Luksusowo i w amerykańskim stylu. Perła modernizmu wciąż zachwyca

Dom handlowy Petersdorffa, dzisiejszy "Kameleon"Wratislaviae Amici

W latach 30. XX wieku był wrocławską wizytówką niemieckiego kupca. Swoją formą miał budzić zachwyt i przyciągać klientów. Po wojnie nazwano go "Kameleonem", ubierały się w nim najwytworniejsze kobiety Dolnego Śląska. Dziś pod swoim dachem mieści biura i dyskont spożywczy.

- Był to pierwszy nowoczesny dom towarowy we Wrocławiu. Gdy pojawił się pomysł jego budowy nie ogłoszono żadnego konkursu. Zlecenie trafiło wprost do Ericha Mendelsohna, znanego w tym czasie modernistycznego architekta – przypomina dr Paweł Kirschke z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Przedsiębiorczy biznesmen powiększa interes

Zleceniodawca Rudolf Petersdorff, znany kupiec żydowskiego pochodzenia, posiadał już budynek domu handlowego we Wrocławiu. Ten znajdował się na parceli zlokalizowanej przy ul. Oławskiej.

Petersdorff jako człowiek interesu, zdecydował się na wykup trzech sąsiadujących z działką kamienic, aby powiększyć swój przybytek. Pierwszy budynek pochodził sprzed I wojny światowej. Pod koniec lat 20. XX wieku stracił modny wygląd i okazał się zbyt mały, by sprostać potrzebom klientów. Dlatego w 1927 roku rozpoczęto budowę nowego sklepu. W tym celu wyburzono znaczną część poprzedniej handlowej siedziby Petersdorffa.

- Wykorzystano jednak jego główną konstrukcję, która do dziś wpisana jest we wnętrze budynku – zauważa architekt.

Olśniewające otwarcie

Po roku prace zostały zakończone. Przed otwarciem obiekt przykryto ogromną płachtą. Wszystko po to, by w chwili jej odsłonięcia publiczność była olśniona widokiem.

- To był zabieg często stosowany przy otwarciach budynków komercyjnych. Z jednej strony chodziło o wzbudzenie emocji, a z drugiej miał pomóc w w uniknięciu dyskusji. Nowoczesny gmach mógł budzić kontrowersje, możliwe że chciano uzyskać efekt faktów dokonanych, obiekt odsłonięto i już nic nie można było z tym zrobić – twierdzi Kirschke.

Dom towarowy Petersdorffa czeka na wielkie otwarcieWratislaviae Amici

Architektura walczy o klientów

Dom handlowy robił wrażenie na mieszkańcach ówczesnego Wrocławia. Niemal w całości przeszklona fasada i olbrzymie witryny sklepowe zapraszały do środka. Oszklony wykusz, w narożniku budynku, miał nie tylko zdobić. Pełnił też ważną funkcję - dzięki niemu budynek był widoczny z Rynku, gdzie działały konkurencyjne domy towarowe. W tym czasie istniało we Wrocławiu kilkadziesiąt takich obiektów, a każdy z nich walczył o klienta.

Amerykański magnes

Jednak to właśnie sklep przy ul. Szewskiej był jednym z najnowocześniejszych obiektów komercyjnych w mieście. Nocą pasy okien były podświetlane, a w dzień słońce odbijało się od białych zasłon.

- To taki klasyczny amerykański dom handlowy. Tyle, że dużo mniejszy i skrojony na potrzeby ówczesnych wrocławian. Mendelsohn inspirował się rozwiązaniami z USA. Tyle, że tamtejsze obiekty miały nawet czterokrotnie więcej kondygnacji. Ten natomiast ma tylko sześć pięter. Ich układ jest całkowicie powtarzalny i w zależności od potrzeb można było je dość dowolnie kształtować. Wnętrza były proste, ale zarazem eleganckie – opowiada projektant.

Budynek jak magnes przyciągał przechodniów: olbrzymie przeszklone witryny przyciągały wzrok i zachęcały do zakupów. Na najniższych kondygnacjach stworzono strefę handlu. W przestronnych wnętrzach można było kupić m.in. szykowną odzież i wyroby galanteryjne. W piwnicy urządzono magazyn, a na dwóch najwyższych piętrach biura, hale produkcyjne i szwalnie. Dla wygody klientów zainstalowano dwie widny osobowe, nie było tu natomiast ruchomych schodów.

Przedwojenna witryna sklepowaWratislaviae Amici

Handlowali także w czasie wojny

Po dojściu hitlerowców do władzy rozpoczęły się represje wobec Żydów. Nie oszczędziły one także bogatych kupców żydowskiego pochodzenia. Petersdorff został zmuszony do oddania placówki. Sklep działał nadal, tym razem pod zarządem firmy Dyckhoff.

Handel w domu towarowym przy ul. Szewskiej kwitł także podczas II wojny światowej. - Oczywiście klientów było znacznie mniej, bo zmieniły się priorytety. Jednak placówka wciąż funkcjonowała – podkreśla Kirschke.

Przetrwał oblężenie, nie dał się pożarom

Wojnę i oblężenie miasta budynek przetrwał właściwie w niezmienionym kształcie. Siła wybuchów pozbawiła go tylko okien.

- Powypadały mu niemal wszystkie oszklenia. Na szczęście nie strawił go pożar chociaż sąsiednie budynki spłonęły. Tutaj skuteczna okazały się rygorystyczne normy bezpieczeństwa zastosowane przy budowie: miał wysokie i mocne ściany ogniowe, żelbetowe stropy i niepalny dach. To go uratowało – twierdzi architekt. Jednak budynek wymagał prac naprawczych. Do tych przydała się m.in. blacha z łusek artyleryjskich, która posłużyła do naprawy miedzianych gzymsów.

Budynek dzisiejszego "Kameleona", w porównaniu do okolicznych zabudowań, przetrwał wojnę w dobrym stanieWratislaviae Amici

Poczucie luksusu nawet w PRL

Po renowacji do budynku wprowadziły się Zakłady Przemysłu Odzieżowego 1 Maja. Później, nad głównym wejściem zawisł neon z nazwą "Kameleon". Na górze szyto odzież, którą sprzedawano na parterze i I piętrze. Od czasów przedwojennych niewiele się tu zmieniło.

- Jako dziecko bywałem w tym sklepie. Pamiętam, że byłem olśniony tym jak to wszystko wyglądało w środku. Były tam piękne olbrzymie witryny, wystrój był prosty i prawdopodobnie wciąż oryginalny. Przestronne wnętrze nie było przeładowane towarem, a mimo to dawało poczucie luksusu – wspomina Kirschke.

Zmiany przyszły później. Nie było funduszy na wyremontowanie komercyjnego budynku. W latach 90. obiekt został oklejony reklamami. Niewiele zostało z dawnej elegancji i prostoty.

Jedzenie zamiast ubrań, biura zamiast szwalni

Dziś w "Kameleonie" nie szyje się ubrań, nie ma też śladu po pchlim targu z końca XX wieku. Handluje się tu teraz żywnością i kosmetykami. Część powierzchni zajmują biura.

- Pamiętajmy, że nie jest to muzeum. Gdyby tu takie powstało to bez wątpienia byłoby to najwspanialsze muzeum modernizmu w Europie – uważa architekt. I dodaje, że budynek jest zachowany w dobrym stanie. Główna konstrukcja, sprzed 86 lat, została zachowana w całości.

- Wprawdzie wymieniono część okien, ale górne piętra nie widziały remontu od kilkudziesięciu lat. Zaletą tego jest chociażby zachowanie oryginalnych okien. Przebudowano tylko piwnicę i wstawiono ruchome schody – opisuje Kirschke. Dzięki remontowi z 2008 roku możemy zobaczyć jak pierwotnie wyglądała elewacja tego budynku.

Europejski wzorzec

Dla wielu miłośników architektury "Kameleon" jest jedną z głównych atrakcji na mapie stolicy Dolnego Śląska.

