Kultura i styl

Kultura i styl

Feta na cześć zdjęcia The Beatles

To jedna z najbardziej rozpoznawalnych okładek płyt w historii muzyki. Zdjęcie z "Abbey Road" nieśmiertelnych The Beatles kończy 40 lat. Z tej okazji w Londynie - właśnie na Abbey Road - świętowały setki fanów zespołu.

"Półkowniki", rosyjska klasyka i reszta

Już po raz dziesiąty Zwierzyniec zaprasza kinomanów na Letnią Akademię Filmową. Przez dziesięć dni z sześciu kinach będzie można zobaczyć ponad trzysta filmów, a wśród nich polskie "półkowniki", rosyjska klasyka i cykl "Pociągi przeznaczenia".

Kto chce końca Megan Fox?

Amerykańskie media ogłosiły dzień bez Megan Fox. Redaktorzy twierdzą, że są zmęczeni codziennymi doniesieniami o życiu gwiazdki i postanowili zbojkotować je na dobę. I tym sposobem o Megan Fox napisać musieliśmy nawet my.

"Prezydenta nie zaproszę, nie przyciągnie młodych"

- Za rok zaprosimy Billa Clintona. Bo dlaczego nie? – deklarował w „Faktach po Faktach” TVN24 Jurek Owsiak. Jak dodał, Przystanek Woodstock ma zasadę, że czynnych polityków nie zaprasza. A nawet gdyby, to „Lech Kaczyński chyba nie ma w sobie tyle magnesu, żeby przyciągnąć młodych ludzi”.

Jurek Owsiak powiedział: "Idźcie już do domu"

Takiego festiwalu jeszcze w Polsce nie było. Na 15 edycji Przystanku Woodstock, w równo 40 lat po amerykańskim legendarnym festiwalu, w Kostrzynie nad Odrą zjawiło się rekordowo dużo ludzi - niemal pół miliona.

Nowe Horyzonty urzeczone "Głodem"

Opowieść o życiu irlandzkich bojowników w angielskich więzieniach urzekła publiczność festiwalu Era Nowe Horyzonty. "Głód" Steve'a McQueena zdobył Grand Prix oraz Nagrodę Krytyków wrocławskiej imprezy. W konkursie Nowe Filmy Polskie zwyciężył Xawery Żuławski z "Wojną polsko-ruską".

Genialny siedmiolatek - tata pomagał mu notować nuty

Uwaga miłośnicy muzyki klasycznej - po kilku wiekach światło dzienne ujrzały nieznane do tej pory utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta. Jeden z najwspanialszych kompozytorów w historii stworzył te dzieła w wieku... 7 lub 8 lat. Jeszcze nie umiał wtedy notować nut - w zapisie pomagał mu tata.

Rekordowo "krwawy" Woodstock

Ponad 1200 osób. Aż tyle może uratować krew zebrana podczas akcji krwiodawstwa na Przystanku Woodstock. W ciągu trzech dni pracy mobilny punkt krwiodawstwa pobrał krew od ponad 2 tysięcy osób. To swoisty rekord kraju.

Jopek o tym, jak Warszawa "się sypnęła, wkopała"

"Kupa gruzu. Gruziku. Wapna. Tynku. Trzciny. Drzazg. Cegieł. Gzymsów. (...) Warszawa się zdradziła ze wszystkich sekretów" - śpiewa Anna Maria Jopek. Brzmi znajomo? Tymi chaotycznymi słowami, strzępami zdań i wykrzyknikami relacjonował upadek swojego miasta Miron Białoszewski w "Pamiętniku z Powstania Warszawskiego".

Relacja na żywo z Powstania

Przeżyli 63 dni Powstania Warszawskiego, razem trafili do obozu jenieckiego i na gorąco spisali wspomnienia. "Notatkę z przebiegu działań powstańczych Zgrupowania Radosław" znalazł przypadkiem syn jednego z autorów 60 lat później. Przedstawiamy fragmenty relacji z Powstania oczami jego żołnierzy.

"Opis nieuchronnej klęski. Dzień po dniu"

- To jest opis zbliżania się ku klęsce, opis nieuchronnej katastrofy i agonii. To była dla mnie rozdzierająca lektura – mówi dziennikarz TVN24 Maciej Wierzyński. Jego ojciec walczył w Powstaniu Warszawskim i w obozie jenieckim napisał relację z 63 dni walk.

Polski sukces na francuskich deskach

Polska sztuka doceniona nad Sekwaną. W samych superlatywach francuskie media rozpisują się o spektaklu "(A)pollonia" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. To jeden z czterech najlepszych przedstawień zakończonego właśnie festiwalu w Awinionie - zachwyca się dziennik "Le Monde".

Coetzee dostanie trzeciego Bookera?

Znamy już listę nominowanych do prestiżowej nagrody Bookera. Są na niej debiutanci i gwiazdy, a wśród nich znani w Polsce John Maxwell Coetzee (autor m.in. powieści "Hańba") czy Antonia Byatt (autorka "Opętania"). Jury było pod sporym wrażeniem - po przeczytaniu ponad 130 pozycji przyznają, że powieść ma się bardzo dobrze.

Najazd Wikingów na Łódź

Dzicy Wikingowie, rzymscy legioniści i słowiańscy wojowie już po raz trzeci najechali Łódź. Można się od nich nauczyć m.in. jak strzelać z łuku, rzucać włócznią oraz dowiedzieć, w jaki sposób dawniej wytapiano żelazo, czy bito monety. W mieście stanęła Łódzka Wioska Historyczna.

