Luksusowo i w amerykańskim stylu. Perła modernizmu wciąż zachwyca

Dom handlowy Petersdorffa, dzisiejszy "Kameleon"Wratislaviae Amici

W latach 30. XX wieku był wrocławską wizytówką niemieckiego kupca. Swoją formą miał budzić zachwyt i przyciągać klientów. Po wojnie nazwano go "Kameleonem", ubierały się w nim najwytworniejsze kobiety Dolnego Śląska. Dziś pod swoim dachem mieści biura i dyskont spożywczy.

- Był to pierwszy nowoczesny dom towarowy we Wrocławiu. Gdy pojawił się pomysł jego budowy nie ogłoszono żadnego konkursu. Zlecenie trafiło wprost do Ericha Mendelsohna, znanego w tym czasie modernistycznego architekta – przypomina dr Paweł Kirschke z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Przedsiębiorczy biznesmen powiększa interes

Zleceniodawca Rudolf Petersdorff, znany kupiec żydowskiego pochodzenia, posiadał już budynek domu handlowego we Wrocławiu. Ten znajdował się na parceli zlokalizowanej przy ul. Oławskiej.

Petersdorff jako człowiek interesu, zdecydował się na wykup trzech sąsiadujących z działką kamienic, aby powiększyć swój przybytek. Pierwszy budynek pochodził sprzed I wojny światowej. Pod koniec lat 20. XX wieku stracił modny wygląd i okazał się zbyt mały, by sprostać potrzebom klientów. Dlatego w 1927 roku rozpoczęto budowę nowego sklepu. W tym celu wyburzono znaczną część poprzedniej handlowej siedziby Petersdorffa.

- Wykorzystano jednak jego główną konstrukcję, która do dziś wpisana jest we wnętrze budynku – zauważa architekt.

Olśniewające otwarcie

Po roku prace zostały zakończone. Przed otwarciem obiekt przykryto ogromną płachtą. Wszystko po to, by w chwili jej odsłonięcia publiczność była olśniona widokiem.

- To był zabieg często stosowany przy otwarciach budynków komercyjnych. Z jednej strony chodziło o wzbudzenie emocji, a z drugiej miał pomóc w w uniknięciu dyskusji. Nowoczesny gmach mógł budzić kontrowersje, możliwe że chciano uzyskać efekt faktów dokonanych, obiekt odsłonięto i już nic nie można było z tym zrobić – twierdzi Kirschke.

Dom towarowy Petersdorffa czeka na wielkie otwarcieWratislaviae Amici

Architektura walczy o klientów

Dom handlowy robił wrażenie na mieszkańcach ówczesnego Wrocławia. Niemal w całości przeszklona fasada i olbrzymie witryny sklepowe zapraszały do środka. Oszklony wykusz, w narożniku budynku, miał nie tylko zdobić. Pełnił też ważną funkcję - dzięki niemu budynek był widoczny z Rynku, gdzie działały konkurencyjne domy towarowe. W tym czasie istniało we Wrocławiu kilkadziesiąt takich obiektów, a każdy z nich walczył o klienta.

Amerykański magnes

Jednak to właśnie sklep przy ul. Szewskiej był jednym z najnowocześniejszych obiektów komercyjnych w mieście. Nocą pasy okien były podświetlane, a w dzień słońce odbijało się od białych zasłon.

- To taki klasyczny amerykański dom handlowy. Tyle, że dużo mniejszy i skrojony na potrzeby ówczesnych wrocławian. Mendelsohn inspirował się rozwiązaniami z USA. Tyle, że tamtejsze obiekty miały nawet czterokrotnie więcej kondygnacji. Ten natomiast ma tylko sześć pięter. Ich układ jest całkowicie powtarzalny i w zależności od potrzeb można było je dość dowolnie kształtować. Wnętrza były proste, ale zarazem eleganckie – opowiada projektant.

Budynek jak magnes przyciągał przechodniów: olbrzymie przeszklone witryny przyciągały wzrok i zachęcały do zakupów. Na najniższych kondygnacjach stworzono strefę handlu. W przestronnych wnętrzach można było kupić m.in. szykowną odzież i wyroby galanteryjne. W piwnicy urządzono magazyn, a na dwóch najwyższych piętrach biura, hale produkcyjne i szwalnie. Dla wygody klientów zainstalowano dwie widny osobowe, nie było tu natomiast ruchomych schodów.

