytułu mistrzowskiego w F1 zagra sam Schumacher.

Głos, sześć strun i muzyka z duszą

Jose Gonzalez nie zawiódł. Na warszawskim koncercie pięknie śpiewał, grał na swojej gitarze z precyzją muzyka klasycznego i stworzył niezapomniany nastrój. Szkoda tylko, że jego występ trwał tak krótko.