Wszystko na sprzedaż?

Kto nie marzył kiedyś, by mieć prawdziwego Misia Uszatka, czy fragment obcego z Archiwum X? Teraz jest szansa, aby stać się właścicielem wymarzonego rekwizytu filmowego: w Hollywood trwa bowiem wyprzedaż. A i w Polsce znajdzie się niejedna okazja.

Warszawiacy pamiętają 1944

Zagrali dla Warszawy, bo pamiętają historię stolicy i ofiarę jej mieszkańców w Powstaniu Warszawskim. Niezwykłego koncertu, na którym na nowo zabrzmiały wiersze Tadeusza Gajcego, wysłuchało ponad 7 tysięcy osób.

Bach nie tylko dla melomanów

Koncertem utworów Heinricha Schutza w wykonaniu śpiewaków z zespołu "Cantus Polonicus" rozpoczął się w sobotę w Świdnicy na Dolnym Śląsku X Festiwal Bachowski. Podczas trwającej do 2 sierpnia imprezy odbędzie się jedenaście koncertów w wykonaniu zespołów z Polski i zagranicy.

Gajcy rozbrzmi w Parku Wolności

Wiersze Tadeusza Gajcego rozbrzmieją w sobotni wieczór w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego. Na wyjątkowym koncercie piosenek z tekstami z utworów powstańca, zagrają m.in. Armia, Dezerter i Pogodno.

Nowy "Janosik": seks, miłość i okrucieństwo

Agnieszka Holland wraz ze swoją córką Katarzyną Adamik kończą prace nad filmem „Janosik. Prawdziwa historia“. Najpopularniejszy bohater ludowy, znany z tego, że dawał biednym, a odbierał bogatym, w nowej ekranizacji ma być „prawdziwą historią Janosika, a nie baśniowo-mityczną legendą”.

Kościkiewicz zatańczy

Plejada odkrywa drugie nazwisko gwiazdy, którą we wrześniu zobaczymy w tanecznym show! jest nią jeden z liderów grupy De Mono Marek Kościkiewicz.

Harry Potter i Zmęczenie Materiału

Najbardziej dochodowy czarodziej globalnego box office'u znów bierze różdżkę do ręki. Tym razem oprócz ocalenia świata i Quidditcha interesują go też dziewczyny. "Harry Potter i Książę Półkrwi", choć nierówny, za długi i z wyraźną zadyszką, kasy kin już zaczarował.

Niech krasnal robi swoje "Heil Hitler"

Otoczony złą sławą krasnal z galerii sztuki w Norymberdze może dalej pozdrawiać hitlerowskim gestem, zadecydowała prokuratura. Powód? Krasnal jest parodią systemu nazistowskiego i jako taki może pozostać eksponatem.

Bitwa pod Grunwaldem - święto historii i komercji

Bitwa pod Grunwaldem nie jest tylko zamkniętą stroną w podręczniku historii. Dla tysięcy osób to całoroczne przygotowania i ważna część życia. Na polach koło Stębarku co roku odtwarzane są wydarzenia z czasów, gdy Krzyżacy zagrażali Królestwu Polskiemu.

Patriotyzm to nie jest ślepe uczucie

– Nienawiść, choć jest łatwo wytłumaczalna, nie jest usprawiedliwiona. Barbarzyński nacjonalizm, który zakłada nienawiść do innych nacji nie jest patriotyzmem – mówił prof. Leszek Kołakowski w rozmowie z Barbarą Skargą, profesorem filozofii.

Bartoszewski wspomina Kołakowskiego

Odejście Leszka Kołakowskiego od marksizmu to efekt dojrzewania – tak uważa prof. Władysław Bartoszewski, b. szef MSZ, historyk. – Przeprowadził analizę naukową, tego co poznał. Jego prace oznaczały dla wielu ludzi koniec złudzeń. Był przeciw totalizmowi, okrucieństwom komunizmu – przypomniał prof. Władysław Bartoszewski w programie "24 Godziny".

Dwaj przyjaciele o polskich losach po wojnie

Filozoficzne spojrzenie na polską trudną przeszłość wojenną i powojenną. - Jak ocenić historycznie 1945 rok. Czy to był zniewolenie, czy wyzwolenie – pytał słynny filozof, Leszek Kołakowski w rozmowie z Władysławem Bartoszewskim, niegdyś więźniem Auschwitz, żołnierzem AK, uczestnikiem powstania warszawskiego.

Znów pokonaliśmy Krzyżaków!

Tradycyjna msza w obozie Wielkiego Mistrza, "Bogurodzica" z dziarskich gardeł polskiej jazdy i czujne wyczekiwanie poprzedziły starcie na polach Grunwaldu. W 599 lat po tryumfie wojsk króla Władysława Jagiełły nad Krzyżakami i ich poplecznikami - znowu wygraliśmy.

Ostatni film z Zapasiewiczem 31 lipca

Ostatni film z udziałem Zbigniewa Zapasiewicza już niedługo na ekranach polskich kin. "Rewizyta" będzie miała swoją premierę 31 lipca na festiwalu filmowym "Era Nowe Horyzonty" we Wrocławiu. Reżyserem filmu jest Krzysztof Zanussi.