Przedwojenna witryna sklepowaWratislaviae Amici

Handlowali także w czasie wojny

Po dojściu hitlerowców do władzy rozpoczęły się represje wobec Żydów. Nie oszczędziły one także bogatych kupców żydowskiego pochodzenia. Petersdorff został zmuszony do oddania placówki. Sklep działał nadal, tym razem pod zarządem firmy Dyckhoff.

Handel w domu towarowym przy ul. Szewskiej kwitł także podczas II wojny światowej. - Oczywiście klientów było znacznie mniej, bo zmieniły się priorytety. Jednak placówka wciąż funkcjonowała – podkreśla Kirschke.

Przetrwał oblężenie, nie dał się pożarom

Wojnę i oblężenie miasta budynek przetrwał właściwie w niezmienionym kształcie. Siła wybuchów pozbawiła go tylko okien.

- Powypadały mu niemal wszystkie oszklenia. Na szczęście nie strawił go pożar chociaż sąsiednie budynki spłonęły. Tutaj skuteczna okazały się rygorystyczne normy bezpieczeństwa zastosowane przy budowie: miał wysokie i mocne ściany ogniowe, żelbetowe stropy i niepalny dach. To go uratowało – twierdzi architekt. Jednak budynek wymagał prac naprawczych. Do tych przydała się m.in. blacha z łusek artyleryjskich, która posłużyła do naprawy miedzianych gzymsów.

Budynek dzisiejszego "Kameleona", w porównaniu do okolicznych zabudowań, przetrwał wojnę w dobrym stanieWratislaviae Amici

Poczucie luksusu nawet w PRL

Po renowacji do budynku wprowadziły się Zakłady Przemysłu Odzieżowego 1 Maja. Później, nad głównym wejściem zawisł neon z nazwą "Kameleon". Na górze szyto odzież, którą sprzedawano na parterze i I piętrze. Od czasów przedwojennych niewiele się tu zmieniło.

- Jako dziecko bywałem w tym sklepie. Pamiętam, że byłem olśniony tym jak to wszystko wyglądało w środku. Były tam piękne olbrzymie witryny, wystrój był prosty i prawdopodobnie wciąż oryginalny. Przestronne wnętrze nie było przeładowane towarem, a mimo to dawało poczucie luksusu – wspomina Kirschke.

Zmiany przyszły później. Nie było funduszy na wyremontowanie komercyjnego budynku. W latach 90. obiekt został oklejony reklamami. Niewiele zostało z dawnej elegancji i prostoty.

Jedzenie zamiast ubrań, biura zamiast szwalni

Dziś w "Kameleonie" nie szyje się ubrań, nie ma też śladu po pchlim targu z końca XX wieku. Handluje się tu teraz żywnością i kosmetykami. Część powierzchni zajmują biura.

- Pamiętajmy, że nie jest to muzeum. Gdyby tu takie powstało to bez wątpienia byłoby to najwspanialsze muzeum modernizmu w Europie – uważa architekt. I dodaje, że budynek jest zachowany w dobrym stanie. Główna konstrukcja, sprzed 86 lat, została zachowana w całości.

- Wprawdzie wymieniono część okien, ale górne piętra nie widziały remontu od kilkudziesięciu lat. Zaletą tego jest chociażby zachowanie oryginalnych okien. Przebudowano tylko piwnicę i wstawiono ruchome schody – opisuje Kirschke. Dzięki remontowi z 2008 roku możemy zobaczyć jak pierwotnie wyglądała elewacja tego budynku.

Europejski wzorzec

Dla wielu miłośników architektury "Kameleon" jest jedną z głównych atrakcji na mapie stolicy Dolnego Śląska.

- Budynek stał się prototypem komercyjnych budynków modernistycznych, na nim wzorowano inne europejskie obiekty tego typu. Taka architektura niektórym nie podobała się i nie podoba się wciąż. Jednak generalnie dawny dom handlowy Petersdorffa budzi wielkie uznanie – przyznaje Kirschke.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ NA STRONIE WRATISLAVIAE AMICI

Jak wygląda zabytkowy dom handlowy można sprawdzić przy ul. Szewskiej we Wrocławiu:

Mapa Targeo

Autor: Tamara Barriga / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Wratislaviae Amici

Pozostałe wiadomości

Drożeje woda. Argument jest taki, że jej ceny ostatnio sztucznie zaniżano, a przecież była wysoka inflacja. Wodę trzeba oszczędzać, bo skokowy wzrost cen może zaboleć.

