Kultura i styl

Kultura i styl

Festiwalowa gorączka w Cannes

Olbrzymie emocje towarzyszą wyłonieniu zwycięzcy najbardziej prestiżowego festiwalu filmów Starego Kontynentu. Przewodniczący jury festiwalu filmowego Sean Penn chce nagrody przyznać inaczej, niż czyni to Amerykańska Akademia Filmowa rozdając Oscary.

Grafficiarze zaatakowali Łódź

W Łodzi kilkudziesięciu twórców graffiti ze Stanów Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Japonii, Niemiec i Polski bierze udział w Międzynarodowym Festiwalu Graffiti – Outline Colour Festiwal. Od soboty, przez trzy dni w centrum miasta, powstanie wielka uliczna Galeria Graffiti. Dodatkową atrakcją będą koncerty międzynarodowych twórców rapu oraz turniej ulicznej koszykówki.

Sztuka ulicy wchodzi na salony

Twórcy graffiti stają się coraz bardziej popularni, a ich dzieła zaczynają być postrzegane jako sztuka. Wystawę Urban Art, czyli dosłownie sztuki miasta, otwarto ostatnio w Londynie. Hitem są prace Banksy'ego (zwanego "miejskim partyzantem"), który od lat łamie skostniałe zasady twórczego establishmentu

Phil Collins i Amy Winehouse triumfują

Prestiżowe brytyjskie nagrody im. Ivora Novello dla najlepszych wykonawców muzyki rozrywkowej rozdane. Gwiazdą czwartkowej gali okazała się nadzieja angielskiej sceny soulowej Amy Winehouse. Piosenkarka otrzymała dwie statuetki. Nagrodę za całokształt twórczości otrzymał m.in. legendarny lider Genesis Phil Collins.

Muzyczny cud na Jasnej Górze?

- Wśród trzech tysięcy utworów, które znajdują się w zbiorach klasztoru na Jasnej Górze, mogą być nieznane dotąd dzieła "mistrza nad mistrzami", czyli wielkiego Wolfganga Amadeusza Mozarta - taką hipotezę stawia dr hab. Remigiusz Pośpiech, przewodniczący Zespołu Naukowo-Redakcyjnego Jasnogórskich Muzykaliów. Byłaby to muzyczna sensacja na światową skalę - pisze "Polska".

Artyści za kratami rumuńskiego więzienia

Artyści z całego świata dali się zamknąć w celach, by szukać inspiracji. "Sztukę więzienną", jak nazywa się ich projekt, tworzyć będą przez dwa tygodnie zamknięcia.

Piotr Galiński: chcę być Czereśniakiem

- Jestem wieśniakiem. To był świadomy wybór. Chcę być Czereśniakiem – deklaruje Piotr Galiński w "Mieście Kobiet" TVN Style. Tancerz, choreograf i juror „Tańca z Gwiazdami” opowiada o pierwszym pocałunku, kolekcji aniołów i… kłopotach z kurami.

Madonna i Sharon Stone na czerwonym dywanie

Rozwinięty niemal na stałe w Cannes czerwony dywan zaroił się od gwiazd przed oficjalną premierą filmu "Che". Obraz opowiada historię życia Ernesto Guevary, jednego z przywódców rewolucji kubańskiej. Wśród przybyłych nie zabrakło takich gwiazd jak Madonna czy Sharone Stone.

Indiana Jones powraca. Z przytupem

Indiana Jones powraca! Po 19 latach od ostatniej odsłony przygód słynnego archeologa Harrison Ford znów założył swój mocno sfatygowany kapelusz, wziął do ręki bicz i ruszył na poszukiwanie kolejnego tajemniczego artefaktu. Z jakim skutkiem? Średnim, ale i tak trzeba obejrzeć. Choćby z sentymentu.

Protest song o Nangar Khel

Muzyczny manifest o Nangar Khel - mieszkająca i działająca na Wyspach Brytyjskich polska grupa rockowa The Poise Rite nagrała utwór o ostrzelaniu przez polskich żołnierzy afgańskiej wioski.

Isis Gee w finale Eurowizji!

Isis Gee podbiła serca telewidzów i zakwalifikowała się do finału Eurowizji. Emocje sięgną zenitu już w tę sobotę. Wtedy okaże się, czy reprezentująca Polskę piosenkarka wygra 53. edycję słynnego konkursu.

Olśniewająca Angelina na czerwonym dywanie

Wygląda zachwycająco i wprost nie można oderwać od niej wzroku. Angelina Jolie, która spodziewa się bliźniaków, przyjechała do Cannes na premierę nowego filmu Clinta Eastwooda "Zamiana" ("The Exchange").

Jazz pod wysokim napięciem

Było dużo czadu, dużo energii i dużo elektrycznego grania. Legendarny John McLaughlin wraz ze swoim zespołem dali świetny koncert w Warszawie. Publiczność w Sali Kongresowej mogła się poczuć jak w latach siedemdziesiątych.

Legenda jazzowej gitary w Warszawie

Jeden z największych innowatorów jazzu, legendarny John McLauglin przyjeżdża do Polski. W poniedziałek na swoim warszawskim koncercie wystąpi jako lider zespołu Electric 4th Dimension, grającego elektryczny jazz spod znaku The Mahavishnu Orchestra.

Noc, którą spędza się w muzeum

Ponad 120 stołecznych galerii i muzeów otworzyło swoje podwoje w tegoroczną Noc Muzeów. Imprezuje nie tylko Warszawa - drzwi dla zwiedzających otworzyły muzea m.in. w Zakopanem, Trójmieście, Wrocławiu, Sandomierzu, Łodzi i Kielcach.

Johansson ściąga z Kazika

Gwiazda kina Scarlett Johansson postanowiła sprawdzić się na nieznanym jej dotąd polu muzycznym. Muza Woody'ego Allena nagrała płytę z utworami Toma Waitsa. Premiera w poniedziałek, a u nas już fragmenty utworu promującego jest debiutancki krążek.

Zobacz, jak trenuje Isis przed Eurowizją

Na razie bez publiczności - godziny prób, ostatnie przymiarki i pierwsze nerwy. Isisi Gee, polska reprezentantka w tegorocznym konkursie Eurowizji, jest już w Serbii i od kilku dni pełną parą przygotowuje się do występu.

Gwiazda "Nagiego instynktu" w Polsce

Sharon Stone w Polsce! Aktorka znana ze szczególnego sposobu przekładania nogi na nogę, przyjechała do Warszawy, niestety, nie w celach kulturalnych - a promocyjnych.

Zacharski wykrada sekrety nowoczesnej broni

Marian Zacharski dociera do amerykańskiego specjalisty od radarów, Williama Bella. Długo go obserwuje, zaprasza na kolację, osacza. Po kilku miesiącach znajomości proponuje mu pierwsze pieniądze, w zamian chce dokumentacji najnowocześniejszej tajnej amerykańskiej broni. Wkrótce supertajna amerykańska dokumentacja wojskowa trafia w ręce polskich służb wywiadowczych.

"W Cannes chodzi o wielki biznes"

Czerwony dywan, wyszukane stroje, błyski lamp i tłumy fanów – czy to jedyne oblicze festiwalu w Cannes? Prawdziwy festiwal to kulisy – przekonuje w TVN24 redaktor naczelna portalu „Plejada” Karolina Korwin-Piotrowska. - Tam jest 90 proc. tego, o co chodzi w Cannes, a tam chodzi o wielki biznes.

Teledysk z monitoringu

Monitoring może pomóc przy wykrywaniu przestępców, rozwiązywaniu zagadek i... nagrywaniu teledysków. Brytyjski zespół "The Get Out Clause" wpadł na zaskakujący pomysł produkcji swojego wideoklipu. Członkowie grupy korzystali jedynie z kamer monitoringu miejskiego. W Polsce, niestety, nadal wykorzystujemy je w sposób tradycyjny...

Zagubić się w książkach

600 wystawców z 29 krajów, oczekiwane premiery i spotkania z pisarzami - na cztery dni Pałac Kultury i Nauki w Warszawie zamieni się w pałac książki. - Nie da się na targach nie zgubić - zapewnia Dorota Koman dyrektor promocji 53. MTK.

Twórca "Amadeusza" w Warszawie

Dwukrotnie nominowany do Oscara, zdobywca nagrody BAFTA i niezliczonych statuetek na festiwalach filmowych całego świata - Miroslav Ondricek przyjechał do Warszawy. Legendarny czeski operator, twórca zdjęć m.in. do "Amadeusza" i "Ragtime'u" Milosa Formana, będzie ściśle współpracował z Warszawską Szkołą Filmową.

Zobacz najlepsze zdjęcia roku

Najlepsze zdjęcia roku nagrodzone - w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyła się gala wręczenia nagród Grand Press Photo. Zwycięzcą czwartej edycji konkursu został Tomasz Gudzowaty.

Adwokat terroru przed sądem. Widzów

Bronił Pol Pota, Klausa Barbie i Slobodana Miloševića. Saddam Husajn mu odmówił i najpewniej żałował. Kochała się w nim dziewczyna najsłynniejszego terrorysty, Carlosa i algierska Joanna d’Arc. Jacques Verges, zwany adwokatem terroru, jest bohaterem najlepszego na razie filmu na Planet Doc Review.

Obraz za 34 mln dolarów

Padł rekord ceny za obraz żyjącego malarza. Za kobiecy akt pędzla brytyjskiego artysty pochodzenia niemieckiego Luciana Freuda zapłacono na aukcji w Christie's 34 miliony dolarów. Jak donoszą agencje, modelka za pozowanie otrzymała 40 dolarów.

Dla kogo Złota Palma

22 filmy, wśród nich nowe obrazy Stevena Soderbergha, Wima Wendersa i Clinta Eastwooda, będą walczyć o Złotą Palmę podczas rozpoczynającego się w środę 61. Festiwalu Filmowego w Cannes.