Przy drzwiach wejściowych do jednej z krakowskich kawiarni pojawił się nietypowy domofon. Po wybraniu numeru możemy usłyszeć z niego głosy znanych poetów, m.in. Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej, czytających swoje wiersze.
"Gdy zapytałem dokąd w noc idzie kompania cała, odpowiedzieli jeden krok na Bracką do Turnaua" tak śpiewała grupa Pod Budą. Jedna z najbardziej znanych krakowskich kawiarni, należąca do Grzegorza Turnaua Nowa Prowincja, w nietypowy sposób świętuje swoje dziesiąte urodziny.
Głos Miłosza z domofonu
Przy drzwiach wejściowych do kawiarni pojawił się niezwykły domofon. Po naciśnięciu guzika można usłyszeć wiersze czytane przez: Ewę Lipską, Adama Zagajewskiego, Ryszarda Krynickiego, Bronisława Maja. Są też archiwalne nagrania z głosem Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza.
Każdy z guzików, włącza nagranie na którym poeci czytają swoje wiersze: "W dzieciństwie stawałam w otwartych drzwiach" Krystyny Dąbrowskiej, "Jasne niejasne" Julii Hartwig, "Praktyki" Łukasza Jarosza, "Moja córeczka uczy się czytać" Ryszarda Krynickiego, "Wielki zderzacz hadronów" Ewy Lipskiej, "Tragedia w Lesie Wolskim" Bronisława Maja, "Dar" Czesława Miłosza, "Pochwała snów" Wisławy Szymborskiej i "Moi mistrzowie" Adama Zagajewskiego.
Szymborska lubiła białą kawę
- Chcieliśmy razem z Krakowskim Biurem Festiwalowym przypomnieć, że Kraków otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO i przybliżyć ludziom poezję w prosty i atrakcyjny sposób. Większość z tych poetów u nas bywała – mówi Anna Szybist, pracownik kawiarni.
Jak zdradziła Anna Szybist do kawiarni przychodziła Wisława Szymborska, odwiedzają ją także Julia Hartwig, Ewa Lipska, Ryszard Krynicki, Adam Zagajewski. Czesław Miłosz bywał w lokalu pod drugiej stronie ul. Brackiej.
Poeci mają gusty kulinarne jak wszyscy. Wisława Szymborska zawsze siadała przy stoliku na środku sali, rzadko rozmawiała z innymi, chyba, że zagadnięta i zamawiała białą kawę. Ryszard Krynicki pije zawsze espresso, Ewa Lipska lubi tartę cytrynową.
Miasto literatury Kraków
Pod koniec października miastu Kraków, przyznano tytuł miasta literatury UNESCO. Stolica Małopolski jest pierwszym w Europie kontynentalnym miastem, które otrzymało takie wyróżnienie.
- To jest przede wszystkim prestiż – komentowała wtedy wiceprezydent miasta Magdalena Sroka. – Dzięki temu znajdujemy się w Sieci Miast Literatury UNESCO. W tej chwili z Krakowem to jest 8 miast na świecie. Budujemy partnerstwo, strategie rozwoju, upowszechniania literatury – zapowiadała w rozmowie z TVN 24.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
"Nowa Prowincja" mieści się na ulicy przy ulicy Brackiej:
Autor: ps/b / Źródło: TVN24 Kraków / PAP
Źródło zdjęcia głównego: KBF Kraków