Rosną ceny wody w kranie. "Nam też nie jest miło, że te podwyżki mają taki skokowy charakter"

Rosną ceny wody w kranie. "Nam też nie jest miło, że te podwyżki mają taki skokowy charakter"

Źródło:
Fakty TVN

Najbliższej nocy nad Polską będą widoczne satelity telekomunikacyjne Starlink. Tak zwany kosmiczny pociąg przemknie po niebie aż cztery razy. Sprawdź, o której godzinie popatrzeć w górę.

"Dziś w nocy będzie ich pełno". Sprawdź, kiedy spojrzeć w niebo

"Dziś w nocy będzie ich pełno". Sprawdź, kiedy spojrzeć w niebo

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Jak dowiedziały się "Fakty" TVN, wezwany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych ambasador Marek Magierowski w najbliższy wtorek opuści placówkę w Waszyngtonie i wróci do Polski.

"Fakty" TVN: Marek Magierowski we wtorek opuści Waszyngton

"Fakty" TVN: Marek Magierowski we wtorek opuści Waszyngton

Źródło:
"Fakty" TVN, TVN24

Strażacy przeprowadzili w niedzielę blisko trzy tysiące interwencji. Ich działania polegały głównie na usuwaniu z dróg i chodników powalonych drzew. Silny wiatr na Warmii i Mazurach przewracał jachty na jeziorach i Zalewie Wiślanym. W jeziorze Niegocin utonął 74-letni mężczyzna. W związku z gwałtowną aurą ewakuowano obozy harcerskie.

Ewakuacja obozów harcerskich, powalone drzewa. Jedna osoba utonęła

Ewakuacja obozów harcerskich, powalone drzewa. Jedna osoba utonęła

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Kontakt 24

W Gronówku w powiecie toruńskim doszło do zderzenia na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Według ustaleń policji, samochód "wjechał wprost przed nadjeżdżający pociąg". Trzy osoby zostały ranne. Jedną z nich do szpitala przetransportował śmigłowiec LPR. Pierwszą informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Wjechał wprost przed nadjeżdżający pociąg". Trzy osoby ranne

"Wjechał wprost przed nadjeżdżający pociąg". Trzy osoby ranne

Źródło:
Kontakt 24, PAP

Organizatorzy igrzysk olimpijskich w Paryżu wystosowali w niedzielę przeprosiny wobec katolików oraz przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich, którzy poczuli się oburzeni fragmentem ceremonii otwarcia przypominającym obraz "Ostatnia wieczerza" przedstawiający ostatni posiłek Chrystusa. Dyrektor artystyczny ceremonii otwarcia przekazał, że nie nikogo nie wyszydzał, a elementem "wieczerzy" była też pojawiająca się postać Dionizosa mająca nawiązać do greckiego Olimpu, a więc i olimpizmu.

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Konar drzewa runął na 61-letnią rowerzystkę w pobliżu ulicy Skrzydlatej biegnącej przez Las Łagiewnicki. - Strażacy i pogotowie pojawili się niemal w tym samym momencie. Niestety, resuscytacja krążeniowo oddechowa nie przyniosła efektu - przekazał kapitan Łukasz Górczyński, oficer prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Łodzi.

Konar runął na rowerzystkę. Kobieta nie żyje

Konar runął na rowerzystkę. Kobieta nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Ziemia zapadła się w sobotę na osiedlu apartamentowców w Houston w Teksasie. Żaden z budynków nie został uszkodzony, jednak na wszelki wypadek ewakuowano część mieszkańców.

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Źródło:
CBS News

69-letnia kobieta zmarła po tym, jak w trakcie wesela zawalił się fragment tarasu - pisze dziennik "Le Monde". Cztery osoby zostały ciężko ranne. Do zdarzenia doszło w środkowej Francji.

Śmierć na weselu. Zawalił się fragment tarasu, jedna osoba nie żyje

Śmierć na weselu. Zawalił się fragment tarasu, jedna osoba nie żyje

Źródło:
"Le Monde"

Dzieci ze Strzelec Krajeńskich (województwo lubuskie) miały jechać do Grecji autokarem ze zużytymi oponami. Na szczęście do tego nie doszło. Interweniowali policjanci.

Podstawili dzieciom autokar z łysymi oponami. Żeby jechały nim do Grecji

Podstawili dzieciom autokar z łysymi oponami. Żeby jechały nim do Grecji

Źródło:
PAP

To była ustawa, która była wyciągnięciem ręki w kierunku konserwatywnego środowiska Polskiego Stronnictwa Ludowego - mówiła Dorota Olko (Lewica Razem) o projekcie zakładającym dekryminalizację aborcji. Michał Kamiński (PSL) mówił z kolei, że "pretensje można mieć do poszczególnych posłów, którzy głosują tak, jak uważają, że im pozwala na to sumienie". - PSL w tej sprawie ma takie stanowisko, jakie mają poszczególni posłowie i senatorowie - powiedział.

Spór w sprawie aborcji. "Polki są dziś ofiarami prawicowej rewolucji"

Spór w sprawie aborcji. "Polki są dziś ofiarami prawicowej rewolucji"

Źródło:
TVN24

Policja poinformowała, że przy ulicy Dąbrowskiego w Środzie Wielkopolskiej doszło do włamania do jednego z domów. - Policjanci zastali dwie osoby ciężko ranne, matkę i syna. Kobieta zmarła w szpitalu - przekazał młodszy inspektor Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. W związku ze sprawą zatrzymany został 48-letni mężczyzna.

Matka nie żyje, syn ciężko ranny. Policja o włamaniu w Środzie Wielkopolskiej

Matka nie żyje, syn ciężko ranny. Policja o włamaniu w Środzie Wielkopolskiej

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut narażenia osób i pracowników basenu na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia poprzez niewłaściwe dozowanie chloru, usłyszał jeden z trzech zatrzymanych w związku z zatruciem na pływalni Polonez na Targówku. Mężczyzna został też objęty policyjnym dozorem.

Zatrucie chlorem na basenie. Zarzut dla pracownika pływalni

Zatrucie chlorem na basenie. Zarzut dla pracownika pływalni

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Śnieżkę zaczęła porastać roślinność, której do tej pory nie można było tam spotkać. To efekt dużego wzrostu średniorocznej temperatury na najwyższym szczycie Karkonoszy. - Pojawiły się pierwsze rośliny drzewiaste. Wcześniej występowały jedynie niskopienne trawy - powiedział kierownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Śnieżce Piotr Krzaczkowski.

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Źródło:
PAP

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem, który w porywach może osiągać prędkość do 100 kilometrów na godzinę. Obowiązują alarmy pierwszego i drugiego stopnia.

Porywy mogą sięgać 100 km/h. IMGW ostrzega

Porywy mogą sięgać 100 km/h. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Temperatura znowu przekroczy 30 stopni, ale nie w całej Polsce. Jaka pogoda czeka nas na końcu lipca i na początku sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl
"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

1 sierpnia byłem jeszcze dzieckiem, miałem niecałe 12 lat - mówi Jan Witkowski, pseudonim "Jaś". Wspomina, że dla niego i wielu mieszkańców miasta powstanie było zaskoczeniem, które zamieniło się w radość.

Powstanie Warszawskie oczami Powstańca, który miał wówczas 12 lat. "Była wielka radość, że się zaczęło"

Powstanie Warszawskie oczami Powstańca, który miał wówczas 12 lat. "Była wielka radość, że się zaczęło"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ksiądz Adam Boniecki obchodzi 90. urodziny. Były redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" świętował ten wyjątkowy dzień w niedzielę wieczorem w Krakowie w gronie znajomych i przyjaciół. Wcześniej odbyła się uroczysta msza święta w kościele salezjanów.

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Tej zabawy będzie na maksa - mówił w rozmowie z TVN24 aktor Bartosz Gelner, zapowiadając ostatni sezon serialu "Szadź", który pojawi się jesienią na platformie Max. Artysta uczestniczy w Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, który - jak zaznaczał - "ma bardzo fajną tradycję".

"Szadź" po raz ostatni i "żart, który popełnił jeszcze na studiach"

"Szadź" po raz ostatni i "żart, który popełnił jeszcze na studiach"

Źródło:
TVN24

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl