Luksusowo i w amerykańskim stylu. Perła modernizmu wciąż zachwyca

Dom handlowy Petersdorffa, dzisiejszy "Kameleon"Wratislaviae Amici

W latach 30. XX wieku był wrocławską wizytówką niemieckiego kupca. Swoją formą miał budzić zachwyt i przyciągać klientów. Po wojnie nazwano go "Kameleonem", ubierały się w nim najwytworniejsze kobiety Dolnego Śląska. Dziś pod swoim dachem mieści biura i dyskont spożywczy.

- Był to pierwszy nowoczesny dom towarowy we Wrocławiu. Gdy pojawił się pomysł jego budowy nie ogłoszono żadnego konkursu. Zlecenie trafiło wprost do Ericha Mendelsohna, znanego w tym czasie modernistycznego architekta – przypomina dr Paweł Kirschke z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Przedsiębiorczy biznesmen powiększa interes

Zleceniodawca Rudolf Petersdorff, znany kupiec żydowskiego pochodzenia, posiadał już budynek domu handlowego we Wrocławiu. Ten znajdował się na parceli zlokalizowanej przy ul. Oławskiej.

Petersdorff jako człowiek interesu, zdecydował się na wykup trzech sąsiadujących z działką kamienic, aby powiększyć swój przybytek. Pierwszy budynek pochodził sprzed I wojny światowej. Pod koniec lat 20. XX wieku stracił modny wygląd i okazał się zbyt mały, by sprostać potrzebom klientów. Dlatego w 1927 roku rozpoczęto budowę nowego sklepu. W tym celu wyburzono znaczną część poprzedniej handlowej siedziby Petersdorffa.

- Wykorzystano jednak jego główną konstrukcję, która do dziś wpisana jest we wnętrze budynku – zauważa architekt.

Olśniewające otwarcie

Po roku prace zostały zakończone. Przed otwarciem obiekt przykryto ogromną płachtą. Wszystko po to, by w chwili jej odsłonięcia publiczność była olśniona widokiem.

- To był zabieg często stosowany przy otwarciach budynków komercyjnych. Z jednej strony chodziło o wzbudzenie emocji, a z drugiej miał pomóc w w uniknięciu dyskusji. Nowoczesny gmach mógł budzić kontrowersje, możliwe że chciano uzyskać efekt faktów dokonanych, obiekt odsłonięto i już nic nie można było z tym zrobić – twierdzi Kirschke.

Dom towarowy Petersdorffa czeka na wielkie otwarcieWratislaviae Amici

Architektura walczy o klientów

Dom handlowy robił wrażenie na mieszkańcach ówczesnego Wrocławia. Niemal w całości przeszklona fasada i olbrzymie witryny sklepowe zapraszały do środka. Oszklony wykusz, w narożniku budynku, miał nie tylko zdobić. Pełnił też ważną funkcję - dzięki niemu budynek był widoczny z Rynku, gdzie działały konkurencyjne domy towarowe. W tym czasie istniało we Wrocławiu kilkadziesiąt takich obiektów, a każdy z nich walczył o klienta.

Amerykański magnes

Jednak to właśnie sklep przy ul. Szewskiej był jednym z najnowocześniejszych obiektów komercyjnych w mieście. Nocą pasy okien były podświetlane, a w dzień słońce odbijało się od białych zasłon.

- To taki klasyczny amerykański dom handlowy. Tyle, że dużo mniejszy i skrojony na potrzeby ówczesnych wrocławian. Mendelsohn inspirował się rozwiązaniami z USA. Tyle, że tamtejsze obiekty miały nawet czterokrotnie więcej kondygnacji. Ten natomiast ma tylko sześć pięter. Ich układ jest całkowicie powtarzalny i w zależności od potrzeb można było je dość dowolnie kształtować. Wnętrza były proste, ale zarazem eleganckie – opowiada projektant.

Budynek jak magnes przyciągał przechodniów: olbrzymie przeszklone witryny przyciągały wzrok i zachęcały do zakupów. Na najniższych kondygnacjach stworzono strefę handlu. W przestronnych wnętrzach można było kupić m.in. szykowną odzież i wyroby galanteryjne. W piwnicy urządzono magazyn, a na dwóch najwyższych piętrach biura, hale produkcyjne i szwalnie. Dla wygody klientów zainstalowano dwie widny osobowe, nie było tu natomiast ruchomych schodów.