- Budynek stał się prototypem komercyjnych budynków modernistycznych, na nim wzorowano inne europejskie obiekty tego typu. Taka architektura niektórym nie podobała się i nie podoba się wciąż. Jednak generalnie dawny dom handlowy Petersdorffa budzi wielkie uznanie – przyznaje Kirschke.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ NA STRONIE WRATISLAVIAE AMICI

Jak wygląda zabytkowy dom handlowy można sprawdzić przy ul. Szewskiej we Wrocławiu:

Mapa Targeo

Autor: Tamara Barriga / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Wratislaviae Amici

Pozostałe wiadomości

W sześciu mieszkaniach przy ulicy Jęczmiennej we Wrocławiu ktoś uszkodził szyby, strzelając w nie najprawdopodobniej z wiatrówki. - Ktoś sobie zabawę urządził. Całe szczęście nikt nie stał przy oknie - zrelacjonował w rozmowie z nami pan Andrzej, jeden z mieszkańców. Sprawą ma zająć się policja.

Dziury po pociskach w oknach sześciu mieszkań we Wrocławiu

Dziury po pociskach w oknach sześciu mieszkań we Wrocławiu

Źródło:
Kontakt 24

Uchwały PKW to nie jest poezja, żeby się zastanawiać, co poeta miał na myśli i każdy sobie mógł interpretować, jak chce. To powinno być jasne i niebudzące żadnych wątpliwości - powiedziała w "Kawie na ławę" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic z Lewicy. Michał Wawer z Konfederacji przyznał, że jest "przerażony stanem wiedzy niektórych członków Państwowej Komisji Wyborczej". Urszula Pasławska z PSL mówiła z kolei o "dwulicowości Sądu Najwyższego", a zdaniem Zbigniewa Boguckiego z PiS minister finansów nie wypłacając pieniędzy PiS-owi łamie prawo.

"Uchwały PKW to nie jest poezja, żeby się zastanawiać, co poeta miał na myśli"

"Uchwały PKW to nie jest poezja, żeby się zastanawiać, co poeta miał na myśli"

Źródło:
TVN24

43-latek podejrzewany o śmiertelne potrącenie 14-latka został zatrzymany w swoim mieszkaniu na warszawskim Ursynowie. Jak informuje Komenda Stołeczna Policji, mężczyzna był już notowany za różne przestępstwa.

Śmiertelne potrącenie 14-latka. Kierowca był wcześniej wielokrotnie notowany

Śmiertelne potrącenie 14-latka. Kierowca był wcześniej wielokrotnie notowany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W prognozie zagrożeń IMGW na nadchodzące dni widać opady marznące, silny wiatr, oblodzenia oraz roztopy. Sprawdź, gdzie należy uważać na niebezpieczną pogodę.

Ostrzeżenia IMGW mogą objąć prawie całą Polskę. Na co należy uważać

Ostrzeżenia IMGW mogą objąć prawie całą Polskę. Na co należy uważać

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Już parę lat wcześniej ustawiłam sobie priorytety, jeżeli chodzi o to, jak mówię o sobie. Nie oszukuję nikogo, nie wprowadzam w błąd, jeżeli chodzi o sferę tego, z kim się umawiam, kto jest w moim kręgu zainteresowań - mówiła w TVN24 wioślarka Katarzyna Zillmann. Zaznaczała przy tym, że "mamy naprawdę duży odsetek osób LGBT, które żyją wśród nas, które są pielęgniarkami, lekarkami, prawnikami". - Trochę mamy lat do nadrobienia, ale widzę poprawę, z roku na rok jest naprawdę coraz lepiej. Jest nadzieja - oceniła.

Zillmann: nie zdawałam sobie sprawy, że tak mały gest dla kogoś może być taki mocny, przełomowy

Zillmann: nie zdawałam sobie sprawy, że tak mały gest dla kogoś może być taki mocny, przełomowy

Źródło:
TVN24

Urząd Morski w Gdyni pod koniec grudnia ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy toru wodnego do elbląskiego portu - przekazała rzeczniczka urzędu Magdalena Kierzkowska. To ostatni odcinek ponad 20-kilometrowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga.

Ostatni odcinek do elbląskiego portu coraz bliżej. Ruszyły przygotowania

Ostatni odcinek do elbląskiego portu coraz bliżej. Ruszyły przygotowania

Źródło:
PAP

W miejscowości Dąbrowskie w gminie Prostki (warmińsko-mazurskie) spadł obiekt z napisami cyrylicą. Wstępnie ustalono, że to balon meteorologiczny do mierzenia temperatury powietrza i wilgotności powietrza.

Znaleźli obiekt z napisami cyrylicą

Znaleźli obiekt z napisami cyrylicą

Źródło:
PAP

W piątek na Woli kierowca busa potrącił nastolatka na przejściu dla pieszych i uciekł. Poszkodowany trafił do szpitala w stanie ciężkim, tam zmarł. W sobotę późnym wieczorem policja zatrzymała kierowcę podejrzewanego o spowodowanie wypadku.

Potrącił 14-latka i uciekł, chłopiec zmarł w szpitalu. Policjanci zatrzymali kierowcę

Potrącił 14-latka i uciekł, chłopiec zmarł w szpitalu. Policjanci zatrzymali kierowcę

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja z Płońska (Mazowieckie) zatrzymała 26-latka podejrzanego o atak z nożem i pobicie swojego znajomego. Poszkodowany trafił do szpitala. Napastnikowi grozi do pięciu lat więzienia.

Nożownik zaatakował podczas porannego spaceru w parku

Nożownik zaatakował podczas porannego spaceru w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w Roszczycach na Pomorzu. Kierujący 21-latek stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. Był pijany. Zginęła 17-letnia pasażerka. Do szpitala trafili, poza kierowcą, dwaj pasażerowie w wieku 19 i 20 lat.

Pijany 21-latek uderzył w drzewo. Nie żyje 17-latka

Pijany 21-latek uderzył w drzewo. Nie żyje 17-latka

Źródło:
tvn24.pl

Szef słowackiego rządu Robert Fico od czasu grudniowej podróży do Moskwy nie pojawił się publicznie, ale w międzyczasie opublikował kilka wpisów w internecie. Dziennikarze ustalają, gdzie jest. Węgierski dziennikarz śledczy Szabolcs Panyi napisał, że trop prowadzi do luksusowego apartamentu pięciogwiazdkowego hotelu Capella w Hanoi w Wietnamie. Tę samą lokalizację podał też słowacki portal "Dennik N".

Dziennikarze znaleźli premiera Słowacji. 5740 euro za noc, apartament na drugim końcu świata

Dziennikarze znaleźli premiera Słowacji. 5740 euro za noc, apartament na drugim końcu świata

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Norweska straż przybrzeżna monitoruje dziwne zachowanie gazowca "Mulan", który od kilkunastu dni przebywa na Morzu Północnym. Zarejestrowana w Panamie jednostka krąży nad obszarem, gdzie przebiegają kable i gazociągi łączące Danię, Norwegię i Wielką Brytanię.

Dziwne zachowanie statku na Morzu Północnym. "Mulan" zygzakuje

Dziwne zachowanie statku na Morzu Północnym. "Mulan" zygzakuje

Źródło:
PAP

Służby prezydenckiej ochrony odmawiają współpracy przy aresztowaniu byłego przywódcy Korei Południowej Jun Suk Jeola - podała agencja Reutera. Ujawniono również, że Jun zignorował zastrzeżenia ministrów, którzy ostrzegali, że stan wojenny, wprowadzony przez Juna 3 grudnia na kilka godzin, będzie miał "niszczycielski" wpływ na kraj.

Odmawiają współpracy przy aresztowaniu prezydenta. Nakaz ważny do jutra, działania wstrzymała pogoda

Odmawiają współpracy przy aresztowaniu prezydenta. Nakaz ważny do jutra, działania wstrzymała pogoda

Źródło:
PAP

Miliony Amerykanów są zagrożone zamieciami, obfitymi opadami śniegu, oblodzeniem i marznącymi opadami deszczu. To wszystko za sprawą burzy, która dotarła do części USA i może potrwać nawet do poniedziałku - poinformowała Krajowa Służba Pogodowa. W Kentucky i Wirginii ogłoszono stan wyjątkowy.

"Mogą to być największe opady śniegu od ponad dekady"

"Mogą to być największe opady śniegu od ponad dekady"

Źródło:
Reuters, CNN

Za nami bardzo mroźna noc. Szczególnie zimno było na południu kraju. Miejscami termometry pokazały tylko -17 stopni Celsjusza. Czy nadchodząca noc również będzie tak zimna? Sprawdził to nasz synoptyk Damian Zdonek.

-17 stopni w Poroninie, ale mróz ścisnął nie tylko tam. Jak będzie tej nocy?

-17 stopni w Poroninie, ale mróz ścisnął nie tylko tam. Jak będzie tej nocy?

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Premier Włoch Giorgia Meloni spotkała się z prezydentem elektem Donaldem Trumpem w jego rezydencji na Florydzie. Mieli rozmawiać między innymi o wojnie na Ukrainie. Ich spotkanie miało miejsce tuż przed wizytą ustępującego prezydenta Joe Bidena w Rzymie. - Ona naprawdę zawojowała Europę szturmem - ocenił Trump.

Giorgia Meloni w rezydencji Trumpa. Zjedli kolację, obejrzeli film. "Jestem tu z fantastyczną kobietą"

Giorgia Meloni w rezydencji Trumpa. Zjedli kolację, obejrzeli film. "Jestem tu z fantastyczną kobietą"

Źródło:
PAP

Wypadek w kopalni węgla kamiennego Pniówek. Do zdarzenia doszło podczas prac konserwacyjnych w jednym z przodków. Poszkodowany został jeden z górników.

Wypadek w kopalni Pniówek, ranny górnik

Wypadek w kopalni Pniówek, ranny górnik

Źródło:
tvn24.pl

Zatrzymano 29-latka, który jest podejrzany o spowodowanie pożaru nowego budynku wielorodzinnego przy ulicy Ceglanej w Katowicach. Mężczyzna miał wrzucić na teren budowy fajerwerki, w wyniku czego doszło do zapłonu i pożaru. Usłyszał zarzuty, ale nie przyznaje się do winy. Grozi mu do dziesięciu lat więzienia. W pożarze spłonęła elewacja oraz okna od parteru do siódmego piętra włącznie. Straty wstępnie oszacowano na dwa miliony złotych.

Przez fajerwerki spłonęła elewacja i okna nowego budynku. Zarzuty dla 29-latka

Przez fajerwerki spłonęła elewacja i okna nowego budynku. Zarzuty dla 29-latka

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Grabówka na Podlasiu to najmłodsza gmina w Polsce, powstała 1 stycznia tego roku. 16 marca mieszkańcy po raz pierwszy wybiorą wójta i radnych. Nowa gmina powstała z podziału gminy Supraśl. W grudniu do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek o stwierdzenie nieważności tej decyzji.

Czekali na to 20 lat. Wiadomo już, kiedy wybiorą pierwszego wójta i radnych nowej gminy

Czekali na to 20 lat. Wiadomo już, kiedy wybiorą pierwszego wójta i radnych nowej gminy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Naukowcy i artyści opracowali ilustrowaną linorytami mapę Pomorza i Meklemburgii w stylu renesansowym, przedstawiającą XIX-wieczne wyobrażenia ludowe. Dzięki temu mieszkańcy Pomorza, wielbiciele folkloru i fantasy, fani map i infografik, miłośnicy sztuki, ale i etnografowie czy kartografowie mogą pobrać mapę i sprawdzić, jakie miejsca na Pomorzu były jeszcze 150 lat temu wiązane z występowaniem zmor, upiorów, wilkołaków czy duchów wodnych.

1200 opowieści, 600 miejsc wiązanych z potworami. Wszystkie są na unikatowej mapie

1200 opowieści, 600 miejsc wiązanych z potworami. Wszystkie są na unikatowej mapie

Źródło:
PAP

1046 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. "Rosja gromadzi i dystrybuuje zasoby umożliwiające jej prowadzenie wojny na Ukrainie do 2027 roku" - ocenił szef Centrum Zwalczania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Kowalenko. Prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że trwają przygotowania do planowanego na 9 stycznia spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w bazie lotniczej Ramstein. Brytyjski "The Guardian" napisał z kolei, że użycie dronów "zmieniło oblicze" tej wojny. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

To "zmieniło oblicze wojny na Ukrainie". "Walk na lądzie jest coraz mniej"

To "zmieniło oblicze wojny na Ukrainie". "Walk na lądzie jest coraz mniej"

Źródło:
PAP

Prezydent Chile, Gabriel Boric, jako pierwszy przywódca z Ameryki Południowej, udał się w piątek na Biegun Południowy. Dwudniowa wyprawa miała na celu potwierdzenie roszczeń terytorialnych Chile do Antarktydy.

Pierwszy przywódca Ameryki Południowej postawił stopę na Biegunie Południowym

Pierwszy przywódca Ameryki Południowej postawił stopę na Biegunie Południowym

Źródło:
PAP

Nie żyje amerykański reżyser i scenarzysta Jeff Baena, mąż aktorki Aubrey Plazy. Miał 47 lat. Okoliczności jego śmierci pozostają niejasne.

Reżyser Jeff Baena nie żyje

Reżyser Jeff Baena nie żyje

Źródło:
People, BBC

Raport będzie pokazywał pewne mechanizmy, w jaki sposób "radzono sobie" politycznie z tymi sprawami, żeby nie nabierały zbyt dużego rozpędu - powiedział w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Przekazał, że ten dokument, stanowiący podsumowanie audytu z działań prokuratury za władzy PiS, zostanie zaprezentowany 8 stycznia. - Natomiast to jest pierwsza część. Później jeszcze będzie do końca marca raport dotyczący kolejnych 400 spraw. Bo łącznie tych spraw, które zostały zidentyfikowane, to jest 600 - poinformował.

Co wynika z audytu? Bodnar: Raport jest trudny. Widzi się na każdym kroku patologię

Co wynika z audytu? Bodnar: Raport jest trudny. Widzi się na każdym kroku patologię

Źródło:
TVN24

Donald Tusk skomentował nieobecność Andrzeja Dudy na piątkowej gali inaugurującej polską prezydencję w Radzie UE. Ocenił, że "skomplikowane było tłumaczenie" w tej sprawie. "A można było od razu powiedzieć tak po ludzku, każdy by zrozumiał. Bezpiecznego szusowania, Panie Prezydencie!" - dodał Donald Tusk. W sobotę prezydent był bowiem na stoku narciarskim, gdzie został sfotografowany.

"Można było od razu powiedzieć, tak po ludzku, każdy by zrozumiał". Tusk o nieobecności Dudy

"Można było od razu powiedzieć, tak po ludzku, każdy by zrozumiał". Tusk o nieobecności Dudy

Źródło:
tvn24.pl
Marzył o hodowli pszczół, teraz nie żyje. Inni marzą, żeby w ogóle mieć marzenia

Marzył o hodowli pszczół, teraz nie żyje. Inni marzą, żeby w ogóle mieć marzenia

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na mapie Polski pojawi się nowa impreza kulturalna. W niedzielę i poniedziałek odbędzie się Festiwal Piosenki Filmowej Bydgoszcz 2025. W czasie wydarzenia usłyszymy piosenki z najnowszych polskich filmów oraz klasycznych już seriali. Wystąpią między innymi Ralph Kaminski, Krzysztof Zalewski czy Edyta Bartosiewicz.

Rusza Festiwal Piosenki Filmowej. Utwory z polskich filmów i seriali w wykonaniu wybitnych artystów

Rusza Festiwal Piosenki Filmowej. Utwory z polskich filmów i seriali w wykonaniu wybitnych artystów

Źródło:
TVN24

Specjalny zespół prokuratorów stwierdził nieprawidłowości w wielu z 200 śledztw z czasów Zbigniewa Ziobry. Zastrzeżenia dotyczą między innymi śledztw w sprawie Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, jednego z postępowań w sprawie nocnego wejścia do CEK NATO i przeciwko szefom SKW, a także sprawy "dwóch wież". Pod lupą audytorów znalazło się śledztwo przeciwko byłemu menedżerowi Roberta Lewandowskiego oraz postępowanie w sprawie finansów arcybiskupa Lwowa. W sprawie wypadku z udziałem byłej premier Beaty Szydło będzie postępowanie karne związane z nieprawidłowościami w śledztwach dotyczących tamtego zdarzenia - to jedna z konkluzji raportu leżącego na biurku Adama Bodnara.

Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. O które chodzi? Znamy szczegóły

Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. O które chodzi? Znamy szczegóły

Źródło:
tvn24.pl

3 stycznia dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ma szczególne znaczenie - to rocznica pierwszego Finału, który odbył się w 1993 roku. Przed nami 33. Finał - po raz drugi WOŚP zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

33 lata od pierwszego Finału WOŚP. "Nie zdawaliśmy sobie sprawy, co się szykuje"

33 lata od pierwszego Finału WOŚP. "Nie zdawaliśmy sobie sprawy, co się szykuje"

Źródło:
TVN24