Na stole, na łódce, na trawie - spać można niemal wszędzie, co widać na zdjęciach opublikowanych przez Narodowe Archiwum Cyfrowe z okazji Światowego Dnia Drzemki w Pracy. Czarno-białe fotografie z lat 1926-1941 przedstawiają śpiących posłów, rybaków czy dorożkarzy.
Na czarno-białych fotografiach, udostępnionych przez NAC widać m.in. posłów śpiących w kuluarach sejmowych podczas nocnego posiedzenia Sejmu w styczniu 1931.
Zdrzemnąć zdarza się nawet żołnierzom, co widać na zdjęciu z 1940 r. przedstawiającym członka Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich. Śpiący mężczyzna trzyma w rękach chleb, a o jego nogi oparty jest karabin MAS 36. W pracy drzemią także rybacy. Dwaj śpiący w łódce mężczyźni zostali uwiecznieni na zdjęciu z 1941 roku. Na innych fotografiach, z okresu międzywojennego, widać śpiących dorożkarzy w Poznaniu i Warszawie, a także sportowca ucinającego sobie drzemkę w czasie zawodów lekkoatletycznych w Krakowie w październiku 1933 r.
Napoleon też ucinał sobie drzemki
Tradycja Światowego Dnia Drzemki w Pracy została zapoczątkowana kilka lat temu w Stanach Zjednoczonych. Eksperci podkreślają, że kilkunastominutowy sen w ciągu dnia pozytywnie wpływa na nasz organizm - dodaje energii i odświeża umysł. Przekonują, że wśród znanych osób, które ucinały sobie codzienne drzemki, był m.in. Napoleon Bonaparte czy Winston Churchill.
Autor: db/tr / Źródło: tvn24, NAC
Źródło zdjęcia głównego: Narodowe Archiwum Cyfrowe