Przedwojenna witryna sklepowaWratislaviae Amici

Handlowali także w czasie wojny

Po dojściu hitlerowców do władzy rozpoczęły się represje wobec Żydów. Nie oszczędziły one także bogatych kupców żydowskiego pochodzenia. Petersdorff został zmuszony do oddania placówki. Sklep działał nadal, tym razem pod zarządem firmy Dyckhoff.

Handel w domu towarowym przy ul. Szewskiej kwitł także podczas II wojny światowej. - Oczywiście klientów było znacznie mniej, bo zmieniły się priorytety. Jednak placówka wciąż funkcjonowała – podkreśla Kirschke.

Przetrwał oblężenie, nie dał się pożarom

Wojnę i oblężenie miasta budynek przetrwał właściwie w niezmienionym kształcie. Siła wybuchów pozbawiła go tylko okien.

- Powypadały mu niemal wszystkie oszklenia. Na szczęście nie strawił go pożar chociaż sąsiednie budynki spłonęły. Tutaj skuteczna okazały się rygorystyczne normy bezpieczeństwa zastosowane przy budowie: miał wysokie i mocne ściany ogniowe, żelbetowe stropy i niepalny dach. To go uratowało – twierdzi architekt. Jednak budynek wymagał prac naprawczych. Do tych przydała się m.in. blacha z łusek artyleryjskich, która posłużyła do naprawy miedzianych gzymsów.

Budynek dzisiejszego "Kameleona", w porównaniu do okolicznych zabudowań, przetrwał wojnę w dobrym stanieWratislaviae Amici

Poczucie luksusu nawet w PRL

Po renowacji do budynku wprowadziły się Zakłady Przemysłu Odzieżowego 1 Maja. Później, nad głównym wejściem zawisł neon z nazwą "Kameleon". Na górze szyto odzież, którą sprzedawano na parterze i I piętrze. Od czasów przedwojennych niewiele się tu zmieniło.

- Jako dziecko bywałem w tym sklepie. Pamiętam, że byłem olśniony tym jak to wszystko wyglądało w środku. Były tam piękne olbrzymie witryny, wystrój był prosty i prawdopodobnie wciąż oryginalny. Przestronne wnętrze nie było przeładowane towarem, a mimo to dawało poczucie luksusu – wspomina Kirschke.

Zmiany przyszły później. Nie było funduszy na wyremontowanie komercyjnego budynku. W latach 90. obiekt został oklejony reklamami. Niewiele zostało z dawnej elegancji i prostoty.

Jedzenie zamiast ubrań, biura zamiast szwalni

Dziś w "Kameleonie" nie szyje się ubrań, nie ma też śladu po pchlim targu z końca XX wieku. Handluje się tu teraz żywnością i kosmetykami. Część powierzchni zajmują biura.

- Pamiętajmy, że nie jest to muzeum. Gdyby tu takie powstało to bez wątpienia byłoby to najwspanialsze muzeum modernizmu w Europie – uważa architekt. I dodaje, że budynek jest zachowany w dobrym stanie. Główna konstrukcja, sprzed 86 lat, została zachowana w całości.

- Wprawdzie wymieniono część okien, ale górne piętra nie widziały remontu od kilkudziesięciu lat. Zaletą tego jest chociażby zachowanie oryginalnych okien. Przebudowano tylko piwnicę i wstawiono ruchome schody – opisuje Kirschke. Dzięki remontowi z 2008 roku możemy zobaczyć jak pierwotnie wyglądała elewacja tego budynku.

Europejski wzorzec

Dla wielu miłośników architektury "Kameleon" jest jedną z głównych atrakcji na mapie stolicy Dolnego Śląska.

- Budynek stał się prototypem komercyjnych budynków modernistycznych, na nim wzorowano inne europejskie obiekty tego typu. Taka architektura niektórym nie podobała się i nie podoba się wciąż. Jednak generalnie dawny dom handlowy Petersdorffa budzi wielkie uznanie – przyznaje Kirschke.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ NA STRONIE WRATISLAVIAE AMICI

Jak wygląda zabytkowy dom handlowy można sprawdzić przy ul. Szewskiej we Wrocławiu:

Mapa Targeo

Autor: Tamara Barriga / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Wratislaviae Amici

Pozostałe wiadomości

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

Nastoletni chłopak i dziewczyna zostali potrąceni na pasach w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie) przez 71-letniego motocyklistę - przekazała tamtejsza Komenda Powiatowej Policji. Oboje trafili do szpitala, chłopak jest w ciężkim stanie.

Motocyklista wjechał w nastolatków na pasach

Motocyklista wjechał w nastolatków na pasach

Źródło:
PAP

30-letni nurek utonął w jeziorze Hańcza (Podlaskie). Policja bada przyczyny jego śmierci. W tym roku to pierwszy przypadek utonięcia nurka w tym najgłębszym polskim jeziorze.

Nurek nie wypłynął z najgłębszego jeziora w Polsce

Nurek nie wypłynął z najgłębszego jeziora w Polsce

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałem prawie w całej Polsce. Na bardzo dużym obszarze kraju w niedzielę będą obowiązywać ostrzeżenia drugiego stopnia. Temperatura w cieniu przekroczy 30 stopni Celsjusza.

Ostrzeżenia IMGW dla 14 województw

Ostrzeżenia IMGW dla 14 województw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Takie pojedyncze głosy, które od czasu do czasu się odzywają z szeregów Partii Demokratycznej, w sumie to jest już chyba około 30 polityków, na pewno nie są tą masą krytyczną, która by skłoniły Joe Bidena do ustąpienia - mówił na antenie TVN24 Andrzej Kohut, amerykanista, autor książki "Ameryka. Dom podzielony".

"Tego już na pewno Partia Demokratyczna nie chce"

"Tego już na pewno Partia Demokratyczna nie chce"

Źródło:
TVN24

Izrael przeprowadził naloty na cele wojskowe rebeliantów Huti, którzy kontrolują zachodnią część Jemenu - poinformowała w sobotę armia. Naloty były odwetem za ataki Huti wymierzone w Izrael. W ostatnim z nich, w piątek, zginął jeden z mieszkańców Tel Awiwu.

Izrael uderzył w cele wojskowe rebeliantów Huti

Izrael uderzył w cele wojskowe rebeliantów Huti

Źródło:
PAP

Jak dowiedział się nieoficjalnie TVN24, na nagraniu z kamery monitoringu, umieszczonej w pobliżu miejsca, gdzie odnaleziono ciało Jacka Jaworka, widać, że mężczyzna oddał dwa strzały, jeden z nich okazał się celny. Na ciele zmarłego ma być też widoczne znamię, które Jaworek posiadał.

Oddał dwa strzały, jeden był celny. Nowe fakty w sprawie śmierci Jacka Jaworka

Oddał dwa strzały, jeden był celny. Nowe fakty w sprawie śmierci Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl

64-letnia Sandra Hemme, która została skazana na dożywocie za zabójstwo, którego nie popełniła, po 43 latach opuściła więzienie - pisze w sobotę BBC. W orzeczeniu z czerwca sąd stwierdził, że policja zataiła wyraźne dowody jej niewinności i nie przekazała ich obrońcom podejrzanej.

Spędziła w więzieniu 43 lata za zabójstwo, którego nie popełniła

Spędziła w więzieniu 43 lata za zabójstwo, którego nie popełniła

Źródło:
PAP

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Po akcji gaśniczej marketu budowlanego w Krośnie pogorszyła się jakość wody w rzece Lubatówka, do której wpływały wody popożarnicze - podał Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Do pożaru marketu budowlanego doszło 10 lipca. Akcja gaśnicza trwała ponad dwie doby.

Zbadali wodę po gigantycznym pożarze marketu. "Pogorszyła się"

Zbadali wodę po gigantycznym pożarze marketu. "Pogorszyła się"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wjechał na posesję, uszkodził płot oraz dwa samochody. Wjechał również w mężczyznę siedzącego na ławce przy domu. Do zdarzenia doszło we wsi Białorzeczka koło Sejn, a auto prowadził 15-latek.

Wjechał w mężczyznę na ławce. Policja ustala, skąd 15-latek miał auto

Wjechał w mężczyznę na ławce. Policja ustala, skąd 15-latek miał auto

Źródło:
PAP

Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. W związku z temperaturą dochodzącą do około 40 stopni Celsjusza ponownie zamknięto niektóre obiekty archeologiczne, a także popularny wśród turystów Ogród Narodowy w Atenach. Strażacy walczą z pożarami w różnych regionach kraju.

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Źródło:
PAP, .ekathimerini.com, wetteronline.de

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Słowackie pogotowie górskie (HZS) poinformowało o śmierci polskiego wspinacza, który w piątek nie przeżył upadku z Czarnego Szczytu. Tego dnia w Tatrach Wysokich zginął również inny turysta z Polski.

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Na 20 lipca 2024 roku przypada 55 rocznica historycznej misji Apollo 11, pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Ostatni żyjący z jej uczestników, Buzz Aldrin, opowiedział z tej okazji, jakie znaczenie miał dla niego spacer po powierzchni Srebrnego Globu.

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Do Polski płynie gorące powietrze. W niektórych regionach kraju temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza, choć tym razem upały nie potrwają długo. W ciągu najbliższych dni czeka nas również powrót gwałtownych zjawisk.

Uderzenie upału. Razem z nim wrócą burze

Uderzenie upału. Razem z nim wrócą burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożary w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się w Europie. Zgodnie z danymi Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasu, do połowy lipca spłonęło ponad trzykrotnie więcej terenów zielonych, niż wynosi średnia dla tego okresu. Naukowcy ostrzegają, że zagrożenie pożarowe będzie coraz bardziej rosnąć.

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Źródło:
EFFIS, EC, El Garroussi et al. (2024), Springer Nature

Na Bielanach kierowca opla wyprzedzał ciężarówkę i z impetem zderzył się z citroenem. - Widziałem, jak ten człowiek wyjechał prosto na mnie - opowiedział o niebezpiecznym zdarzeniu redakcji Kontaktu 24 pan Kacper, kierowca citroena.

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Internauci oskarżają Billa Gatesa, że finansuje projekt firmy Kodama Systems zakładający masowy wyręb drzew. Tylko że działania tego start-upu w zakresie gospodarki leśnej w USA zostały fałszywie zinterpretowane, co stało się podstawą fake newsa. A powiązanie go z nazwiskiem słynnego filantropa tylko zwiększa zasięgi przekazu. Wyjaśniamy.

Bill Gates chce wycinać i zakopywać drzewa, by zmniejszyć emisję CO2? Nie

Bill Gates chce wycinać i zakopywać drzewa, by zmniejszyć emisję CO2? Nie

Źródło:
Konkret24

Zarzut zabójstwa i znęcania się nad 40-latką usłyszał o rok młodszy mężczyzna. Zakrwawione ciało kobiety znaleziono w mieszkaniu przy ulicy Pabianickiej w Łodzi. Jak informuje prokuratura, 39-latek znęcał się nad swoją ofiarą od czterech lat. W momencie zatrzymania był kompletnie pijany.

Bił pięściami i kopał po głowie, klatce piersiowej i brzuchu. 40-latka nie żyje

Bił pięściami i kopał po głowie, klatce piersiowej i brzuchu. 40-latka nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

To my zdecydowaliśmy, że po raz kolejny premierem jest Donald Tusk. Stworzyliśmy koalicję, ale to nie znaczy, że nie mamy swojego zdania - mówił wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas Rady Naczelnej PSL. Odnosząc się do różnicy zdań w koalicji rządzącej, stwierdził, że "PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem". - Nie obawiamy ani biskupów, ani lewaków - dodał.

Kosiniak-Kamysz: PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem 

Kosiniak-Kamysz: PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem 

Źródło:
PAP

Bruce Springsteen, legenda amerykańskiego rocka, dołączył do klubu muzyków, których majątek przekracza miliard dolarów - wynika z szacunków magazynu "Forbes".

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Źródło:
PAP

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org
Zdrajcy i bohaterowie. Oto zwycięska Hiszpania?

Zdrajcy i bohaterowie. Oto zwycięska Hiszpania?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Polska ma fantastyczne plenery, miasta, w których można nagrywać, ale to się po prostu nie opłaca. To jest podstawowy problem, który trzeba rozwiązać, żeby przemysł filmowy zaczął kręcić się na dużo wyższych obrotach - mówił w programie Wstajesz i Weekend Maciej Sojka, producent filmowy, dziennikarz i pierwszy szef TVN24.

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

Źródło:
TVN24

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi thriller "Twisters" o łowcach burz i "Wredne liściki" z oscarową Olivią Colman. Prowadząca program wspomniała również o zbliżającym się festiwalu filmowym Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl